
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 січня 2022 року м. Київ № 640/28833/21
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кармазіна О.А., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києвіпро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДР: 42098368), в якому просить суд:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, зокрема, викладені у листі від 02.09.2021р. щодо не проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Довідки військової частини А0515 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 червня 2021 року № 222/4/167/239/398;
2) зобов`язати ГУ ПФУ в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" на підставі Довідки військової частини А0515 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 червня 2021 року № 222/4/167/239/398 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше проведених виплат (виплачених сум).
Позиція позивача.
Позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у м. Києві та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ.
Позивач зазначає, що з 1 січня 2018 на виконання пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 Відповідачем здійснено перерахунок пенсії позивача із сум грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років, визначеного відповідно до Постанови №704 на підставі Довідки військової частини № А0515 від 26.03.2018р. № 222/4/166/239/1260 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії (далі - Первісна Довідка), яка була складена за формою згідно додатку №2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (далі по тексту - Порядок № 45).
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, у справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними у тому числі зміни до додатку № 2 Порядку №45.
Позивач зазначає, що оскільки Первісна Довідка складена згідно Додатку № 2 Порядку № 45, не містила додаткових видів грошового забезпечення (надбавок за службу в умовах режимних обмежень та за особливості проходження служби) що належні до розрахунку пенсії, Позивач звернувся за отриманням оновленої довідки.
05 липня 2021 року листом № 222/4/1344 в/ч А0515 повідомила Позивача про направлення Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 червня 2021 року № 222/4/167/239/398 Позивача до органу пенсійного фонду для здійснення перерахунку.
02 серпня 2021р. Позивач звернувся до Відповідача із заявою про здійснення перерахунку його пенсії, додавши копію листа в/ч А0515 та копію зазначеної Нової довідки.
Однак, 02 вересня 2021 року Відповідач листом № 23364-23129/Ш-02/8-2600/21 повідомив Позивачу про відмову у здійсненні перерахунку пенсії.
Відмова Відповідача здійснити перерахунок мотивована тим, що на сьогодні відсутні підстави та механізм для проведення перерахунку.
Дану відмову позивач вважає безпідставною та незаконною, а дії протиправними, оскільки Відповідачем не дотримано зобов`язання діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Позиція відповідача.
У відзиві від 01.10.2021 на позов відповідач просить відмовити у позові.
Зазначає, що згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку зв`язку з підвищенням грошового забезпечення від мають право на пенсію за цим Законом, на умовам, визначених Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядку, затвердженого постановою КМ України № 45 від 13.02.2008, пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення, перераховуються на умовах та в розмірах передбачених КМ України.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови КМ України від 21.02.2018 № 103.
Відповідач зазначає, що нормативно - правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262, після дати набрання рішення суду законної сили не приймалося.
У зв`язку з цим, а також з урахуванням пункту 4 постанови № 103, виплата пенсій продовжується у встановлених на цей час розмірах.
Відповідач вважає, що у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови № 103 неможливо здійснити жодні перерахунки.
Процесуальні дії, вчинені у справі.
Ухвалою судді від 13.10.2021 позов залишено без руху та надано строк для усунення недоліків.
Ухвалою судді від 25.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розглядати справу за правилами письмового провадження.
Обставини, встановлені судом.
Так, у даному випадку сторонами не спростовуються та не заперечуються обставини призначення позивачу пенсії, направлення до ГУ ПФУ оновленої довідки про складові грошового забезпечення, її зміст, та обставини листування між позивачем та відповідачем, як зазначено вище, та врешті решт - відмову ГУ ПФУ провести позивачу перерахунок пенсії на підставі оновленої довідки.
Зокрема, відповідно до вищезгаданої довідки, яка складена станом на 05.03.2019 у відповідності до постанови КМУ № 704 від 30.08.2017:
Посадовий оклад3 260.00Оклад за військовим званням (старший прапорщик)1 020.00Надбавка за вислугу років (45 відс.)1 926,00Надбавка за особливості проходження служби (65 відс.)4 033.90Надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 відс.)489.00Премія (95 відс.)3 097,00Усього13 825,90Зазначено також у довідці, що її складено на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 щодо проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.
Компетенція в/ч А0515 щодо видачі довідки сторонами справи не спростовується та не заперечується.
