Ухвала суду № 103514376, 22.02.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
620/2568/21
Номер документу
103514376
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

22 лютого 2022 року м. ЧернігівСправа № 620/2568/21

Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Бородавкіної С.В.,

при секретарі Грищенко Н.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернігівській області, третя особа, яка не заявляє самостійна вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Державну судову адміністрацію України про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 14.02.2022 звернулась до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду в справі №620/2568/21, шляхом стягнення на її користь коштів у сумі 195385,51 грн. з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» та постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

Свою заяву мотивує тим, що рішення суду у вказаній справі залишається частково не виконаним у зв`язку із відсутністю у Територіального управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області бюджетних коштів за програмою 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Сторони в судове засідання не прибули, про розгляд заяви повідомлені.

Від ТУ ДСА України надійшло клопотання, у якому відповідач подану позивачем заяву підтримав та просив задовольнити, із зазначенням розпорядника бюджетної програми.

Вивчивши матеріали справи, суд враховує таке.

Судом встановлено, що рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2021, яке набрало законної сили 01.10.2021, позов ОСОБА_1 задоволено, зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Чернігівській області нарахувати та виплатити їй суддівську винагороду за період з 18.04.2020 по 28.08.2020 (за винятком днів відпустки) відповідно до статті 135 Закону України ''Про судоустрій і статус суддів'', з урахуванням виплачених у цей період сум та з утриманням із сум, що підлягають виплаті, передбачених законом податків та обов`язкових платежів (а.с. 36-39, 79-80).

07.12.2021 Чернігівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №620/2568/21 про зобов`язання відповідача вчинити визначені рішенням суду дії.

Листом від 10.01.2022 за №06-03/33/22-вих Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області повідомило стягувачу, що виконання рішення має здійснюватися Державною казначейською службою України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів». У Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернігівській області відсутні бюджетні кошти за вказаною програмою (а.с. 92-94).

У зв`язку з наведеним, ОСОБА_1 звернулась до суду із відповідною заявою.

Вирішуючи вказану заяву по суті, суд враховує таке.

Порядок виконання рішень судів про стягнення коштів з державних органів регулюється Законом України від 05.06.2012 №4901-VI «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» (далі - Закон) і Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 (далі - Порядок).

Відповідно до частини першої статті 3 Закону в разі відсутності у державного органу відповідних бюджетних призначень, виконання рішення суду про стягнення бюджетних коштів здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду шляхом безспірного списання (стягнення).

Відповідно до статті 3 Закону виконання рішення суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Територіальне управління Державної судової адміністрації в Чернігівській області як орган державної влади для здійснення своїх завдань та функцій повністю утримується (фінансується) за рахунок Державного бюджету України. Керуючись нормами бюджетного законодавства, будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснює лише за наявності відповідного бюджетного призначення та в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами.

Здійснення платежів з бюджету без наявності відповідного бюджетного призначення та не в межах бюджетних асигнувань законодавством не передбачено. Будь-які виплати можливі лише в межах розподілу видатків, передбачених кошторисом суду згідно із Законом України про державний бюджет на відповідний бюджетний період.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону України від 02.06.2016 «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Відповідно до Положення про Державну судову адміністрацію України, затвердженого Рішенням Вищої ради правосуддя від 17 січня 2019 року №141/0/15-19 Державна судова адміністрація України (далі - ДСА України) є державним органом у системі правосуддя, який здійснює організаційне та фінансове забезпечення діяльності органів судової влади в межах повноважень, установлених законом.

Згідно із частиною першою статті 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України.

За приписами частини другої статті 23 Бюджетного кодексу України бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 3 Порядку що рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Відповідно до пункту 24 Порядку стягувачі, на користь яких прийняті рішення про стягнення коштів з рахунків боржника, подають до органу Казначейства, в якому обслуговується боржник, документи, зазначені у п.6 цього Порядку.

Підпунктом 2 пункту 25 Порядку передбачено, що у разі наявності у боржника окремої бюджетної програми для забезпечення виконання рішень суду безспірне списання коштів з боржника (виконання рішень суду про стягнення коштів з боржника) здійснюється лише за цією бюджетною програмою. При цьому пункти 24-34 цього Порядку застосовуються лише щодо зазначеної бюджетної програми.

Виконання судових рішень, ухвалених на користь суддів та працівників апаратів судів, здійснюється у порядку черговості відповідно до вимог чинного законодавства України Державною судовою адміністрацією України за рахунок коштів бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» у межах передбачених асигнувань на відповідний бюджетний період.

Так, Законами України про державний бюджет України на кожний рік затверджується бюджетна програма КПКВК 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів» із загальним фондом, головним розпорядником якої є Державна судова адміністрація України.

Таким чином, відповідно до вимог чинного законодавства виконання рішення суду неможливе через відсутність бюджетних призначень чи асигнувань па цю мету, а здійснити виплату нарахованих грошових коштів за рішенням суду можливо лише шляхом списання (стягнення) коштів з рахунків державного органу - боржника, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

При цьому, законодавством передбачений інший законний спосіб виконання подібних судових рішень, а саме - шляхом стягнення коштів з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів».

Враховуючи, що Територіальне управління Державної судової адміністрації в Чернігівській області як боржник у справі №620/2568/21 не є головним розпорядником бюджетних коштів і йому як бюджетній установі не виділяються кошти на виконання рішень судів, тому останній не може виконати рішення суду в частині виплати коштів в силу об`єктивних причин, які від нього не залежать.

Наведені обставини у їх сукупності свідчать про неможливість виконання рішення в частині виплати нарахованих позивачу коштів та необхідність встановлення способу та порядку виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 по справі №620/2568/21 шляхом їх списання з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

У відповідності до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року №7 «Про судове рішення в адміністративній справі» роз`яснено, що суд, враховуючи обставини, які утруднюють виконання, для реалізації рішення може вжити нові заходи, що мають забезпечити виконання судового рішення.

Верховний Суд України неодноразово (справи №21-66а14, №21-199а15, №21 -1044а І 5, №21-2630а 15, №21-5118а 15, №804/5081/13-а) приходив до висновку, що невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності таких коштів у боржника не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Відсутність бюджетного та іншого фінансування та коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення с поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат.

Верховний Суд у постанові від 18.06.2019 (справа №826/721/16) висловив правову позицію про те, що виконання рішення суду не може ставитись у залежність лише від волі та/або бажання боржника щодо такого виконання, а й повинно бути оцінено на предмет наявності об`єктивних можливостей та відповідного законодавчого регулювання такого виконання.

Відповідно до частини першої статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом) - може встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Згідно із частиною третьою статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судовою рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Враховуючи вимоги закону, підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим.

Таким чином, суд прийшов до висновку про задоволення заяви позивача та встановлення порядку і способу виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 24.05.2021 по справі №620/2568/21.

Керуючись статтями 241-242, 248, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Заяву ОСОБА_1 про зміну способу і порядку виконання рішення у справі №620/2568/21 задовольнити.

Встановити спосіб і порядок виконання судового рішення у справі №620/2568/21 шляхом списання на користь ОСОБА_1 коштів у розмірі 195385 (сто дев`яносто п`ять тисяч триста вісімдесят п`ять) грн. 51 коп. з бюджетної програми 0501150 «Виконання рішень судів на користь суддів та працівників апаратів судів», розпорядником якої є Державна судова адміністрація України, у порядку, передбаченому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» і постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 №845 «Про затвердження Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників».

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею. Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складено 22.02.2022.

Суддя С.В. Бородавкіна