Єдиний державний реєстр судових рішень Справа №569/1978/22
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 лютого 2022 року м.Рівне
Рівненський міський суд Рівненської області в складі:
головуючого судді Левчука О.В.,
секретар судового засідання Янок М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Рівне заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа - Рівненський відділ ДРАЦС у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Львів) про встановлення факту смерті,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі-заявник),заінтересована особаРівненський відділдержавної реєстраціїактів цивільногостану уРівненському районіРівненської областіЗахідного міжрегіональногоМіністерства юстиції(м.Львів),звернувся досуду іззаявою провстановлення фактусмертійого батька, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Луганськ, що є тимчасово окупованою територією України.
Свою заяву мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_3 у віці 79 років помер батько заявника, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народився у кішлаку Ханки Янгіаринського району Харезмської області, громадянин України. Смерть батька настала в м. Луганськ на тимчасово окупованій території України. У січні 2022 року заявник звернувся до Рівненського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) з заявою про проведення державної реєстрації смерті його батька ОСОБА_2 . Однак, листом №332-23-14-06-89 від 21.01.2022 року отримав від органу РАЦС відмову у проведенні державної реєстрації смерті у зв`язку з невідповідністю наданих документів переліку, що є підставою для державної реєстрації смерті. Наявні у заявника документи, що підтверджують смерть батька, видані непідконтрольними Україні органами на тимчасово окупованій території, що змушує звернутися до суду для встановлення факту смерті. Отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стан». Встановлення факту смерті батька необхідне заявнику для подальшої реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного свідоцтва про смерть, прийняття спадщини, отримання допомоги на поховання, отримання нарахованої та невиплаченої пенсії померлого.
Заявник в судове засідання не з`явився, проте його представниця подала заяву, в якій просить справу розглянути справу без її участі та участі її довірителя, заяву задовольнити.
Представники заінтересованої особи в судове засідання не з`явилися, хоча належним чином повідомлялися про час, дату і місце проведення судового засідання. Про причини неявки суд не повідомили.
Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд дійшов наступних висновків.
Як встановлено судом, відповідно до копії довідки від 05.04.2019 № 5612-5000102831 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, ОСОБА_1 взятий на облік як внутрішньо переміщена особа і має фактичне місце проживання/перебування - АДРЕСА_1 .
Відповідно до копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , заявник є сином померлого ОСОБА_2 .
Згідно з копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_2 , ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_4 , у кішлаку Ханки Янгіаринського району Харезмської області, був зареєстрований з 28.03.1973 року за адресою: АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії лікарського свідоцтва про смерть № 603, складеного та виданого 08.10.2021 «ДУ «Луганська міська поліклініка №10» Луганської Народної Республіки», ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 79 років в м. Луганськ, а саме - вдома, за адресою реєстрації місця проживання.
Згідно з довідкою про причини смерті ОСОБА_2 виданої 08.10.2021 ДУ «Луганська міська поліклініка №10» Луганської Народної Республіки», причина смерті - дисциркуляторна енцефалопатія III, атеросклероз судин головного мозку III ступеню.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , виданого 13.10.2021 «Жовтневим відділом записів актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки», ОСОБА_2 , помер ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Луганськ, про що складено відповідний актовий запис № 2305.
Відповідно до Договору-замовлення на організацію та проведення похорону від 08.10.2021, 08.10.2021 відбувся похорон ОСОБА_2 .
Згідно зі свідоцтвом про захоронення за реєстраційним номером 1424 від 08.10.2021, виданого «КП «Ритуальна служба міста Луганська» вбачається, що ОСОБА_2 захоронено на кладовищі «Гостра могила» 08.10.2021 в м. Луганськ. Місто Луганськ станом на дату смерті і наразі знаходиться на тимчасово окупованій території України і у відповідності до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року № 1085-рм. Луганськ входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до листа №332-23-14-06-89 від 21.01.2022 року заявник отримав від органу РАЦС відмову у проведенні державної реєстрації смерті у зв`язку з невідповідністю наданих документів переліку, що є підставою для державної реєстрації смерті.
Згідно з п.5 ч.2ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
Вимогами п. 8 ч. 1ст. 315 ЦПК Українивстановлено, що суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК Українипередбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території. Справи про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, розглядаються невідкладно з моменту надходження відповідної заяви до суду.
Згідно з положеннями передбаченими ч. 1ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Відповідно до положень ч. 2ст. 49 ЦК України, актами цивільного стану є, серед іншого, смерть фізичної особи. А згідно з положеннями частини 3 і 4 цієї ж статті, смерть фізичної особи підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Форма лікарського свідоцтва про смерть, що видається закладами охорони здоров`я або судово-медичною установою та вимоги і підстави його заповнення встановлені Інструкцією щодо заповнення та видачі лікарського свідоцтва про смерть (форма №106/о), затвердженоюНаказом Міністерства охорони здоров`я України від 08 серпня 2006 року №545.
