Рішення № 103449552, 17.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2022
Номер справи
200/17479/21
Номер документу
103449552
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2022 року Справа№200/17479/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зінченка О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

06 грудня 2021 року до Донецького окружного адміністративного суду звернулася із позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі-відповідач), в якій вона просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо відмови згідно листа від 22.06.2021 за № Б-291/12/01-2021 ОСОБА_1 в зарахуванні до пільгового стажу із розрахунку один місяць за три періодів безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебування безпосередньо у районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.03.2015 по 06.11.2016 та з 07.11.2015 по 30.04.2018, відмови в зарахуванні до вислуги років - 3 роки за період навчання з 26.09.1992 по 27.05.1996 в Донецькому інституті підприємництва, та виготовленні і направленні до ГУ ПФУ в Донецькій області необхідних документів;

- скасувати висновки відповідача, викладені в зазначеному листі в частині вказаних відмов як неправомірні;

- зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу із розрахунку один місяць за три періодів безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебування безпосередньо у районах та у період здійснення зазначених заходів з 01.03.2015 по 06.11.2016 та з 07.11.2015 по 30.04.2018, відмови в зарахуванні до вислуги років - 3 роки за період навчання з 26.09.1992 по 27.05.1996 в Донецькому інституті підприємництва, та підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області відповідні документи для проведення перерахунку пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на її звернення до Головного управління Національної поліції в Донецькій області про отримання інформації щодо зарахування до вислуги років часу служби в складі Об`єднаних сил на пільгових умовах один місяць за три місяці служби, відповідач повідомив, що не включено до вислуги років час прийняття участі в антитерористичній операції при вирішенні питання про направлення до органів пенсійного фонду документів для перерахунку позивачу пенсії. Особам, яким призначено пенсію відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зарахування пільгової вислуги років законодавством не передбачено.

До того ж, якщо навчання (незалежно від його форми) у цивільному вищому навчальному закладі до вступу на військову службу або призначення на відповідну посаду дає право на присвоєння офіцерського (спеціального) звання, то половина строку цього навчання додатково зараховується до вислуги років. Проте, відповідачем не зараховано до вислуги років позивача період її навчання з 26.09.1992 по 27.05.1996 в Донецькому інституті підприємництва з посиланням на те, що період навчання у закладах освіти враховується лише у випадку коли після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу до органів внутрішніх справ.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, та такими, що порушують її право на належне пенсійне забезпечення, у зв`язку з чим звернулась до суду із даним позовом.

Ухвалою суду від 09 грудня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У встановлений судом термін через відділ документообігу та архівної роботи суду відповідачем до суду наданий відзив на позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача. Зазначає, що оскільки позивачу офіцерське (спеціальне) звання присвоєно не після закінчення навчання у Донецькому інституті підприємства, а в період проходження служби в органах внутрішніх справ, відсутні підстави для зарахування до вислуги років позивача часу її навчання у названому навчальному закладі. Особам, яким призначено пенсію відповідно до пункту «б» ст. 12 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", зарахування пільгової вислуги років законодавством не передбачено.

Вважає свої дії правомірними і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Наказом Головного управління Національної поліції в Донецькій області №250 о/с ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції за пунктом 7 частини 1 статті 77 Закону України «Про національну поліцію».

Зазначеним наказом визначено, що вислуга років позивача складає: у календарному обчисленні 22 роки 01 місяць 06 днів, загальний страховий стаж для призначення пенсії 25 років 11 місяців 05 днів.

Згідно із посвідченням серії НОМЕР_2 від 21.12.2018, ОСОБА_1 є учасником бойових дій (арк. справи 15).

Відповідно до довідки № 2366/05/12-2019 від 26.03.2019 року, виданої Головним управлінням національної поліції в Донецькій області, ОСОБА_1 в період з 01.03.2015 по 06.11.2015, та з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/ районах проведення антитерористичної операції (арк. справи 13).

Відповідно до копії диплома НОМЕР_3 від 04.06.1988 ОСОБА_1 закінчила Донецький інститут підприємництва та отримала спеціальність «економіст-юрисконсульт» (арк. справи 18).

Згідно із свідоцтвом про укладання шлюбу серії НОМЕР_4 від 20.09.1997 у ОСОБА_1 після укладання шлюбу прізвище - « ОСОБА_1 » (арк. справи 22).

