Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" лютого 2022 р. справа № 300/7896/21
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання дій протиправними, зобов`язання до вчинення дій, стягнення моральної шкоди в сумі 600000 грн.
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій щодо відмови у наданні всіх видів державної соціальної допомоги багатодітній і малозабезпеченій сім`ї позивача, зобов`язання призначити та виплатити всі види належних державних соціальних виплат, стягнення моральної шкоди в сумі 600000 грн.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивач є матір`ю чотирьох неповнолітніх дітей шкільного віку. Сім`я позивача складається із шести членів, що підтверджується свідоцтвами про народження дітей та довідкою про склад сім`ї №46722 від 11.10.2021, зокрема: 1) ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; 2) ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; 3) ОСОБА_1 - дружина, ІНФОРМАЦІЯ_3 ; 4) ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ; 5) ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 . Чоловік позивача ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає з сім`єю, хоча зареєстрований у будинку своїх батьків в Тлумацькому районі Івано-Франківської області. У 2005 році сім`я позивача стала на облік до відповідача, як малозабезпечена сім`я. Сім`я позивача не отримувала жодної допомоги, як багатодітна сім`я, при цьому, отримувала соціальну допомогу, як малозабезпечена сім`я. Зазначено, що сім`я позивача не отримувала будь-яких інших видів соціальної допомоги та діти позивача ніколи не направлялися на оздоровлення за рахунок коштів бюджету під час канікул. Аргументовано, що позивач не знала про наявність права на інші пільги, при цьому відповідач інших допомог не пропонував. Водночас, зазначено, що відповідно до повідомлення про відмову в наданні державної соціальної допомоги №1897 від 02.09.2021 державна соціальна допомога сім`ї позивача не призначена з причини, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, який не працював 3 місяці в періоді, за який враховується дохід. Зазначено, що позивач здійснює догляд за дітьми. Крім цього, позивач та її чоловік допомагають по господарству своїм батькам, які є пенсіонерами і проживають в селі за 50 км від м. Івано-Франківська та віднедавна позивач та її чоловік здійснюють догляд за тіткою позивача, яка має 88 років та є особою з інвалідністю І групи загального захворювання. Зазначено, що з 01.08.2021 сім`я позивача не отримує жодних виплат. При цьому, згідно довідки Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області №2834.09/29-21 від 12.08.2021, чоловік позивача ОСОБА_6 за період з лютого по липень 2021 року отримував допомогу по безробіттю в сумі 5607,15 грн. Відповідно до поданої відповідачу декларації щомісячний дохід сім`ї позивача за період з лютого по липень 2021 року включно складав 5607,15 грн. На даний час її чоловік не отримує жодної допомоги по безробіттю. Позивач теж не отримує ніяких виплат, що підтверджується довідкою про доходи №4118-09/29-21 від 23.11.2021. Крім наведеного, у своїх вимогах позивач посилається на приписи пункту 1-2 статті 15 Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" та на пункти 3, 4, 5 Порядку виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803. Просить визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у наданні всіх видів державної соціальної допомоги багатодітній і малозабезпеченій сім`ї позивача та зобов`язати відповідача призначити та виплатити всі види належних багатодітній і малозабезпеченій сім`ї позивача державних соціальних виплат. Вимогу про стягнення моральної шкоди в сумі 600000 грн., з посиланням на підпункт 3 пункту 2 статті 1167 Цивільного кодексу України, мотивовано тим, що моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, який її завдав в інших випадках, встановлених законом. Зазначено, що моральну шкоду позивач оцінює в сумі 600000 грн., з розрахунку по 100000 грн. на кожного члена сім`ї позивача. Аргументовано, що відповідач не виконує свої функції щодо сім`ї позивача, умисно розвиває в сім`ї позивача комплекс меншовартості, через безпідставну відмову у державній фінансовій підтримці малозабезпеченій сім`ї позивача.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.12.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 04.01.2022 (а.с.42-44). У відзиві представник відповідача зазначив, що за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям позивач звернулася до відповідача 09.08.2021. Згідно даних ДПС позивачу нараховано дохід в І кварталі 2021 року в сумі 30123,66 грн. (державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям), в ІІ кварталі 2021 року в сумі 29499,09 грн. За інформацією Пенсійного фонду України в періоді, за який беруться доходи (І та ІІ квартал 2021 року) позивачем не сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців. Соціальну допомогу не призначено, оскільки у складі сім`ї є працездатна особа ( ОСОБА_3 ), яка не працювала, не проходила військової служби, не провадила підприємницької чи професійної незалежної діяльності, не здобувала освіти