Ухвала суду № 103451119, 21.02.2022, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
300/984/22
Номер документу
103451119
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

"21" лютого 2022 р. справа № 300/984/22

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання зарахувати страховий стаж та призначити пенсію по віку з 13.01.2022, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 15.02.2022 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач) про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання зарахувати страховий стаж та призначити пенсію по віку з 13.01.2022.

Дана позовна заява до суду надійшла засобами електронного зв`язку на електрону пошту із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" "15.02.2022" та підписана електронно-цифровим підписом ОСОБА_1 .

Одночасно з адміністративним позовом ОСОБА_1 подав заяву, в якій просить суд звільнити його від сплати судового збору. В обґрунтування такого клопотання позивач вказує на те, що з жовтня 2017 року немає жодних доходів, тому, він не в змозі сплатити судовий збір, свідченням чого є Витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 14.02.2022.

При вивченні адміністративного позову і розгляді коментованого клопотання слід відзначити, що за приписами пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Частиною 3 статті 161 КАС України визначено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору, у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати відповідно до частини 2 статті 132 КАС України встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".

Так, згідно частини 1 статті 1 вказаного Закону, судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

За приписами частини 1 статті 2 Закону України "Про судовий збір" платники судового збору, серед іншого, є громадяни України, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.

Враховуючи майновий стан сторони, суд, в силу правового регулювання частин 1, 2 статті 8 Закону України "Про судовий збір", може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі, якщо, зокрема, розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Відповідно до частини 1 статті 77, частини 2 статті 74 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Втім позивач, не дотримуючись положень статті 8 Закону України "Про судовий збір" на підтвердження свого майнового стану подав лише Витяг з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування від 14.01.2022.

Однак такий Витяг не є повним і належним доказом, який станом на лютий 2022 року засвідчує обставину "загального розміру річного доходу фізичної особи" (чи відсутності такого доходу) за 2021 рік.

Так, згідно пункту 191.1. статті 191 Податкового кодексу України контролюючі органи виконують такі функції:

- здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (підпункт 191.1.1. пункту 191.1. статті 191 ПК України);

- реєструють та ведуть облік платників податків, платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням, проводять диференціацію платників податків (підпункт 191.1.7. пункту 191.1. статті 191 ПК України);

- забезпечують достовірність та повноту обліку платників податків та платників єдиного внеску, об`єктів оподаткування та об`єктів, пов`язаних з оподаткуванням (підпункт 191.1.8. пункту 191.1. статті 191 ПК України).

Із вказаних правових норм та інших норм податкового законодавства слідує, що облік доходів громадян України (в тому числі фізичних осіб) здійснюється органами Державної податкової служби України.

Відтак, позивач не подав жодного достатнього доказу (довідки, тощо) про його річний дохід за попередній календарний - 2021 рік (за формою і змістом, визначеною Державної податкової служби України), для того щоб суд міг вирішити питання звільнення від сплати судового збору в порядку статті 8 Закону України "Про судовий збір".

Суду також не подано інших доказів, які б слугували підставою для звільнення позивача від сплати судового збору.

Беручи до уваги наведене клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору за подання до суду адміністративного позову із вказаним вище обґрунтуванням не підлягає до задоволення.

Несплата позивачем встановленого розміру судового збору, не надання доказів, з якими закон пов`язує можливість вирішення питання про відстрочення чи звільнення від сплати такого збору, вважається поданням позовної заяви без додержання вимог положень Кодексу адміністративного судочинства України.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Абзацом 6 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір", за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру фізичною особою встановлена ставка судового збору - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" визначено, що прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць з 01.01.2022 становить 2 481,00 гривень.

Таким чином, за подання даного адміністративного позову, в якому заявлено одну вимогу немайнового характеру, судовий збір, що підлягає сплаті позивачем становить 992,40 грн.

Як свідчать матеріали позовної заяви позивач не надав суду документ про сплату судового збору в розмірі 992,40 гривень, документ, який підтверджує обставину щодо звільнення її від сплати судового збору або належні докази про річний дохід за попередній календарний рік з метою вирішення питання про наявність підстав для звільнення сплати судового збору.

Зважаючи на вказане, позовну заяву подано без додержання вимог частини 3 статті 161 КАС України.

За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

У зв`язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 3 статті 161 КАС України.

На підставі наведеного, керуючись статтями 161, 171, частинами 1, 2 статті 169 та статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Відмовити в задоволенні клопотання ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання зарахувати страховий стаж та призначити пенсію за віком з 13.01.2022.

2. Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення про відмову в призначенні пенсії, зобов`язання зарахувати страховий стаж та призначити пенсію за віком з 13.01.2022, - залишити без руху.

3. Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення цієї ухвали суду для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених частиною 3 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема:

3.1. Необхідно надати (долучити) до позовної заяви:

- квитанцію про сплату судового збору в розмірі 992,40 гривень;

- або належний доказ про річний дохід позивача за попередній календарний рік з метою вирішення питання про наявність підстав для звільнення від сплати судового збору (із поданням відповідного клопотання).

Роз`яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.