Зокрема, Інструкцією серед іншого встановлено, що: лікарське свідоцтво про смерть видається лікарем медичного закладу, що лікував померлого, на підставі спостережень за хворим і записів у медичній документації, які відображали стан хворого до його смерті, або патологоанатомом на підставі вивчення медичної документації і результату розтину (пункт 2.2.); у разі, якщо смерть настала внаслідок дії зовнішніх факторів (травми, асфіксії, дії крайніх температур, електричного струму, отруєнь тощо), після штучного аборту, проведеного поза межами медичного закладу, смерті на виробництві, при раптовій смерті дітей першого року життя та інших осіб, які не перебували під медичним наглядом, померлих, особа яких не встановлена, а також у тих випадках, коли є підозра на насильницьку смерть, лікарське свідоцтво про смерть видається судово-медичним експертом після розтину (пункт 2.3.); забороняється видача лікарського свідоцтва про смерть заочно, без особистого встановлення лікарем факту смерті. У виняткових випадках свідоцтво про смерть може бути видано лікарем, який встановив смерть тільки на підставі огляду трупа (при відсутності ознак або підозри на насильницьку смерть) та даних медичної документації про наявність у померлого при житті хвороб, які в своєму перебігу могли призвести до настання смерті (пункт 2.4.).
Таким чином, діюче законодавство України передбачає державну реєстрацію факту смерті або на підставі лікарського свідоцтва про смерть, або на підставі рішення суду.
Враховуючи викладене, єдиною підставою для державної реєстрації смерті в даному випадку є рішення суду про встановлення факту смерті.
Відповідно до ст.ст.3,8,9 Конституції Українив Україні визнається і діє принцип верховенства права, утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави, а чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Указом Президента України від 14 листопада 2014 року №875/2014уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 04 листопада 2014 року "Про невідкладні заходи щодо стабілізації соціально-економічної ситуації в Донецькій та Луганській областях", яким доведено до відома громадян України, державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій, їх посадових і службових осіб, що будь-які органи, їх посадові та службові особи, утворені, обрані, сформовані та призначені за результатами так званих виборів 2 листопада 2014 року, які проводилися в окремих районах Донецької та Луганської областей, є такими, що утворені, обрані, сформовані, призначені і діють усуперечКонституціїта законам України, а також зобов`язано КМУ вжити заходів щодо припинення на окремих територіях у районі проведення антитерористичної операції в Донецькій і Луганській областях діяльності державних підприємств, установ та організацій, їх філій (відділень), представництв.
Постановою Верховної Ради України №254-VIII від 17 березня 2015 року «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями»надано статус «тимчасово окупованих» територіям окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей, що знаходяться на територіях, які розташовані між державним кордоном України з Російською Федерацією, урізом води Азовського моря та лінією, яка визначенаПостановою ВР України №252-VIII від 17.03.2015 року(згідно додатку), яка набрала чинності 08 квітня 2015 року.
Відповідно до додатку дорозпорядження Кабінету Міністрів України №1275 від 02 грудня 2015 рокум. Луганськ віднесено до населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.
Відповідно дост.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»- тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється діяКонституціїта законів України.
В силу положеньЗакону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»основою гуманітарної, соціальної та економічної політики держави Україна стосовно населення тимчасово окупованої території України є захист і повноцінна реалізація національно-культурних, соціальних та політичних прав громадян України, у тому числі корінних народів та національних меншин.
Правовий режим тимчасово окупованої території передбачає особливий порядок забезпечення прав і свобод громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території (Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
Відповідно дост.9 вказаного Закону, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків. Встановлення зв`язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
Згідно зіст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України»громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбаченихКонституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно з висновками ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, Mozer v/ the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, грунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони.
Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Такий висновок узгоджується з правовою позицією, викладеною Вищим спеціалізованим судом України з розгляду цивільних і кримінальних справ в інформаційному листі від 15 квітня 2016 року, за змістом якої документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв`язку під час розгляду справ про встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України.
У зв`язку з тим, що смерть ОСОБА_3 настала на території міста Луганськ, Луганської області, Україна, тобто на території, де зараз жодний орган державної влади України не працює та відбувається операція об`єднаних сил, суд погоджується з тим, що отримати лікарське свідоцтво про смерть, встановленого зразка і виданого компетентним органом державної влади України - є неможливим.
У зв`язку з викладеним, суд вважає за необхідне встановити такий факт, задовольнивши вимоги заявника, які є доведеними та обґрунтованими.
Відповідно до вимог п.8 ч.1ст.430 ЦПК Українисуд допускає негайне виконання рішень у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.10,12,81,89,258-259,263-265,268,317,430 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
ЗаявуОСОБА_1 ,заінтересована особа-Рівненський відділДРАЦС уРівненському районіРівненської областіЗахідного міжрегіональногоуправління Міністерстваюстиції (м.Львів)про встановленняфакту смерті задовольнити.
Встановити фактсмерті смертіОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що народився у кішлаку Ханки, Янгіаринського району Харезмської області, Узбекистан, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Луганськ, що є тимчасово окупованою територією України у віці 79 років.
Рішення суду є підставою для державної реєстрації смерті особи.
Рішення підлягає негайному виконанню. Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Рівненського апеляційного суду або через Рівненський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.
Заявник - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 .
Заінтересована особа - Рівненський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального Міністерства юстиції (м.Львів), місцезнаходження: пр. Миру, буд. 14, м. Рівне, код ЄДРПОУ 43202330.
Повне судове рішення складено 23 лютого 2022 року.
Суддя Левчук О.В.