Єдиний державний реєстр судових рішень 21.02.2022
Справа № 642/7665/21
Провадження №3/642/103/22
П О С Т А Н О В А
І м е н е м У к р а ї н и
17 лютого 2022 року суддя Ленінського районного суду м. Харкова Вікторов В.В., розглянувши матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності, який надійшов до суду з Департаменту патрульної поліції Управління патрульної поліції в Харківській області у відношенні
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНОКПП: НОМЕР_1 , не працюючого, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
В С Т А Н О В И В :
08 жовтня 2021 року о 23 год. 15 хв., ОСОБА_1 керував транспортним засобом «Daewoo Nexia», д.н.з. НОМЕР_2 в м. Харкові по вул. Малопанасівська, 49 у стані наркотичного сп`яніння, що підтверджується висновком №2111 від 11.10.2021 року лікаря нарколога КНП ХОР «ОНД».
Своїми діямиводій ОСОБА_1 порушив вимогип.2.9аПравилдорожнього рухуУкраїни, за що передбачена відповідальність за ч.1ст.130 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 з`явився, вину в інкримінованому правопорушенні не визнав та пояснив, що наркотичні засоби він ніколи не вживав, до адміністративної відповідальності не притягувався. 08.10.2021 року о 23 год. 15 хв. керуючи транспортним засобом «Daewoo Nexia», д.н.з. НОМЕР_2 в м. Харкові по вул. Малопанасівська, 49, його зупинили працівники поліції за порушення Правил дорожнього руху, через те, що він керував транспортним засобом без ввімкненого ближнього світла фар у темну пору доби. Після чого працівники поліції склали постанову, він сплатив штраф за це порушення. Під час, коли його зупинили він був не згоден з цим порушенням, працівникам поліції не сподобалася його поведінка, ніби - то він агресивно себе поводив, у них виникла підозра, що в нього є ознаки наркотичного сп`яніння. Після чого працівники поліції запропонували йому пройти освідчення в медичному закладі за адресою: м. Харків. вул. Шевченко, 26 на що він погодився, при цьому йому не були роз`яснені його права, не видавалося направлення. Коли приїхали до медичного закладу по вул. Шевченко, 26, він здав аналізи (сечу), експерт йому сказав, що висновок буде готовий протягом двох днів. Потім він зателефонував, йому відповіли, що висновок ще не готовий, до поліції його не викликали. Він не впевнений в правдивості результатів висновку. Пізніше вже отримав судову повістку про виклик до суду.
Допитаний у судовому засіданні поліцейський взводу №2 роти №1 батальйону №3 УПП в Харківській області області ДПП ОСОБА_2 пояснив, що 08.10.2021 року, близько 23 год. 15 хв. під час патрулювання був зупинений транспортний засіб «DaewooNexia»,д.н.з. НОМЕР_2 вм.Харкові повул.Малопанасівська,49під керуваннямводія ОСОБА_1 за порушенняп.п.19.1ПДР України, з приводу чого відносно нього будо складено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.122 КУпАП. Правопорушення було зафіксовано на бодікамери, йому були роз`яснені його права. Під час розгляду цієї справи, при спілкуванні з ОСОБА_1 по зовнім ознакам: звужені зіниці очей, які не реагують на світло, неприродна блідність обличчя, виникла підозра щодо перебування ОСОБА_1 у стані наркотичного сп`яніння при керуванні ним транспортним засобом. Після чого йому було запропоновано пройти огляд на стан наркотичного сп`яніння у відповідного лікаря фахівця в найближчому медичному закладі КНП ХОР ОНД за адресою: м. Харків, вул. Шевченко, 26. ОСОБА_1 погодився проїхати до наркологічного диспансеру для проходження медичного огляду на стан наркотичного сп`яніння, що було і здійснено. В КНП ХОР «ОНД» за адресою: м. Харків. вул. Шевченко, 26 він здав біологічну речовину. Результат висновку був позитивний, ОСОБА_1 перебував в стані наркотичного (канабіноїдами) сп`яніння, про що свідчить висновок лікаря нарколога № 2111 від 11.10.2021. ОСОБА_1 було надіслано повідомлення про запрошення до підрозділу поліції , яким повідомлено про прибуття 29.10.2021 о 14 год. 00 хв., для ознайомлення з результатами огляду до КНП ХОР ОНД по вул. Шевченко, 26, але він не з`вився. Відповідно висновку № 2111 від 11.10.2021 відносно ОСОБА_1 було складено протокол серії ААБ №268195, за порушення п.2.9 (а) ПДР України, за ч.1 ст.130 КУпАП.
Представник ОСОБА_1 адвокат Ях`яєв Зелімхан Сайд-Магомедович в судовому засіданні зазначив, що протокол про адміністративне правопорушення серії ААБ № 268195 від 29.10.2021 р. не відповідає вимогамст.256КУпАП та Інструкції по його складанню. Вважає, що при оформленні протоколу серії ААБ № 268195 від 29.10.2021 р. поліцейськими було допущено порушення прав ОСОБА_1 , передбачених ст. 268 КУпАП. Також заявив клопотання про призначення судової почеркознавчої експертизи з приводу сумніву, чи належить підпис ОСОБА_1 у повідомленні про запрошення до підрозділу патрульної поліції.
В задоволенні вищевказаного клопотання суддя відмовляє, оскільки чинним КУпАП не передбачений порядок призначення судом експертиз, а відповідно до ст. 251 вищевказаного Кодексу доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Суд, вислухавши пояснення ОСОБА_1 , представника ОСОБА_1 адвоката Ях`яєва Зелімхан Сайд-Магомедовича, свідка ОСОБА_2 , дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Відповідно дост. 245 КУпАП, одним з завдань провадження в справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 9 КУпАПпередбачено, що адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ч. 2ст. 7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Статтями251,280 КУпАП, визначено фактичні дані, обставини, на основі яких, у визначеному законом порядку, орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення.
Пункт 1.3 Правил дорожнього руху(далі ПДР України), передбачає, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими.
В пункті 1.9 ПДР України встановлено, що особи, які порушують ці Правила, несуть відповідальність згідно із законодавством.
Так, п. 2.9(а) Правил дорожнього руху України передбачено, що водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідальність за порушення зазначеної вимогиПравил дорожньогоруху України передбачена ст. 130 КУпАП.
Зокрема, згідно ч.1 ст.130 КУпАП, передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Підставою залучення суб`єкта правопорушення до юридичної відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення.
Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак діяння, які характеризують (визначають) його як правопорушення.
Об`єктивна сторона правопорушення - це сукупність ознак, що характеризують зовнішню сторону складу правопорушення, тобто об`єктивні ознаки зовнішнього прояву правопорушення й об`єктивних умов його здійснення. Обов`язковими ознаками об`єктивної сторони правопорушення є наявність діяння (суспільно небезпечного або шкідливого), причинний зв`язок, наслідки (суспільно небезпечні або шкідливі) діяння. Крім того, серед ознак об`єктивної сторони порушення є місце та час його вчинення.
Суб`єктивна сторона правопорушення - це внутрішня сторона правопорушення, що характеризує психічну діяльність особи в момент здійснення правопорушення. Обов`язковою ознакою суб`єктивної сторони є провина (у формі умислу або необережності), тобто певне психічне відношення особи до свого протиправного діяння і його суспільно небезпечним або шкідливим наслідкам (результату).
Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, «Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, та регулюється «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції», затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 року.
Згідно ст.266КУпАП особи, які керують транспортними засобами, річковими або маломірними суднами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, річковими або маломірними суднами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, щознижують їх увагу та швидкість реакції. Огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, проводиться з використанням спеціальних технічних засобів поліцейським у присутності двох свідків. У разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється. Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним. Направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. У разі відсторонення особи від керування транспортним засобом, річковим або маломірним судном можливість керування цим транспортним засобом, річковим або маломірним судном надається уповноваженій нею особі, яка має посвідчення водія (судноводія) відповідної категорії та може бути допущена до керування транспортним засобом, річковим абомаломірним судном.
Відповідно до п.4 розділу І Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ознаками наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, є: - наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп`яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); - звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; - сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; - почервоніння обличчя або неприродна блідість.
Згідно із п. 8, 12 розділу ІІ Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, передбачених Наказами Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров`я України № 1452/735 від 09.11.2015 року, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу І цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров`я. Форма направлення на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, наведена в додатку 1 до цієї Інструкції.