31.07.1998 ОСОБА_1 присвоєне спеціальне звання «молодший лейтенант» відповідно до Наказу від 31.07.1996 (арк. справи 23).

Позивачем 25.05.2021 направлено лист відповідачу щодо обчислення вислуги років та направлення до ГУ ПФУ документів із зарахуванням часу навчання у Донецькому інституті підприємництва та періодів участі АТО (арк. справи 7-8).

Листом № Б-291/12/01-2021 відповідач зазначив, що не має законних підстав для зарахування до вислуги років час служби позивача у складі об`єднаних сил на пільгових умовах - один місяць за три місяці та час навчання у Донецькому інституті підприємництва (арк. справи 9-11).

Відповідно до наказу від 18.06.2021 №343 о/с оголошено колишньому майору поліції ОСОБА_1 вислугу років у пільговому обчисленні 27 років 08 місяців 14 днів.

Відповідно до довідки відповідача зараховано до пільгового стажу періоди участі позивача в АТО з 01.03.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 04.07.2016, з 04.07.2016 по 03.08.2016, з 03.08.2016 по 25.08.2016, з 25.08.2016 по 30.12.2016, з 30.12.2016 по 31.12.2016, з 17.01.2017 по 10.03.2017, з 01.04.2017 по 14.07.2017, з 18.07.2017 по 01.08.2017, з 01.09.2017 по 20.09.2017, з 16.01.2018 по 16.04.2018.

Відповідно до витягів з наказів, наданих відповідачем, позивач в загальний період залучення до сил та засобів, які беруть участь в АТО, перебувала у відпустках: з 30.09.2015 по 30.10.2015, з 04.07.2016 по 02.08.2016, з 23.04.2016 по 29.04.2016, з 31.12.2016 по 16.01.2017, з 01.08.2017 по 31.08.2017, з 30.12.2017 по 15.01.2018, з 16.04.2018 по 08.05.2018 та перебувала на лікарняних з 10.03.2017 по 31.03.2017 та з 14.07.2017 по 17.07.2017.

Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернулась до суду із даним позовом.

Щодо відмови в зарахуванні до вислуги років позивача періоду навчання з 26.09.1992 по 27.05.1996 в Донецькому інституті підприємництва, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсії і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їх сімей" від 17 липня 1992 року № 393, прийнято на виконання Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", визначено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Таким чином, виходячи з системного тлумачення вищевказаних норм Закону України № 2262-ХІІ та постанови Кабінету Міністрів України № 393 від 17 липня 1992 року, можна зробити висновок про те, що законодавець встановив дві підстави для додаткового зарахування до вислуги років особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ часу їхнього навчання в навчальних закладах в межах до п`яти років, із розрахунку - один рік за шість місяців, а саме: 1) навчання у цивільних вищих навчальних закладах (незалежно від форми навчання); 2) навчання у інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське звання за умови, що таке навчання було до вступу на службу або призначення на відповідну посаду.

Тобто, необхідною умовою для врахування років навчання у цивільному навчальному закладі у вислугу років осіб начальницького складу органів внутрішніх справ, є те, що за наслідками такого навчання студентам (слухачам, курсантам та ін.) присвоюється офіцерське (спеціальне) звання. Тобто, особа повинна отримати офіцерське (спеціальне) звання саме за результатами навчання, ще до вступу до органів внутрішніх справ.

При цьому, слід зазначити, що законодавець під визначенням "цивільні навчальні заклади" мав на увазі, ті навчальні заклади, в яких студенти (слухачі, курсанти та ін.) паралельно проходили військове навчання та отримували військову спеціальність - навчання на військових кафедрах, та навчання у закладах зі спеціальним режимом навчання.

Згідно з матеріалами справи, ОСОБА_1 прийнята на навчання 26.09.1992 року, відрахована з Донецького інституту підприємництва 05.06.1998 у зв`язку із присвоєнням кваліфікації спеціаліста, прийнята на службу в органи внутрішніх справ 27.05.1996, при цьому спеціальне звання молодший лейтенант міліції присвоєно 21 липня 1996 року, тобто до закінчення навчального закладу під час служби в органах внутрішніх справ.

Таким чином, оскільки після закінчення навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання, то таке навчання не може бути зараховано до вислуги років.

