Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року Справа№200/18259/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Черникової А.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (за місцезнаходженням: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82, код ЄДРПОУ 43866127) до Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток» (за місцезнаходженням: 85001, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ 43895975) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
14 грудня 2021 року Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці (далі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток» (далі відповідач), в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток», шляхом повного зупинення виконання робіт компресорною установкою УКВШ-5/7 заводський № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м шахти «Піонер» ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля-видобуток», у зв`язку із загрозою життю людей.
Обґрунтовуючи позов, Східне міжрегіональне управління Державної служби України з питань праці посилається на наявність порушень, що створюють безпосередню загрозу життю і здоров`ю людей.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 17).
Копія ухвали Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року направлена відповідачу по справі та отримана, згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення 24 грудня 2021 року (а. с. 21).
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про належне повідомлення відповідача, у відповідності до норм чинного процесуального законодавства.
Відзив з боку відповідача станом на день розгляду справи до суду не надходив.
Суд, відповідно до частини 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України), у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
За приписами частини 5 статті 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.
Розглянувши наявні заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується вимоги, дослідивши докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність певних обставин справи, суд встановив наступне.
На підставі ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заяви ВП «Шахтоуправління» Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля-видобуток» від 18.11.2021 р. № 939, прийнято наказ від 23.11.2021 р. № 2378 про проведення у період з 25.11.2021 р. по 26.11.2021 р. на шахті «Піонер» ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля-видобуток» позапланової перевірки локомотивів та обладнання підземної гараж-зарядної камери (а. с. 7).
На підставі вказаного наказу видано направлення на проведення перевірки від 23.11.2021 р. № 864/6.1 щодо проведення позапланової перевірки з питань дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки, безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також проведення робіт, пов`язаних з геологічним вивченням надр, їх використанням та охороною, використанням і переробкою мінеральної сировини в частині перевірки локомотивів та обладнання підземної гараж-зарядної камери на підставі заяви від 18.11.2021 р. № 939 (а. с. 8).
За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання ДП «Добропіллявугілля-видобуток» вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки був складений Акт від 26.11.2021 р. № 06.1-21/6/68-21 (а. с. 9).
Актом від 26.11.2021 р. № 06.1-21/6/68-21, позивачем виявлено 15 порушень нормативно-правових актів з охорони праці, з яких 5 порушень створюють загрозу життю та здоров`ю людей, а саме:
- встановлення компресорної установки УКВШ-5/7 зав.№ 314 у гараж-зарядній камері гор. 200м не передбачено «Паспортом гараж-зарядної камери гор. 200м» (п. 10);
- у 2021 році не проведений щорічний технічний огляд компресорної установки УКВШ-5/7 зав. № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор.200м, суб`єктом господарювання, що має дозвіл Держпраці відповідно до постанови КМУ від 26.05.2004 № 687 (п. 11);
- на компресорній установці УКВШ- 5/7 зав. № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м, наявні сліди витікання масла (п. 12);
- у місці розташування компресорної установки УКВШ-5/7 зав. № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м, силові кабелі і кабелі зв`язку прокладені з того ж боку виробки без захисту від пожежі або вибуху (п. 13);
- у місці розташування компресорної установки УКВШ-5/7 зав. № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м, відсутні ящики з піском або інертним пилом місткістю не менше 0,4 м. кв. (п. 14);
Зауважень до вказаного акту не надано (а. с. 9-15).
Враховуючи зазначене, у зв`язку з виникненням загрози життю та/або здоров`ю людей з метою недопущення спричинення шкоди здоров`ю людей відповідач вважає достатньо підстав для заборони виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки юридичної особи - ДП «Добропіллявугілля-видобуток», юридична адреса: просп. Шевченка, буд. 2, м. Добропілля, Донецька обл., 85001, Україна, його підрозділів, а саме: виконання робіт компресорною установкою УКВШ-5/7 заводський № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м шахти «Піонер» ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля-видобуток».
Частиною 2 статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 4 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці.
Основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їхнього життя і здоров`я в процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці визначені у Законі України від 14.10.1992 №2694-XII «Про охорону праці» (далі - Закон №2694-XII).
У відповідності до частини 1 статті 38 Закону №2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснює, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, яким відповідно до Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, є Державна служба України з питань праці (Держпраці), яка здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Згідно зі статтею 39 Закону №2694-XII посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право, зокрема забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону №2694-XII державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Відповідно до абзацу другого ч. 2 ст. 4 вказаного Закону встановлено, що державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V).
Статтею 1 Закону №877-V встановлено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року №96 (далі - Положення №96) установлено, що Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
Згідно з пп. 5 п. 6 вказаного Положення передбачено, що Держпраці для виконання покладених на неї завдань має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об`єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.
Відповідно до абзацу першого п. 7 вказаного Положення передбачено, що Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Частиною 7 ст. 7 Закону 877-V передбачено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.
Частиною 5 статті 4 Закону №877-V передбачено, що виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути зупинені повністю або частково виключно за рішенням суду.
Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб`єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Отже, повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можливе лише за рішенням суду. При цьому передумовою прийняття такого рішення є встановлення факту (фактів) виконання робіт (надання послуг) суб`єктами господарювання та порушень вимог законодавства під час їх виконання, які створюють загрозу життю працюючих.
Як свідчать матеріали справи, на момент розгляду даної справи існують порушення вимог перелічених нормативних актів, що призводить до реальної загрози життю та здоров`ю працівників, доказів, які б свідчили про повне усунення виявлених порушень, відповідачем суду надано не було.
Відповідно до статті 3 Конституції України людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.
Статтею 27 Конституції України визначено, що кожна людина має невід`ємне право на життя, яке нерозривно пов`язано зі здоров`ям. Обов`язок держави - захищати життя людини.
Статтею 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод встановлено, що право кожного на життя охороняється законом.
Суд звертає увагу, що поняття «загроза життю та/або здоров`ю людини» є оціночним поняттям, який лежить у сфері захисту населення, територій, навколишнього природного середовища та майна, функція контролю (нагляду) за якими, зокрема, покладена на позивача, посадові особи якого володіють спеціальними знаннями у цій сфері.
Зазначена позиція суду неодноразово була викладена в рішеннях Верховного Суду, а саме по справам №№К/9901/24269/19, К/9901/30775/19.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини частина 1 статті 2 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує держави вживати необхідних заходів щодо захисту життя осіб, які знаходяться під їх юрисдикцією. За певних умов влада повинна вживати превентивні оперативні заходи для захисту людини, чиє життя наражається на небезпеку.
Частиною першою та другою статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Позовні вимоги про застосування до відповідача заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт підвищеної небезпеки та виконання робіт з використанням машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в місцях зберігання пального, відповідають наведеним приписам законодавства, та заявлені уповноваженим суб`єктом владних повноважень.
Отже, вимоги позивача щодо застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є обґрунтованими, оскільки на момент розгляду цієї справи відповідачем не усунуті виявлені перевіркою порушення, які створюють загрозу життю та здоров`ю людей.
З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 73, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 370, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов Східного міжрегіонального управління Державної служби України з питань праці (за місцезнаходженням: 85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Прокоф`єва, буд. 82, код ЄДРПОУ 43866127) до Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток» (за місцезнаходженням: 85001, Донецька область, м. Добропілля, пр. Шевченка, буд. 2, код ЄДРПОУ 43895975) про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, - задовольнити повністю.
Застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Державного підприємства «Добропіллявугілля-видобуток», шляхом повного зупинення виконання робіт компресорною установкою УКВШ-5/7 заводський № 314, яка встановлена у гараж-зарядній камері гор. 200м шахти «Піонер» ВП «Шахтоуправління «Новодонецьке» ДП «Добропіллявугілля-видобуток», у зв`язку із загрозою життю людей.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 21 лютого 2022 року.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова