Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року Справа№200/18540/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області (юридична адреса: 87515, Донецька область, м. Маріуполь, вул. Італійська, буд. 59, код ЄДРПОУ 44070187) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) про стягнення з платника податків податкового боргу у сумі 3 447,25 грн., -
В С Т А Н О В И В:
16 грудня 2021 року Головне управління ДПС у Донецькій області (далі позивач) звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі - відповідач) про стягнення податкового боргу в розмірі 3 447,25 грн., а саме: єдиний податок з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18050400) в сумі 3 447,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що станом на 05.11.2021 р за відповідачем рахується податковий борг у розмірі 3 447,25 грн., що раніше не був заявлений до суду, а саме: єдиний податок з фізичних осіб. У зв`язку з несплатою відповідачем узгоджених грошових зобов`язань контролюючим органом було сформовано податкову вимогу форми «Ф» № 38232-13 від 21.12.2020 р., яка направлена поштою та повернута до контролюючого органу поштовою службою з відміткою «за закінченням строку зберігання». Податкова вимога не оскаржувалась та не відкликалась.
Позивач вважає, що оскільки зазначена сума заборгованості перед бюджетом в розмірі 3 447,25 грн. самостійно відповідачем не сплачена, у ГУ ДПС у Донецькій області виникли правові підстави для стягнення боргу. У зв`язку з чим, звернувся до суду із даним позовом (а. с. 1-4).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 21 грудня 2021 року відкрито провадження у справі у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 27).
Надісланий за вказаною у позовній заяві адресою (адреса відповідача підтверджується записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) поштовий конверт з процесуальним документом суду повернувся на адресу суду 27 січня 2021 року з відміткою органу поштового зв`язку "за закінченням встановленого строку зберігання".
Відповідно до приписів статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) ухвала суду від 29 червня 2021 року вважається врученою відповідачу належним чином, оскільки скеровувалася на зазначену у позовній заяві, підтверджену записом в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, поштову адресу.
За таких обставин судом було здійснено всі заходи для реалізації відповідачем права судового захисту своїх прав та інтересів.
Відповідачем на день розгляду справи відзиву на позовну заяву не було подано.
Згідно частини п`ятої статті 159 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з нормами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, судом встановлено наступне.
Відповідач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , зареєстрований як суб`єкт підприємницької діяльності (дата запису: 04.04.2019 р. Номер запису: 22780000000005242).
Судом встановлено, що сума податкового боргу у розмірі 3347,25 грн. (а. с. 7, 14-23) складається з наступного:
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Уточнюючою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2019 року N 19812862 від 23.04.2020 податок у сумі 3 000,00 грн. За рахунок переплати сума до стягнення по декларації складає 1 827,89 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Уточнюючою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за три квартали 2019 року N 20073127 від 23.04.2020 податок у сумі 50,00 грн. та суму штрафу у розмірі 1,50 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Уточнюючою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2019 рік N 20076808 від 27.04.2020 податок у сумі 228,50 грн. та суму штрафу у розмірі 6,86 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2020 року N 31575387 від 10.08.2020 податок у сумі 648,50 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Уточнюючою податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2019 року N 45203330 від 18.11.2020 податок у сумі 150,00 грн. та суму штрафу у розмірі 4,50 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за три квартали 2020 року N 45203704 від 10.08.2020 податок у сумі 110,00 грн.;
- нараховано платником самостостійно згідно з наданою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за 2020 рік N 3099962 від 19.11.2020 податок у сумі 50,00 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Уточнюючою податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2019 року N 3116784 від 20.01.2021 податок у сумі 150,00 грн. та суму штрафу у розмірі 4,50 грн.;
- нараховано платником самостостійно, згідно з наданою Податковою декларацією платника єдиного податку - фізичної особи-підприємця за півріччя 2021 року N 9228524792 від 11.08.2021 податок у сумі 215,00 грн.
У зв`язку з несплатою платником податків, узгоджених податкових зобов`язань, ДПІ було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 21.12.2020 р. № 38232-13, яка направлена поштою та повернута до контролюючого органу поштовою службою з відміткою «за закінченням строку зберігання» (а. с. 13).
Вказана вимога не оскаржувалась та не відкликалась.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно частини 1 статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Податковий кодекс України (надалі - ПК України) регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 ПК України визначено, що податкове зобов`язання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п.14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України податковим боргом є сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
Згідно з пп. 14.1.265 п. 14.1 ст. 14 ПК України штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Підпунктом 16.1.3. пункту 16.1 ст. 16 ПК України визначено, що платники податків і зборів зобов`язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Підпункт 16.1.4 пункту 16.1 ст. 16 ПК України визначає, що платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та в розмірах, передбачених податковим законодавством. Виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк (пункт 38.1 статті 38 Кодексу).
Відповідно до пункту 54.1 ст. 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.
Приписами пункту 57.1 ст. 57 ПК України визначено, що платник податків зобов`язаний самостійно сплатити суму податкового зобов`язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності (пп. 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України).
Відповідно до пп.14.1.156 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно з пп. 14.1.265 п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, штрафна санкція (фінансова санкція, штраф) - плата у вигляді фіксованої суми та/або відсотків, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи, а також штрафні санкції за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно п. 46.1 ст. 46 Податкового кодексу України, податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого або сплаченого податку. Додатки до податкової декларації є її невід`ємною частиною.
Відповідно до п. 49.1 ст. 49 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
У відповідності з п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України, платник податків самостійно обчислює суму податкового та /або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов`язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з пп.14.1.157 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, податкове повідомлення-рішення - письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов`язок платника податків сплатити суму грошового зобов`язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності;
Пунктом 57.3 ст.57 Податкового кодексу України визначено, що у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Відповідно до приписів п.59.1. ст.59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
У зв`язку з несплатою Відповідачем узгоджених грошових зобов`язань контролюючим органом було сформовано податкову вимогу форми «Ф» від 21.12.2020 № 38232-13, яка направлена поштою листом та повернуто до контролюючого органу з відміткою «за закінченням терміну зберігання» 01.02.2021. Податкова вимога не оскаржувалась та не відкликалась.
Відповідно до пп. 14.1.39 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Приписами пп. 87.1. - 87.2. ст. 87 Податкового кодексу України, передбачено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Відповідно до пп. 87.11. ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Враховуючи викладене та те, що зазначена сума заборгованості перед бюджетом в розмірі 3 447,25 грн. самостійно відповідачем не сплачена, у ГУ ДПС у Донецькій області виникли правові підстави для стягнення боргу.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до вимог частин 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд, відповідно до положень частини п`ятої статті 77 КАС України, вирішує справу на підставі наявних доказів.
Таким чином, з урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову шляхом стягнення з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 податкового боргу в розмірі 3447,25 грн., а саме: єдиного податку з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18050400) в сумі 3447,25 грн.
Судові витрати, сплачені позивачем при поданні позовної заяви, відповідно до частини другої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача стягненню не підлягають.
З огляду на викладене, на підставі положень Податкового кодексу України, ст.ст. 2, 14, 77, 90, 139, 205, 242-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Адміністративний позов Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення з платника податків податкового боргу, - задовольнити повністю.
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) податковий борг в розмірі 3447,25 грн., а саме: єдиний податок з фізичних осіб (код бюджетної класифікації 18050400) в сумі 3447,25 грн. (три тисячі чотириста сорок сім гривень 25 копійок).
Судові витрати відшкодуванню не підлягають.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 21 лютого 2022 року.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова