Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2022 року м. Київ № 640/25062/21
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі судді Донця В.А. розглянув у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про:
- визнання протиправними дій Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2021 року у меншому розмірі ніж це передбачено частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";
- стягнення з Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат на користь позивача 7354 гривні на відшкодування матеріальної шкоди, завданої неправомірними діями та бездіяльністю щодо недоплати позивачу, як учаснику бойових дій грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік;
- зобов`язання Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат протягом 30 (тридцяти) днів з моменту набрання рішенням законної сили подати звіт про виконання судового рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14.09.2021 відкрито провадження у справі, постановлено здійснювати судовий розгляд справи в спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено відповідачу строк для надання відзиву та доказів.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що йому як учаснику бойових дій всупереч рішенню Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 протиправно виплачено одноразову грошову допомогу до 05 травня за 2021 рік у розмірі меншому п`яти мінімальних пенсій за віком, який установлений Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідач надав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечив проти задоволення позовних вимог та вказав, що жодним нормативно-правовим актом не надано повноважень Київському міському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат встановлювати розміри щорічної грошової допомоги до 5 травня. У відзиві наголошено, що допомогу нараховано відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 "Деякі питання виплати разової грошової допомоги, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань".
Дослідивши письмові докази, судом встановлено.
ОСОБА_1 є учасником бойових дій, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 18.10.2018.
У листі Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат від 19.10.2021 №09/4259-044 вказано про виплату 22.04.2021 ОСОБА_1 разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік, передбачену Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в сумі 1491,00 грн.
Вважаючи протиправною виплату разової грошової допомоги в меншому розмірі, позивач звернувся до суду.
Вирішуючи спір, суд ураховує таке.
Відповідно до частини п`ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (у редакції Закону України від 28.12.2007 №107-VI) учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Рішенням Конституційного Суду України (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України) від 22.05.2008 №10-рп/2008 визнано неконституційними положення пункту 20 розділу II "Внесення змін до деяких законодавчих актів України" Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 28.12.2007 №107-VI, яким статтю 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" викладено в зазначеній редакції.
Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з попередньою редакцією частини п`ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") учасникам бойових дій (статті 5, 6) надаються такі пільги - щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
На думку суду, враховуючи наведені рішення Конституційного Суду України, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня в 2021 році для учасників бойових дій становив п`ять мінімальних пенсій за віком.
Подібне застосування Рішення Конституційного Суду України від 27.02.2020 №3-р/2020 до правовідносин з виплати разової щорічної грошової допомоги до 5 травня в 2020 році в розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", висловлено Верховним Судом в постанові від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20.
Як уже вказувалось, відповідачем нарахування та виплату разової грошової допомоги здійснено відповідного до постанови Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325 (набрала чинності 09.04.2021), якою затверджено "Порядок використання коштів державного бюджету, передбачених для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань" (Порядок), яким визначено механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою "Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною" для виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань (бюджетні кошти).
Згідно з додатком до Порядку "Розміри виплати у 2021 році разової грошової допомоги до 5 травня, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань" учасникам бойових дій установлено 1491,00 грн. разової грошової допомоги.
Отже, станом на час нарахування та виплату позивачу разової грошової допомоги розмір разової грошової допомоги учасникам бойових врегульовувався частиною п`ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та становив п`ять мінімальних пенсій за віком, також постановою Кабінету Міністрів України від 08.04.2021 №325, додатком до якої розмір разової грошової допомоги встановлено в розмірі 1491,00 грн.
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України в разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.
З огляду на наведене правове регулювання, застосуванню підлягають положення частини п`ятої статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якою встановлено п`ять мінімальних пенсій за віком.
Відповідно до статті 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2021 рік" від 15.12.2020 №1082-IX установлювалось з 01.01.2020 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність - 1769,00 грн.
Отже, разова грошова допомога до 5 травня за 2021 рік становила 8845,00 грн. та з урахуванням виплаченої суми 1491,00 грн., позивачу недоплачено 7354,00 грн.
З огляду на викладене, з урахуванням висновків висловлених Верховним Судом в постанові від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20, зокрема, щодо способу відновлення порушеного права, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо ненарахування та невиплати позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу недоплачену грошову допомогу в розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Щодо строків звернення до суду, то позивачем дотримано шестимісячного строку, оскільки про порушення своїх прав позивач міг дізнатись після виплати йому 22.04.2021 разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік в меншому розмірі, водночас позов зареєстровано судом 06.09.2021. Тобто позивач звернувся до суду з позовом в межах шестимісячного строку.
Позивачем заявлено вимогу встановити судовий контроль за виконанням судового рішення.
Згідно із частинами першою та другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. За наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У даній категорії спорів суд не вбачає підстав для встановлення судового контролю на стадії ухвалення рішення.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до пункту 13 статті 5 Закону України Про судовий збір" від 08.07.2011 №3674-VI (зі змінами) позивач звільнений від сплати судового збору як учасник бойових дій (посвідчення серії НОМЕР_1 від 18.10.2018).
Оскільки інших доказів понесення судових витрат не надано, такі витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Керуючись статтею 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_2 разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком.
Зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат нарахувати та виплатити ОСОБА_2 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2021 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
Судові витрати розподілу та присудженню не підлягають.
Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 )
Відповідач: Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ідентифікаційний код 22886300, місцезнаходження: 03165 місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7).
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено в день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Згідно зі статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя В.А. Донець