Відповідна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 1 лютого 2019 року у справі № 809/780/15, від 10 травня 2019 року по справі №823/1330/16, від 22 січня 2020 року по справі № 200/5111/19, від 27 січня 2021 року по справі № 818/848/16, висновок якого суд враховує при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин (частина 5 статті 242 КАС України).

На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що період навчання позивача у Донецькому інституті підприємництва за спеціальністю "Менеджмент у виробничій сфері"з 26.09.1992 по 27.05.1996 не може вважатися проходженням служби в органах внутрішніх справ, оскільки за наслідками навчання позивачу не було присвоєно офіцерського звання, а відтак, відсутні підстави для зарахування періоду такого навчання до вислуги років.

Щодо не зарахування ОСОБА_1 до вислуги років, вислугу років на пільгових умовах часу участі в антитерористичній операції та території Донецької області - один місяці, за три місяці, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262), Законом України від 02.07.2015 №580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон №580), постановою Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17.07.1992 №393 (далі - Постанова №393).

Закон №2262 визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Обчислення вислуги років поліцейських здійснюється відповідно до Порядку обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 (далі - Порядок №393).

Відповідно до абз.1 п.1 Порядку №393 установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, служба у військовому резерві під час безпосередньої участі в антитерористичній операції чи забезпеченні її проведення.

Підпунктом "а" п.3 Порядку №393 визначено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці, зокрема, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції.

З вказаного Порядку слідує, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується пільговий стаж роботи на встановлених цим Порядком посадах.

Статтею 17 Закону №2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом №2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно-правових актів.

Постановою №393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років. Вказана постанова є підзаконним нормативно-правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження служби в органах внутрішніх справ для зарахування його до стажу є Закон №2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою №393. Можливість пільгового обчислення вказаного періоду пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку.

Аналогічний висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 27.08.2018 у справі №750/9775/16-а.

Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду в постанові від 03.03.2021 у справі №805/3923/18-а з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону №2262-ХІІ частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, вважала за необхідне відступити від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17. Суд зазначив про необґрунтованість висновку суду апеляційної інстанції про те, що визначальною для набуття права на призначення пенсії за вислугу років є саме календарна вислуга років, оскільки цей висновок ґрунтується на неправильному застосуванні норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.

При цьому, Верховний Суд відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19.09.2018 у справі №725/1959/17, від 27.03.2018 у справі №295/6301/17.

Таке правове регулювання та наведені вище висновки Верховного Суду у справі №805/3923/18-а дозволяють зробити висновок те, що передбачена Порядком №393 можливість пільгового зарахування окремих видів служби спрямована на реалізацію Закону №2262-ХІІ і положенням цього Закону не суперечить.

Статтею 1 Закону №2262-ХІІ передбачено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Таким чином, Закон №2262-ХІІ як єдину, обов`язкову умову призначення пенсії за вислугу років передбачає наявність у особи певної кількості років певного виду служби (вислуги). При цьому, наявність необхідної вислуги років забезпечує право на пенсію за вислугу років безвідносно до віку, стажу та працездатності особи.

Визначення у Законі №2262-ХІІ вислуги саме в календарних роках передбачає обов`язкову вислугу усіх календарних днів (365), що в такому випадку і буде становити календарний рік і буде відповідати правилу, закріпленому в частині 4 статті 17 цього ж Закону, щодо можливості врахування при призначенні пенсії тільки повних років вислуги.

Таким чином, передбачена Законом №2262-ХІІ календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

У свою чергу, передбачені статтею 17-1 Закону №2262-ХІІ пільгові умови призначення пенсій відповідно до Порядку 393 полягають в пільговому (кратному) зарахуванні вислуги років.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Таким чином, для призначення пенсій за вислугу років за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

Наведені висновки суду узгоджуються з висновками, викладеними у постанові Верховного Суду у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду від 14.04.2021 у справі №480/4241/18.

При цьому, у вказаній постанові з метою забезпечення єдності та сталості судової практики Верховний Суд в складі Судової палати Касаційного адміністративного суду відступає від висновків щодо застосування норм права у постановах Верховного Суду від 22.11.2018 у справі №161/4876/17, від 15.08.2019 у справі №281/459/17, від 27.03.2020 у справі №569/727/17 та інших, у яких Верховний Суд дійшов висновку про неможливість пільгового обчислення вислуги років та невідповідності в цій частині Порядку №393 Закону №2262-ХІІ.

Судом встановлено, що довідкою ГУ НП в Донецькій області № 2366/05/12-2019 від 26.03.2019 року, підтверджено юридичний факт того, що ОСОБА_1 в період з 01.03.2015 по 06.11.2015, та з 07.11.2015 по 30.04.2018 безпосередньо брала участь в антитерористичній операції, забезпечення її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/ районах проведення антитерористичної операції.

Відповідно до розрахунку вислуги років у пільговому обчислені зараховані наступні періоди: з 01.03.2015 по 06.11.2015, з 07.11.2015 по 04.07.2016, з 04.07.2016 по 03.08.2016, з 03.08.2016 по 25.08.2016, з 25.08.2016 по 30.12.2016, з 30.12.2016 по 31.12.2016, з 17.01.2017 по 10.03.2017, з 01.04.2017 по 14.07.2017, з 18.07.2017 по 01.08.2017, з 01.09.2017 по 20.09.2017, з 16.01.2018 по 16.04.2018.

Крім того, судом встановлено, що відповідно до витягів з наказів, наданих відповідачем, позивач в загальний період залучення до сил та засобів, які беруть участь в АТО, перебувала у відпустках: з 30.09.2015 по 30.10.2015, з 04.07.2016 по 02.08.2016, з 23.04.2016 по 29.04.2016, з 31.12.2016 по 16.01.2017, з 01.08.2017 по 31.08.2017, з 30.12.2017 по 15.01.2018, з 16.04.2018 по 08.05.2018 та перебувала на лікарняних з 10.03.2017 по 31.03.2017 та з 14.07.2017 по 17.07.2017.

Позивач своє перебування у відпустках та на лікарняних у вказані періоди не заперечує.

Суд вважає за необхідне вказати на те, що особа перебуваючи на лікарняному, втрачає працездатність, а перебуваючи у відпустці не знаходиться на службі, отже, не бере безпосередньої участі в антитерористичної операції та не виконує будь-яких завдань, пов`язаних із проведенням антитерористичної операції.

Враховуючи викладене, вищевказані періоди правомірно не зараховано відповідачем позивачу до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах із зарахуванням один місяць служби за три.

Отже, суд дійшов висновку, що відповідачем надано належне обґрунтування не зарахування повних періодів, визначених в наказах, наданих відповідачем, до вислуги років на пільгових умовах, з урахуванням днів відпустки та перебування на лікарняному, під час яких позивач не брав безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районі/районах проведення антитерористичної операції на території Донецької області.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 23.07.2019 та постанові Верховного Суду від 28.10.2019 по справі №200/2857/19-а.

Таким чином, приймаючи до уваги, що позивач в період залучення до участі в антитерористичній операції перебувала в відпустках та на лікарняних, тому до її вислуги років у пільговому обчислені правомірно зараховані періоди саме безпосередньої участі в антитерористичній операції, що підтверджено наявною в матеріалах справи довідкою від 28.12.2021 №5267/12/02-2021, відповідно до якої вислуга років у календарному обчисленні ОСОБА_1 на 02 липня 2018 року складає 22 роки 01 місяць 06 днів, загальний трудовий стаж - 25 років 11 місяців 05 днів, у пільговому обчисленні- 27 років 08 місяців 14 днів (арк. справи 52), а відтак, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Головне управління Національної поліції в Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області відповідні документи для проведення перерахунку пенсії, суд зазначає наступне.

Пунктом 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління пенсійного фонду від 20.01.2007 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним

представником за місцем його проживання.

Таким чином, для перерахунку пенсії позивач має право звернутися із відповідною заявою до органу, що призначає пенсію за місцем проживання, враховуючи обставини встановлені даним судовим рішенням.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно із частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Оскільки позивач звільнена від сплати судового збору в силу приписів Закону України "Про судовий збір", питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 2-17, 19, 20, 42-47, 55-60, 72-77, 90, 94-99, 122, 124, 125, 132, 139, 143, 159-165, 168, 171, 173, 192-196, 224-230, 241, 243, 245, 246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Донецькій області (юридична адреса: 87517, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Нахімова, 86, код ЄДРПОУ 40109058) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, - відмовити повністю.

Рішення прийнято в порядку письмового провадження 17 лютого 2022 року.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного тексту судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя О.В. Зінченко