Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року Справа№200/17034/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого суддіЧереповського Є.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (в письмовому провадженні) справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ ВП: 44070187) до фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу,-
В С Т А Н О В И В:
20.12.21 року Донецьким окружним адміністративним судом було відкрито провадження по справі за позовом Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (далі Позивач) про стягнення з фізичної особи особи ОСОБА_1 (далі Відповідач) податкового боргу в розмірі 146 018,24 грн., податоку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів не житлової нерухомості.
В обґрунтування позовних вимог Позивачем зазначено, що за Відповідачем обліковується податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості у розмірі 146 018,24 грн., який нарахований відповідно до податкового повідомленярішеняформи «Ф»від 30 березня 2021 року № 0166707-2407-0502. До теперішнього часу вищевказана сума податкового боргу відповідачем не сплачена, у зв`язку з чим Позивач просив у судовому порядку стягнути зазначену суму.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20.12.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.Позиваччу було відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Відповідач належним чином повідомлений про прийняття позовної заяви до розгляду судом та відкриття спрощеного позовного провадження у справі, проте у встановлений судом строк відзиву на позов не надав, про причини неподання відзиву суд не повідомив.
Відповідностатті 258 КАС Українисуд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Враховуючи наведене, суд розглядає позовну заяву в порядку письмовогопровадження на підставі наявних у ній доказів.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд встановив наступне.
Так Донецьким окружним адміністративним судом 12.07.21 р. розглядалася справа між тими самими сторонами с подібним предметом спору (проте іншій період нарахування податку) та с такими самими підставами, рішенням по справі №200/401/19-а стягнуто 68 061,09 грн. податоку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів не житлової нерухомості та встановлено наступні факти:
21 січня 2014 року між Громадською організацієюУкраїнське Товариство Сліпихта Позивачем укладено договір купівліпродажу, відповідно до якого Позивач купив будівлю 3-х поверхневого виробничого корпусу, бетонну, загальною площею 3372,7 кв.м, на земельній ділянці Артемівської міської ради, площею 0,3080 га, кадастровий номер 1410300000:00:019:0500;
Відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, Позивачу належать нежитлові будівлі, загальною площею (кв.м.) 3372,1, опис: 3-х поверховий виробничий корпус, літера Б-3.Згідно з технічного паспорту на виробничий будинок від 6 лютого 2014 року вказаний вище об`єкт становить собоюБудівлю виробничого промислового корпусу.
30 березня 2021 року Головним управлінням ДПС у Донецькій області прийнято податкове повідомленнярішення № 0166707-2407-0502, яким Позивачу визначено суму податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за податковий період 2020 рік в сумі 146 018,24 грн.
Зазначене податкове повідомленнярішення направлено на адресу Позивачу рекомендованим листом з повідомленням, проте 25.05.2021 року зазначене поштове відправлення повернуто на адресу Позивача з відміткою за закінченням встановленого строку зберігання.
РішеннямБахмутської міської ради від 22 травня 2019 року № 6/129-2566Про встановлення розмірів ставок місцевих податків і зборів на 2020 рік у м. Бахмутівстановлення розмірів ставок місцевих податків і зборів у м. Артемівськузокрема встановлено розмір ставки податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянкиза 1 кв.м бази оподаткування об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб в залежності від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у відсотках від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.
Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, набрав чинності з 1 січня 2015 року (Закон №71-VIII) запроваджено місцевий податок, зокрема податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Відповідно до підпункту266.2.1 пункту266.2статті266 ПК Україниоб`єктом оподаткування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є житлова та нежитлова нерухомість, в тому числі її частка.
Платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості (підпункт 266.1.1пункт266.1статті 261 ПК України). Відповідно до положень підпунктів266.3.1та 266.3.2 пункту266.3 статті 266 ПК Українибазою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток.
База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
За змістом підпункту266.4.2 пункту 266.4 статті 266 ПК Українисільські, селищні, міські ради та ради об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, встановлюють пільги з податку, що сплачується на відповідній території, з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб, громадських об`єднань, благодійних організацій, релігійних організацій України, статути (положення) яких зареєстровані у встановленому законом порядку, та використовуються для забезпечення діяльності, передбаченої такими статутами (положеннями). Пільги з податку, що сплачується на відповідній території з об`єктів житлової нерухомості, для фізичних осіб визначаються виходячи з їх майнового стану та рівня доходів.
Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року (підпункт266.6.1пункту266.2 статті 266 ПК України).
Спірним питанням у межах цих правовідносин є встановлення чи є нерухоме майно, що належить позивачу об`єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Підпункт "є" підпункту266.2.2. пункту266.1статті266 ПК Українивстановлює, що не є об`єктом оподаткування будівлі промисловості, зокрема виробничі корпуси, цехи, складські приміщення промислових підприємств.
При цьому Верховний Суд, розглядаючи аналогічну справу №200/401/19-а вказав, що застосовуючи об`єктно-функціональний підхід до визначення податкової пільги у підпунктієпідпункту 266.2.2пункту 266.2статті 266 ПК Українизаконодавець ключовим критерієм обрав функціональне призначення будівлі, а не належність конкретному суб`єкту-платнику.
При цьому обмежувальне тлумачення за рахунок введення додаткової ознаки надання пільги по сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, - звільнення від оподаткування за критеріємбудівлі промисловості, лише об`єктів нежитлової нерухомості промислових підприємств (юридичних осіб), за суб`єктним складом, не може бути застосовано, оскільки положеннями підпункту 266.2.2пункту 266.2статті 266 ПК Українивизначено, що платниками податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості.