Крім того, відповідно до п. 27постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року № 14(із змінами, внесеними згідно зпостановою Пленуму Верховного Суду України № 18 від 19 грудня 2008 р.), судам слід ураховувати, що відповідальність заст. 130 КУпАПнесуть особи, які керують транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Стан сп`яніння встановлюють шляхом огляду правопорушника, який проводять згідно з Інструкцією про порядок направлення громадян для огляду на стан сп`яніння в заклади охорони здоров`я та проведення огляду з використанням технічних засобів Якщо водій ухилявся від огляду, то відповідні його дії та ознаки сп`яніння необхідно зафіксувати в протоколі про адміністративне правопорушення, складеному у присутності двох свідків, що є підставою для притягнення порушника до адміністративної відповідальності.
Зокрема, згідно зіст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
У рішенні по справі «О`Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов`язки у правовому полі.
Відповідно до ст.251КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При розгляді даної справи встановлено, що при проведенні огляду на стан наркотичного сп`яніння, лікарем наркологом було проведено дослідження зразків сечі та встановлено в передбаченому законом порядку стан наркотичного спяніння.
Виходячи з вищевикладеного, суд не може прийняти до уваги доводи представника ОСОБА_1 адвоката Ях`яєва Зелімхан Сайд-Магомедовича, щодо порушення вимог ст.266 КУпАП, складання протоколу у відсутності ОСОБА_1 , так як ОСОБА_1 про день, час та місце складання адміністративного протоколу був повідомлений у визначений законом спосіб, при цьому дії працівників поліції при складанні протоколу про адміністративне правопорушення, не суперечили вимогам КУпАП та передбачені «Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції».
Таким чином, як вбачається з матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності, у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 130 КУпАП, повністю доведена, у розумінніст. 251 КУпАП, належними та допустимими доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення серії ААБ18 № 268195 від 29.10.2021; копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі відносно ОСОБА_1 за ч.2 ст.122 КУпАП; висновком КНП ХОР «ОНД» щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №2111 від 11 жовтня 2021 року, згідно до якого ОСОБА_1 перебуває у стані наркотичного (канабіноїдами) сп`яніння; рапортом поліцейського взводу №2 роти №1 батальйону №3 УПП в Харківській області області ДПП Путря В.О. від 29.10.2021; повідомленням про запрошення до підрозділу патрульної поліції ОСОБА_1 ; довідкою поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону №2 УПП в Харківській області області ДПП Демченко В., про те, що згідно облікових даних ІПНП ОСОБА_1 отримав посвідчення водія НОМЕР_3 від 26.05.2015.; відеозаписом долученим до матеріалів справи.
Розглянувши зазначену справу про адміністративне правопорушення та на підставі зібраних у справі доказів вважаю наступне: при складанні зазначеного адміністративного матеріалу працівниками поліції не було допущено неповноту чи необ`єктивність в оцінюванні дій правопорушника.
У відповідності до ст.23КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
З урахуваннямвищевикладених обставині,врахувавши дослідженіпо справідокази,суд дійшоввисновку,що вдіях ОСОБА_1 є склад правопорушення, передбаченого ч.1ст.130 КУпАП.
Згідно ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність.
За таких обставин суд вважає необхідним накласти адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП з особи, на яку накладено адміністративне стягнення слід стягнути судовий збір у сумі 496 грн. 20 коп..
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 33, 40-1, 130 ч.1, 251, 268, 283-285 КУпАП,-
П О С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 визнати винниму вчиненніадміністративного правопорушення,передбаченого ч.1ст.130КУпАП,та піддатиадміністративному стягненнюу видіштрафу вдохід державив розміріоднієї тисячінеоподатковуваних мінімумівдоходів громадян,що становить17000(сімнадцятьтисяч)гривень (отримувачкоштів ГУКХарківськ обл/Харківобл/21081300,банк отримувача:Казначейство України(ЕАП),р/р UA168999980313020149000020001, код 21081300, ЄДРПОУ 37874947) з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 1 (один) рік.
Штраф має бути сплачений ОСОБА_1 не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а у разі оскарження такої постанови ні пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України, за винятком штрафу, що стягується на місці вчинення правопорушення, якщо інше не встановлено законодавством України.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, встановлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу: за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується:
подвійний розмір штрафу 34000 грн.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 496 ( чотириста дев`яносто шість) грн. 20 коп. на користь держави (отримувач коштів ГУК Харків обл/мХар Холодног/22030101, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), р/р UA088999980313101206000020656, код 22030101, ЄДРПОУ 37874947).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Харкова протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Постанова може бути пред`явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя В.В. Вікторов
Дата видачі постанови: ____ _____ _ року.
Дата набрання законної сили постанови суду ____ ______