Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
28 січня 2022 року м. Київ № 640/32202/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Іщука І.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до про Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якій просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо відмови у призначенні і нарахуванні основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 23.03.1999 у розмірі 58% та зменшення її до 53% грошового забезпечення; щодо проведення перерахунку пенсії як визначено у додатку №16 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1917 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", щодо розміру надбавки за вислугу років у відсотках до посадового окладу та спеціального звання, які мають вислугу понад 20 років, у розмірі 45% грошового забезпечення;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві здійснити призначення, нарахування і виплату пенсії ОСОБА_1 згідно з пунктом "а" частини першої статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з публічної служби, та деяких інших осіб" після звільнення з органів податкової міліції, по хворобі, основного розміру пенсії у розмірі 58% грошового забезпечення, з 23.03.1999 за весь період з вини Пенсійного фонду, без обмежень максимального розміру; провести перерахунок та виплату пенсії, як визначено у додатку №16 Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.1917 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", у розмірі надбавки за вислугу років у відсотках до посадового окладу та спеціального звання, які мають вислугу понад 20 років, у розмірі 45% грошового забезпечення здійснити виплати з урахуванням виплачених сум, без обмеження максимального розміру.
В обгрунтування позовних вимог позивач зазначив про те, що під час призначення йому пенсії відповідачем протиправно нараховано менший розмір пенсійного забезпечення через хворобу у розмірі 53%, замість 58% при вислузі 21 рік, а починаючи з 01.01.2018 не нараховано процентну надбавку за вислугу років понад 20 років у розмірі 45%. Починаючи з 05.03.2019 відповідачем також не донараховано 15% за службу на посаді слідчого понад 5 років, 35,56% надбавки на високі досягнення або виконання особливо важливої роботи; 77,16 % премії, тому позивач звертається до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.12.2021 прийнято до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №640/32202/21 та визначено, що справа буде розглядатись без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Позивачем 25.01.2021 подано до суду заяву, відповідно до якої останній просить суд долучити до матеріалів справи письмову відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 14.12.2020 №28239-29272/Х-02/8-2600/20, адресовану ОСОБА_1 за результатами розгляду його заяви від 16.10.2020 щодо призначення та перерахунку пенсії.
Через канцелярію Окружного адміністративного суду міста Києва 04.02.2021 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого останній проти позову заперечив, оскільки у зв`язку із скасуванням пунктів 1, 2 постанови №103 неможливо здійснити жодні перерахунки. Право самостійно визначати розміри грошового забезпечення позивачу відповідач не має. Також відповідач зауважив, що позовні вимоги в частині виплати позивачу пенсії без обмеження максимального розміру на даний час не порушені, оскільки під час перерахунку пенсії позивача обмеження максимальним розміром не підлягало застосуванню.
До суду 16.02.2021 від позивача надійшли письмові пояснення на відзив Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому позивач заперечує проти відзиву відповідача, оскільки позивачем, серед іншого, не у повному розмірі здійснено перерахунок пенсії позивача, що, в свою чергу, підриває авторитет пенсійного органу.
Справу розглянуто після отримання судом інформації щодо повідомлення належним чином сторін про відкриття спрощеного позовного провадження у справі.
Відповідно до частини першої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Частиною п`ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з Витягу із послужного списку особової справи №316 підполковника ОСОБА_1 (М-917649), позивача відповідно до Наказу ДПА у м. Києві від 22.03.1999 №131-о з 22.03.1999 звільнено з органів податкової міліції в запас за ст. 64 п. "б" (через хворобу). Вислуга станом на 22.03.1999 складає 21 рік 03 місяці 26 днів.
З 22.03.1999 ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в місті Києві та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII.
Відповідно до розрахунків пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A310 від 01.12.2007 та від 01.12.2017, які наявні в матеріалах справи, пенсія позивача призначена (обчислена) виходячи із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 864,00 грн.;
- оклад за військове звання - 130,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 298,20 грн.;
- середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 3082,88 грн., у т.ч.: безперервна служба понад 20 років 70%; невизначений %; премія (фіксована сума) %; служба на посадах слідчих понад 5 років - 15% 15%.
Всього 4375,08 грн.
Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 2318,79 грн.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі N/A310 від 01.01.2018 пенсія позивача призначена (обчислена) виходячи із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5360,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1410,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2708,00 грн.
Всього 9478,00 грн.
Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5023.34 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 5023, 34 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 2622,47 грн. та підвищення 1800,65 (75% від 2400,87 грн.): 4423, 12 грн.
Згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення складає 2400,87 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 1200, 44 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1800,65 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення: 2400, 87 грн.
Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві із заявою від 16.10.2020 про проведення нарахування та перерахунок призначеної пенсії, в якій зазначив про те, щопід час призначення пенсії (23.03.1999) пенсійним органом не було враховано розміру посадового окладу у розмірі 58% (50% вислуга років, 5% звільнення по хворобі, 3% вислуга понад 1 рік). Крім того, позивачем зазначено про те, що відповідачем не донараховано доплати грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років та інші надбавки, зокрема, доплати та премії без обмежень у розмірі 14850,00 грн.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві від 13.12.2020 №28239-29272/Х-02/8-2600/20 позивачу було відмовлено в призначенні та перерахунку його пенсії у зв`язку з тим, що пенсія ОСОБА_1 перерахована та виплачується згідно з нормами чинного законодавства.
У зв`язку з вищевикладеним та вважаючи відмову пенсійного органу, яка полягає у непризначенні та непроведенні позивачу перерахунку пенсії на підставі його заяви протиправною, позивач звернувся до адміністративного суду з даною позовною заявою.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
Згідно з частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262).
Відповідно до п. "а" частини першої статті 13 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 було звільнено з органів податкової міліції у запас за пунктом "а" статті 64 Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №114 від 29.07.1991 та призначено йому пенсію за вислугу років.
Стосовно доводів позивача, що при призначенні йому пенсії відповідачем не було враховано те, що він був звільнений з органів ДПС за станом здоров`я (через хворобу), а тому пенсія йому мала призначатися в розмірі 55 % грошового забезпечення, а не 50 %, суд зазначає наступне.
Відповідно до Закону України від 22.03.1992 № 2232-XII "Про військовий обов`язок і військову службу" звільнення військовослужбовців з військової служби здійснюється: а) у запас, якщо військовослужбовці не досягли граничного віку перебування в запасі і за станом здоров`я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо військовослужбовці досягли граничного віку перебування в запасі або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби з виключенням з військового обліку.
Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затверджене постановою Кабінету Міністрів УРСР № 114 від 29.07.1991 (далі Положення №114) визначає порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, їх права і обов`язки.
Згідно із п. 62 Положення №114 звільнення осіб рядового і начальницького складу зі служби провадиться: а) у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік), якщо звільнені особи не досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають військові звання і за станом здоров`я придатні до військової служби; б) у відставку, якщо звільнені особи досягли граничного віку, встановленого Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання або визнані військово-лікарськими комісіями непридатними за станом здоров`я до військової служби (із зняттям з військового обліку).
Пунктом 7 Положення №114 передбачено, що особи середнього, старшого і вищого начальницького складу залежно від присвоєних їм спеціальних звань перебувають на службі в органах внутрішніх справ до такого віку, зокрема: особи середнього і старшого начальницького складу, за винятком полковників міліції та полковників внутрішньої служби - до 45 років.
Тобто позивач який на момент звільнення зі служби мав військове звання підполковника міліції (старшого слідчого Слідчого відділу податкової міліції ДПА у м. Києві), належить до осіб середнього, старшого і вищого начальницького складу, граничний вік перебування яких на військовій службі встановлено до 45 років.
Відповідно до п. 64 Положення № 114 особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в запас (з постановкою на військовий облік): а) за віком - при досягненні віку, встановленого для них пунктом 7 цього Положення. Крім того, за віком можуть бути звільнені особи середнього начальницького складу, які мають вислугу 20 і більше років (у пільговому обчисленні), і яким до досягнення встановленого віку перебування на службі залишилося 3 роки і менше, а за їх бажанням при досягненні цього віку - незалежно від наявності вислуги років; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби в мирний час (у військовий час - обмежено придатними 2-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії; в) через обмежений стан здоров`я - у разі визнання їх придатними до військової служби поза строєм у мирний час (у військовий час обмежено придатними 1-го ступеня) за рішенням військово-лікарської комісії при неможливості використання їх на службі у зв`язку з відсутністю відповідних вакантних посад.
