Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року Справа№200/18103/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
13 грудня 2021 року ОСОБА_1 (далі позивач), через свого представника, адвоката Фальченка Івана Володимировича, який діє на підставі ордеру серії АН № 1051470, звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою доГоловного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з безпідставного зменшення позивачу при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2019 р., згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основного розміру пенсії з 76% до 70% від розміру грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійснені позивачу перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосувати основний розмір пенсії 76% від грошового забезпечення згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-905 від 20.05.2021 р. та виплатити різницю недоотриманої позивачем пенсії починаючи з 01.01.2019 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за вислугою років згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
З метою проведення перерахунку пенсії, Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» підготувало та направило до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку від 20.05.2021 р. № 33/25-905 про розмір грошового забезпечення позивача для проведення з 01 грудня 2019 року перерахунку основного розміру пенсії. У зв`язку з відмовою у здійсненні перерахунку з вищевказаною довідкою, позивач звернувся до суду із позовом. Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2021 р. у справі №200/8293/21 здійснено перерахунок основного розміру пенсії на підставі від 20.05.2021 р. № 33/25-905 та нарахована різницю недоотриманої пенсії за весь період. Проте, при перерахунку пенсії позивачу застосували розмір 70% від грошового забезпечення і продовжується вплачуватися в розмірі 70 %. Вважає такі дії відповідача протиправними, у зв`язку з чим, звернувся із даним позовом до суду (а. с. 1-6).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 20 грудня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 37-38).
15 січня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог. Зазначив, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30.07.2021 р. у справі №200/8293/21 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01 грудня 2019 року на підставі довідки від 20.05.2021 р. № 33/25-905. Зазначає, що позивачу здійснено розрахунок пенсії з урахуванням чинного законодавства та рішення суду, виходячи з 70 % грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року. В обґрунтування своїх доводів зазначає, що порядок та строки нарахування та виплати пенсії можуть бути мінеї за умови іншого законодавчого регулювання. Зазначає, що відповідно до частини статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб № 2262 встановлено, що перерахунок пенсії особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. За таких обставин вважає, відсутність правових підстав для перерахунку пенсії позивача за період з 01 січня 2019 року по 30 листопада 2019 року. У зв`язку з чим, вважає, що управлінням не допущені порушення при здійснені власних повноважень відносно позивача, у зв`язку з чим, відсутні підстави для задоволення позовних вимог (а. с. 43-44).
25 січня 2022 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області звернулось із заявою про розгляд справи за правилами загального позовного провадження (а. с. 51).
Ухвалою суду від 01 лютого 2022 року Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області відмовлено у задоволенні клопотання про розгляд справи № 200/18103/21 за правилами загального позовного провадження в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін (а. с. 55-56).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , який видано Авдіївським МВ ГУМВС України в Донецькій області 27 грудня 2007 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 (а. с. 17-18).
З матеріалів справи встановлено та не заперечується сторонами, що позивач є пенсіонером, який перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області за вислугою років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідно до довідки від 20.05.2021 р. № 33/25-905, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 на листопад 2019 року, згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» за прирівняною посадою старшого інспектора з особливих доручень (міжрегіональні та територіальні органи поліції охорони Національної поліції (обласні управління) складає: посадовий оклад - 2 800,00 грн., оклад за спеціальним званням (підполковник поліції) - 2 200,00 грн., надбавка за стаж служби в поліції 50 % - 2 500,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 49,74 % - 3730,50 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 280,00 грн., премія 51,46 % - 5923,30 грн., всього: 17433,80 грн. (а. с. 19).
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2021 року у справі № 200/8293/21 Головне управління пенсійного фонду України в Донецькій області зобов`язано здійснити перерахунок позивачу з 01 грудня 2019 року на підставі оновленої довідки від 20.05.2021 р. № 33/25-905, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» (а. с. 33-36).
Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою № 0503002649 - МВС, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 з 01 листопада 2020 року здійснена на підставі рішення суду із розрахунку основного розміру грошового забезпечення 76 % у розмірі 5 925,72 грн. (а. с. 46).
Згідно перерахунку пенсії за пенсійною справою № 0503002649 - МВС, пенсія за вислугу років ОСОБА_1 з 01 листопада 2021 року здійснена на підставі рішення суду із розрахунку основного розміру грошового забезпечення 70 % у розмірі 12203,66 грн. (а. с. 49).
