Рішення № 103459499, 31.01.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
31.01.2022
Номер справи
320/3681/21
Номер документу
103459499
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

31 січня 2022 року м. Київ № 320/3681/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Арсірія Р.О., розглянув в порядку спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціаьних виплат провизнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії Прийняв до уваги наступне

ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом до Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в якому просить:

1. Визнати протиправними дії Центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Київської міської ради шодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний к т НОМЕР_1 щорічноїразової допо моги до 05 травня за 2018, 2019 та 2020 роки у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

2. Зобов`язати Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Київської міської ради здійснити ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 трав ня 2018, 2019 та 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити їх виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Позовні вимоги обґрунтував посиланням на порушення його права на одержання щорічної грошової допомоги до 05 травня за 2018, 2019 та 2020 роки у визначеному законом розмірі.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03.06.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, в якому останній зазначив, що виплата зазначеної допомоги здійснена у 2018 році - 05.04.2018 в розмірі 3 265,00 грн., у 2019 році - 04.04.2019 в розмірі 3 400,00 грн., у 2020 - 09.04.2020 в розмірі 3 640,00 грн. шляхом перерахування коштів на особовий рахунок отримувача в установі банку. Зазначена виплата є регулярною та виплачується один раз на рік, тому про порушення свого права позивач дізнався з моменту отримання коштів. До суду звернувся лише 31.03.2021, тобто з пропущенням шестимісячного строку, передбаченого для звернення до адміністративного суду частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступного висновку.

Судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - осіб з інвалідністю внаслідок війни.

У березні 2021 року ОСОБА_1 звернувся до Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) із заявою щодо виплати разової грошової допомоги до 5 травня за 2018-2020 роки відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Листом Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 24.03.2021 № 051-С-3393-044 позивача повідомлено про те, що за інформацією Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) грошова допомога в 2018-2020 роках виплачувалась позивачу в розмірах, встановлених чинним законодавством, тому підстав для здійснення перерахунку та проведення доплати до виплаченого розміру грошової допомоги немає.

У зазначеному листі також повідомляється, що виплата щорічної разової грошової допомоги до 5 травня провадилась позивачу шляхом перерахування коштів на картковий рахунок АТ КБ «Приватбанк» за рахунок коштів Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат.

Вважаючи, що сума разової грошової допомоги до 05 травня за 2018-2020 роки виплачена йому у меншому, ніж передбачено нормами Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" розмірі, ОСОБА_1 звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Суд зазначає, що Рішенням Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі №440/2722/20 (адміністративне провадження №Пз/9901/14/20) встановлено, що це рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є оскарження дій (бездіяльності) органу, уповноваженого здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) щодо нарахування і виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі, передбаченому статтею 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Суд зауважує, що дана справа є типовою справою до вищевказаної зразкової адміністративної справи №440/2722/20, яку розглянув Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду та рішенням від 29.09.2020 задовольнив позов частково, яке залишене без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.

У судових рішеннях по зразковій справі №440/2722/20, як Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду, так і Велика Палата Верховного Суду дійшли висновку, що з 27.02.2020 розмір разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році підлягає нарахуванню і виплаті органом, уповноваженим здійснювати виплату разової щорічної грошової допомоги до 5 травня (Управління соціального захисту населення за місцем проживання особи та/або Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат) у розмірі, визначеному частиною 5 статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-ХІV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у таких розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.

Згідно з частиною 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Позивач є особою з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи, а отже має право на отримання разової щорічної грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком згідно статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у редакції Закону України від 25.12.1998 №367-ХІV "Про внесення змін до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Враховуючи викладене, дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) шодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , щорічної разової допо моги до 05 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», є протиправними.

З огляду на встановлені судом протиправні дії відповідача, які призвели до ненарахування та невиплати разової грошової допомоги позивачу як інваліду війни ІІ групи у визначеному законом розмірі, та правові висновки Верховного Суду у зразковій справі, суд вважає за необхідне відповідно до обраного позивачем способу захисту порушеного права зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснити ОСОБА_1 , перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 трав ня за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної виплати, визначеного статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», та здійснити її виплату з урахуванням фактично виплачених сум.

Щодо вимог визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та зобов`язати відповідача здійснити перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2018, 2019 рік, то вони не підлягають задоволенню, так як статтею 91 Закону України "Про Конституційний Суд України" визначено, що закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення, тобто з 27.02.2020.

Питання розміру виплати до 5 травня разової грошової допомоги у 2018, 2019 роках регулювалось відповідно до пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України, який передбачав, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, і станом на 2018-2019 роки цей пункт був діючим. Відповідно, у цій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Стосовно доводів представника відповідача у відзиві на позовну заяву щодо пропуску строку звернення до адміністративного суду, суд виходить з наступного.

Згідно частини 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Таким чином, 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 06.02.2018 року у справі № 607/7919/17.

Цей позов подано до суду 31.03.2021, тобто в межах шестимісячного строку звернення, встановленого частиною другою статті 122 КАС України.

Також суд зазначає, що саме центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат здійснюють безпосередню виплату щорічної грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій. Отже, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат є органами, уповноваженими здійснювати виплату цієї допомоги. Оскільки у 2020 році грошова допомога до 5 травня була виплачена позивачу Київським міським центром по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), він є належним відповідачем у справі.

Враховуючи викладене, позов слід задовольнити частково.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Київського міського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , щорічної разової допо моги до 05 травня за 2020 рік у розмірі меншому, ніж передбачено статтею 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

3. Зобов`язати Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат Департаменту соціальної політики виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) здійснити ОСОБА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 , перерахунок щорічної разової грошової допомоги до 05 за 2020 рік з урахуванням розміру зазначеної соціальної виплати, визначеного ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та її виплату з урахуванням вже виплачених сум.

4. У задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 )

Київський міський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (ЄДРПОУ 22886300, 03165, місто Київ, проспект Любомира Гузара, будинок 7)

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Окружний адміністративний суд міста Києва.

Суддя Р.О. Арсірій