Звільнення зі служби у відставку осіб рядового і начальницького складу врегульоване п. 65 Положення №114, відповідно до якого особи рядового і начальницького складу звільняються зі служби у відставку (із зняттям з військового обліку): а) за віком - при досягненні граничного віку, встановленого пунктом 7 цього Положення та Законом України "Про військовий обов`язок і військову службу" для перебування в запасі осіб, які мають відповідні військові звання; б) через хворобу - у разі визнання їх непридатними до військової служби за рішенням військово-лікарської комісії, винесеним до звільнення особи із служби.
З аналізу вищезазначених норм вбачається, що у випадку коли особу за рішенням військово-лікарської комісії визнано непридатною до військової служби в мирний час та обмежено придатною у військовий час, така особа звільняється з військової служби в запас через хворобу за п. 64 Положення № 114.
Натомість, коли за рішенням військово-лікарської комісії, винесеним до звільнення особи із служби, особу визнано непридатною до військової служби, така особа звільняється з військової служби у відставку через хворобу за п. 65 Положення № 114.
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи, а саме з Витягу із послужного списку особової справи №316 підполковника міліції ОСОБА_1 (М-917649), з 22.03.1999 ОСОБА_1 був звільнений зі служби в запас через хворобу за п.п. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ", а не у відставку через хворобу за п.п. "б" п.65 вказаного Положення.
Водночас, п. "а" ч.1 ст.13 Закону № 2262 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що пенсії за вислугу років в розмірі 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення призначаються особам, які мають вислугу 20 років і більше та звільнені у відставку за віком або за станом здоров`я.
Разом з тим, як вже було зазначено судом, позивач був звільнений зі служби в запас через хворобу за п.п. "б" п. 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ".
Враховуючи наведене, у відповідача не було підстав призначати позивачу пенсію у розмірі 55 % грошового забезпечення, оскільки він звільнений зі служби в запас, а тому з урахуванням вислуги років позивача (21 рік 03 місяці 26 днів), останній має право на пенсію в розмірі 50 % відповідних сум грошового забезпечення.
За таких підстав, суд приходить до висновку про те, що пенсію за вислугу років в розмірі 50 % (+3% за кожний рік вислуги понад 20 років) відповідних сум грошового забезпечення (50% - за 20 років вислуги) призначено позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства.
На підставі вищенаведеного, суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії, виходячи з основного розміру пенсії 55 % відповідних сум грошового забезпечення Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві діяло відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, відповідач як суб`єкт владних повноважень довів правомірність своїх дій та рішень у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, не знайшли своє підтвердження в ході судового розгляду.
Стосовно доводів позивача про те, що відповідачем не донараховано доплати грошового забезпечення з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військове звання, надбавку за вислугу років та інші надбавки, зокрема, доплати та премії, суд зазначає наступне.
Частиною третьою статті 43 Закону №2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з вимогами пункту 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (далі по тексту - Постанова № 393) пенсії обчислюються з таких видів грошового забезпечення:
- відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;
- щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії.
Таким чином, судом встановлено, що положеннями профільного нормативно-правового акту передбачено, що пенсії обчислюються із вираховуванням як посадових окладів, так і додаткових видів грошового забезпечення. Аналогічні за змістом положення містяться і в підзаконних нормативно-правових актах.
Факт обчислення розміру пенсії позивача до проведення її перерахунку із урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення підтверджено розрахунком пенсії позивача, копія якого наявна в матеріалах справи.
За правилами частини вісімнадцятої статті 43 Закону № 2262 у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Статтею 63 Закону № 2262-ХІІ визначено підстави перерахунку раніше призначених пенсій.
Частиною четвертою статті 63 Закону України №2262-ХІІ визначено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Згідно з цією статтею перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийнято постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Постанова КМУ №704 набрала чинності з 01.03.2018 року.
Як встановлено судом, призначена позивачу пенсія обчислювалась із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5360,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1410,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2708,00 грн.
Всього 9478,00 грн.
Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5023.34 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 5023, 34 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 2622,47 грн. та підвищення 1800,65 (75% від 2400,87 грн.): 4423, 12 грн.
Згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення складає 2400,87 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 1200, 44 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1800,65 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення: 2400, 87 грн.
Суд зауважує, що позивач наділений правом обчислення пенсії з урахуванням вказаних додаткових видів грошового забезпечення у силу приписів чинного законодавства.
Відтак, невключення даних про розмір додаткових видів грошового забезпечення позивача, а саме: безеперервна служба понад 20 років 70%, премія, служба на посадах слідчих понад 5 років - 15% 15% є таким, що суперечить положенням чинного законодавства.
У цьому контексті суд зазначає, що 21.02.2018 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову №103, відповідно до пункту 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом №2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови КМУ №704.
Водночас суд зазначає, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі за № 826/3858/18, яке набрало чинності після його апеляційного оскарження (постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, якою залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва) встановлено, що пункти 1 та 2 Постанови №103, передбачають відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям (зокрема позивачу) та пункт 5 і додаток 2 Постанови № 45, відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб.
Як наслідок, суд по справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Рішенням Конституційного Суду України від 11.10.2005 року №8-рп/2005 звуження змісту прав і свобод означає зменшення ознак, змістовних характеристик можливостей людини, які відображаються відповідними правами та свободами, тобто якісних характеристик права. Звуження обсягу права і свобод - це зменшення, зокрема, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірюваних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Крім того, ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції кожній фізичній або юридичні особі гарантовано право мирно володіти своїм майном. При цьому зазначено, що ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
У пунктах 21, 24 рішення у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006 року, Європейський суд з прав людини, здійснюючи прецедентне тлумачення ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції сформулював правову позицію про те, що право власності може бути «існуючим майном» або «виправданими очікуваннями» щодо отримання можливості ефективного використання права власності чи «законними сподіваннями» отримання права власності (cf., Pressos Compania Naviera S.A. v. Belgium, рішення від 20.11.1995 року, серія А, № 332, с. 21, п. 31). Аналогічна правова позиція щодо права власності особи сформульована Європейським судом з прав людини і в справі Стретч проти Сполучного Королівства (Stretch - United Kingdom, №44277/98, рішення від 24.04.2003 року).
Отже, в розумінні ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції, позивач, отримуючи пенсію відповідно Закону № 2262-ХІІ, мав законні сподівання на своєчасне здійснення перерахунку пенсії у визначених законодавством випадках та виплату перерахованої пенсії без будь-яких обмежень.
Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до статей 43, 63 Закону №2262-XII та Порядку №45 перерахунок пенсій військовослужбовцям проводиться на підставі документів, поданих пенсіонерами або на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб, або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018, керувався відомостями, зазначеними в довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018, наданої уповноваженим органом, що свідчить про правомірність його дій щодо виключення надбавок та премій.
При цьому, варто наголосити, що матеріалами справи не підтверджено, що позивач, на момент перерахунку пенсії відповідачем отримував оновлену довідку про розмір грошового забезпечення з урахуванням додаткових складових.
Проте, як вже було зазначено, призначена позивачу пенсія обчислювалась із наступних сум грошового забезпечення:
- посадовий оклад - 5360,00 грн.;
- оклад за військове звання - 1410,00 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 40% - 2708,00 грн.
Всього 9478,00 грн.
Основний розмір пенсії: 53% грошового забезпечення (вислуга років 21) у розмірі 5023.34 грн. Підсумок пенсії (з надбавками): 5023, 34 грн., з урахуванням попередньої суми пенсії 2622,47 грн. та підвищення 1800,65 (75% від 2400,87 грн.): 4423, 12 грн.
Згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018 підвищення складає 2400,87 грн. З них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% від підвищення: 1200, 44 грн.; з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1800,65 грн.; з 01.01.2020 щомісячно 100% від підвищення: 2400, 87 грн.
