Рішення № 103499570, 22.02.2022, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.02.2022
Номер справи
360/444/22
Номер документу
103499570
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

22 лютого 2022 рокуСєвєродонецькСправа № 360/444/22

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

18.01.2022 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі – позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі – відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1 (Пономарьов В.М.) від 04 січня 2022 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років, відповідно до пункту 7 «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з моменту звільнення з Головного управління Національної поліції в Луганській області України, а саме з 13 травня 2020 року згідно поданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській документів для призначення пенсії, із зарахуванням до календарної вислуги на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби у складі миротворчого контингенту в період з 03.05.1996 по 01.11.1996, та часу служби, коли позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції в період з 20.05.2014 по 30.04.2018, а також один місяць служби за сорок днів період з 01.04.2006 по 17.06.2007, коли позивач проходив службу в патрульній міліції на посаді старшого інспектора патрульної служби.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в період з 05.07.1995 по 08.11.1996 ОСОБА_1 проходив військову службу в Збройних силах України, в період з 26.10.1998 по 06.11.2015 - в органах внутрішніх справ України на різних посадах, у період з 07.11.2015 по 13.05.2020 - в Національній поліції України.

Наказом ГУНП в Луганській області від 06.05.2020 № 423 о/с позивача було звільнено зі служби в поліції з 13.05.2020.

Згідно зазначеного наказу позивачу була встановлена вислуга років у календарному обчисленні: 22 роки 10 місяців 19 днів; у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 09 років 03 місяці 11 днів.

Таким чином, позивач вважає, що з урахуванням пільгової вислуги років, вислуга років у календарному обчисленні складає 32 роки 02 місяці, що дає позивачу право на пенсію згідно положень п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

На початку травня 2021 року позивач отримав від ГУНП в Луганській області листа від 15.04.2021 №1961/111/58/05-2021, в якому ГУНП в Луганській області відмовило позивачу у підготовці та направленні документів для призначення пенсії до ГУ ПФУ, пославшись на те, що позивач не має права на пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», так як вислуга років в календарному обчисленні складає 22 роки 10 місяців 19 днів, натомість як згідно вказаного Закону для призначення пенсії необхідно не менше 24 років та 6 місяців.

Проте, ГУНП в Луганській області, не врахувавши на пільгових умовах час участі в антитерористичній операції, та служби в миротворчому контингенті, а також період служби в патрульній службі міліції протиправно відмовило позивачу в оформленні та поданні документів для призначення пенсії за вислугу років.

Вище вказані дії ГУНП в Луганській області позивачем оскаржені в Луганському окружному адміністративному суді та згідно з рішенням по справі № 360/2867/21 від 30.07.2021, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2021, визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зобов`язано Головне управління Національної поліції в Луганській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: часу проходження військової служби у складі миротворчого контингенту з 03 травня 1996 року по 01 листопада 1996 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці; часу проходження служби у підрозділах патрульної служби на посаді старшого інспектора патрульної служби з 01 квітня 2006 року по 17 червня 2007 року на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів; часу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, з 20 травня 2014 року по 30 квітня 2018 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці.

У подальшому Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області за результатами розгляду поданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській області було прийняте рішення №1 від 04 січня 2022 року про відмову в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 у зв`язку з відсутністю календарної вислуги років 24 календарних роки та 6 місяців на момент звільнення зі служби. При цьому відповідач мотивував своє рішення тим, що календарна вислуга років на момент мого звільнення зі служби складає 22 роки 10 місяців 19 днів, що не відповідає вимогам пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992.

Позивач вважає вказане рішення протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, що стало підставою для звернення до суду.

Ухвалою суду від 19.01.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, справу визначено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (арк.спр. 38-39).

01.02.2022 за вх. № 4283/2022 відповідачем надано відзив на позовну заяву (арк. спр. 43-53), у якому зазначено таке.