Листом від 12.11.2021 р. за вихідним № 17996-17832/Б-15/8-0500/21 відповідач повідомив позивача про те, що на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 30 липня 2021 року у справі № 200/8293/21 здійснено перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки про розмір грошового забезпечення від 20.05.2021 р. № 33/25-905, яка видана Державною установою «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Донецькій області» з обмеженням 70 % відповідних сум грошового забезпечення, розмір пенсії за результатами перерахунку складає 12203,66 грн. (а. с. 21-22).
Вважаючи свої права порушеними позивач звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини в сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (надалі - Закон №2262-ХІІ).
З 01.10.2011 р. положення частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо визначення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення втратили чинність у зв`язку з внесенням змін Законом України № 3668-VIдо редакції цієї статті.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року № 1166-VII внесено зміни у частину другій статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно яких цифри «80» замінено цифрами « 70».
Тобто, зміна встановленого максимального розміру пенсії для її перерахунку здійснювалася після призначення позивачу пенсії і саме змінена редакція статті 13 Закону №2262-XIIбула застосована відповідачем при визначенні розміру пенсії позивача при проведенні перерахунку, хоча до часу проведення перерахунку пенсії, пенсія позивача обчислювалась, виходячи з розміру 76% грошового забезпечення.
Частиною першою статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.
Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 р. №1166-VIIзміни до частини 2статті 13 Закону №2262-ХІІщодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися виключно при призначенні нових пенсій.
Отже, при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахуванням вислуги років. При цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.
З аналізу викладених норм слідує, що при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Внесені Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» №1166-VІІ від 27.03.2014 р. зміни до частини 2 статті 13 Закону №2262-XII щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 70% від сум грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедура призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов`язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме - у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 р. № 8-рп/99усправі щодо права на пільги та від 20.03.2002 р. № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов`язана з ризиком для життя і здоров`я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення (Рішення № 5-рп/2002).
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства, а правовідносини щодо їхнього пенсійного забезпечення виникають на момент звернення за призначенням пенсії.
У постанові від 03.04.2018 р. по справі №175/1665/17 (2-а175/41/17) Верховний Суд зазначив, що при розрахунку розміру підвищення до пенсії максимальний її розмір має обраховуватися із вказаного у довідці грошового утримання, але виходячи із розміру пенсії у відсотках, право на які особа набула на момент виходу на пенсію і розмір яких не може бути зменшено наступними змінами в законодавстві.
Аналогічні висновки викладені у рішенні Верховного Суду від 04.02.2019 по зразковій справі №240/5401/18 (№ Пз/9901/58/18).
Суд звертає увагу, що призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 76 %, а потім 70 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії.
Відтак при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії.
Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Вказана правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у справі № 240/5401/18.
Згідно з частиною п`ятою статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Також рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 07 липня 2020 року у справі № 200/4911/20-а підтверджено право позивача на отримання пенсії у розмірі 76 % від грошового забезпечення (а. с 30-32), що відповідно до частини четвертої статті 78 КАС України не підлягає доказуванню.
Суд враховує правові висновки Європейського суду з прав людини, викладені в рішеннях від 28.11.1999 р. по справі «Brumarescu v. Romania» («Брумареску проти Румунії») та від 24.07.2003 р. по справі «Ryabykh v. Russia» («Рябих проти Росії»), відповідно до яких, одним з основоположних аспектів принципу верховенства права є юридична визначеність, яка передбачає, що в разі остаточного вирішення спору судами їхнє рішення, яке набрало законної сили, не може ставитися під сумнів.
З урахуванням встановленого, суд вважає, що відповідачем протиправно здійснено перерахунок пенсії позивача з розрахунку 70% суми грошового забезпечення, чим порушено право власності позивача, гарантоване статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Таким чином, у відповідача були відсутні підстави для зменшення відсоткового значення розміру основної пенсії позивача під час здійснення її перерахунку з 76% грошового забезпечення до 70%, тому суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
Позивачем при пред`явленні адміністративного позову сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах адміністративної справи квитанцією про сплату від 30.11.2021 р. (а. с. 28).
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Донецькій області користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 90, 94, 139, 143, 194, 205, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з безпідставного зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії за вислугою років МВС з 01.01.2019 р., згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», основного розміру пенсії з 76% до 70% від розміру грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Донецької області при здійснені ОСОБА_1 перерахунку пенсії за вислугу років з 01 січня 2019 року на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосувати основний розмір пенсії 76% від грошового забезпечення згідно довідки ДУ «ТМО МВС України по Донецькій області» № 33/25-905 від 20.05.2021 р. та виплатити різницю недоотриманої позивачем пенсії починаючи з 01.01.2019 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (зареєстрований та мешкає за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 21 лютого 2022 року.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова