Рішення № 103449246, 21.02.2022, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
200/13219/21
Номер документу
103449246
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2022 року Справа№200/13219/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Хохленкова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), до відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, місто Одеса, вулиця Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, в якому просить суд

Визнати незаконними та скасувати Рішення від 03.08.2021 року № 056650006085 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ч.З ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути повторно заяву від 27.07.2021 року про призначення пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зарахувати до його пільгового стажу роботи за Списком № 1 по ст. 14-25, період навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року, та періоди роботи з 28.07.2000 року по 08.10.2000 року, з 21.01.2002 року по 07.04.2004 року, з 08.04.2004 року по 10.06.200 4 року, з 11.06.2004 року по 21.08.2005 року, з 29.08.2005 року по 12.01.2006 року, з 13.01.2006 року по 29.10.2006 року, з 05.12.2006 року по 26.04.2007 року, з 27.04.2007 року по 07.05.2007 року, з 08.05.2007 року по 09.07.2007 року, з 10.07.2007 року по 10.05.2010 року, з 11.05.2010 року по 02.09.2012 року, з 04.09.2012 року по 23.11.2014 року, з 24.11.2014 року по 04.04.2018 року, з 06.04.2018 року по 11.01.2020 року, з 15.01.2020 року по 27.07.2021 року відповідно до ч. З ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", застосувавши при розрахунку стажу пенсії позивача роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від року працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", з урахуванням висновків суду.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. 27.07.2021 року із заявою про призначення пенсії за віком згідно ч.З ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням № 056650006085 від 03.08.2021 року відповідач відмовив в призначенні пенсії ОСОБА_1 , через відсутність пільгового стажу роботи. В оскаржуваному рішенні зазначено, що до пільговий стажу ОСОБА_1 не був відповідачем врахований через відсутність наказів про результати атестації робочих місць.

Листом № 0500-1502-8/66711 від 09.09.2021 року повідомлено, що до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , також не враховано період навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету так як дія Закону не поширюється на заклади вищої освіти. Також цим листом повідомлено, що оскільки пільговий стаж роботи не підтверджено довідками, роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України № 8 від 20.01.1992 року не враховуються.

Позивач не погоджується з діями Пенсійного фонду щодо незарахуванню до пільгового та страхового стажу зазначених періодів, за захистом своїм прав звернувся до суду.

16 листопада 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Свою позицію відповідач вмотивував наступним. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся 27.07.2021 засобами Веб- порталу з заявою про призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058 - IV.

Відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» правом на пенсію незалежно від віку користуються працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

За результатом розгляду наданих документів страховий стаж позивача складає 24 роки 0 місяців 28 днів, в тому числі навчання у вищих/середніх навчальних закладах (3 роки 9 місяців 24 дні) та військова служба строкова (1 рік 0 місяців 6 днів).

До страхового стажу зараховано період навчання в Красноармійському філіалі Донецького державного технічного університету згідно диплома серії ДВ № 083689 з 01.09.1995 по 24.06.1999.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи на підприємстві ДП «Шахта «Родинська» з 28.07.2000 по 08.10.2000, з 21.01.2002 по 21.08.2005; на підприємстві «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-західна № 1» з 29.08.2005 по 29.10.2006; на підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 05.12.2006 по 02.09.2012; на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 06.04.2018 по 11.01.2020; на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 15.01.2020 по 27.07.2021.

Враховуючи зазначене, рішенням від 03.08.2021 № 056650006085 позивачу було відмовлено в призначенні пенсії згідно ч.З ст. 114 ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю пільгового стажу на підземних роботах.

Щодо не зарахування до пільгового стажу спірних періодів роботи, Головне управління зазначає наступне.

Комплексний аналіз норм Закону № 1788-ХІІ та Порядку проведення атестації робочих місць дає підстави дійти висновку, що необхідними умовами для виникнення у особи права на пенсійне забезпечення на пільгових умовах відповідно Закону № 1788- XII є встановлення факту перебування особи на посаді або виконання нею робіт, що містяться у списку № 2, а також документальне підтвердження зайнятості працівника за відповідною професією за результатами атестації умов праці, яке полягає у наявності результатів атестації відповідного робочого місця за умовами праці.

