Ухвала суду № 103514559, 08.02.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
08.02.2022
Номер справи
826/12170/16
Номер документу
103514559
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

У Х В А Л А

з питань заміни сторони у виконавчому листі

08 лютого 2022 року м. Київ№ 826/12170/16

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Мамедової Ю.Т., суддів Федорчука А.Б., Вєкуа Н.Г., розглянувши у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про процесуальне правонаступництво в адміністративній справі за позовом Публічного акціонерного товариства "Центренерго" до Державної фіскальної служби України, третя особа - Державна казначейська служба України, про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва (також далі - суд) від 24 липня 2017 року в адміністративній справі №826/12170/16 позов Публічного акціонерного товариства "Центренерго" (далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач, ДФС України), третя особа - Державна казначейська служба України (далі - третя особа) про визнання бездіяльності протиправною, зобов`язання вчинити дії задоволено повністю.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2017 року залишено без змін.

Постановою Верховного Суду від 09 лютого 2021 року постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 липня 2017 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 24 жовтня 2017 року залишено без змін.

19 лютого 2018 року позивачу в адміністративній справі №826/12170/16 видано виконавчий лист.

В подальшому, представником відповідача заявлено письмове клопотання про процесуальне правонаступництво, в якому просив суд замінити відповідача у справі та боржника у виконавчому листі з ДФС України на правонаступника - Державну податкову службу України (далі - подана заява).

В обґрунтування поданої заяви зазначено, що Державна податкова служба України (далі - ДПС України) є правонаступником всіх прав та обов`язків реорганізованої ДФС України.

Розгляд та вирішення поданої заяви призначено до судового розгляду у судовому засіданні.

У відповідне судове засідання представники сторін та третьої особи не прибули хоча про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином, у зв`язку із чим, судом вирішено продовжити розгляд поданої заяви в порядку письмового провадження.

Так, судом встановлено, що дійсно постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2018 №1200 (далі - Постанова №1200) утворено ДПС України та Державну митну службу України, реорганізувавши ДФС України шляхом поділу.

Відповідно до п. 1, 3 Постанови №1200, Державна податкова служба є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів, який реалізує державну податкову політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Державна податкова служба та Державна митна служба є правонаступниками майна, прав та обов`язків реорганізованої Державної фіскальної служби у відповідних сферах діяльності.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.10.2011 року №1074 затверджено Порядок здійснення заходів, пов`язаних з утворенням, реорганізацією або ліквідацією міністерств, інших центральних органів виконавчої влади (далі - Порядок).

Згідно з п. 5, 6 вказаного Порядку, орган виконавчої влади припиняється шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. Права та обов`язки органів виконавчої влади переходять: у разі злиття органів виконавчої влади до органу виконавчої влади, утвореного внаслідок такого злиття; у разі приєднання одного або кількох органів виконавчої влади до іншого органу виконавчої влади - до органу виконавчої влади, до якого приєднано один або кілька органів виконавчої влади; у разі поділу органу виконавчої влади - до органів виконавчої влади, утворених внаслідок такого поділу; у разі перетворення органу виконавчої влади - до утвореного органу виконавчої влади; у разі ліквідації органу виконавчої влади і передачі його завдань та функцій іншим органам виконавчої влади - до органів виконавчої влади, визначених відповідним актом Кабінету Міністрів України.

Пунктом 8 Порядку встановлено, що внаслідок реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) органів виконавчої влади припиняється той орган виконавчої влади, майнові права та обов`язки якого переходять його правонаступникам.

Аналіз наведених норм законодавства свідчить про те, що процесуальним правонаступництвом є заміна у справі сторони чи третьої особи у разі переходу повноважень (для суб`єкта владних повноважень), прав і обов`язків від однієї особи до іншої (правонаступника) у відносинах, щодо яких виник спір.

Підставами для залучення до участі у справі правонаступника сторони суб`єкта владних повноважень, можуть бути припинення суб`єкта владних повноважень в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації, повне або часткове передання (набуття) адміністративної компетенції одного суб`єкта владних повноважень до іншого внаслідок повного чи часткового припинення його адміністративної компетенції.

Отже, ДПС України є правонаступником ДФС України.

Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

Положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно до положень ст. 52 КАС України, у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії судового процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов`язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов`язкові для особи, яку він замінив.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість поданої заяви та як наслідок вважає за необхідне замінити у справі та у виконавчому листі ДФС України на правонаступника - ДПС України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 52, 241-243, 248, 256, 379 України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Задовольнити клопотання представника відповідача про процесуальне правонаступництво.

2. Замінити відповідача у справі №826/12170/16 - Державну фіскальну службу України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) на правонаступника - Державну податкову службу України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393).

3. Замінити боржника у виконавчому листі №826/12170/16, виданому Окружним адміністративним судом міста Києва 19 лютого 2018 року, з Державної фіскальної служби України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) на правонаступника - Державну податкову службу України (місцезнаходження: 04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393).

Ухвалу може бути оскаржено.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Головуючий суддяЮ.Т. Мамедова

СуддіН.Г. Вєкуа

А.Б. Федорчук