29.12.2021 за № 302 відповідачем зареєстровано лист Головного управління Національної поліції в Луганській області від 29.12.2021 № 509/111/58-2021, яким відповідачу направлено документи для призначення і виплати пенсії за вислугу років позивачу Листом від 17.09.2021 № 509/111/58-2021 Головного управління Національної поліції в Луганській області на адресу відповідача направлено подання про призначення пенсії від 29.12.2021 разом з необхідним пакетом документів.

За приписами пункту “а” статті 12 Закону № 2262 пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж", "з" статті 12цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 01.10.2019 по 30.09.2020 і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Пунктом 3 Порядку № 393 визначено які види служби та в яких коефіцієнтах зараховуються до вислуги років на пільгових умовах.

Аналіз норм Закону № 2262 дає підстави для висновку про те, що законодавець розмежовує такі поняття як «вислуга років» та «календарна вислуга років». При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії (як правило впливає на розмір пенсії").

В то й же час для отримання права на призначення пенсії обов`язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному законом розмірі. До цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні законом не передбачено.

Календарний рік - це проміжок часу від першого до останнього дня того чи іншого року по календарю; рік, який особа фактично відпрацювала на займаній посаді (проміжок часу з 1 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів (постанова Верховного Суду України від 16.04.2013 у справі № 21-94а 13)).

В цілях Закону № 2262 календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Загальна тривалість вислуги у пільговому обрахуванні використовується при розрахунку розміру пенсії, а не для визначення права особи на той чи інший вид пенсії.

Відповідно до подання про призначення пенсії від 29.12.2021 та витягу з наказу від 06.05.2020 № 423 о/с позивача було звільнено з 13.05.2020 згідно Закону України “Про Національну поліцію” зі служби в поліції за ст. 77 ч. 1 п. 6 (у зв`язку із реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби); розрахунок вислуги років станом на 13.05.2020 у календарному обчислені складає 22 роки 10 місяців 19 днів, що не відповідає вимогам, встановленим до вислуги років Закону № 2262.

При цьому у витягу з наказу від 25.05.2018 № 227 о/с зазначено лише вислугу років на день звільнення у календарному обчисленні: 21 рік 05 місяців 07 днів.

Отже форма подання про призначення пенсії від 17.09.2021, заповнена на ім`я позивача, не відповідає формі, встановленій Порядком № 3-1.

Головним управлінням Національної поліції в Луганській області чітко зазначено, що вислуга років ОСОБА_1 станом на 13.05.2020 для призначення пенсії складає у календарному обчисленні 22 роки 10 місяців 19 днів.

Тобто, Головним управлінням Національної поліції в Луганській області не виконано рішення суду № 360/2867/21, за яким саме ГУНП в Луганській області зобов`язане оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідні документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: часу проходження військової служби у складі миротворчого контингенту з 03 травня 1996 року по 01 листопада 1996 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці; часу проходження служби у підрозділах патрульної служби на посаді старшого інспектора патрульної служби з 01 квітня 2006 року по 17 червня 2007 року на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів; часу проходження служби протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, з 20 травня 2014 року по 30 квітня 2018 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці. Головне управління не наділено правом (немає повноважень) щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсі особам, звільненим зі служби, що дає право на пенсію за вислугу років.

За таких обставин відповідач, розглянувши подання про призначення пенсії від 29.12.2021 та інші, необхідні для призначення пенсії документи, 04.01.2021 прийняв рішення № 1 ( ОСОБА_1 ) яким в призначенні позивачу пенсії за вислугу років відповідно до пункту “а” статті 12 Закону № 2262 відмовив

Відповідач вважає, що Головне управління дійшло правомірного висновку, що наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення йому пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» частини першої статті 12 Закону № 2262, отже своїми діями законні інтереси позивача не порушило.