за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти, не зареєстрована в центрі зайнятості як безробітна або як така, що шукає роботу, сумарно більше ніж три місяці протягом періоду, за який враховуються доходи (І та ІІ квартал 2021 року) (пункт 10 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 №250). Крім того зазначено, що згідно свідоцтв про народження дітей усім дітям позивача виповнилося 6 років. Тому, посилаючись на приписи пункту 9 Порядку виплати допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2019 №250, відповідач зазначає, що позивач не має права на допомогу на дітей, які виховуються у багатодітних сім`ях. Щодо виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, відповідач аргументує, що позивач станом на 01.08.2021 не була одержувачем державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям (отримувала до 31.07.2021), тому право на отримання допомоги одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року не мала, оскільки відповідно до пунктів 3, 4 Порядку виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803 одноразова грошова допомога виплачується багатодітним сім`ям, які станом на 1 серпня 2021 р. є одержувачами державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Одноразова грошова допомога призначається на кожну дитину з багатодітної малозабезпеченої сім`ї, яка станом на 1 серпня 2021 р. має вік 6-18 років (включно). На підставі вищевикладеного, представник відповідача вважає позов безпідставним, необґрунтованим та просить в задоволенні вимог позивача відмовити у повному обсязі.
Суд, розглянувши у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.
Відповідно до Свідоцтв про народження Серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , НОМЕР_4 (а.с.18-21), Свідоцтва про одруження Серії НОМЕР_5 від 13.11.2002 (а.с.22), довідки про зареєстрованих у житловому приміщенні осіб за даними Муніципального реєстру Івано-Франківської міської територіальної громади №46722 від 11.10.2021 (а.с.23), сім`я позивача складається із:
дружини ОСОБА_1 (позивач), ІНФОРМАЦІЯ_3 (р.н.);
чоловіка ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 ;
дітей:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 ;
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно посвідчення № НОМЕР_6 від 13.05.2011 сім`я позивача має право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей (а.с.17).
Відповідно до довідок Ліцею №5 Івано-Франківської місткої ради від 11.10.2021 №№140, 141, 142, 143 діти позивача навчаються у вказаному Ліцеї №5 Івано-Франківської міської ради (а.с.27, 28).
Рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 11.02.2021 сім`ї позивача у період з 01.02.2021 включно по 31.07.2021 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї (а.с.59-65).
Позивач повторно звернулася до відповідача з заявою від 09.08.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у формі затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 21.04.2015 №441, в якій шляхом підкреслення потрібного, просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (пункт 2 заяви) (а.с.56, 57).
За результатом поданої заяви позивача від 09.08.2021 Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.09.2021, з підстав того, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, не працював 3 місяці в періоді, за який враховується дохід (а.с.46).
Повідомленням №1897 від 02.09.2021 відповідач повідомив позивача про те, що державна соціальна допомога малозабезпеченій сім`ї позивача не призначена, з причин того, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, не працював 3 місяці в періоді, за який враховується дохід (а.с.47).
Згідно довідки Івано-Франківського міського центру зайнятості Івано-Франківської області №2834.09/29-21 від 12.08.2021, дохід чоловіка позивача ОСОБА_6 за період з 12.02.2021 по 31.07.2021 становить 5607,15 грн. допомоги по безробіттю (а.с.25).
Відповідно до розрахунку Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради середньомісячний сукупний дохід сім`ї для призначення державної соціальної допомоги за період за 6 місяців, що передують місяцю звернення за допомогою (з січня по червень 2021 року) становить 4307,15 грн., середньомісячний дохід сім`ї 717,86 грн. Вказаний дохід складає допомога по безробіттю чоловіка позивача ОСОБА_6 (а.с.47).
При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.
Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вимоги частини 2 статті 19 Конституції України та частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного України, законодавцем визначено критерії для оцінювання рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які одночасно є принципами адміністративної процедури, що вироблені у практиці європейських країн.
Згідно з частини 1 статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Закон України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" №1768-III від 01.06.2000 спрямований на реалізацію конституційних гарантій права громадян на соціальний захист - забезпечення рівня життя не нижчого від прожиткового мінімуму шляхом надання грошової допомоги найменш соціально захищеним сім`ям і сприяння їх економічній самостійності.
