Рішення № 103460770, 03.02.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.02.2022
Номер справи
640/17953/20
Номер документу
103460770
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 лютого 2022 року місто Київ №640/17953/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом до про Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Енергозбут" стягнення коштів 531 170, 00 грн., ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг звернулася до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергетична компанія "Енергозбут", в якому просить суд стягнути з TOB «ЕК «Енергозбут» 531 170,00 грн. в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції»).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем не сплачено суму штрафу у розмірі 255 000 (двісті п`ятдесят п`ять тисяч) грн. 00 коп., який накладений постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 540, що зумовило нарахування пені, яка станом на 30.07.2020 складає 344 250 (триста сорок чотири тисячі двісті п`ятдесят) грн. 00 коп. та не сплачено суму штрафу у розмірі 10 585 (десять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять) грн 00 коп., який накладений постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 551, що зумовило нарахування пені, яка станом на 30.07.2020 складає 14 310 грн (чотирнадцять тисяч триста десять) грн 00 коп.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10.08.2020 позовну заяву залишено без руху. Позивач у встановлені судом строки усунув недоліки позовної заяви.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25.08.2020 прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/17953/20 та визначено, що справа буде розглядатись без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.09.2020 відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача щодо розгляду справи №640/17953/20 в порядку загального позовного провадження.

Разом з тим, через канцелярію суду 31.08.2020 від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15.09.2020 в задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи в порядку спрощеного провадження з повідомленням (викликом) сторін відмовлено.

Відповідач у встановлені судом строки правом щодо надання відзиву на позовну заяву не скористався.

Згідно із частиною 6 статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-

ВСТАНОВИВ:

Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю «Альянс Енерджі» зареєстровано за адресою: 04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 9, код ЄДРПОУ: 36125566.

Постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 «Про накладення штрафу на TOB «Енергетична компанія «Енергозбут» за порушення ліцензійних умов з постачання електричної енергії та здійснення заходів державного регулювання» на TOB «ЕК «Енергозбут» було накладено штраф у розмірі 255 000 (двісті п`ятдесят п`ять тисяч) грн. 00 коп.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII строк, виникли обставини нарахування пені. Пеня станом на 30.07.2020 складає 344 250 (триста сорок чотири тисячі двісті п`ятдесят) грн 00 коп., з яких:

1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% *255 000 грн 00 коп.)/100% = 3825 грн 00 коп.

90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 отримана TOB «ЕК «Енергозбут» 01.04.2020 (з 02.05.2020 по 30.07.2020).

Таким чином, станом на 30.07.2020 пеня = 3825 грн 00 коп. * 90 днів = 344 250 грн 00 коп., та враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора, 255 000 (двісті п`ятдесят п*ять тисяч) грн 00 коп.

Постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 551 «Про накладення штрафу на TOB «Енергетична компанія «Енергозбут» за сплату внесків на регулювання не в повному обсязі протягом кварталу, наступного за звітним та здійснення заходів державного регулювання`на TOB «ЕК «Енергозбут» було накладено штраф у розмірі 10 585 (десять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять) грн 00 коп.

Оскільки штраф не було сплачено у встановлений Законом України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» від 22.09.2016 № 1540-VIII строк, виникли обставини нарахування пені. Пеня станом на 30.07.2020 складає 14 310 грн (чотирнадцять тисяч триста десять) грн 00 коп., з яких:

1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 10 585 грн 00 коп.)/100% = 159 грн 00 коп.

90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 03.03.2020 № 551 отримана TOB «ЕК «Енергозбут» 01.04.2020 (з 02.05.2020'по 30.07.2020).

Таким чином, станом на 30.07.2020 пеня дорівнює 159 грн 00 коп. * 90 днів = 14 310 грн 00 коп., та враховуючи норму статті 22 Закону про НКРЕКП, що розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним ріенням Регулятора, 10 585 (десять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять) грн 00 коп.

Несплата відповідачем накладених штрафів та пені, зумовило звернення Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг до суду з даним позовом.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

В силу ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (далі - Закон №1540)

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.

Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.

Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Регулятор здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, зокрема у сфері енергетики щодо: діяльності з виробництва, передачі, розподілу, постачання електричної енергії; діяльності з організації купівлі-продажу електричної енергії на ринку "на добу наперед" та внутрішньодобовому ринку, забезпечення купівлі електричної енергії за "зеленим" тарифом, трейдерської діяльності; діяльності з транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), надання послуг установки LNG, постачання природного газу; діяльності з транспортування нафти, нафтопродуктів та інших речовин трубопровідним транспортом.

Згідно із пунктом 4 частини 2 статті 3 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державне регулювання шляхом державного контролю та застосування заходів впливу.