Вирішуючи спір суд виходить з наступного.
Як вже неодноразово зазначалося у судовій практиці за участі органів Пенсійного фонду України, враховуючи положення ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", ст. 43 Закону №2 262-ХІІ, ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ, п. 2 Постанови КМ України № 704, ч. 18 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, ч. 3 ст. 51 згаданого Закону, пункту 1 Порядку № 45, абз. 1 п. 5 Порядку №45 (у редакції постанови КМ України № 103), додатку № 2 до Порядку № 45 (містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення), а також рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року (визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМ України №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45), слід дійти висновку, що оскільки зміни, внесені постановою КМ України № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
Довідки, відповідно до Порядку № 45, видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, що має місце у даному випадку.
Отже, з 5 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом №2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
При цьому, враховуючи приписи пункту 4 Порядку № 45, ч.ч. 2, 3 ст. 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно із цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ст. 10 Закону №2262-ХІІ обов`язок нарахування та виплати пенсій покладено на органи Пенсійного фонду, які здійснюють нарахування пенсій на підставі наданих документів, відповідними органами/особою-пенсіонером довідок про розмір грошового забезпечення і розмір пенсійних виплат залежить від розміру складових грошового забезпечення зазначених у довідках.
Згідно з п. 9 порядку № 45 Головне управління має право перевіряти правильність складання довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має.
Таким чином, органи Пенсійного фонду здійснюють перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які видані відповідними міністерствами та відомствами.
При цьому, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.
Видача оновленої довідки пов`язана із реалізацією постанов КМ України № 103 та 704, наслідками подальшого визнання нечинною постанови № 103 у частині, тобто видача оновленої довідки спрямована на поновлення прав позивача, пов`язаних з відповідними рішенням КМ України щодо проведення перерахунку пенсії, а відтак видача вказаної довідки за своєю суттю є формою реалізації рішень Уряду, але у правовому полі України.
У даному випадку відповідна довідка отримана ГУ ПФУ та проігнорована. За висновком суду, враховуючи вищевикладене, - протиправно.
Відтак, на підставі вказаної довідки та заяви позивача, відповідач мав здійснити перерахунок пенсії позивача з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання 05.03.2019 законної сили судовим рішенням у справі №826/3858/18, тобто з 01.04.2019.
Враховуючи ігнорування ГУ ПФУ вимог законодавства та судових рішень, обґрунтованість вимог позивача, позов, відповідно, підлягає задоволенню.
Водночас суд не вбачає підстав для перерахування у резолютивній часині рішення норм законодавства, оскільки наведене не передбачено ч. 5 ст. 246 КАС України.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України на користь позивача підлягає відшкодуванню судовий збір.
На підставі вищевикладеного та керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 14, 19, 72 - 77, 90, 241 - 246, 250, 251, 255 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) щодо не проведення ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до довідки військової частини А0515 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 червня 2021 року № 222/4/167/239/398, відмова щодо чого оформлена у формі викладені листа від 02.09.2021.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) на підставі довідки військової частини А0515 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 24 червня 2021 року № 222/4/167/239/398 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, починаючи з 01 квітня 2019 року з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (код ЄДР 42098368) на користь ОСОБА_1 (р.н.о.к.п.п. НОМЕР_1 ) 908,00 грн. на відшкодування судового збору, сплаченого за кв. від 22.09.2021 № 770.
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Днем вручення процесуальних документів в електронній формі є день отримання судом повідомлення про доставлення документів на офіційну електронну адресу особи (п. 2 ч. 6 ст. 251 КАСУ), якою є (п. 5.8. Положення про ЄСІТС від 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21): сервіс Електронного кабінету ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана користувачем в Електронному кабінеті ЄСІТС, адреса електронної пошти, вказана в одному з державних реєстрів або адреса електронної пошти, з якої надійшли до суду документи, засвідчені кваліфікованим електронним підписом (п. 59 «Перехідні положення»).
Зважаючи на Положення про порядок функціонування окремих підсистем (модулів) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, затверджене рішенням Вищої ради правосуддя 17 серпня 2021 року N 1845/0/15-21, в електронній формі апеляційні скарги подаються безпосередньо до апеляційного суду.
Суддя О.А. Кармазін