Рішення № 103514346, 22.02.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
620/17797/21
Номер документу
103514346
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 лютого 2022 року м. Чернігів Справа № 620/17797/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючої судді Тихоненко О.М.,

розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Ічнянської міської ради (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 27.10.2021 № 446-УІІІ в частині відмови позивачу у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, що розташована на території Ічнянської міської ради Прилуцького району Чернігівської області та у зв`язку з цим визнати за позивачем право на виготовлення технічної документації на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2,00 га, згідно поданих графічних матеріалів.

Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що ним відповідачу подано заяву про надання дозволу на розробку проекту землеустрою з усіма необхідними документами щодо відведення земельної ділянки у власність, однак, відповідачем протиправно відмовлено у наданні такого дозволу. Зміст рішення Ічнянської міської ради від 27.10.2021 № 446-VIIІ не містить конкретну норму на підставі якої йому відмовлено у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою, а мотиви відмови, не відповідають вимогам частини 7 статті 118 Земельного кодексу України. Також зазначає, що проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації. Надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об`єкта.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.

Відповідачем в межах встановленого судом строку подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити позивачу у задоволенні позову в повному обсязі та зазначає, що кадастровий номер земельній ділянці площею 17,0865 га, частину якої бажає отримати позивач, та яка на даний час знаходиться у комунальній власності, присвоєно 7421784000:03:000:0627 (тобто, ділянка сформована), що підтверджується даними з Публічної кадастрової карти України. Вважає, що задоволення позову суперечитиме положенням Земельного кодексу України, який регулює земельні відносини, адже позивач намагається отримати від міської ради майно, яке не може бути передано йому згідно чинного законодавства України, а саме згідно частини 5 статті 136 Земельного кодексу України. Також зазначає, що ним право позивача на виготовлення технічної документації на розроблення проекту землеустрою не оспорюється.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов задоволенню не підлягає виходячи з наступного.

Позивач звернувся до відповідача із заявою від 29.06.2021 (а.с.8) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у приватну власність в межах норм безоплатної приватизації, орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства, яка розміщена на території Ічнянської міської ради Ічнянського району Чернігівської області, додавши до неї копії паспорта та ідентифікаційного номера, а також схему з розташуванням земельної ділянки (а.с.9).

На 11 сесії 8 скликання Ічнянською міською радою прийнято рішення Про затвердження Переліку інвестиційно-привабливих земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких підлягає продажу в 2021 році від 16.07.2021 № 368-VІІІ, відповідно до пункту 1 якого вирішено затвердити Перелік земельних ділянок комунальної власності Ічнянської міської ради призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами, до якого, зокрема, включено земельну ділянку: кадастровий номер 7421784000:03:000:0627; місце розташування Дорогинська сільська рада; площа 17,0865 га; цільове призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; умови продажу оренда (а.с.35-36).

На 13 сесії 8 скликання Ічнянською міською радою прийнято рішення Про відмову у наданні дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність від 27.10.2021 № 446-VIII (а.с.12-16), відповідно до підпункту 7.7 пункту 7 якого (з урахуванням рішення 15 сесії 8 скликання Ічнянської міської ради Про виправлення допущеної описки у рішенні тринадцятої сесії Ічнянської міської ради восьмого скликання № 446-VIII від 27.10.2021 року Про відмову у наданні дозволу громадянам на розробку проекту землеустрою щодо відведення ділянок у власність від 23.12.2021 № 500-VIII (а.с.37)) вирішено відмовити в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність та продовження терміну дії рішень Ічнянської міської ради, згідно частини 5 статті 136 Земельного кодексу України, оскільки дані земельні ділянки включені до переліку земельних ділянок комунальної власності Ічнянської міської ради призначених для продажу права оренди на земельних торгах у формі аукціону окремими лотами: 7.7. ОСОБА_1 , який зареєстрований в АДРЕСА_1 орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за межами с. Дорогинка Прилуцького району Чернігівської області.

Вважаючи вказане рішення відповідача протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся до суду з відповідним позовом за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд враховує таке.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини у сфері забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель регулюються, зокрема, Земельним кодексом України (далі - ЗК України, в редакції, що діяла на момент надання позивачу відмови у розробці проекту землеустрою) та Законом України Про землеустрій.

За змістом частин 1 3 статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.

Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі, зокрема: в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

У статті 121 ЗК України передбачено норми безоплатної передачі земельних ділянок громадянам. Зокрема, для ведення особистого селянського господарства - не більше 2,0 гектара (пункт б частини 1).

Підставою для набуття прав на земельну ділянку є відповідне рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Стаття 118 ЗК України встановлює порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами.

Згідно з частиною 1 статті 118 ЗК України громадянин, заінтересований у приватизації земельної ділянки у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.

До клопотання додається розроблена відповідно до Закону України Про землеустрій технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення.

Зі змісту частини 6 статті 118 ЗК України слідує, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні, до якого додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри.

Таким чином, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою вмотивованого рішення про надання дозволу або відмову у його наданні із наведенням усіх підстав такої відмови.

При цьому, частиною 7 статті 118 ЗК України визначений перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за результатами розгляду належним чином оформлених клопотання та додатків до нього, який є вичерпним, а саме:

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів;

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам прийнятих відповідно до цих законів нормативно-правових актів;

- невідповідність місця розташування об`єкта вимогам генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

У разі надання органом місцевого самоврядування відмови особі у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою обов`язковим є зазначення конкретної підстави для такої відмови, що визначені у частині 7 статті 118 ЗК України.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави суду дійти висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, зокрема: невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

До подібного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19.

Разом з тим, судом встановлено, що підставою для відмови у наданні позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою слугувало те, що земельна ділянка з кадастровим номером 7421784000:03:000:0627, частину якої позивач мав намір отримати у власність, включена до переліку земельних ділянок, призначених для продажу права оренди на земельних торгах (у формі аукціону).

Дійсно, включення земельної ділянки до переліку земельних ділянок, право на які буде виставлено на земельні торги не передбачено серед підстав для відмови, визначених у частині 7 статті 118 КАС України, проте така підстава для відмови передбачена у статті 136 ЗК України.

Згідно із частиною 5 статті 136 Земельного кодексу України земельні ділянки, включені до переліку земельних ділянок державної чи комунальної власності, або права на них, виставлені на земельні торги, не можуть відчужуватися, передаватися в заставу, надаватися в користування до завершення торгів.

Верховний Суд розглядав справи, де поставало таке ж питання, і у постанові від 03.04.2018 у справі № 815/3059/17 дійшов висновку, що віднесення земельної ділянки до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності для продажу прав на них на земельних торгах є підставою для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення такої земельної ділянки.

Ця правова позиція була підтримана в інших постановах Верховного Суду, зокрема, від 23.01.2020 у справі № 620/1058/19, від 28.10.2020 у справі № 819/1976/17, від 22.10.2020 у справі № 815/7279/16, від 30.06.2021 у справі № 440/3609/20, від 15.07.2021 у справі № 520/3930/19.

Застосовуючи цей підхід до справи, що розглядається, суд звертає увагу, що на момент розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та прийняття відповідачем рішення з цього питання станом на 27.10.2021, землі, яких стосувалася заява, було включено до переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення, права на які можуть бути продані на земельних торгах, а саме 16.07.2021. В силу приписів частини 5 статті 136 ЗК України це є самостійною підставою для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Зважаючи на це, відповідач правомірно відмовив у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою.

Правова позиція щодо застосування норм права у схожих правовідносинах також викладена Верховним Судом у постановах від 30.03.2021 у справі № 2040/6485/18 та від 13.04.2021 у справі № 818/1470/18, від 30.06.2021 у справі № 440/3609/20, від 15.07.2021 у справі № 520/3930/19.

При цьому, суд враховує ту обставину, що на момент вирішення питання щодо надання позивачу дозволу на розробку проекту землеустрою, рішення 11 сесії 8 скликання Ічнянської міської ради Про затвердження Переліку інвестиційно-привабливих земельних ділянок сільськогосподарського призначення, право оренди яких підлягає продажу в 2021 році від 16.07.2021 № 368-VІІІ було чинним.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Ічнянської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач: Ічнянська міська рада Чернігівської області, вул. Т.Г. Шевченка, 1, м. Ічня, Чернігівська область, 16700, код ЄДРПОУ 04061748.

Повний текст рішення суду виготовлено 22 лютого 2022 року.

Суддя О.М. Тихоненко