Рішення № 103453939, 21.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
520/25514/21
Номер документу
103453939
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2022 р. № 520/25514/21

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Горшкової О.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Харківській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "ПАРК" про стягнення податкового боргу, -

В С Т А Н О В И В :

Головне управління ДПС у Харківській області звернулось до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- стягнути до бюджету України кошти у розмірі 314170,53 гривень у рахунок погашення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "Парк", ідентифікаційний код юридичної особи 32029888, місцезнаходження: вул. Сумська, буд. 81, м. Харків, 61023 з усіх відкритих розрахункових рахунків.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "ПАРК" має податковий борг з земельного податку та з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в загальному розмірі 314170,53 грн, який станом на день подання позовної заяви відповідачем не сплачено. У зв`язку із відсутністю добровільної сплати боргу відповідачем, контролюючий орган звернувся до суду із вищевказаним позовом.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито спрощене провадження по справі в порядку, передбаченому статтею 262 Кодексу адміністративного судочинства України та запропоновано відповідачу надати відзив на позов, а позивачеві - відповідь на відзив.

Копія ухвали про відкриття спрощеного провадження була надіслана відповідачу на адресу зазначену у позові та в ідентифікаційних даних, проте не вручена останньому у зв`язку із "закінченням терміну зберігання", що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення та відміткою Укрпошти.

Відповідно до частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідач своїм правом не скористався, відзив на адміністративний позов не надав.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

У період з 03.02.2022 по 18.02.2022 суддя О.О.Горшкова перебувала у відпустці, відтак розгляд справи здійснюється в перший робочий день судді.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об`єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на наступне.

Відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "ПАРК", зареєстрований в якості суб`єкта господарювання юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.06.2002 за №14801200000001412. Основний вид діяльності за КВЕД: 59.14. Демонстрація кінофільмів.

Перебуває на податковому обліку в Головному управлінні ДПС у Харківській області, Шевченківська ДПІ (Шевченківський район м.Харкова).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "Кінотеатр "ПАРК" має податковий борг у загальному розмірі 314170,53 грн, що складається з:

- земельного податку, який виник на підставі самостійно поданих платником податків податкових декларацій на загальну суму 217002,12 грн;

- податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, який виник на підставі самостійно поданих платником податків податкових декларацій на загальну суму 97168,41 грн.

Вирішуючи адміністративний спір, предметом якого є несплата в установлені законодавством строк податкового боргу, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України.

Відповідно до підпунктів 19-1.1.1, 19-1.1.2, 19-1.1.7, 19-1.1.10, 19-1.1.34, 19-1.1.45, 19-1.1.46 пункту 19-1.1 статті 19-1 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів; контролюють своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплати податків, зборів, платежів; реєструють та ведуть облік платників податків, осіб, які здійснюють операції з товарами, що перебувають під митним контролем, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків; забезпечують ведення обліку податків, зборів, платежів; забезпечують визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов`язань платників податків, застосування і своєчасне стягнення сум передбачених законом штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи; звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством; здійснюють інші функції, визначені законами України.

Згідно з підпунктами 20.1.4, 20.1.18 та 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; визначати у порядку, встановленому цим Кодексом, суми податкових та грошових зобов`язань платників податків; застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи.

Відповідно до статті 67 Конституції України кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до пункту 46.1 статті 46 Податкового Кодексу України податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов`язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Пунктами 49.1. та 49.2 статті 49 Податкового Кодексу України визначено, що податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Згідно пункту 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов`язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Як встановлено судом з матеріалів справи, відповідачем самостійно подано наступні податкові декларації з земельного податку:

- від 14.02.2020 № 9026010576 (залишок несплаченої суми) терміном сплати 30.11.2020 у розмірі 19500,34 гривень;

- від 14.02.2020 № 9026010576 терміном сплати 30.12.2020 у розмірі 19 750,17 гривень;

- від 14.02.2020 № 9026010576 терміном сплати 01.02.2021 у розмірі 19750,21 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 02.03.2021 у розмірі 19750,21 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.03.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.04.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 31.05.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.06.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.07.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.08.2021 у розмірі 19750,17 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025859736 терміном сплати 30.09.2021 у розмірі 19750,17 гривень.

Та подано наступні податкові декларації з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

- від 17.02.2020 № 90227314989 (залишок несплаченої суми) терміном сплати 29.07.2020 у розмірі 16336,29 гривень;

- від 17.02.2020 № 90227314989 терміном сплати 29.10.2020 у розмірі 17801,46 гривень;

- від 17.02.2020 № 90227314989 терміном сплати 29.01.2021 у розмірі 17801,46 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025891173 терміном сплати 29.01.2021 у розмірі 22614,60 гривень;

- від 15.02.2021 № 9025891173 терміном сплати 29.07.2021 у розмірі 22614,60 гривень.

Відповідно до пункту 56.11 статті 56 Податкового кодексу України податкове зобов`язання, яке самостійно визначене платником податків, оскарженню не підлягає.

Відповідно до статті 203 Податкового кодексу України, податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Сума податкового зобов`язання, зазначена платником податку в поданій ним податковій декларації, підлягає сплаті протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого пунктом 203.1 цієї статті для подання податкової декларації.

Відповідачем по зазначеним податковим деклараціям борг у строк визначений законом не сплачено.

Пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України передбачено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно пункту 59.5 ст. 59 Податкового кодексу України, у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

З метою виконання вимог статті 59 Податкового кодексу України, контролюючим органом сформована податкова вимога від 03.06.2020 за формою "Ю" №224501-56 на суму 19546,88 грн, яка направлена згідно зі статті 42 Податкового кодексу України відповідачу та 11.08.2020 вручена останньому, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься у матеріалах справи.

Доказів оскарження чи скасування вимоги від 03.06.2020 №224501-56 на день розгляду справи відповідачем не надано.

Таким чином, відповідач не скористався своїм правом адміністративного або судового оскарження вказаної вимоги, доказів самостійної сплати податкового боргу матеріали справи також не містять, а відтак сума заборгованості у розмірі 314170,53 грн перед бюджетом є узгодженою та підлягає сплаті.

Грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов`язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності. (Підпункт 14.1.39 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)

Податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання. (Підпункт 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України.)

Відповідно до підпункту 137 пункту 1 статті 14 Податкового кодексу України орган стягнення - Державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених Податковим кодексом України та законами України.

Таким чином, відповідач має податковий борг перед бюджетом у розмірі 314170,53 грн, який на час розгляду справи не сплачений.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Пушкінська, буд. 46, м. Харків, 61057, код ЄДРПОУ ВП 43983495) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "ПАРК" (вул. Сумська, буд. 81, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 32029888) про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути до бюджету України кошти у розмірі 314170,53 (триста чотирнадцять тисяч сто сімдесят) гривень 53 копійок у рахунок погашення податкового боргу з Товариства з обмеженою відповідальністю "Кінотеатр "ПАРК" (вул. Сумська, буд. 81, м. Харків, 61023, код ЄДРПОУ 32029888) суми податкового боргу з усіх відкритих розрахункових рахунків.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.О. Горшкова