Таким чином, відсутність підтвердження вищезгаданих обставин не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Отже, Головне управління ПФУ в Донецькій області не має законних підстав для зарахування до пільгового стажу періодів роботи з 28.07.2000 по 08.10.2000; з 21.01.2002 по 07.04.2004; з 08.04.2004 по 10.06.2004; з 11.06.2004 по 21.08.2005; з 29.08.2005 по 12.01.2006; з 13.01.2006 по 29.10.2006; з 05.12.2006 по 26.04.2007; з 27.04.2007 по 07.05.2007; з 08.05.2007 по 09.07.2007; з 10.07.2007 по 10.05.2010; з 11.05.2010 по 02.09.2012; з 04.09.2012 по 23.11.2014; з 24.11.2014 по 04.04.2018; з 06.04.2018 по 11.01.2020; з 15.01.2020 по 27.07.2021 лише на підставі записів трудової книжки позивача.

Щодо позовної вимоги про зарахування до пільгового стажу періоду навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету з 12.07.1995 по 30.06.2000, Головне управління зазначає що, оскільки, Красноармійська філія Донецького державного технічного університету не відноситься до професійно-технічних навчальних закладів, час навчання в яких зараховується до пільгового стажу, Головним управлінням було зараховано період навчання з 01.09.1995 по 24.06.1999 згідно диплома серії НОМЕР_2 до загального страхового стажу позивача.

Щодо вимоги позивача про застосування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, Головне управління зазначає не має підстав для застосування Роз`яснення №8 від 20.01.1992, оскільки у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи.

На підставі викладеного, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області просить відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1

23 листопада 2021 року представник позивача надав через канцелярію суду відповідь на відзив, відповідно до якої заперечував проти відзиву та наполягав на задоволенні позовних вимог.

30 грудня 2021 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало через канцелярію суду відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити в задоволені позовних вимог.

Свою позицію відповідач вмотивував наступним.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно наданими документами: з 28.07.2000 по 08.10.2002, з 21.01.2002 по 07,04.2004, з 11.06.2004 по 21.08.2005, з 04.09.2012 но 23.11.2014, з 06.04.2018 по 11.01.2020, згідно довідок № 1-722 від 27.05.2021, № 1-723 від 27.05.2021, № 157 від 08.08.2021, оскільки відсутні накази про результати атестації робочих місць; Наказ №176 від 21,04.1997 не відповідає підприємствам, де працював позивач.

Управління зазначає, що відсутні підстави для врахування до пільгового стажу за Списком №1 періодів роботи позивача на шахті згідно документів, виданих підприємствами, що знаходяться на територіях, які тимчасово не контролюються українською владою.

Оскільки у позивача відсутній, передбачений законодавством, пільговий стаж, позивач не має права виходу на пенсію на пільгових умовах за Списком №1 відповідно до ст. 114 розділу XIV-I Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зазначає, що діяло правомірно та повністю відповідно вимог чинного законодавства України.

Ухвалою від 8 жовтня 2021 року суд відкрив провадження по справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.

Ухвалою від 9 грудня 2021 року суд залучив до участі у справі як другого відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області.

Враховуючи, що суддя Хохленков О.В. у період з 9 лютого 2022 року по 18 лютого 2022 року (включно), відсутній, у зв`язку з тимчасовою непрацездатністю (перебував на лікарняному), справу розглянуто у розумний строк після виходу судді з лікарняного.

Суд дослідивши подані матеріали справи встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, про що свідчить паспорт громадянина України НОМЕР_3 , виданий Красноармійським 20.06.1995 року, РНОКПП НОМЕР_1 , місце реєстрації, згідно паспортних даних: АДРЕСА_1 (а.с.5-6).

Відповідач 1, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 13486010, 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3 та суб`єктом владних повноважень.

Відповідач 2, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке є юридичною особою код ЄДРПОУ 20987385, 65012, місто Одеса, вулиця Канатна, 83 та суб`єктом владних повноважень.

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із зверненням від 27.07.2021 призначення пенсії за віком на пільгових умовах в порядку Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058) та доданими документами.

Пунктом 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону, затвердженим постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок №22-1) визначено, що заява на призначення пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України через структурний підрозділ, який здійснює прийом та обслуговування осіб (сервісний центр). Після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, та відповідно до п. 4.3. Порядку №22-1 рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Відповідно до пункту 4.2 Порядку Подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №1058, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 №22-1, розгляд документів, наданих для призначення пенсії ОСОБА_1 провадився за принципом «екстериторіальності».

Рішення про відмову у призначенні пенсії позивачу №155250012895 від 09.09.2021 винесено Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області.

До пільгового стажу не зараховано періоди роботи згідно наданими документами: з 28.07.2000 по 08.10.2002, з 21.01.2002 по 07,04.2004, з 11.06.2004 по 21.08.2005, з 04.09.2012 но 23.11.2014, з 06.04.2018 по 11.01.2020, згідно довідок № 1-722 від 27.05.2021, № 1-723 від 27.05.2021, № 157 від 08.08.2021, оскільки відсутні накази про результати атестації робочих місць; Наказ №176 від 21,04.1997 не відповідає підприємствам, де працював позивач.

Як вбачається із записів трудової книжки серії НОМЕР_4 ОСОБА_1 з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року навчався у закладі професійної освіти за спеціальністю «горне обладнання»,

працював:

з 28.07.2000 року по 08.10.2000 року горним майстром підземним.

з 21.01.2002 року по 07.04.2004 року горним майстром підземним,

з 08.04.2004 року по 10.06.2004 року ГРОЗ підземний,

з 11.06.2004 року по 21.08.2005 року горним майстром підземний,

з 29.08.2005 року по 12.01.2006 року горним майстром підземним,

з 13.01.2006 року по 29.10.2006 року заступником механіка ділянки підземним,

з 05.12.2006 року по 26.04.2007 року горним майстром підземним,

з 27.04.2007 року по 07.05.2007 року учнем горнорабочого підземного,

з 08.05.2007 року по 09.07.2007 року горним майстром підземним,

з 10.07.2007 року по 10.05.2010 року помічником начальника ділянки підземним,

з 11.05.2010 року по 02.09.2012 року горним майстром підземним,

з 04.09.2012 року по 23.11.2014 року горним майстром підземним,

з 24.11.2014 року по 04.04.2018 року горним майстром підземним,

з 06.04.2018 року по 11.01.2020 року горним майстром підземним,

з 15.01.2020 року по теперішній час,

усі перелічені посади передбачають зайнятість повний робочий день під землею, про що свідчать в тому числі і записи у трудовій книжці, що ОСОБА_1 , був зайнятий повний робочий день під землею.

Згідно диплому НОМЕР_5 ОСОБА_1 закінчив Красноармійський фліал Донецького державного технічного університету за спеціальністю гірниче обладнання та присвоєно кваліфікацію спеціаліста гірничого інженера електромеханіка.

Згідно архівної довідки № 20 від 25.05.2021 року ОСОБА_1 у 1995 році був зарахований студентом першого курсу на навчання денного відділення у Красноармійський філіал Донецького державного технічного університету.

Підстава: наказ № 436 від 12.07.1995 року Про зарахування.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1-722 від 27.05.21 ОСОБА_1 у період з 28.07.2000 по 08.10.2000 виконував гірничі роботи за професією майстер гірничий, виданої ДП «Мирноградвугілля».

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №1-723 від 27.05.21 ОСОБА_1 у період з 21.01.2002 по 24.01.2002 навчання в учбовому пункті, у період з25.01.2002 року по 07.04.2004 працював за професією майстер гірничий, у період з 08.04.2004 по 10.06.2004 учень гірника очисного забою, у період з 11.06.2004 по 21.08.2005 майстер гірничий, виданої ДП «Мирноградвугілля».

Згідно довідки 1-724 від 27.05.2021 ОСОБА_1 працював в ВП «Шахта «Родинська» ДП «Мирноградвугілля» і за час навчання в учбовому пункті в квітні 2004 року - 2 робочі дні оплата проводилась по тарифній ставці підземного робітника.

Згідно довідки 107-АР від 27.05.2021 шахта «Родинська» тресту «Красноармійськвугілля», здана в експлуатацію в грудні 1954 року. В 1959 році шахта «Запорізька» була з`єднана з шахтою №2 «Родинська» в шахтоуправління «Родинське» тресту «Красноармійськвугілля». З 01.04.1976 року по 31.01.1981 року на підставі наказу Міністра вугільної промисловості № 80 від 24.02.1975 року комбінат «Красноармійськвугілля» був перетворений у виробниче об`єднання «Добропіллявугілля». З 31.01.1981 року на підставі наказу Міністра вугільної промисловості УРСР № 19 від 30.01.1981р. шахта «Родинська» увійшла до складу виробничого об`єднання «Красноармійськвугілля». З 01.07.1997 року шахта «Родинська» увійшла до складу Державного відкритого акціонерного товариства «Шахтоуправління «Центральне» державної холдингової компанії «Селидіввугілля». З 01.09.1998 року перейменувалася в Державне відкрите акціонерне товариство шахта «Родинська» державної холдингової компанії «Селидіввугілля». З 18.12.1998 року перейменована в державне підприємство «Шахта «Родинська» виробничого об`єднання «Красноармійськвугілля». 23.06.2003 рік державне підприємство «Шахта «Родинська» виробничого об`єднання «Красноармійськвугілля» перейменована у відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська державного підприємства» «Красноармійськвугілля». З 01.01.2005г. державне підприємство «Красноармійськвугілля» реорганізовано в державне підприємство «Донецька вугільна коксівна компанія». Відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля» перейменована у відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська» державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія». Наказ від 16.12.2004р. №28.

З 01.06.2005 року державне підприємство «Красноармійськвугілля» вийшло з складу державного підприємства «Донецька вугільна коксівна компанія» і відновило свою господарську діяльність. Наказ Міністерства палива і енергетики від 26.05.2005р. № 238.

Відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська державного підприємства» «Донецька вугільна коксівна компанія» перейменувався у відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля».

Відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська» державного підприємства «Красноармійськвугілля» перейменувався у відокремлений підрозділ «Шахта «Родинська» державного підприємства «Мирноградвугілля».

У зв`язку з ліквідацією ВП «Шахта «Родинська» архівна документація передана для зберігання та оформлення на підставі цих документів довідок і копій до ВП «Шахта «Капітальна». Наказ Міністерства енергетики та вугільної промисловості № 551 від 08.08.2017, наказ ДП «Мирноградвугілля» № 230 від 19.07.2019.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №420 від 18.06.2021 ОСОБА_1 у період з 23.02.2000р.(нак.№553к від 24.02.2000р.) по 28.02.2000р.(нак.№658к від 28.02.2000р.) - учень електрослюсаря підземного дільниці РВУ з оплатою підземного робочого, з 29.08.2005р. по 20.09.2005р. - навчальний пункт з оплатою підземного робочого, період з 21.09.2005р.(нак.№4203к від 21.09.2005р.) по 12.01.2006р. - майстер гірничий підземний дільниці РМД-2, з 13.01.2006р.(нак.№202к від 13.01.2006р.) по 29.10.2006р.(нак.№4942к від 30.10.2006р.) - заступник механіка підземний дільниці РМД-2.

Згідно наказу № 176 від 21.04.1997 «Про затвердження переліку професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням» затверджено перелік професій та посад, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №162.

Згідно наказу № 1166к від 16.04.2002 «Про затвердження переліку професій та посад з пільговим пенсійним забезпеченням» затверджено перелік професій та посад, зайнятість у яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах згідно з Постановою Кабінету Міністрів України №162.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №243ар від 20.07.2021 ОСОБА_1 у період з 05.12.2006 по 26.04.2007 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією гірничий майстер підземний, у період з 27.04.2007 по 07.05.2007 позивач виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою учень гірника підземного, за період з 08.05.2007 по09.07.2007 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою гірничий майстер підземний.

Згідно довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній №244ар від 20.07.2021 ОСОБА_1 у період з 10.07.2007 по 10.05.2010 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля підземним способом за професією помічник начальника, у період з 11.05.2010 по 03.09.2012 позивач виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою гірничий майстер підземний, за період з 24.11.2014 по 04.04.2018 виконував гірничі роботи з видобутку вугілля за посадою гірничий майстер підземний.

