Рішення № 103452134, 21.02.2022, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
400/8563/21
Номер документу
103452134
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2022 р. № 400/8563/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Устинова І.А., розглянув в порядку письмового провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,

до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, треті особи:Комунальне підприємство Первомайської міської ради "Первомайський міський водоканал", вул. Київська, 129-А, м. Первомайськ, Миколаївська область, 55210,

про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач) з вимогами:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсіїї за віком;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області зарахувати до страхового стажу роботи, з урахуванням заробітної плати з реєстру застрахованих осіб, ОСОБА_1 періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 по 30.09.2019 роки;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 06.08.2021 року.

Третьою особою у справі позивач вказала - Комунальне підприємство Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

Ухвалою суду від 27.09.2021р. справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін у судове засідання.

Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що 06.08.2021р. звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV зі змінами. Листом від 30.08.2021р., що надійшов від відповідача, позивач дізналася, що рішенням відповідача від 13.08.2021р. №142850003824 відмовлено в призначенні пенсії в зв`язку з незарахуванням до страхового стажу періодів з 01.03.2004 по 30.11.2004, та з 01.10.2007 по 30.09.2019 роботи в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал», у зв`язку з відсутністю інформації щодо сплати страхових внесків страхувальником. Однак, за даними довідок про заробітну плату за вказані періоди із заробітної плати позивача утримувались податки та суми страхових внесків. Позивач вважає, що згідно Закону № 1058 відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник. Така позиція підтримана Верховним Судом та викладена в постанові від 27.03.2018р. по справі №208/6680/16-(2/208/245/16), тому рішення відповідача протирічить чинному законодавству України, а позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідач заперечує проти позову з підстав викладених у відзиві на позовну заяву. Відповідач вважає, що оскаржуване позивачем рішення є правомірним та відповідає вимогам чинного пенсійного законодавства. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом. Записи в трудовій книжці про трудову діяльність працівника не завжди відповідають його фактичному страховому стажу. Відтак, лише до 01.01.2004 трудовий стаж зараховується як страховий за умови сплати страхувальником збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. У індивідуальних відомостях позивача, що містяться у Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутня інформація про сплату страхових внесків на Комунальним підприємством Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» за період з з 01.03.2004 по 30.11.2004, та з 01.10.2007 по 30.09.2019. На відсутність сплати внесків вказує позначка «ні» у індивідуальних відомостях про застраховану особу, які додані позивачем до позовної заяви. До фактичної сплати збору на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування у відповідача відсутні підстави зарахувати як стаж, так і заробітки позивача. Відсутність сплати страхових внесків виключає можливість зарахувати спірні періоди до страхового стажу позивача, відтак, дії відповідача є правомірними.

Від третьої особи пояснень щодо позову не надходило, про розгляд справи третя особа повідомлена належним чином.

Відповідно до ч. 9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).

Дослідив докази, суд встановив наступне.

06.08.2021 року позивач звернувся до відповідача з заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003р. № 1058-IV зі змінами.

Згідно записів трудової книжки позивача ОСОБА_1 в період з 25.09.1997 по 30.11.2004 років працював в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та з 01.12.2004 року по 30.09.2019 року працював в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» .

З Індивідуальної відомості про застраховану особу (форма ОК-5), яка міститься в матеріалах справи, вбачається, що страхові внески до Пенсійного фонду України не надходили з спірні періоди від Комунального підприємства «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та від КП «Первомайський міський водоканал».

Згідно Архівної довідки від 08.09.2021 року № 03.03-29/Ш-489, наданої Архівним відділом Первомайської міської ради, в тому, що позивач працював в КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» і мені нараховувалася заробітна плата в період з квітня по листопад 2004 року та утримувався Пенсійний фонд в розмірі 2 %.

Відповідно до довідок про заробітну плату для обчислення пенсії КП «Первомайський міський водоканал» позивачу нараховувалась заробітна плата в період з 01.12.2004 року по 30.09.2019 року.

Згідно довідок про заробітну плату для обчислення пенсії (Утримання) КП «Первомайський міський водоканал», з нарахованої заробітної плати за період з 01.12.2004 року по 30.09.2019 року роботодавцем утримувався внесок до пенсійного фонду.

Рішенням відповідача від 13.08.2021 року № 142850003824 було відмовлено ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком, в зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу.

Судом встановлено, що КП «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» 12 грудня 2006 року ліквідоване на підставі ухвали Господарського суду Миколаївської області від 28 листопада 2006 року. Правонаступника у вищезазначеного підприємства не має. Після ліквідації вказаного підприємства заборгованість по сплаті страхових внесків станом на 20 квітня 2005 року була списана як безнадійний борг.

З 04.08.2004 року КП «Первомайський міський водоканал» перебуває на обліку як платник страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.

Позивач вважає рішення відповідача від 13.08.2021 року № 142850003824, яким було відмовлено в призначенні останньому пенсії за віком, протиправним, звернувся до суду з відповідним позовом.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Статтею 8 Закону № 1058 передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 20 Закону №1058, страхові внески обчислюються виключно в грошовій формі, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Частиною 1 ст. 24 Закону №1058 передбачено, що страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Частиною 3 ст. 20 Закону №1058 визначено, що у разі ухилення страхувальника чи його посадових осіб від надання територіальному органу Пенсійного фонду звітності чи інших документів про сплату страхових внесків страхові внески обчислюються територіальним органом Пенсійного фонду в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, за непрямим методом виходячи з оцінки валового доходу та витрат страхувальника, кількості осіб, які перебувають з ним у трудових відносинах, обсягу виробленої (реалізованої) продукції (послуг), суми сплачених ним податків, інших обов`язкових платежів, передбачених законодавством.

Відповідно до ч. 10 ст. 20 Закону №1058, якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Невнесення страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування відбулось не з вини позивача.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що несплата Комунальним підприємством Первомайскої міської ради «Первомайський міський водоканал» за позивача страхових внесків не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу періоду роботи і сум заробітку, оскільки відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, в якому працює застрахована особа.

Внаслідок невиконання Комунальним підприємством Первомайскої міської ради «Первомайський міський водоканал» обов`язку по сплаті внесків до Пенсійного фонду України позивач позбавлений соціальної захищеності та пенсійного стажу за спірний період на вказаному підприємстві, що є неприпустимим та таким, що суперечить основним конституційним засадам в сфері соціального захисту.

Аналогічна правова позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 24.05.2018 року по справі № 490/12392/16-а, від 27.03.2018 року по справі № 208/6680/16-(2/208/245/16).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, позивач не повинен відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати внесків до Пенсійного фонду, а, отже, наявність відповідної заборгованості підприємства не може бути підставою для незарахування до страхового стажу при призначенні пенсії позивачу періоду його роботи на періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 по 30.09.2019 роки.

Оскільки матеріалами справи підтверджується зарахування до страхового стажу позивача спірного періоду, то наявні підстави для зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача період роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» та на Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал».

У відповідності до статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду, що діяв правомірно, тому позов належить задовольнити.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначені пенсії за віком.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївської області (код ЄДРПОУ 13844159) зарахувати до страхового стажу роботи ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з урахуванням заробітної плати з реєстру застрахованих осіб, періоди роботи в Комунальному підприємстві «Первомайське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства» з 01.03.2004 по 30.11.2004 років та в Комунальному підприємстві Первомайської міської ради «Первомайський міський водоканал» з 01.10.2007 по 30.09.2019 роки.

4. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (код ЄДРПОУ 13844159) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) про призначення пенсії за віком від 06.08.2021 року.

5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 908,00грн., сплачений квитанцією від 15.09.2021р. за №34506211.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя І. А. Устинов