Сама по собі специфіка об`єкта оподаткування - наявність спеціального статусу будівлі, а саме статусубудівлі промисловостіне може бути достатньою підставою для звільнення від оподаткування.
Обираючи за вихідне поняттяпромисловість, у зв`язку з яким застосовується аналізована податкова пільга, законодавець пов`язує звільнення від сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, не тільки і не стільки із його статусом (придатністю його застосування у виробничому промисловому циклі господарської діяльності без конкретизації видів промислового виробництва та організаційних форм у яких воно здійснюється), а й з використанням будівлі з метою провадження виробничої діяльності, тобто з використанням такої за цільовим призначенням для виготовлення промислової продукції.
Встановлення законодавцем певних податкових пільг зі сплати податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, як в даному випадку підпунктєпідпункту266.2.2пункту266.2статті266 ПК України, за своєю сутністю спрямоване на збалансування суспільних відносин у сфері справляння податків та мало на меті створити умови для стимулювання та зменшення податкового навантаження на тих платників податків фізичних та юридичних осіб, які є власниками певних об`єктів нерухомості, що використовуються за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва.
Верховний Суд вказав, що такий підхід у розумінні норми, про яку йдеться, випливає з того, що функціональне призначення об`єкта, який звільняється від оподаткування, яким є предмет - будівля промисловості (вид нежитлової нерухомості), є фактично визначальною родовою ознакою, оскільки не є об`єктом оподаткування самебудівлі промисловості, тобто будівлі, які використовуються для виготовлення промислової продукції будь-якого виду.
Таким чином, застосування підпунктуєпідпункту 266.2.2пункту 266.2статті 266 ПК Україниможливе у разі, якщо власниками об`єктів промисловості є фізичні та інші юридичні особи та за умови (з врахуванням виду їх діяльності) використання таких об`єктів за функціональним призначенням, тобто для промислового виробництва (виготовлення промислової продукції будь-якого виду).
Так, з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осібпідприємців та громадських формувань встановлено, що у період з 2019 по 2021 року Позивача, як фізичну особу-підприємця зареєстровано не було. Реєстрацію Відповідача проведено 15.06.2021 року.
Також матеріали справи не містять доказів використання Позивачем у власній господарській діяльності за функціональним призначенням (промислове виробництво) будівлі виробничого корпусу.
Таким чином, матеріали справи свідчать про те, що Позивач у спірний період не здійснював підприємницьку діяльність, не використовувавбудівлі виробничого корпусу, в межах власної підприємницької діяльності за функціональним призначенням (промислове виробництво), що є підставою для нарахування податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки.
Так, підпунктом266.7.1. пункту 266.7 статті 266 ПК Українипередбачено, що обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку.
Відповідно до підпункту266.7.2. пункту 266.7статті 266 ПК Україниподаткове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з підпунктом 266.7.1 пункту 266.7 цієї статті, та відповідні платіжні реквізити, зокрема, органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його податкової адреси (місцем реєстрації) до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Податкове зобов`язання за звітний рік з податку сплачується фізичними особами - протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення (п.п.266.10.1 п.266.10ст. 266 ПК України).
З матеріалів справи вбачається, що фізичній особі Позивачу нараховано податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки за 2020 рік за нежитлове приміщення, загальною площею 3372,7 кв.м.
На підставі викладеного вище, суд вважає, що податковий орган при визначенні позивачу податкового зобов`язання діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством України, та про наявність підстав для нарахування Позивачу, як власнику нежитлової нерухомості, що є об`єктами оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, грошового зобов`язання за 2020 рік.
Частиною першоюстатті 67 Конституції Українизакріплено обов`язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до підпункту20.1.19пункту 20.1 статті20 Податкового кодексу Україниконтролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до підпункту16.1.4пункту16.1статті 16 Податкового кодексу Україниплатники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, встановленим цим Кодексом та законами з питань митної справи, що повністю узгоджується з приписамистатті 19 Конституції Українищодо обов`язку кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно підпункту14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК Україниподатковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За приписами підпункту19-1.1.22, підпункту 19-1.34 пункту 19-1 статті19-1 ПКУКонтролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекційстаттею 19-3цього Кодексу, зокрема здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Відповідно до підпункту20.1.34пункту20.1статті20ПКУконтролюючі органи мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Підпунктом54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу Україниконтролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
Згідно пункту58.1 статті 58 ПК Україниконтролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно достатті 54цього Кодексу(крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт: невідповідності суми бюджетного відшкодування сумі, заявленій у податковій декларації; завищення розміру задекларованого від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно дорозділу Vцього Кодексу; заниження або завищення суми податкових зобов`язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої уподатковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до пункту59.1 сткатті 59Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Згідно пунктів87.1,87.2 статті 87 Податковий кодекс Україниджерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів.
Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пункту87.11 статті 87 Податкового кодексу Україниорган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Оскільки за фізичною особою Позивачем обліковується податковий борг в розмірі 146018,24 грн., зподатку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів не житлової нерухомості, що підтвердилося в ході розгляду справи та вищевказане податкове повідомлення рішення не скасоване, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС у Донецькій області є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
З огляду на викладене, на підставі положеньПодаткового кодексу України, статтей2,5,6,90,132,139,193,242-246,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління Державної податкової служби у Донецькій області (87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, ЄДРПОУ ВП: 44070187) до фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу в розмірі 146018,24 грн., податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів не житлової нерухомості, - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) податковий борг в розмірі 146 018,24 (сто сорок шість тисяч вісімнадцять) гривень 24 копійки, відповідно до податкового повідомленярішеняформи «Ф»від 30 березня 2021 року № 0166707-2407-0502.
Рішення може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.В. Череповський