Згідно довідки про період роботи на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» №157 від 08.06.2021 ОСОБА_1 працював повний робочий день на підземних роботах ТОВ «Краснолиманське». Робітники ТОВ «Краснолиманське» зайняті видобутком вугілля підземним способом на ДП «ВК «Краснолиманська». Працював з 04.09.2012 (н.№166) по 23.11.2014 (звільнено: н.№543к від 13.03.2018) за професією майстер гірничий дільниці з підготовчих робіт

Виконувались роботи на виробництві гірничі роботи, ведення гірничих та інших видів робіт з метою добування вугілля за професією майстер гірничий, що передбачено Списком 1 розділ 1.

Накази про атестацію робочих місць по підприємству: №129 від 30.12.2004р.; №479 від 29.12.2006р.; №133 від 17.07.2008р.; №1000 від 10.12.2009р.; №586 від 16.04.2010р.; №212 від 11.11.2011р.; №1083 від 15.07.2013р.; №302 від 30.03.2018р.

Згідно довідки №729 від 18.06.2021 оплата днів учбового пункту у вересні 2012 р.- 4 р. дня проводилась по тарифній ставці першого розряду підземного робітника загальної групи тарифних ставок.

Згідно довідки про підтвердження трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів в ній 2/837 від 08.06.2021 ОСОБА_1 з 15.01.2020 року по теперішній час працює за посадою майстер гірничий підземний гірничопрохідницької дільниці.(а.с.16-28).

Вважаючи неправомірними дії відповідача щодо незарахування до пільгового стажу за Списком № 1 період навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року, та періоди роботи на підприємстві ДП «Шахта «Родинська» з 28.07.2000 по 08.10.2000, з 21.01.2002 по 21.08.2005; на підприємстві «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-західна № 1» з 29.08.2005 по 29.10.2006; на підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 05.12.2006 по 02.09.2012; на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 06.04.2018 по 11.01.2020; на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 15.01.2020 по 27.07.2021, позивач звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією України та Законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.07.2014 №280 Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є: реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; внесення пропозицій Міністрові соціальної політики щодо забезпечення формування державної політики із зазначених питань; виконання інших завдань, визначених законом.

Відповідно до ст.58 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" пенсійний фонд є органом, який здійснює керівництво та управління солідарною системою, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду, вирішує питання, пов`язані з веденням обліку пенсійних активів застрахованих осіб на накопичувальних пенсійних рахунках, здійснює адміністративне управління Накопичувальним фондом та інші функції, передбачені цим Законом і статутом Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.1 ст.2 ст.114 Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до п.«б» ч.1 ст.13 Закону України Про пенсійне забезпечення на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно ст.62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846, затверджений Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Згідно з абзацом першим пункту 1.1 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (далі - Порядок №22-1), заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).

Пунктом 1.6, абзацом першим пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку №22-1 передбачено, що звернення за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію або не раніше ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття органом, що призначає пенсію, відповідної заяви.

Відповідно до абзацу третього пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку №22-1 у разі якщо до заяви про призначення пенсії додані не всі необхідні документи, орган, що призначає пенсію, письмово повідомляє заявника про те, які документи необхідно подати додатково, про що в заяві про призначення пенсії робиться відповідний запис. Якщо вони будуть подані не пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, то днем звернення за призначенням пенсії вважається день прийняття заяви про призначення пенсії або дата, зазначена на поштовому штемпелі місця відправлення заяви.

Якщо поданих документів достатньо для визначення права особи на призначення пенсії, пенсія призначається на підставі таких документів. При надходженні додаткових документів у визначений строк розмір пенсії переглядається з дати призначення. У разі надходження додаткових документів пізніше трьох місяців із дня повідомлення про необхідність їх подання пенсія перераховується зі строків, передбачених частиною четвертою статті 45 Закону (абзац четвертий пункту 1.7 розділу I "Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії" Порядку №22-1).

Підпунктом 2 пункту 2.1 розділу II "Документи, необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший" Порядку №22-1 встановлено, що до заяви про призначення пенсії за віком додаються документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 4 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року №10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за №785/25562 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 27 березня 2018 року №8-1) (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.

