
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року № 520/26011/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бабаєва А.І. розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в м.Харкові справу за позовом ОСОБА_1 до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії -
В С Т А Н О В И В:
07.12.2021 року ОСОБА_1 звернулась до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому просила суд:
- визнати протиправною відмову Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ: 08166355) у встановлені статусу члена сім`ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та видачі посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );
- зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56, Код ЄДРПОУ: 08166355) видати ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) встановити статус члена сім`ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та видати посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
В обґрунтування позовних вимог зазначила, що відмова Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки встановлені статусу члена сім`ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та видачі посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”, на думку позивача, є протиправною.
Відповідач, Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.
Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, приходить до висновку про часткове задоволення позову з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач звернулась із заявою щодо встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 .
У витязі з протоколу №4 засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 28 квітня 2021 року зазначено, що громадянка ОСОБА_1 не відноситься до жодної категорії осіб, які мають право на пільги, що передбачені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Позивач, вважаючи протиправною відмову відповідача, звернулась з даним позовом до суду.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-XII від 20 грудня 1991 року соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно з п.6 ст.18 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» вдова (вдівець), батьки загиблого або померлого військовослужбовця, а також дружина (чоловік), у разі якщо вона (він) не взяла (не взяв) інший шлюб, та її (його) неповнолітні діти або повнолітні діти - особи з інвалідністю з дитинства, батьки військовослужбовця, який пропав безвісти під час проходження військової служби, мають право на пільги, передбачені цим Законом.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.1993 року № 379 встановлено, що посвідчення на право користування пільгами членів сімей військовослужбовців, які загинули (померли) чи пропали безвісти під час проходження військової служби (надалі - посвідчення), видаються батькам, дружині або чоловіку та дітям указаних військовослужбовців за зразками згідно з додатками № 1 і 2. Підставою для видачі посвідчення є документ, який підтверджує факт загибелі (смерті) чи пропажі безвісти військовослужбовця, виданий територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Так, Комісією для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби за результатом розгляду заяви про встановлення статусу «Члена сім`ї військовослужбовців, які загинули /померли/ чи пропали безвісти під час проходження військової служби» та видачі посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” складено протокол №4 від 28 квітня 2021 року.
У вищевказаному протоколі зазначено, що громадянка ОСОБА_1 не відноситься до жодної категорії осіб, які мають право на пільги, що передбачені Законом України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей”.
Проте, в розділі «Результати голосування» зазначено – «за надання статусу -7», «проти – 0», «утримались – 0».
Таким чином, мотивувальна частина вказаного рішення та суть такого рішення суперечать результатам голосування комісії.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Таким чином, протокольне рішення №4 засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 28 квітня 2021 року в частині розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця є необґрунтованим та не може вважатись прийнятим з урахуванням всіх обставин, що мають значення для прийняття такого рішення.
За таких обставин, протокольне рішення №4 засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 28 квітня 2021 року в частині розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця є протиправним та підлягає скасуванню.
При цьому, позивач просить суд визнати протиправною відмову Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки у встановлені статусу члена сім`ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та видачі посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” ОСОБА_1 .
Суд зазначає, що вищевказана відмова виразилась у складені Комісією для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби протокольного рішення №4 від 28 квітня 2021 року.
Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
З огляду на те, що відповідачем під час розгляду заяви позивача не було прийнято обґрунтованого рішення, суд приходить до висновку, що для ефективного захисту прав позивача є підстави для виходу за межі позовних вимог та задоволення позову шляхом зобов`язання Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця, з урахуванням висновків суду.
Враховуючи те, що заяву позивача не було розглянуто належним чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги щодо зобов`язання Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки видати ОСОБА_1 встановити статус члена сім`ї військовослужбовця, який загинув під час проходження військової служби та видати посвідчення відповідно до Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” є зверненими на майбутнє та не підлягають задоволенню.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 243, ст. 246, ст.255, ст. 293, ст. 295, ст. 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Коцарська, 56) про визнання протиправною відмову та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати протокольне рішення №4 засідання Комісії для розгляду питань, пов`язаних із встановленням статуту ветерана військової служби та вдови ветерана військової служби особам, які не є пенсіонерами МО України та встановленням статуту члена сім`ї померлого військовослужбовця в період проходження військової служби від 28 квітня 2021 року в частині розгляду заяви ОСОБА_1 про встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця.
Зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про встановлення статусу члена сім`ї загиблого військовослужбовця, з урахуванням висновків суду.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Бабаєв А.І.