Єдиний державний реєстр судових рішень 465/4846/21
2/465/1164/22
РІШЕННЯ
Іменем України
(заочне)
15.02.2022 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова
в складі:головуючого-судді Ванівського Ю.М.,
при секретарі Лозинському Т.-Р.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області та Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» про зобов`язання до вчинення дій, -
установив:
Позивач звернулася до суду із уточненою позовною заявою, в якому просить суд зобов`язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго», Інспекцію Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області та Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити і надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 , квартирі АДРЕСА_2 , квартирі АДРЕСА_2 , квартирі АДРЕСА_3 та квартирі АДРЕСА_4 автономного опалення і гарячого водовідведення шляхом монтажу двох функціонального газового котла для відключення від мережі центрального опалення і гарячого водопостачання та влаштування автономного опалення і гарячого водовідведення.
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що ОСОБА_1 володіє квартирами: АДРЕСА_1 ; № АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 ; АДРЕСА_7 на праві повного господарського відання у відповідності до відповідних договорів. Зазначає, що у зв`язку з неналежним наданням послуг центрального опалення та гарячого водопостачання в квартирах виникла необхідність встановлення індивідуального опалення. У зв`язку з чим звернулася у встановленому порядку до ЛМКП «Львівтеплоенерго» із заявою про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання і встановлення індивідуальної системи опалення. Однак, на вказану заяву отримала відмову, в якій зазначено, що підстав для відключення квартири від мережі централізованого опалення у житловому будинку немає, без зазначення причин відмови. Окрім цього, звернулася і до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», однак також отримала відмову. Позивачка вказує, що у зв`язку з такою відмовою вона не може від`єднатися від незадовільно функціонуючої системи центрального опалення, вимушена оплачувати у завищеному розмірі часто фактично ненадані їй послуги по теплопостачанню квартири і в такій ситуації вона залежна від інших мешканців будинку, які в даний час не мають можливості встановити індивідуальне теплопостачання. Вважає, що у даному випадку, їй безпідставно відмовлено у реалізації її права споживача на вибір та отримання належних послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води, що в свою чергу є порушенням гарантованихКонституцією Українита законами України прав позивача, а тому просить позов уточнений позов задовольнити.
Позивач в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про розгляд справи у її відсутності, уточнений позов підтримує у повному обсязі.
Представники відповідачів Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Львівгаз», Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області, Львівського міського комунального підприємства «Львівтеплоенерго» в судове засідання не з`явились, хоча належним чином були повідомлені про час і місце слухання справи.
Відповідно до ч.4ст. 223 ЦК України, у разі повторної неявки в судове засідання відповідача, повідомленого належним чином, суд вирішує справу на підставі наявних у ній даних чи доказів (постановляє заочне рішення).
Враховуючи повторну неявку відповідачів в судове засідання, відсутність відзиву на позовну заяву та заперечень представника позивача щодо проведення заочного розгляду справи, суд у відповідності до вимог ч. 4 ст. 223, ст.280 ЦПК Українивважає за можливе вирішити справу на підставі наявних у ній доказів та ухвалити заочне рішення.
Оскільки всі учасники в судове засідання не з`явилися, фіксування судового процесу відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниза допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
З`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити частково з наступних підстав.
Відповідно дост. 1 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Відповідно до ст. ст.4,5 ЦПК України, до суду може звернутись кожна особа за захистом своїх порушених прав, а також інтересах інших осіб у випадках встановлених законом. Суд, здійснюючи правосуддя, захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.
Згідно вимог статей12,80,81,83 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що квартирою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.05.2020р. На підставі пункту 7.7. договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Квартирою АДРЕСА_8 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.05.2021р. На підставі пункту 7.7 договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Квартирою АДРЕСА_4 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.12.2019р. На підставі пункту 7.7. договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Квартирою АДРЕСА_6 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.05.2021р. На підставі пункту 7.7. договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Квартирою АДРЕСА_9 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.07.2021р. На підставі пункту 7.7. договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Квартирою АДРЕСА_9 ОСОБА_1 володіє на підставі договору повного господарського відання об`єктом нерухомого майна від 01.07.2020р. На підставі пункту 7.7. договору Позивач має право залучати спеціалізовані організації для виконання будівельних, монтажних, ремонтних чи інших робіт з майном, які необхідні для здійснення належного виконання цього Договору.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач звернулася в ЛМКП «Львівтеплоенерго» у передбаченому порядку із заявою про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення та гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення у квартирі, однак отримала відмову.
З наданих відповідей відповідачів не вбачається конкретних підстав відмови у відключення квартири від мережі централізованого опалення у житловому будинку. Зазначено, що розгляд заяви на встановлення індивідуального газового двоконтурного котла взамін газової колонки та центрального опалення можлива лише при наявності дозволу на від`єднання від центрального опалення і гарячого водопостачання, виданого власником тепломереж будинку та органів місцевого самоврядування. Крім того, зазначається, що від`єднання від мережі центрального опалення не повинно завдавати шкоди правам та свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.
Відповідно до ч. 2ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, надані йому для використання як єдиного цілого, - за умови, що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог експлуатації будинку.
Захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються, зокрема,Законом України «Про теплопостачання»,Законом України «Про захист прав споживачів».
Відповідно дост.15Закону України«Про теплопостачання» основними завданнями державного регулювання діяльності у сфері теплопостачання є захист прав споживачів, забезпечення рівних можливостей доступу суб`єктів відносин у сфері теплопостачання на ринок теплової енергії, запобігання монополізації та створення умов для розвитку конкурентних відносин у сфері теплопостачання.
