Рішення № 103454002, 21.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
520/26648/21
Номер документу
103454002
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Харків

21 лютого 2022 р. справа № 520/26648/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Котеньова О.Г., розглянувши за правилами спрощеного провадження у порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Донець, Ізюмський район, Харківська область, 64250, код ЄДРПОУ 04397112) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, в якому просить суд:

- визнати бездіяльність Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області протиправною та скасувати рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 19.10.2021 року № 900-VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_5 , гр. ОСОБА_6 , гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_8 , гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_10 , які розташовані за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області» в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), які розташовані за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області;

- зобов`язати Донецьку селищну раду Ізюмського району Харківської області прийняти рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та надати її у власність ОСОБА_1 .

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 20.12.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.

В обґрунтування позову вказано, що на виконання підпункту «е» п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу позивач ОСОБА_1 заявою від 24.06.2021 року вх.№ 02-31 462 від 25.06.2021 року повідомив Донецьку селищну раду Ізюмського району про те, що згідно наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.05.2021 року № 2670-СГ йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району (колишнього Балаклійського району) Харківської області, долучивши до заяви копію зазначеного вище наказу. Разом з тим, на неодноразові звернення позивача ОСОБА_1 та інших громадян до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області з приводу затвердження вищезазначеної документації із землеустрою та надання земельних ділянок у власність, селищною радою надавались відмови у затвердженні відповідної документації та передачі ділянок у власність. Загалом позивач та громадяни тричі зверталися до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області із заявами про затвердження документації із землеустрою, за результатами розгляду яких Донецькою селищною радою надавались не мотивовані формальні відмови у вигляді рішень Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 16.07.2021 року № 621-VIII. від 16.09.2021 року № 762- VIII, від 19.10.2021 року № 900- VIII.

Позивач вважає, що своїми діями відповідач - Донецька селищна рада Ізюмського району Харківської області, грубо порушує його законне право на реалізацію та набуття права власності на земельну ділянку площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03). яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області.

У відзиві на позов відповідач вказав, що заява позивача про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та надання її у власність надійшла до Донецької селищної ради після спливу строку, передбаченого пунктом 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, а саме 13.07.2021 року вх.№ 02-31/562.

Відповідач вважає, що приймаючи рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та надання її у власність ОСОБА_1 , жодних законних прав і інтересів позивача не порушував.

Інші заяви по суті справи до суду не надходили.

Відповідно до ст.258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд розглядає справу у порядку письмового провадження без фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу на підставі п.10 ч.1 ст.4, ч.4 ст.229 КАС України.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.

Судом встановлено, що наказом Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.05.2021 року № 2670-СГ «Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою» позивачу ОСОБА_1 (№ 9 у списку громадян, яким надано дозволи на розроблення проектів землеустрою щодо відведення у власність земельних ділянок, які розташовані за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області згідно додатку до наказу від 26.05.2021 року № 2670-СГ) надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки орієнтовною площею 2.0000 га для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) за рахунок земель державної власності сільськогосподарського призначення, розташованої за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області.

На виконання вищезазначеного наказу на замовлення позивача та інших громадян ФО-П ОСОБА_11 (кваліфікаційний сертифікат інженера-землевпорядника № 011478, виданий Національним університетом біоресурсів і природокористування України від 15 листопада 2013 року) виготовлено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки 2.0000 га ОСОБА_1 за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області.

Вищевказаний проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок було розглянуто за принципом екстериторіальності Державним кадастровим реєстратором Відділу у Семенівському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Кулик Я.А. та за заявою позивача ОСОБА_1 від 02.06.2021 року № ЗВ-9706776272021 здійснено державну реєстрацію земельної ділянки в Державному земельному кадастрі за результатами чого визначено кадастровий номер земельної ділянки 6320287200:03:000:0272, яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (дата державної реєстрації земельної ділянки в Державному земельному кадастрі 11.06.2021, витяг з Державного земельного кадастру про земельну ділянку № НВ-5318335292021 від 11.06.2021).

ОСОБА_1 заявою від 24.06.2021 року вх.№ 02-31 462 від 25.06.2021 повідомив Донецьку селищну раду Ізюмського району про те, що відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Харківській області від 26.05.2021 № 2670-СГ йому надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства, яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району (колишнього Балаклійського району) Харківської області, долучивши до заяви копію зазначеного вище наказу.

Позивач звертався до відповідача із заявами про затвердження документації із землеустрою, за результатами розгляду яких Донецькою селищною радою прийнято рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою від 16.07.2021 № 621-VIII, від 16.09.2021 № 762- VIII та від 19.10.2021 року № 900- VIII.

Предметом цього спору є рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 19.10.2021 № 900-VIII «Про відмову узатвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь(рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_5 , гр. ОСОБА_6 , гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_8 ,гр. ОСОБА_12 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_10 , яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області», яким відмовлено гр. ОСОБА_1 та іншим особам у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03). яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області та передачі її у власність, який розроблений ФОП ОСОБА_11 , за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.09.2021 вх.№ 02-31 112811 від 30.09.2021.

Позивач вважає, що своїми діями Донецька селищна рада Ізюмського району Харківської області порушує його законне право на реалізацію та набуття права власності на земельну ділянку площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ-01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області, та звернувся до суду з цим позовом.

Як встановлено судом з заяв по суті справи, поданих позивачем та відповідачем, підставою для прийняття спірного рішення є несвоєчасне, на думку відповідача, подання позивачем заяви, передбаченої приписами підпункту «е» п. 24 Перехідних положень Земельного кодексу України.