В розумінні статті 1 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" терміни вживаються в такому значенні:
державна соціальна допомога малозабезпеченим сім`ям (далі - державна соціальна допомога) - щомісячна допомога, яка надається малозабезпеченим сім`ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім`ї;
сім`я - особи, які разом проживають, пов`язані спільним побутом, мають взаємні права та обов`язки. Права члена сім`ї має одинока особа. До складу сім`ї включаються чоловік, дружина; рідні та усиновлені діти зазначених осіб віком до 18 років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим, за умови що такий період не перевищує чотири місяці) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом із батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їхньому утриманні у зв`язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і доглядає за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім`єю та не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім`ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти до досягнення 23 років і не мають власних сімей. До складу сім`ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні;
малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний дохід нижчий, ніж прожитковий мінімум для сім`ї;
непрацююча працездатна особа - особа працездатного віку з числа членів малозабезпеченої сім`ї, яка за станом здоров`я здатна до активної праці і не працює, не проходить військову службу, не займається підприємницькою діяльністю чи професійною незалежною діяльністю, не здобуває освіту за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти;
середньомісячний сукупний дохід сім`ї - обчислений у середньому за місяць дохід усіх членів сім`ї, одержаний ними протягом шести місяців, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Статтею 3 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" передбачено, що право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Згідно частини 1 статті 6 Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" державна соціальна допомога призначається на шість місяців.
Відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (чинної на момент виникнення спірних правовідносин) установлено з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (далі - COVID-19), з 19 грудня 2020 р. до 1 жовтня 2021 р. на території України карантин, продовживши дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 р. № 211 "Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 23, ст. 896, № 30, ст. 1061), від 20 травня 2020 р. № 392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 43, ст. 1394, № 52, ст. 1626) та від 22 липня 2020 р. № 641 "Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2" (Офіційний вісник України, 2020 р., № 63, ст. 2029).
Пунктом 1-2 статті 15 Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" установлено, що визначений частиною першою статті 6 цього Закону строк виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, яким вона була призначена раніше, продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.
Як встановлено, рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 11.02.2021 сім`ї позивача у період з 01.02.2021 включно по 31.07.2021 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї (а.с.59-65).
Позивач повторно звернулася до відповідача з заявою від 09.08.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у формі затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 21.04.2015 №441, в якій шляхом підкреслення потрібного, просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (пункт 2 заяви) (а.с.56, 57).
За результатом поданої заяви позивача від 09.08.2021 Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.09.2021, з підстав того, що у складі сім`ї є працездатний, що не здійснює догляду, не працював 3 місяці в періоді, за який враховується дохід (а.с.46).
З огляду на наведене, враховуючи вимоги пункту 1-2 статті 15 Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", строк виплати сім`ї позивача державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, призначеної раніше згідно з рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради від 11.02.2021 (з 01.02.2021 включно по 31.07.2021), продовжується без подання необхідних документів на період здійснення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236, з подальшим проведенням перерахунку розміру виплаченої державної соціальної допомоги на підставі заяви та необхідних документів, поданих після закінчення терміну дії зазначених заходів.
За таких обставин, Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради протиправно, без врахування вимог пункту 1-2 статті 15 Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям", з 01.08.2021 припинив виплату сім`ї позивача державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, призначеної рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради від 11.02.2021, та необґрунтовано без врахування вимог пункту 1-2 статті 15 Прикінцевих положень Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" прийняв рішення про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.09.2021.
Щодо доводів відповідача щодо підстав прийняття вказаного рішення від 02.09.2021 суд зазначає, що Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" (Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006) в своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.
Суд вважає, що ефективним способом відновлення порушеного права та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, є:
визнання протиправними дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо припинення виплати сім`ї позивача з 01.08.2021 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, призначеної рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради від 11.02.2021;
визнання протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про відмову в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.09.2021;
зобов`язання Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нарахувати та виплатити сім`ї позивача з 01.08.2021 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.
Щодо невиплати позивачем відповідачу одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, суд зазначає наступне.
З метою підтримки багатодітних малозабезпечених сімей Кабінет Міністрів України постановою від 04.08.2021 №803 запровадив у 2021 році виплату одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року у сумі 2000 гривень на кожну дитину (пункт 1) та затвердив Порядок виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року (пункт 2).
