Рішення № 103453914, 21.02.2022, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
520/20038/21
Номер документу
103453914
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 лютого 2022 року № 520/20038/21

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Рубан В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, 34952461), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Кацарська, б. 56, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач, ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому, з урахуванням уточнень, просить суд:

1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахуванні ОСОБА_1 пенсії щодо обмеження пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення від суми грошового забезпечення 10 260 грн.

2) зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Харківський обласний військовий комісаріат) скласти та надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (відповідного зразку згідно із Додатком 2 до Порядку 45) для пенсіонера ОСОБА_1 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії пенсіонера Міністерства оборони України - ОСОБА_1 із врахуванням розміру грошового забезпечення військовослужбовця за посадою начальника військового представництва І категорії (з урахуванням військового звання "полковник"), вислуги років понад 25 років, надбавки за роботу в умовах режимних обмежень розмірі 15 відсотків посадового окладу станом на 01.06.2021) який становить 25 469, 75 грн., у тому числі: оклад за військовим званням -1480,00 грн., посадовий оклад (39 тарифний розряд) - 7330,00 грн. надбавка за вислугу років (50% посадового окладу з урахуванням надбавки за військовим званням) - 4405,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (у відсотках від посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років) 65% - 8589,75 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15% посадового окладу) - 1099,50 грн.; премія (у відсотках від посадового окладу) 35% - 2565,50 грн.;

3) зобов`язати Головне управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та встановити пенсію ОСОБА_1 в сумі 21 139,89 грн. (з урахуванням 83% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення від суми 25 469,75 грн.) починаючи з 01.01.2018 року.;

4) стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань невиплачену частину пенсії починаючи з 01.01.2018 року, яка складає 13 957,89 грн. щомісяця;

5) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України).

6) встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов`язання Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (Харківський обласний військовий комісаріат) подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду (ст. 382 КАС України);

7) стягнути з відповідачів витрати по сплаті судового збору.

Ухвалою від 21.02.22р. закрито провадження в частині позовних вимог про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області при перерахуванні ОСОБА_1 пенсії щодо обмеження пенсії максимальним розміром 70% грошового забезпечення від суми грошового забезпечення 10 260 грн.

Щодо позовних вимог до Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем вчинено протиправні дії щодо відмови позивачу у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

Через канцелярію суду представниками відповідачів надано відзив на позовну заяву, у якому просили відмовити у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, проаналізувавши доводи позову і заперечень проти нього, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області як отримувач пенсії, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Позивач та його представник неодноразово зверталися до відповідача з заявами, зокрема від 22.06.2021р., в якій ОСОБА_1 просив скласти та надіслати до ГУПФУ в Харківській області довідку про розмір грошового забезпечення що враховується для перерахунку пенсії. Відповіді по суті заяви Харківським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки позивачу не надано.

Перевіряючи дії відповідача на відповідність положенням ч.2 ст.2 КАС України, суд зазначає наступне.

Порядок соціального захисту у формі пенсійного забезпечення військовослужбовців, звільнених зі служби у відставку, унормовано, насамперед, приписами Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Закон № 2262-XII).

Відповідно до положень ч.ч. 1,2 ст. 63 Закону перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

На час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

На відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому суд зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регламентовані нормами Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі за текстом - Порядок №3-1, затверджений постановою правління ПФУ від 31.01.2007р. №3-1 та зареєстрований в Міністерстві юстиції України 15.02.2007р. за №135/13402; далі за текстом - Порядок №3-1).

Відповідно до п.23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону №2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з п.24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі ст.63 Закону №2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов`язані у п`ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акту, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв`язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п`яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п`ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема, у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі №21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі №553/3619/16-а.

Крім того, відповідно до ч. 1 ст.1 Закону України "Про звернення громадян" громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Відповідно до ч. 1 ст. 7 вказаного Закону звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду.

Органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов`язані об`єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань)(ч.1.ст.15 Закону).

Звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п`ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п`яти днів.(ч.1.ст.20 Закону)

З огляду на викладене, суд вважає, що відповідач, отримавши заяву позивача про оформлення та надіслання до ГУ ПФУ довідки, для перерахунку його пенсії повинен був розглянути останню та надати відповідь по суті звернення, що ним не було здійснено, отже в цій частині відповідач допустив протиправну бездіяльність.

При цьому враховуючи вказане, суд приходить до висновку, що для належного захисту порушених прав позивача, необхідно вийти за межі позовних вимог та в цій частині позовні вимоги задовольнити частково, шляхом зобов`язання відповідача розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2021р. та за результатами її розгляду надати ОСОБА_1 відповідь по суті заявлених питань.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати пенсію ОСОБА_1 з урахуванням 83% розміру основних і додаткових видів грошового забезпечення від суми 25 469,75 грн. починаючи з 01.01.2018 року та про стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області за рахунок бюджетних асигнувань невиплачену частину пенсії починаючи з 01.01.2018 року, яка складає 13 957,89 грн. щомісяця, суд зазначає наступне.

Оскільки обов`язок, щодо здійснення перерахунку пенсії виникає у Пенсійного органу після надходження до нього відповідної довідки про розмір грошового забезпечення, а судом встановлено, що така довідка уповноваженим органом не виготовлялася, та позивачем не надавалась разом з заявою про перерахунок пенсії, отже вказані позовні вимоги є передчасними, спрямованими на майбутнє, отже такими, що задоволенню не підлягають, оскільки обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду, наразі спір з приводу вказаних обставин відсутній.

Підстави для застосування положень ст. 382 КАС України судом не встановлені.

Враховуючи викладене вище суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Розподіл судових витрат по справі слід здійснити відповідно до ст.139 КАС України та Закону України "Про судовий збір".

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, 34952461), Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (61052, м. Харків, вул. Кацарська, б. 56, код ЄДРПОУ 08166355) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 від 22.06.2021р. про підготовку та надання до Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області довідки про розмір його грошового забезпечення для перерахунку основного розміру пенсії.

Зобов`язати Харківський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки розглянути заяву ОСОБА_1 від 22.06.2021р. та за результатами її розгляду надати ОСОБА_1 відповідь по суті заявлених питань.

В іншій частині позовні вимоги залишити без задоволення.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Харківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Коцарська, буд. 56,м. Харків,61052, 08166355) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , НОМЕР_1 ) сплачену суму судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн..

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Рубан В.В.