07.02.2022 за вх. № 4967/2020 позивачем надано відповідь на відзив (арк.спр. 80-82), в якій, зокрема, зазначено, що ГУНП в Луганській області в поданні від 29.12.2021 зазначена вислуга років станом на 13.05.2020, встановлена Луганським окружним адміністративним судом за рішенням по справі № 360/2867/21 від 30.07.2021 – 32 роки 2 місяці 00 днів. Безпідставними є посилання відповідача у відзиві на позовну заяву на правовий висновок Верховного Суду, що міститься у постанові ВП ВС від 29.11.2018 у справі № 9901/602/18, оскільки там спірні правовідносини виникли з приводу реалізації права на пенсійне забезпечення за вислугу років не згідно із Законом № 2262-ХІІ та Порядком № 393, а відповідно до вимог Закону України «Про судоустрій і статус суддів».

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 КАС України, суд встановив таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , що підтверджено наявними в матеріалах справи копіями паспорту громадянина України, картки платника податків (арк. спр. 6,7), має статус учасника бойових дій відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 02.07.1996 (арк. спр. 11).

За даними трудової книжки НОМЕР_3 на ім`я позивача, останній з 26.10.1998 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ, а з 07.11.2015 по 13.05.2020 в Головному управлінні Національної поліції в Луганській області (арк. спр. 8).

Відповідно до наказу ГУНП в Луганській області від 06.05.2020 № 423 о/с майора поліції ОСОБА_1 , начальника сектору логістики та матеріально-технічного забезпечення Кремінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Луганській області за статтею 77 ч. 1 п. 6 (у зв`язку з реалізацією дисциплінарного стягнення у вигляді звільнення зі служби) з 13.05.2020, з вислугою років на день звільнення у календарному обчисленні: 22 роки 10 місяців 19 днів, у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги): 09 років 03 місяці 11 днів (арк. спр. 15).

Витягами із наказів командира Військової частини А0450 (по стройовій частині) від 03 травня 1996 року № 121 та від 01 листопада 1996 року № 32 підтверджено, що ОСОБА_1 з 03 травня 1996 року по 01 листопада 1996 року проходів військову службу у складі миротворчого контингенту в Югославії (м. Сараєво) (арк. спр. 12).

Довідкою ГУНП в Луганській області від 21.08.2018 № А-14041 підтверджено, що ОСОБА_1 в період з 20.05.2014 по 26.12.2014, з 27.12.2014 по 07.11.2015, з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції, забезпеченні її проведення ї захисті належності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення Антитерористичної операції на території Луганської області (арк. спр. 13).

Згідно із послужним списком ОСОБА_1 (арк. спр. 16-23, 24-25) періоди служби, які підлягають зарахуванню до вислуги років на пільгових умовах:

з 03 травня 1996 року по 01 листопада 1996 року (військова служба у складі миротворчого контингенту зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 01 квітня 2006 року по 17 червня 2007 року (період служби старшим інспектором патрульної служби підлягає зарахуванню до вислуги років для призначення пенсії по лінії МВС України у розрахунку один місяць служби за сорок днів);

з 20 травня 2014 року по 07 листопада 2015 року (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці);

з 07 листопада 2015 року по 30 квітня 2018 року (час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах у розрахунку один місяць служби за три місяці).

Згідно із рішенням Луганського окружного адміністративного суду у справі № 360/2867/21 від 30.07.2021, залишеним без змін постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 13.12.2021, визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції в Луганській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідних документів для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та зобов`язано Головне управління Національної поліції в Луганській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії: часу проходження військової служби у складі миротворчого контингенту з 03 травня 1996 року по 01 листопада 1996 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці; часу проходження служби у підрозділах патрульної служби на посаді старшого інспектора патрульної служби з 01 квітня 2006 року по 17 червня 2007 року на пільгових умовах один місяць служби за сорок днів; часу проходження служби, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, з 20 травня 2014 року по 30 квітня 2018 року на пільгових умовах один місяць служби за три місяці (арк.спр.31-35).

