Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 лютого 2022 року Справа№200/17483/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до відповідача № 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), відповідача № 2: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
06 грудня 2021 року ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання незаконним та скасування рішення від 28.07.2021 р. № 914280165995 про відмову у перерахунку пенсії, зобов`язання вчинити певні дії.
Ухвалою суду від 07 грудня 2021 року позовна заява залишена без руху, позивачу встановлений строк для усунення недоліків позовної заяви протягом 10 днів з дня отримання копії даної ухвали, шляхом надання до суду уточненої позовної заяви із зазначенням другого відповідача - Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, з визначенням змісту позовних вимог щодо кожного з відповідачів (а. с. 30).
22 грудня 2021 року від позивача надійшла уточнена позовна заява, в якій просить:
- визнати незаконним та скасувати рішення від 28.07.2021 р. № 914280165995 про відмову у перерахунку пенсії позивачу, яке прийняте Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві, відділом перерахунків пенсії № 1 управління пенсійного забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути повторно заяву від 26.07.2021 р. про перерахунок пенсії позивача та зарахувати до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи на дільниці «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» з 01.12.1982 р. по 25.09.1984 р., з 10.11.1984 р. по 30.01.1986 р.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з квітня 2021 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області та отримує пенсію за віком, призначену відповідно до частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
26.07.2021 р. позивач звернувся через веб-портал із за заявою про перерахунок пенсії, у зв`язку з наданням відповідних копій довідок. Рішенням ПФУ від 28.07.2021 р. позивачу відмовлено в перерахунку пенсії, у зв`язку з тим, що він перебуває на обліку в управлінні з 14.04.2014 р., право на до призначення пенсії - відсутнє. Проте позивач важчає, що при обчисленні пенсії до пільгового стажу не зараховано період роботи за Списком № 1 на дільниці «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» з 01.12.1982 р. по 25.09.1984 р., з 10.11.1984 р. по 30.01.1986 р. (крім періоду з 26.09.1984 р. по 09.11.1984 р.). Вважає протиправним рішення відповідача щодо нездійснення перерахунку пенсії. У зв`язку з чим, звернувся до суду із даним позовом (а. с. 1-5).
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 23 грудня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 40-41).
28 січня 2022 року відповідачем № 1 до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.
У відзиві відповідач № 1 зазначив, що 24 червня 2021 року позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах. Позивачем не надавались уточнюючі довідки про пільговий характер роботи на дільниці «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» з 01.12.1982 р. по 25.09.1984 р., з 10.11.1984 р. по 30.01.1986 р. У зв`язку з чим, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а. с. 47-48).
07 лютого 2022 року відповідачем № 2 до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Зазначив, що підстав для перерахунку пенсі позивача не має, оскільки позивач перебуває на обліку з 14.04.2014 р., та відповідно до пункту 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637. У зв`язку з чим, відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі (а. с. 51-53).
Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 , який видано Селидівським МВ УМВС України у Донецькій області 14 січня 1998 року, РНОКПП НОМЕР_1 (а. с. 6-7).
26 липня 2021 року позивач звернувся до ПФУ із заявою про перерахунок пенсії (а. с. 50).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 21.09.2021 р. за вихідним № 13603-13110/Д-15/8-0500/21 повідомлено позивача про прийняте рішення від 28.07.2021 р. № 914280165995 (а. с. 17).
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, відділом перерахунків пенсії № 1 управління пенсійного забезпечення від 28.07.2021 р. о/р 914280165995 позивачу відмовлено у перерахунку пенсії, у зв`язку із відсутністю права позивача на до призначення пенсії (а. с. 18).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від 11.11.2021 р. за вихідним № 0500-1502-8/102775 повідомлено позивача про наступне. З 14.04.2014 р. позивач отримує пенсію за віком, призначену відповідно до частини 2 статті 114 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. При призначенні пенсії до пільгового стажу не було зараховано періоди роботи з 01.12.1982 р. по 25.09.1984 р., з 10.11.1984 р. по 30.01.1986 р., через відсутність довідок, які підтверджують пільговий характер роботи, відповідно до пункту 20 «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. №637. Для зарахування зазначених періодів до пільгового стажу для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до статті 43 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. (а. с. 20).
Не погодившись з рішенням відповідача №2 про відмову у перерахунку пенсії, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування № 1058-IV від 09.07.2003 року, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1058- ІV).
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Абзацом тридцять шостим статті 1 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі Закон № 1058-IV) визначено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (абзац перший частини першої статті 24 Закону № 1058-IV).
Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗакону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Згідно з абзацом першим частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац дев`ятий частини третьої статті 24 Закону № 1058-IV).
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (абзац перший частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV).
У законодавстві, що діяло раніше (до 1 січня 2004 року), зокрема, в Законі України від 5 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII), йдеться про стаж роботи, що дає право на призначення трудових пенсій (загальний трудовий стаж).
Відповідно до пункту 2розділу XV Закону №1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Відповідно до пункту «а» статті 13 Закону №1788-ХІІ, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи, працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - засписком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місцьчоловіки після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах, жінкипісля досягнення 45 років і при стаж не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які маютьнеменше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовамипраці,пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяціжінкам.
Отже необхідною умовою для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно до пункту «а»статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення»є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у Списку №1.
Статтею 62 Закону №1788-XIIпередбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у нійвстановлюється Кабінетом Міністрів України. Такийпорядок затвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637(даліПорядок №637).
Відповідно до пункту 1 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
За пунктом 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Міністерством праці та соціальної політики України та Міністерством фінансів України.
Аналогічна правова позиція висловлена і Верховним Судом у постанові від 12.12.2019 р. у справі №404/7457/16-а, висновки якого, в силу вимог частини 5статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин.
Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383затверджено Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок № 383).
Згідно з пунктом 4 Порядок № 383 проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 №442(далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років.
Пунктом 10 Порядку №383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637(далі - Порядок №637).
Таким чином основним документом, який підтверджує наявний стаж роботи є трудова книжка, а інші документи приймаються до уваги виключно у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.
Суд зауважує, що надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки, як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.
Аналогічна позиція викладена Верховним Судом у постановах від 20.02.2018 р. у справі №234/13910/17 та від 07.03.2018 р. у справі №233/2084/17.
Оглядом трудової книжки серії НОМЕР_3 (а. с. 8-9), копія якої знаходиться в матеріалах справи встановлено, що позивач з 01.12.1982 р. прийнятий гірником очисного забою з повним днем у шахті (запис №8); з 26.09.1984 р. переведений гірником монтажником 4 розряду, з повним робочим днем у шахті (запис № 9); 31 січня 1986 р. звільнений за статтею 36 п. 5 КЗпП УССР за переведенням до Селидівського шахтного спецмонтажного управління тресту п/о «Селидоввугілля» (запис № 10).
Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло, містять інформацію про періоди роботи та займані посади, реквізити наказів, на підставі яких вони внесені, підпис уповноваженої особи та печатку підприємства.
В свою чергу, суд зазначає, що підтвердження достовірності даних довідки, здійснюється шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації, а не шляхом покладення на особу, яка звернулася за перерахунком пенсії, обов`язку щодо надання цих первинних документів.
Також позивачем надані наступні документи:
- копія архівної довідки від 18.06.2010 р. № 334-31, яка видана Селидівською міською радою про роботу позивача в «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» (а. с. 21);
- копія архівної довідки від 01.02.2018 р. № 07-08/26, яка видана Селидівською міською радою про заробітну плату за період: грудень 1982 р. по січень 1986 р. в «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» (а. с 22);
- лист ДП «Селидіввугілля» № 08/418 від 06.04.2018 р. щодо ліквідації «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» (а. с. 23);
- копія наказу № 5 від 28.01.1997 р. про ліквідацію з 01 квітня структурної одиниці «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» (а. с. 24).
Проте відповідачами не здійснено жодної дії на виконання пункту 3статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 72 КАС України визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн., що підтверджується наявною в матеріалах справи квитанцією (а. с. 27).
Згідно частиною 1 статті 139 КАС України, при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрат, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України Донецької області на користь позивача.
Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до відповідача № 1: Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010), відповідача № 2: Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (юридична адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, буд. 16, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення о/р № 914280165995 від 28.07.2021 р. про відмову ОСОБА_1 у перерахунку пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.07.2021 р. про перерахунок пенсії та із зарахуванням до пільгового стажу роботи за Списком № 1 періоди роботи на дільниці «Управління по монтажу, демонтажу та ремонту гірничошахтного обладнання» ВО «Селидіввгуілля» з 01.12.1982 р. по 25.09.1984 р., з 10.11.1984 р. по 30.01.1986 р.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька обл., м. Слов`янськ, пл. Соборна, буд. 3, код ЄДРПОУ 13486010) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений та підписаний 22 лютого 2022 року.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя А.О.Черникова