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803, одноразова грошова допомога виплачується багатодітним сім`ям, які станом на 1 серпня 2021 р. є одержувачами державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. Одноразова грошова допомога призначається на кожну дитину з багатодітної малозабезпеченої сім`ї, яка станом на 1 серпня 2021 р. має вік 6-18 років (включно).
Як встановлено, згідно посвідчення № НОМЕР_6 від 13.05.2011 сім`я позивача має право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей (а.с.17).
На підставі вищевикладеного, оскільки, суд дійшов до висновку, що Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради протиправно з 01.08.2021 припинив виплату сім`ї позивача, яка має право на пільги, передбачені законодавством для багатодітних сімей, державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, то сім`я позивача має право на отримання у 2021 році одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, встановленої Порядком виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803.
За таких обставин, слід зобов`язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нарахувати та виплатити сім`ї позивача за 2021 рік одноразову грошову допомогу на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, встановлену Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803.
Щодо інших вимог позивача про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у наданні всіх видів державної соціальної допомоги багатодітній і малозабезпеченій сім`ї позивача, зобов`язання призначити та виплатити всі види належних державних соціальних виплат, суд зазначає наступне.
Як встановлено позивач звернулася до відповідача з заявою від 09.08.2021 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, у формі затвердженій наказом Міністерства соціальної політики України 21.04.2015 №441, в якій шляхом підкреслення потрібного, просила призначити державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (пункт 2 заяви) (а.с.56, 57).
Отже, в заяві позивач просила відповідача призначити тільки державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (пункт 2 заяви), при цьому, будь-яких інших допомог позивач не просила.
Таким чином, оскільки позивач просила відповідача призначити тільки державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям (пункт 2 заяви), при цьому, будь-яких інших допомог позивач не просила, то відсутні підстави для визнання протиправними дій відповідача щодо відмови у наданні всіх видів державної соціальної допомоги багатодітній і малозабезпеченій сім`ї позивача та зобов`язання призначити та виплатити всі види належних державних соціальних виплат.
Щодо вимоги про стягнення моральної шкоди в сумі 600000 грн., суд зазначає наступне.
Вимогу про стягнення моральної шкоди позивач мотивує тим, що моральна шкода відшкодовується незалежно від вини органу державної влади, який її завдав в інших випадках, встановлених законом та що відповідач не виконує свої функції щодо сім`ї позивача, умисно розвиває в сім`ї позивача комплекс меншовартості, через безпідставну відмову у державній фінансовій підтримці малозабезпеченій сім`ї позивача.
Статтею 56 Конституції України гарантовано право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної чи моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 23 Цивільного кодексу України моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.
Суд зазначає, що позивачем у позовній заяві не наведено жодного обґрунтування зазначеної ним суми моральної шкоди та в чому саме полягали моральні страждання, яких зазнала сім`я позивача внаслідок протиправної бездіяльності відповідача.
Суд вважає за необхідне звернути увагу на те, що першочерговим завданням судочинства є захист порушених прав та свобод людини, які визнаються найвищою цінністю. З цією метою сторонам забезпечується рівність та свобода у наданні суду доказів, що підтверджують заявлені ними вимоги.
Обов`язок доказування в адміністративному процесі встановлений ч. 1 ст. 77 КАС України, відповідно до якого кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Отже, у справах про відшкодування моральної шкоди обов`язок доказування покладається на особу, яка заявляє вимогу про відшкодування такої шкоди. Оскільки позивачем не наведено обґрунтованого розрахунку суми моральної шкоди, не надано належних та допустимих доказів на її підтвердження, суд не знайшов підстав для задоволення позовних вимог в цій частині.
Враховуючи викладене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо припинення виплати сім`ї ОСОБА_1 з 01.08.2021 державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї, призначеної рішенням Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради від 11.02.2021.
Визнати протиправним та скасування рішення Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про відмову сім`ї ОСОБА_1 в наданні державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 02.09.2021.
Зобов`язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради (код ЄДРПОУ 36733431, вул. Грушевського, 29, м. Івано-Франківськ, 76018) нарахувати та виплатити сім`ї ОСОБА_1 (ідентифікаційний № НОМЕР_7 , АДРЕСА_1 ) з 01.08.2021 державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї.
Зобов`язати Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради нарахувати та виплатити сім`ї ОСОБА_1 за 2021 рік одноразову грошову допомогу на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, встановлену Порядком виплати одноразової грошової допомоги на дітей з багатодітних малозабезпечених сімей для підготовки до навчального року, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.08.2021 №803.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Григорук О.Б.