29.12.2021 Головне управління Національної поліції в Луганській області направило до ГУПФУ в Луганській області подання разом із заявою про призначення пенсії та відповідним пакетом документів для призначенні пенсії за вислугу років відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду № 360/2867/21 від 30.07.2021 (арк. спр. 54-77).

Рішенням ГУПФУ в Луганській області від 04.01.2022 № 1 ( ОСОБА_1 ) відмовило у призначенні пенсії позивачу відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 у зв`язку з тим, що календарна вислуга років ОСОБА_1 на момент звільнення зі служби (13.05.2020) складає 22 роки 10 місяців 19 днів, що не відповідає вимогам законодавства (арк. спр. 52-53).

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року, відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до пункту а частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д, ж статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2017 року по 30 вересня 2018 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки та 6 місяців і більше.

Згідно пункту б частини першої статті 12 Закону № 2262-ХІІ особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині 3 статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Частиною першою статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б-д статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч. 2 ст. 17 цього Закону.

Частиною другою статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно з частиною четвертою статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

На виконання зазначених вимог Закону №2262, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року №393 (далі - Постанова №393).

Відповідно до абз. 8 пп. «в» п. 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому п. 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця, зокрема, у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.

Наказом МВС України від 05.08.2014 №771 установлено, що військовослужбовцям Національної гвардії України відповідно до постанови №393 на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах.

Наказом Міністерства внутрішніх справи України від 05 грудня 2011 року № 895 «Про затвердження переліків посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, час проходження служби на яких зараховується на пільгових умовах», зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1574/20312:

затверджено Перелік посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів), що додається (підпункт 1.3 пункту 1);

установлено, що вислуга років для призначення пенсій на пільгових умовах зараховується працівникам, зазначеним у підпункті 1.3 пункту 1 цього наказу, які перебували на службі після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 20 липня 2011 року № 780 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393 та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України», при цьому таким працівникам на пільгових умовах зараховується весь час проходження служби на відповідних посадах (підпункт 2.2 пункту 2).

До Переліку посад рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ у підрозділах патрульної служби міліції, час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць за сорок днів), затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справи України від 05 грудня 2011 року № 895 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1574/20312, віднесена посада старшого інспектора патрульної служби.

Судом встановлено, що позивач з 03.05.1996 по 01.11.1996 проходив військову службу у складі миротворчого контингенту у військовій частині А0450 м. Сараєво (арк. спр. 12).

Частиною третьою статті 8 Закону України від 23 квітня 1999 року № 613-XIV «Про участь України в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки» закріплено, що вислуга років і трудовий стаж громадян України за час виконання обов`язків у складі національного контингенту і національного персоналу обчислюються з розрахунку один місяць за три місяці.

Верховний Суд у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду у постанові від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а відступив від правових висновків, викладених, зокрема, у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, і з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у частині призначення пенсії за вислугу років, дійшов висновку, що основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Ця позиція була також підтримана у постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18.

Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку № 393».

Пунктом 1 Порядку № 3-1 встановлено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Днем звернення за призначенням пенсії є день подання до відповідного органу, що призначає пенсії, письмової заяви про призначення пенсії з усіма необхідними для вирішення цього питання документами, а в разі пересилання заяви і документів поштою - дати їх відправлення (абзац перший пункту 6 Порядку № 3-1).

Згідно з абзацом другим пункту 6 Порядку № 3-1 у разі, якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, заявнику (посадовій особі уповноваженого структурного підрозділу) роз`яснюється, які документи необхідно надати додатково. При поданні документів до закінчення тримісячного терміну з дня отримання роз`яснення днем звернення за призначенням пенсії вважається день подання заяви або дата відправлення документів поштою.

Пунктом 12 Порядку № 3-1 регламентовано, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії.

Системний аналіз викладених положень Порядку № 3-1 дає змогу дійти висновку, що саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії і встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу ПФУ або відмовити у такому поданні.

Аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28 листопада 2018 року у справі № 537/1980/16-а та у постанові Верховного Суду від 17 червня 2020 року у справі № 554/2032/17.

Як вже зазначалось вище, пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби, зокрема, з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.

Судом встановлено, що вислуга років позивача, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, становить більше 24 календарних роки та 6 місяців (32 роки 02 місяці, з яких 22 роки 10 місяців 19 днів стаж служби в поліції (військова служба в Збройних Силах України; служба в органах внутрішніх справ України на посадах начальницького і рядового складу; служба в поліції на посадах, що заміщуються поліцейськими) та 09 років 03 місяці 11 днів - вислуга років на пільгових умовах).

Таким чином, позивач набув право на призначення пенсії відповідно до п. «а» ч. 1 ст. 12 Закону №2262-ХІІ.

Ураховуючи правові висновки, наведені у постанові об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду від 03 березня 2021 року у справі № 805/3923/18-а та постанові Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 14 квітня 2021 року у справі № 480/4241/18, суд дійшов висновку про протиправність рішення ГУПФУ в Луганській області від 04.01.2022 № 1 ( ОСОБА_1 ), яким позивачу відмовлено у призначенні пенсії за вислугу років відповідно до пункту «а» статті 12 Закону № 2262 у зв`язку з відсутністю необхідної календарної вислуги років, та, як наслідок його скасування.

Відповідно до пункту б) статті 50 Закону №2262 п. б) ст. 50 Закону № 2262 особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом відповідно до пунктів "а", "в" статті 12 цього Закону, - з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення, а членам сімей зазначених осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, а також пенсіонерів з їх числа - з дня смерті годувальника, але не раніше того дня, по який йому сплачено грошове забезпечення або пенсію, крім випадків призначення їм пенсій з більш пізніх строків. Особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які визнані особами з інвалідністю до закінчення трьох місяців з дня звільнення їх зі служби внаслідок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва тощо), яке виникло в період проходження військової служби чи під час перебування в полоні або заручником, якщо полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, яка має право на пенсію за цим Законом, перебуваючи в полоні або заручником, не вчинила злочину проти миру і людства, пенсія призначається з наступного дня після звільнення їх зі служби, але не раніше того дня, по який їм сплачено грошове забезпечення.

З огляду на норму пункту б) статті 50 Закону № 2262, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не з моменту звільнення з Головного управління Національної поліції в Луганській області України - 13 травня 2020 року як просить позивач, а з наступного дня після звільнення зі служби – з 14 травня 2020 року із зарахуванням до календарної вислуги на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби у складі миротворчого контингенту в період з 03.05.1996 по 01.11.1996, та часу служби коли позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції в період з 20.05.2014 по 30.04.2018, період проходження служби в патрульній поліції з 01.04.2006 по 17.06.2007 – один місяць служби за сорок днів, згідно поданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській документів для призначення пенсії.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За встановлених в цій справі фактичних обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, суд дійшов висновку, що позов слід задовольнити частково з коригуванням обраного позивачем способу судового захисту.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач як учасник бойових дій звільнений від сплати судового збору відповідно до пункту 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 217824461, місцезнаходження: 93406, Луганська область, м. Сєвєродонецьк, вул. Шевченка, буд. 9) про визнання рішення протиправним та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №1 (Пономарьов В.М.) від 04 січня 2022 року про відмову в призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», з 14 травня 2020 року із зарахуванням до календарної вислуги на пільгових умовах один місяць служби за три місяці час проходження служби у складі миротворчого контингенту в період з 03.05.1996 по 01.11.1996, та часу служби коли позивач безпосередньо брав участь в Антитерористичній операції в період з 20.05.2014 по 30.04.2018, період проходження служби в патрульній поліції з 01.04.2006 по 17.06.2007 – один місяць служби за сорок днів, згідно поданих Головним управлінням Національної поліції в Луганській документів для призначення пенсії.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.Г. Секірська