Згідно норм ст. ст.18, 19 Закону, суб`єктам господарської діяльності у сфері теплопостачання забороняється зловживати монопольним становищем у будь-якій формі. Споживач або суб`єкт теплоспоживання має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Теплогенеруюча організація має право постачати вироблену теплову енергію безпосередньо споживачу згідно з договором купівлі-продажу.
Відповідно до ч. 1 ст. 24Законуспоживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Відповідно до п. 24постанови Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 р. № 630 «Про затвердження правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору по надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Положення п. 25 цієї жПостановивказує, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відповідно до п. 26 вказаної Постанови відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно доЗакону України"Протеплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Таким чином, чинні норми і правила допускають встановлення автономних газових опалювальних котлів, з врахуванням характерних особливостей в кожному окремому випадку. Відповідно до наведеного Положення позивач має право на встановлення індивідуального опалення та отримання дозволу на відключення її житлового приміщення від мережі централізованого опалення та влаштування індивідуального опалення, оскільки встановлення індивідуального опалення у квартирі жодним чином не порушує прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Відносини щодо отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води регулюються між власниками окремих житлових приміщень та постачальниками таких послуг на підставі договорів про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, укладеними між конкретними споживачами та комунальними підприємствами, які надають такі послуги. Згідно таких договорів виконавці, тобто комунальні підприємства, зобов`язані надавати споживачам вчасно та відповідної якості послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а споживачі зобов`язуються своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, передбачених договором. У разі порушення умов договору однією із сторін договір може бути розірваний. Підставами для розірвання договору з ініціативи споживача є зникнення потреби в отриманні послуг або відмова споживача від користування послугами, або невиконання умов договору виконавцем (п. 32 Типового договору Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженогоПостановою КМУ № 630 від 21.07.05).
Згідно з абз. 8 ст. 24Закону України «Про теплопостачання»захист прав споживачів теплової енергії, а також механізм реалізації захисту цих прав регулюються цим Законом, Законом України "Про захист прав споживачів", іншими нормативно-правовими актами.
Нормою статті четвертої Закону України "Про захист прав споживачів" закріплено права споживача, зокрема, на належну якість продукції та обслуговування; звернення до суду та інших уповноважених державних органів за захистом порушених прав.
Відповідно до п. 4 ст. 10 вказаного Закону за наявності у роботі (послузі) істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору та відшкодування збитків.
Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України в Україні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
У ч. 2ст. 19 Конституції України, ч. 3ст.24Закону України"Промісцеве самоврядуванняв Україні" передбачено, що органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України.
Згідно з ч. 10 ст. 59, ч. 2 ст. 77Закону України«Про місцевесамоврядування вУкраїні» акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхнього невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку. Спори про поновлення порушених прав юридичних і фізичних осіб, що виникають в результаті рішень, дій чи бездіяльності органів або посадових осіб місцевого самоврядування, вирішуються в судовому порядку.
Відповідно до ст. 6, 7, 8 Конституції України вУкраїні визначається і діє принцип верховенства права. Органи місцевого самоврядування здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.
Як встановив суд, позивачка має право на отримання дозволу на відключення окремого приміщення житлового будинку від мережі централізованого опалення і влаштування індивідуального опалення та для реалізації свого права зверталася до ЛМКП «Львівтеплоенерго» із заявою про отримання відповідного дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення, додавши до заяви необхідні документи, в тому числі Робочі проекти відключення від мереж центрального та влаштування індивідуального опалення, розроблених ФОП ОСОБА_2 , кваліфікаційний сертифікат серії АР №010502, виданий архітектурно-будівельною комісією Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Відмова, яку отримала від відповідача є невмотивованою, містить лише перелік нормативних документів, які регулюють спірні питання.
Позовні вимоги до Інспекції Державного архітектурно-будівельного контролю у Львівській області є безпідставними, оскільки до кола повноважень Інспекції не віднесено повноваження надання дозволів на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення
Належних та допустимих доказів неможливості облаштування позивачем індивідуального опалення у своїй квартирі інші відповідачі не надали.
Матеріали справи також не містять доказів, які б підтверджували порушення прав власників інших квартир у багатоквартирному будинку та санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Згідно із ст. 6ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законами України.
Відповідно до ст. 89ЦПК України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст. 16ЦК України, способами захисту цивільного права та інтересів є припинення дії, яка порушує право. Суд може захистити цивільне право і інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
На підставі вищевикладеного суд приходить до переконання, що оскільки позивач зверталася з відповідними заявами про надання дозволу на від`єднання від загальнобудинкових мереж центрального опалення і гарячого водопостачання та встановлення індивідуальної системи опалення, однак такі звернення належним чином розглянуті не були, то задоволення позову забезпечить можливість позивача на належний вибір та отримання послуг з центрального опалення і гарячого водопостачання, що гарантується Конституцією України таЗаконами України, що жодним чином не призведе до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушить санітарно-технічних вимог експлуатації будинку.
Таким чином, суд приходить до висновку, що такий позов є підставний та підлягає до часткового задоволення.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст.12,13,81,223,247,263,265,280,354, Цивільного процесуального кодексу України, суд,-
вирішив:
позов задовольнити частково.
Зобов`язати Львівське міське комунальне підприємство «Львівтеплоенерго» та Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Львівгаз» розробити і надати технічні умови облаштування у квартирі АДРЕСА_1 , квартирі АДРЕСА_2 , АДРЕСА_2 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 та квартирі АДРЕСА_4 автономного опалення і гарячого водовідведення шляхом монтажу двох функціонального газового котла.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача про його перегляд, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку, встановленому цим Кодексом. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя: Ю.М. Ванівський