У той же час рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 19.10.2021 № 900-VIIІ не містять посилань на визначені законом підстави для відмови у затвердженні документації із землеустрою.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до статті 3 Земельного кодексу України, земельні відносини в Україні регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Згідно з частиною другою статті 4 Земельного кодексу України, завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпеченій права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.

Згідно з частиною 9 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Тобто, відповідач у межах спірних правовідносин є уповноваженим органом щодо затвердження проекту землеустрою, дозвіл на розробку якого позивачу надано органом виконавчої влади - Головним управнінням Держгеокадастру.

Такі обставини не є спірними, у той же час причиною виникнення спору, як вже зазначено судом вище, є застосування учасниками справи пункту 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, відповідно до якого надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до цього пункту переходять у комунальну власність, є чинними.

Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Пункт 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України відповідно до Закону України № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» набув чинності 27.05.2021.

Тобто, однією з обов`язкових умов для отримання рішення про затвердження проекту землеустрою компетентним органом є подання громадянином повідомлення про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою до сільської, селищної, міської ради у строк до 26.06.2021.

З наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що позивачем дотримано вимоги вищенаведеної норми права, а саме до відповідача подано заяву від 24.06.2021, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції вх.№ 02-31 462 від 25.06.2021, у той час як посилання відповідача про подання такої заяви 13.07.2021 не підтверджено жодними доказами.

Так, долучена відповідачем до матеріалів відзиву копія заяви позивача від 24.06.2021 не містить номеру та дати на штампі вхідної кореспонденції, що унеможливлює ідентифікацію такого доказу як належного (він не містить інформації щодо предмета доказування - дати отримання заяви відповідачем).

Окрім того, копія заяви позивача від 24.06.2021, долучена відповідачем, подана позивачем щодо прохання про затвердження проекту землеустрою, а не щодо повідомлення про отримання дозволу на розробку проекту землеустрою.

Відтак, такий доказ не може визнаватися судом як такий, що підтверджує подання заяви позивачем 13.07.2021, що свідчить про намір відповідача ввести суд в оману, адже позивачем надано до суду копію заяви про повідомлення отримання дозволу на розробку проекту землеустрою, на якій відповідачем проставлено штамп вхідної кореспонденції, датований 25.06.2021.

З урахуванням встановлених у справі обставин суд приходить до висновку про те, що спірне рішення підлягає скасуванню як необґрунтоване.

У той же час позовна вимога про визнання протиправною бездіяльності відповідача задоволенню не підлягає, так як за результатом спірних правовідносин відповідачем прийнято індивідуальний акт у формі рішення.

Щодо захисту порушеного права позивача шляхом зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою, суд зазначає, що чинним законодавством чітко визначено, що орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, розглядає клопотання у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до частини 8 ст. 186 Земельного кодексу України підставою для відмови у погодженні та затвердженні документації із землеустрою може бути лише невідповідність її положень вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Як вже встановлено судом, підставою для відмови у погодженні проекту землеустрою слугував протиправний висновок відповідача про недотримання позивачем вимог пункту 24 розділу Х «Перехідні положення» Земельного кодексу України, що мало наслідком скасування оскаржуваного рішення.

Утім, в матеріалах справи відсутні докази того, про проект землеустрою, поданий на затвердження позивачем, аналізувався відповідачем на предмет відповідності його положенням вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, документації із землеустрою або містобудівної документації.

Відтак, прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою суперечитиме вимогам чинного законодавства щодо дискреційних повноважень відповідача у сфері земельних відносин, у той час як зобов`язання селищної ради повторно розглянути поданий позивачем на затвердження проект землеустрою з урахуванням висновків суду у цій справі є належним способом захисту порушеного права позивача.

Додатково суд звертає увагу на той факт, що рішення за результатами розгляду заяви позивача має бути мотивованим, тобто у випадку відмови у затвердженні проекту землеустрою - із зазначенням підстав для такої відмови у тексті рішення, що не було здійснено відповідачем у межах цього спору.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 КАС України.

Зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення адміністративного позову з мотивів, викладених вище.

Судові витрати підлягають розподілу відповідно до приписів ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 19, 139, 205, 229, 241-247, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Донець, Ізюмський район, Харківська область, 64250, код ЄДРПОУ 04397112) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним і скасувати рішення Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області від 19.10.2021 року № 900-VIII «Про відмову у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03) гр. ОСОБА_2 , гр. ОСОБА_3 , гр. ОСОБА_4 , гр. ОСОБА_5 , гр. ОСОБА_6 , гр. ОСОБА_7 , гр. ОСОБА_8 , гр. ОСОБА_9 , гр. ОСОБА_1 , гр. ОСОБА_10 , які розташовані за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області» в частині відмови ОСОБА_1 у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок за рахунок земель запасу державної власності сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), які розташовані за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області.

Зобов`язати Донецьку селищну раду Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Донець, Ізюмський район, Харківська область, 64250, код ЄДРПОУ 04397112) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки площею 2,0000 га кадастровий номер 6320287200:03:000:0272 сільськогосподарського призначення сільськогосподарських угідь (рілля) для ведення особистого селянського господарства (код згідно КВЦПЗ - 01.03), яка розташована за межами населених пунктів на території Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області відповідно до вимог чинного законодавства та з урахуванням висновків суду у цій справі.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Донецької селищної ради Ізюмського району Харківської області (вул. Центральна, буд. 40, смт. Донець, Ізюмський район, Харківська область, 64250, код ЄДРПОУ 04397112) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) суму судового збору у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) грн 00 коп.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення у повному обсязі виготовлено 21 лютого 2022 року.

Суддя О.Г. Котеньов