Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 р. Справа № 400/9013/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач, ГУ ПФУ), в якому з урахуванням заяви від про уточнення (зменшення) позовних вимог просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням виключення періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсі;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із урахуванням періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, з 01.04.1994 року по 31.03.1999 року та з 01.07.2000 року по 30.04.2011 року, виключивши з нього період з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року.
Ухвалою від 08.10.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначила, що відповідачем під час розрахунку її пенсії враховано періоди, за які враховується заробітна плата для обчислення пенсії, з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року.
Відповідач надав відзив на позов, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити.
Заперечуючи проти позову, відповідач зазначив, що чинним законодавством передбачено можливість виключення з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі лише при призначенні пенсії.
Окрім цього, станом на 13.09.2021 загальний страховий стаж позивача в одинарному розмірі складав 35 років 7 місяців 24 дні ((35 років х 12 місяців) + 7 місяців = 427 місяців).
Для розрахунку розміру пенсії Позивача було враховано заробітну плату за періоди з 01.04.1994 року по 31.03.1999 року та з 01.07.2000 року по 30.04.2011 року.
Керуючись ст. 40 Закону № 1058 відповідачем виключено період з 01.06.2001 року по 01.08.2003 року (у сукупності 27 календарних місяці) заробітної плати, що враховуються для обчислення розміру пенсії (у відсоткову значенні 6,3%).
Позивач просить виключити період з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року (у сукупності 42 календарних місяці), з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії (у відсотковому значенні 9,8 %).
У разі задоволення позовних вимог Позивача сукупний період виключеного періоду складатиме 69 місяців (у відсотковому значенні 16,1%), що суперечить диспозиції статті 40 Закону № 1058, якою передбачено можливість виключення до 60 календарних місяців та не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу.
Таким чином, вимога Позивача про проведення перерахунку пенсії із виключенням періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії є необґрунтованою та безпідставною.
Крім того, оскільки позивач із заявою про перерахунок пенсії по формі встановленої Порядком № 22-1 не звертався, а лист від 27.09.2021 року № 12095-11889/Б-02/8-1400/21 є відповіддю на звернення, то й вимога про перерахунок пенсії із виключенням періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії є передчасною.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 25.01.2021 року у справі № 400/5323/20 зобов`язано ГУ ПФУ повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перехід на інший вид пенсії пенсії за віком по Списку № 2 від 10.09.2020 року.
З 10.09.2020 року позивача, на виконання рішення суду від 25.01.2021 року у справі № 400/5323/20, переведено на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком 2 відповідно до положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі та раніше за текстом Закон № 1058).
13.09.2021 року позивач звернулась до ГУ ПФУ із заяво про перерахунок пенсії, в якій просила перерахувати свою пенсію з урахуванням виключення періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року з періоду, за який враховується заробітна плата.
Листом від 27.09.2021 року № 12095-11889/Б-02/8-1400/21 відповідач повідомив позивача, що для розрахунку пенсії враховано заробітну плату за матеріалами пенсійної справи з 01.04.1994 року по 31.03.1999 року та весь період страхового стажу з 01.07.2000 року по 30.04.2011 року. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становить 1,03271. Підстави для виключення з заробітної плати періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року або з 01.01.2005 року по 30.04.2011 року відсутні.
Не погоджуючись з вказаним. Позивач звернулась до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Згідно ч. 1 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
До страхового стажу для обчислення розміру пенсії за віком, з якого обчислюється розмір пенсії по інвалідності або у зв`язку з втратою годувальника, крім наявного страхового стажу, зараховується також на загальних підставах відповідно період з дня встановлення інвалідності до досягнення застрахованою особою віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, та період з дня смерті годувальника до дати, коли годувальник досяг би віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 24 Закону № 1058 страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для обчислення страхового стажу військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу відповідно до цього Закону, страховий стаж обчислюється на підставі довідки про проходження військової служби та про сплачені суми страхових внесків.
Згідно ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Абзац 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачає, що за вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, а також додаткові періоди, види яких визначені у другому реченні абзацу 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058.
Також абзац 3 ч. 1 ст. 40 Закону № 1058 передбачає, що до вищезазначених 60 календарних місяців страхового стажу можуть входити два види періодів:
- будь-які періоди незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом з ч. 1 ст. 24 Закону № 1058;
- будь-який період страхового стажу підряд.
Позивач має право самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Таким періодом може бути виключно один проміжок часу, а не кілька окремих проміжків часу.
Аналогічна позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 08.11.2019 року у справі № 591/2141/16-а.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Страховий стаж позивача складає 35 років 7 місяців та 24 дні. Період, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року, що необхідно виключити під час обчислення пенсії позивача, складає 42 календарні місяці 9,8% тривалості страхового стажу.
Отже, позивач має право на перерахунок пенсії із урахуванням виключення періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, оскільки вказаний період не перевищує 60 календарних місяців, йде підряд та становить менше 10 відсотків страхового стажу Позивача в одинарному розмірі.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Щодо невідповідності заяви позивача Порядку № 22-1, суд зазначає наступне:
Європейський суд з прав людини провів лінію між формалізмом та надмірним формалізмом. Так, формалізм є явищем позитивним та необхідним, оскільки забезпечує чітке дотримання судами процесу. Натомість надмірний формалізм заважає практичному та ефективному доступу до уду. Формалізм не є надмірним, якщо сприяє правовій визначеності та належному здійсненню правосуддя.
Європейським судом з прав людини зазначено, що «надмірний формалізм» може суперечити вимозі забезпечення практичного та ефективного права на доступ до суду згідно з пунктом 1статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Це зазвичай відбувається у випадку особливо вузького тлумачення процесуальної норми, що перешкоджає розгляду скарг заявника по суті, із супутнім ризиком порушення його чи її права на ефективний судовий захист (рішення у справах Zubac v. Croatia, Beles and Others v. the Czech Republic, № 47273/99, пп. 50-51 та 69, та Walchli v. France, № 35787/03, п. 29).
При цьому суд враховує, що відмова позивачу у проведенні перерахунку пенсії за її заяво є за своєю суттю діями, а не бездіяльністю.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
У відповідності до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 77, 139, 241 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 із урахуванням виключення періоду з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року, з періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсі.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) із урахуванням періоду, за який враховується заробітна плата для обчислення пенсії, з 01.04.1994 року по 31.03.1999 року та з 01.07.2000 року по 30.04.2011 року, виключивши з нього період з 01.02.2004 року по 31.07.2009 року.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 908,00 грн. (дев`ятсот вісім гривень 00 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 21.02.2022 року.
Суддя О.В. Малих