Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа № 380/22300/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 лютого 2022 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Кедик М.В., розглянувши в спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) звернулася до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, які полягають у відмові призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 грн;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області призначити з 20.06.2021 ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки у розмірі 9118,81 грн та здійснити відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
Ухвалою від 02.12.2021 суддя відкрила спрощене провадження в адміністративній справі
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що у зв`язку із набуттям права на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, 17.08.2021 позивач звернулася до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про призначення пенсії за віком на загальних підставах. Проте, листом вих. № 1300-5901-8/8901 від 07.10.2021 року відповідачем повідомлено, що пенсія обчислена із застосуванням показника середньої заробітної плати, який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії (5426,60 грн), що відповідає вимогам ст. 45 Закону № 1058. Також зазначає, що у випадку позивача має місце призначення іншої пенсії за Законом № 1788, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії за вислугу років. Відповідачем ототожнені поняття: перехід та переведення, вид пенсії за Законом № 1058 та різні інші пенсії за іншими Законами, що підтверджується новою редакцією частини третьої ст. 45 Закону № 1058, в якій йдеться про розрахунок пенсії при переведенні з одного виду пенсії на інший за матеріалами пенсійної справи. При призначенні пенсії за віком відсутнє переведення з одного виду пенсії на інший, а має місце призначення пенсії за іншим Законом, а тому має застосовуватись ст. 40 Закону № 1058, яка встановлює порядок розрахунку пенсії при її призначенні. Станом на день звернення до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком позивач мала більше 35 років страхового стажу та повною мірою відповідала вимогам, встановленим ст. 26 Закону № 1058.
Відповідач подав відзив на позовну заяву від 12.01.2022 (вх. № 3424), у якому зазначає, що позивачу первинно, ще з 28.09.2011 призначено пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення № 1788-ХІІ від 05.11.1991 що і є різновидом пенсії за віком. Відповідно до статті 10 Закону № 1058 особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника) призначається один із цих видів пенсії за її вибором. При цьому, позивач вважає, що відбувається призначення нового виду пенсії. Чинним законодавством передбачено переведення з пенсій, призначених за спеціальними законами, на пенсію за Законом № 1058. Згідно з ч. З ст. 45 Закону № 1058 переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону № 1058, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Також зазначає, що показник середньої заробітної плати, який відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058 враховується для призначення пенсії був врахований під час первинного призначення пенсії позивача за віком, і відповідно, під час призначення пенсії за нормами Закону № 1058 залишається незмінним. З 17.08.2021 Головним управлінням переведено позивача відповідно до поданої позивачем заяви від 17.08.2021 на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058. Підстави для врахування під час обчислення розміру пенсії за нормами Закону № 1058 із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2018, 2019, 2020 роки відсутні, адже в даному випадку має місце не первинне призначення пенсії, в розумінні ч. 2 ст. 40 Закону № 1058, а переведення. Просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі факти, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд встановив такі обставини та надав їм правову оцінку.
ОСОБА_1 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та з 28.09.2011 отримувала пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ.
Позивач звернулася до ГУПФ у Львівській області із заявою за призначенням пенсії за віком відповідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV з застосуванням показника середньої заробітної плати - 9 118,81 грн.
Листом від 07.10.2021 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області позивачу повідомлено, що ОСОБА_1 із заявою про переведення на пенсію за віком звернулась 17.08.2021. На виконання заяви, ОСОБА_1 переведено на пенсію за віком.
Розмір пенсійних виплат заявниці з 17.08.2021 складає 4 638,94 грн, в т.ч.: 4 413,40 грн - розмір пенсії за віком (ст.27) ( 10592,07x0,41667); 225,54 грн - доплата за понаднормативний стаж (ст.28 ч. 1 абз. 2)( 21 рік). Пенсію обчислено з врахуванням страхового стажу 41 р. 08 міс. 29 дн. (коефіцієнт стажу - 0,41667), середньомісячного заробітку для обчислення пенсії 10 592,07 грн, при індивідуальному коефіцієнті для обчислення 1,95188 із застосуванням проіндексованого показника середньої заробітної плати 5 426,60 грн, за період роботи з 01.04.1995 по 31.03.2000 та з 01.07.2000 по 31.08.2021 рр. за даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Не погоджуючись із діями відповідача, позивач звернулася до суду з даним позовом.
Даючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.
Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом (далі Закон № 1058).
Відповідно до ч.1 ст. 9 Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Згідно з ч. 2 ст. 40 Закону №1058 заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;
Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1+ Кз2+ Кз3+ ... + Кзn);
К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Тобто, за загальним правилом передбаченим частиною 2 статті 40 Закону № 1058, при обчисленні заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховується, серед іншого середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
Згідно з п. 2, 16 розділу ХV Прикінцеві положення Закону № 1058 до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, які працювали на посадах, що дають право на пенсію за вислугою років, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом № 1788. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону. До приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Положення Закону №1788 застосовуються в частині визначення права на пенсію (…) за вислугу років.
Водночас ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 установлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший у пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами ПФУ.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в ч. 1 ст. 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
З аналізу зазначених вище норм законодавства вбачається, що ч. 3 ст. 45 Закону № 1058 установлюється порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за цим Законом, на інший.
Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом № 1058.
Однак, якщо мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії.
Суд звертає увагу, що 28.09.2011 позивачу було призначено пенсію відповідно до Закону №1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV позивач звернулася вперше.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 26.03.2019 у справі № 335/13242/16-а (2-а/335/33/2017), від 31.05.2019 у справі №314/272/17(2-а/314/33/2017) та від 31.03.2020 у справі № 348/1296/17.
Відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, у випадку із заявою позивача мало місце призначення іншої пенсії за іншим законом, а тому має враховуватись показник із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.
Таким чином, позивач має право на призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки.
При цьому, оскільки позивач звернулась із заявою про призначення пенсії за віком 17.08.2021 вперше, то пенсію останньої слід нараховувати із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, починаючи з 17.08.2021.
Також суд звертає увагу, що на виконання заяви від 17.08.2021 ОСОБА_1 з 17.08.2021 переведення на пенсію за віком.
Отже, позовні вимоги задоволенню шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 17.08.2021 пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії - 2018-2020 роки, з урахуванням виплачених сум.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно зі ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Матеріали справи свідчать, що відповідні критерії відповідачем не дотримані, що зумовило звернення позивача за захистом порушених прав та інтересів до суду.
З огляду на викладене, суд вважає, що позовні вимоги є підставними та обґрунтованими частково, а тому позов підлягає частковому задоволенню.
Судові витрати розподілити відповідно до вимог ст. 139 КАС України.
Керуючись статтями 6, 14, 242, 243, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
вирішив:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (вул. Митрополита Андрея, 10, м. Львів, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови призначити ОСОБА_1 пенсію за віком з урахуванням частини 2 ст. 40 Закону України № 1058-ІV від 09.07.2003 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2018-2020 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 17.08.2021 пенсії за віком згідно з Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузі економіки України, за три календарні роки, що передують року призначення пенсії - 2018-2020 роки, з урахуванням виплачених сум.
4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
5. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань в користь ОСОБА_1 908,00 грн судових витрат.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складений 22.02.2022.
Суддя Кедик М.В.