Рішення № 103514284, 21.02.2022, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
620/14120/21
Номер документу
103514284
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2022 року Чернігів Справа № 620/14120/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовомГоловного управління ДПС у Чернігівській областідоОСОБА_1 простягнення податкового боргу, У С Т А Н О В И В:

Головне управління ДПС у Чернігівській області (далі позивач) звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу на загальну суму 114546,04 грн по орендній платі з фізичних осіб.

В обґрунтування своїх вимог позивачем зазначено, що згідно з податковими повідомленнями-рішеннями відповідачу нараховано податкове зобов`язання з податку по орендній платі з фізичних осіб. Податковий борг відповідачем у добровільному порядку не сплачено.

Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.12.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Також встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позов або заяви про визнання позову.

Зазначена ухвала про відкриття провадження у справі була надіслана відповідачу за адресою, повідомленою Відділом обліку та моніторингу інформації про реєстрацію місця проживання управління Державної міграційної служби України у Чернігівській області 07.12.2021, а саме: АДРЕСА_1 , однак, 31.01.2022 вона установою поштового зв`язку була повернута на адресу суд (а.с. 17, 21-22).

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

25.06.2012 між Чернігівською міською радою (Орендодавець) та громадянином ОСОБА_1 (Орендар) укладено Договір оренди земельної ділянки № 1517 (а.с. 9-10), відповідно до умов якого: 1. Орендодавець надає, а Орендар приймає в довгострокове платне користування земельну ділянку в місті Чернігові вул. Музикальній, 1 для експлуатації виробничих приміщень і трансформаторної підстанції. 2. В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,1617 га. 3. На земельній ділянці знаходяться виробничі приміщення і трансформаторна підстанція. 4. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 754702,41 гривень (466,73 грн. за 1 кв. м.). 6. Договір укладено до 31.05.2019. Після закінчення строку дії Договору Орендар має переважне право поновлення його новий строк. У цьому разі Орендар повинен не пізніше ніж за 90 календарних днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово Орендодавця про намір подовжити його дію. 7. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 4,0 відсотка нормативної грошової оцінки землі, що становий 30188,10 грн (18,6692 грн за 1 кв. м.) на рік. 8. Орендна плата вноситься Орендарем у строки встановлені статтею 287 Податкового кодексу України.

26.06.2019 ГУ ДПС у Чернігівській області на ім`я відповідача сформовано Податкове повідомлення-рішення № 9414877-5306-2522, відповідно до якого визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2019 рік у розмірі 57273,02 грн. Вказане ППР позивачем направлялося відповідачу, однак було повернуто відправнику за закінченням встановленого строку зберігання, що підтверджується копією конверту (а.с. 8).

15.05.2020 ГУ ДПС у Чернігівській області на ім`я відповідача сформовано Податкове повідомлення-рішення (далі ППР) № 5851493-5305-2522, відповідно до якого визначено суму податкового зобов`язання з орендної плати з фізичних осіб за 2020 рік у розмірі 57273,02 грн. Вказане ППР позивачем направлялося відповідачу та було отримано останнім 26.05.2020 (а.с. 7).

Згідно Довідок ГУ ДПС у Чернігівській області загальна сума заборгованості відповідача становить 114546,04 грн (а.с. 6).

13.10.2015 позивачем сформовано Податкову вимогу форми «Ф» № 4675-25, яку було направлено відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 , однак, вона установою поштового зв`язку була повернута відправнику, що підтверджується копією конверту (а.с. 11).

Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.

Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.

Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (підпункт 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 ПК України).

Згідно із статтею 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.

Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки.

Об`єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.

Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу:

не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 відсотків їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка їх нормативної грошової оцінки; для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено, - у розмірі не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 5 відсотків нормативної грошової оцінки одиниці площі ріллі по Автономній Республіці Крим або по області;

не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

може перевищувати граничний розмір орендної плати, встановлений у підпункті 288.5.2, у разі визначення орендаря на конкурентних засадах.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (пункт 285.1 статті 285 ПК України).

Нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу (пункт 286.5 статті 286 ПК України).

Відповідно до пунктів 287.2 та 287.5 статті 287 ПК України облік фізичних осіб - платників податку і нарахування відповідних сум проводяться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки щороку до 1 травня.

Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пунктів 42.1, 42.2, 42.5 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи з питань адміністрування податків, зборів, платежів, податкового контролю, у тому числі з питань проведення перевірок, звірок, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу і відображатися в електронному кабінеті.

Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач має податковий борг в загальному розмірі 114546,04 грн, що підтверджується, зокрема: Договором оренди земельної ділянки від 25.06.2012 № 1517, укладеним між Чернігівською міською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 (Орендар); ППР від 26.06.2019 № 9414877-5306-2522 та ППР від 15.05.2020 №5851493-5305-2522; Довідкою ГУ ДПС у Чернігівській області (а.с. 6).

Суд зауважує, що копіями Рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення та конверту підтверджується (а.с. 7, 8), що ППР від 26.06.2019, направлене податковим органом відповідачу, було повернуто відправнику за закінченням встановленого строку зберігання, а ППР від 15.05.2020 - було отримано відповідачем 26.05.2020.

Отже, вказані вище ППР податковим органом направлялися відповідачу та в розумінні положень статті 42 ПК України є належним чином врученими.

Згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.

Пунктами 59.1, 59.3, 59.5 статті 59 ПК України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

13.10.2015 позивачем сформовано Податкову вимогу форми «Ф» № 4675-25, яку було направлено відповідачу за адресою: АДРЕСА_1 , однак, вона установою поштового зв`язку була повернута відправнику, що підтверджується копією конверту (а.с. 11).

За таких обставин, суд дійшов висновку, що податковий борг на загальну суму 114546,04 грн виник внаслідок несплати відповідачем узгодженого податкового зобов`язання.

При вирішенні даної справи суд бере до уваги те, що зазначені вище ППР від 26.06.2019, від 15.05.2020, як вбачається з матеріалів справи, в адміністративному чи судовому порядку не оскаржувалися та станом на день звернення до суду не скасовані.

Відповідач не був позбавлений права оскаржувати ППР контролюючого органу протягом строку, визначеного статтею 102 ПК України.

Також вбачається, що вказані ППР, а також Податкова вимога на підставістатті 59 ПК України були належним чином вручені відповідачу в порядкустатті 42 ПК України, що підтверджується матеріалами справи.

Суд зауважує, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування в даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов`язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку, встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту, перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановленихПК України, тощо.

Отже, вище наведенні норми законодавства, підтверджують, що питання правомірності прийняття позивачем податкових повідомлень-рішень або податкової вимоги не охоплюється предметом даного позову, оскільки дані рішення суб`єкта владних повноважень не є предметом позову у даній справі, а відтак суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз.

Аналогічний правовий висновок наведений Верховним судом України у постанові від 11.09.2018 у справі №810/4417/16.

Згідно з підпунктом 20.1.34 пункту 20.1 стаття 20 Податкового кодексу України контролюючі органи, визначеніпідпунктом 41.1.1пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, а саме податкові органи, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до пункту 87.11 статті 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного правового аналізу положень законодавства України та доказів, які містяться у матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позову в повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно достатті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Чернігівській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг на загальну суму 114546,04 грн по орендній платі з фізичних осіб на р/р UA898999980334189815000025739, код платежу 18010300 одержувач: Державний бюджет, 37972475, ГУК у Черніг.обл/тг мЧернігів/18010900; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), МФО 899998.

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: Головне управління ДПС у Чернігівській області, вул. Реміснича, буд. 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124.

Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Дата складення повного рішення суду - 21.02.2022.

Суддя Ю. О. Скалозуб