Відповідно до частини 1 статті 19 Закону № 1540-VIII Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.

За правилами частини 5 статті 19 Закону № 1540-VIII за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.

Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.

У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.

Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.

У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що проводить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.

Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.

Відповідно до частини 2 статті 22 Закону № 1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді: 1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень; 2) накладення штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.

За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до посадових осіб суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати адміністративні стягнення.

Згідно із положеннями частин 3-5 Закону № 1540-VIII у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що проводять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України «Про ринок електричної енергії», «Про природні монополії», «Про питну воду та питне водопостачання», «Про ринок природного газу», «Про теплопостачання».

Адміністративні стягнення застосовуються до посадових осіб суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Суб`єкт господарювання не може бути притягнений до відповідальності за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг, якщо минув строк давності притягнення до відповідальності. Строк давності притягнення до відповідальності за порушення ліцензійних умов, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг становить п`ять років з дня вчинення порушення, а в разі триваючого порушення - з дня закінчення вчинення порушення.

Суб`єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов`язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

За заявою суб`єкта господарювання, на якого накладено штраф, Регулятор своїм рішенням має право відстрочити або розстрочити сплату накладеного ним штрафу.

За кожний день прострочення сплати штрафу стягується пеня у розмірі 1,5 відсотка суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Суми стягнутих штрафів та пені зараховуються до Державного бюджету України.

Протягом п`яти робочих днів з дня сплати штрафу суб`єкт господарювання зобов`язаний надіслати Регулятору документи, що підтверджують сплату штрафу.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п`ятою статті 13 цього Закону.

Судом встановлено, що сума штрафу, яка заявлена до стягнення в межах даної адміністративної справи, обумовлена наявністю постанови НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 та постанови НКРЕКП від 03.03.2020 № 551. Станом на час вирішення спору по суті відомості щодо оскарження відповідачем постанови НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 та постанови НКРЕКП від 03.03.2020 № 551№2621 матеріали справи не містять. В матеріалах справи також відсутні належні та достатні докази на підтвердження сплати TOB «ЕК «Енергозбут» відповідних штрафів.

Оскільки штрафи TOB «ЕК «Енергозбут» не були сплачені у строки, встановлені Законом № 1540-VIII, пеня за несплату штрафу:

накладеного постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 станом на 30.07.2020 складає 344 250 (триста сорок чотири тисячі двісті п`ятдесят) грн 00 коп., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% *255 000 грн 00 коп.)/100% = 3825 грн 00 коп. 90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 03.03.2020 № 540 отримана TOB «ЕК «Енергозбут» 01.04.2020 (з 02.05.2020 по 30.07.2020);

накладеного постанови НКРЕКП від 03.03.2020 № 551 станом на 30.07.2020 складає 14 310 грн (чотирнадцять тисяч триста десять) грн.. 00 коп., з яких: 1,5 відсотка суми штрафу = (1,5% * 10 585 грн 00 коп.)/100% = 159 грн. 00 коп. 90 днів прострочення сплати штрафу, враховуючи, що постанова НКРЕКП від 03.03.2020 № 551 отримана TOB «ЕК «Енергозбут» 01.04.2020 (з 02.05.2020'по 30.07.2020).

Разом з цим, враховуючи положення статті 22 Закону № 1540-VIII, розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням Регулятора.

Отже, в межах даної адміністративної справи розмір пені, який підлягає до стягнення, за несплату штрафу, накладеного постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 540, має становити 255 000 (двісті п`ятдесят п`ять тисяч) грн 00 коп., за несплату штрафу, накладеного постановою НКРЕКП від 03.03.2020 № 551, має становити 10 585 (десять тисяч п`ятсот вісімдесят п`ять) грн 00 коп.

Таким чином, загальна сума до стягнення становить 531 170 (п`ятсот тридцять одна тисяча сто сімдесят) грн.

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч. 2 ст. 73 КАС України, предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно з ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Згідно з вимогами статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Приймаючи до уваги те, що матеріали адміністративної справи не містят доказів понесення позивачем судових витрат, пов`язаних із залученням свідків та проведення експертиз, а стягнення сплаченого судового збору, з урахуванням приписів КАС України не передбачено, суд приходить до висновку про відсутність підстав для стягнення з відповідача на користь НКРЕКП суми сплаченого судового збору.

Керуючись статтями 241 - 246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг задовольнити.

2. Стягнути з TOB «ЕК «Енергозбут» (04050, м. Київ, вул. Дегтярівська, б. 9, код ЄДРПОУ: 36125566) в дохід Державного бюджету України (код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції») 531 170 (п`ятсот тридцять одна тисяча сто сімдесят) грн.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Іщук І.О.