Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення позовної заяви
22 лютого 2022 рокум. Ужгород№ 260/362/22
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Плеханова З.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
25 січня 2022 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду із позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради , яким просить: 1. Прийняти позовну заяву до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження. 2. Витребувати у Відповідача докази, котрі підтверджують розмір виплати Позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня 2021 року. 3. Визнати протиправними (неправомірними) дії Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 03192997) щодо виплати не в повному обсязі ОСОБА_1 щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік. 4. Зобов`язати Департаменту соціальної політики Ужгородської міської ради (код ЄДРПОУ 03192997) зробити перерахунок та стягнути з Відповідача щорічну допомогу до 5 травня за 2021 рік, виходячи з розміру п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених коштів на користь ОСОБА_1 , призначення платежу «перерахунок (доплата) щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік».
Ухвалою суду від 31 січня 2022 року позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Берегівської районної державної адміністрації залишено без руху для усунення недоліків позовної заяви шляхом подачі до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з обґрунтуванням поважності пропуску цього строку.
На виконання вказаної ухвали, 21 лютого 2022 року позивачем подано заяву про поновлення строку звернення до суду.
В заяві позивач зазначає, що перебіг шестимісячного строку звернення позивача до суду з цим позовом слід обраховувати з30.09.2021. оскільки30 вересня поточного року - це встановлений законом кінцевий строк , до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого Позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж яка була йому нарахована.
Розглянувши вказане клопотання, суд зазначає наступне.
Відповідно ч.1 ст.122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 2 статті 122 КАС України встановлено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Відтак, строк звернення до суду у спірних правовідносинах становить 6 місяців.
Відповідно до позиції викладеної в постанові Верховного Суду від 31.03.2021 у справі 240/12017/19:
- для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час, коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду.
В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання такою особою строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Питання застосування строку звернення до суду, передбаченого статтею 122 КАС України, у соціальних спорах було предметом розгляду Верховним Судом у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у справі № 240/12017/19 (постанова від 31 березня 2021 року), в якій Суд дійшов наступних висновків.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених КАС України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою соціальних спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними. Після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Рішенням Конституційного Суду України від 13 грудня 2011 року №17-рп/2011 визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Відтак, з дня отримання коштів, позивач вважається таким, що повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи законних інтересів. Винятком з цього правила є випадок, коли така особа без зайвих зволікань, в розумний строк після отримання виплати, демонструючи свою необізнаність щодо розміру грошової допомоги звернулась до відповідного органу із заявою про надання їй відповідної інформації. В такому випадку особа вважається такою, що дізналась про порушення її прав при отриманні від органу відповіді на подану нею заяву.
Предметом оскарження у цій справі є дії щодо нарахування та виплати не в повній мірі щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік та зобов`язання виплатити повний розмір щорічно, грошової допомоги до 5 травня. Суд зазначає, що спірна виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення своїх прав позивач міг дізнатись при отриманні щорічної допомоги до 5 травня відповідного року.
Відповідно до частини четвертої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
Відповідно до частини четвертої статті 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» особи,які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.Тобто вказана стаття зазначає можливість отримання грошової допомоги до 30 вересня відповідного року в разі її неоотримання.
Однак, стаття не містить вказівки, що до 30 вересня відповідного року можуть звернутися особи, які отримали грошову допомогу, але не згідні з її розміром. Знаючи про розмір даного виду грошової допомоги, про який позивач зазначає сам у позові та отримавши її у квітні-травні( суду на вимогу взагалі не надав докази про її отримання та дату її отримання), позивач не звернувся протягом шести місяців після квітня-травня 2021 року. Даний строк законодавець визначив достатнім для звернення до суду .
Позивач в своїй позовній заяві зазначає,що ним отримано у 2021 році щорічну разову грошову допомогу до 5 травня у розмірі 1491,00 грн. Однак позивач не надав суду доказів про дату отримання грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік. Проте, до суду з даним позовом позивач звернувся 25.01.2022 року , тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що реалізація позивачем права на звернення до суду з позовною заявою в рамках строку звернення до суду залежить виключно від нього самого, а не від дій чи бездіяльності посадових осіб відповідача. Позивач, необґрунтовано не дотримуючись такого порядку, позбавляє себе можливості реалізовувати своє право на звернення до суду в межах строків звернення до суду, нереалізація цього права зумовлена його власною пасивною поведінкою.
Вказані висновки суду узгоджуються з позицією Верховного Суду викладеною у Постанові від 11 листопада 2021 року № 260/611/21 (адміністративне провадження № К/9901/32335/21).
Наслідки пропущення строків звернення до адміністративного суду регламентовані статтею 123 КАС України, згідно із частинами першою, другою якої у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
Враховуючи, що при подані позову не було подано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, що стало підставою для залишення позову без руху, а на усунення недоліків позовної заяви вказано причини пропуску строку, які не визнані судом поважними, - позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись ст.ст. 121, 122, 123,248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
У Х В А Л И В:
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціального захисту населення Ужгородської міської ради про визнання дій протиправними і зобов`язання вчинити певні дії - повернути позивачу.
Ухвала може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів.
Суддя З.Б.Плеханова