Постановою № 103 передбачено, що військовослужбовцям та деяким іншим особам перерахунок пенсій здійснюватиметься із урахуванням трьох складових оновленого грошового забезпечення, визначеного на 1 березня 2018 року окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Виплата перерахованих пенсій здійснюватиметься поетапно починаючи з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року. Органи Пенсійного фонду здійснюватимуть перерахунок пенсій на підставі довідок про складові оновленого грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, які будуть видані відповідними міністерствами та відомствами.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які затверджені відповідною постановою Уряду, оскільки спірна постанова встановлює відсоткове зменшення виплати пенсії військовослужбовцям та звужує складові грошового забезпечення, які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії військовослужбовцям.
Постановою від 05 березня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд апеляційну скаргу Кабінету Міністрів України залишив без задоволення, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року - без змін.
Відповідно до частини другої статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Відповідно до частини першої статті 325 Кодексу адміністративного судочинства України, постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.
Отже, пункти 1 та 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб" втратили чинність з 05 березня 2019 року, як того вимагає частина 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України.
Тобто, на момент перерахунку (01 січня 2018 року) постанова № 103 була чинною та не скасованою, відтак, дії відповідача щодо проведення перерахунку пенсії за рахунок виплати 50 % та 75% суми підвищення пенсії з 01 січня 2018 року до 05 березня 2019 року не можуть вважатися протиправними, оскільки такий перерахунок за вказаний період проведено на виконання Постанови № 103, чинної до 05 березня 2019 року.
Судом враховано відповідно до частини п`ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України правову позицію викладену в рішенні Верховного суду від 06 серпня 2019 року по справі №160/3586/19, в якій зазначено, що з 05 березня 2019 року пенсія колишньому військовослужбовцю підлягає виплаті у розмірі 100 відсотків суми підвищення пенсії, у зв`язку із скасуванням пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року у справі №826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу з 05 березня 2019 року 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01 березня 2018 року, є протиправними.
Проте, суд зауважує, що Кабінетом Міністрів України 14 серпня 2019 року прийнято постанову №804 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян", яка набрала чинності 04 вересня 2019 року, згідно якою виплата пенсій, призначених згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року.
Отже, після набрання законної сили (05 березня 2019 року) рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12 грудня 2018 року по справі №826/3858/18, у Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, з 04 вересня 2019 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 804 від 14 серпня 2019 року, яка підлягає обов`язковому застосуванню Головним управлінням Пенсійного фонду України в місті Києві.
Суд наголошує, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києві від 23 січня 2020 року по справі №640/19133/19, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 31 березня 2020 року задоволено позов до Кабінету Міністрів України про визнання протиправними дій та визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України №804 від 14 серпня 2019 року «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян».
Отже, з 01 квітня 2020 року (після набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києві від 23 січня 2020 року по справі №640/19133/19) Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві виник обов`язок здійснювати виплату позивачу пенсії щомісячно з урахуванням 100% суми підвищення. Проте, з 01 січня 2020 року позивачу виплачується 100% суми підвищення пенсії.
Частиною другою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Таким чином, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог шляхом задоволення позову частково про визнання протиправними дій відповідача щодо виплати перерахунку пенсії за період з 05 березня 2019 року до 04 вересня 2019 року з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії та зобов`язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію позивачу за період з 05 березня 2019 року до 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.
Оскільки в задоволенні вимог, викладених у позовній заяві відмовлено, а вимоги, які задоволені судом, не були заявлені позивачем у позовній заяві, суд не вбачає підстав для стягнення судових витрат на правничу допомогу.
Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Отже з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог та системного аналізу положень законодавства України, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до частини третьої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Відповідно до квитанції, яка міститься в матеріалах справи, позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1681,60 грн.
Враховуючи часткове задоволення позовних вимог, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у розмірі 700,00 грн.
Керуючись статтями 139, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві щодо виплати ОСОБА_1 перерахунку пенсії за період з 05 березня 2019 року до 04 вересня 2019 року з урахуванням 75 % суми підвищення пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію за період з 05 березня 2019 року до 04 вересня 2019 року з урахуванням 100 % суми підвищення пенсії.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) витрати зі сплати судового збору у розмірі 700,00 грн. (сімсот гривень).
5. В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статями 292-297 Кодексу адміністративного судочинства України, із урахуванням положень пункту 15.5 Перехідних положень (Розділу VII) Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Іщук І.О.