Згідно з пунктом 3.2 розділу ІІІ "Підготовка і подання документів для призначення пенсій" Порядку №22-1 у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії посадова особа підприємства, установи, організації оформляє всі необхідні документи і направляє їх до органу, що призначає пенсію, за місцезнаходженням підприємства, установи, організації або передає документи працівнику для їх подачі до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації). У необхідних випадках посадова особа підприємства, установи, організації надає працівнику допомогу щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії. У разі якщо підготовлено не всі необхідні для призначення пенсії документи, до органу, що призначає пенсію, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково у строки, передбачені пунктом 1.7 розділу І цього Порядку.

Пунктом 3.3 розділу ІІІ "Підготовка і подання документів для призначення пенсій" Порядку №22-1 передбачено, що орган, що призначає пенсію, надає: роз`яснення підприємствам, установам, організаціям та особам з питань призначення та виплати пенсій; у разі необхідності - бланки документів; допомогу особам, зазначеним у пунктах 1.1 і 1.2 розділу І цього Порядку, щодо одержання відсутніх документів для призначення пенсії; у разі необхідності - допомогу щодо визначення права на пенсію до звільнення особи з посади, яка дає право на її призначення.

Відповідно до абзацу першого пункту 4.1 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Згідно з абзацами першим, другим пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1 не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Після надходження даних про сплату страхових внесків за останній місяць роботи, що передує місяцю подання заяви про призначення пенсії, протягом місяця проводиться перерахунок пенсії з урахуванням цього періоду з дати призначення пенсії. При цьому, якщо у разі проведення перерахунку пенсії її розмір зменшився, виплата пенсії в новому розмірі проводиться з місяця, наступного за місяцем проведення перерахунку.

Рішення органу про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший візується спеціалістом, який його підготував, та спеціалістом, який його перевірив. Рішення підписується начальником управління (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу начальника управління щодо розподілу обов`язків) та завіряється печаткою управління (абзац шостий пункту 4.3 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1).

Відповідно до пункту 4.7 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

У разі звернення пенсіонера видається виписка з розпорядження про призначення (перерахунок) пенсії з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), яка врахована при розрахунку пенсії (абзац другий пункту 4.9 розділу ІV "Приймання, оформлення і розгляд документів" Порядку №22-1).

З системного аналізу вищенаведених норм права слідує, що орган, що призначає пенсію, після надходження відповідної заяви (про призначення пенсії) разом з поданими документами зобов`язаний письмово повідомити особу, яка звернулась з такою заявою, про недостатність поданих документів та необхідність надання у тримісячний строк з дня прийняття заяви додаткових документів для призначення пенсії. При цьому, перелік документів, які необхідно подати додатково, а також строк для їх подання мають бути зазначені органом, що призначає пенсію, у розписці, яка видається особі, що звернулась з заявою про призначення пенсії. Невиконання таких вимог органом, що призначає пенсію, призводить до позбавлення особи, яка звертається з заявою про призначення пенсії, права надати у тримісячний строк додаткові документи та унеможливлює перегляд розміру пенсії з дати її призначення.

Відповідно до статті 62 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-XII "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон №1788-XII) основним документом, що підтверджує стаж роботи є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року №383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за №1451/11731 (далі - Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Згідно з пунктом 4 Порядку проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.92 №442 (далі - Порядок проведення атестації робочих місць), атестація робочих місць за умовами праці (далі - атестація) проводиться в строки, передбачені колективним договором, але не рідше одного разу на 5 років. Зазначена постанова набула чинності з 21.08.92. Це означає, що при призначенні пенсії за віком на пільгових умовах для зарахування до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, певного 5-річного періоду роботи зі шкідливими і важкими умовами праці після 21.08.92, відповідне право впродовж цього періоду повинне бути підтверджене за результатами атестації (пункти 4, 4.1 Порядку №383).

Пунктом 4.2 Порядку №383 встановлено, що результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. У разі докорінної зміни умови і характеру праці для підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах має бути проведена позачергова атестація. Такий же порядок застосовується у разі припинення діяльності підприємства, установи, організації із визначенням правонаступника.

У разі підтвердження цього права за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97 (впродовж 5 років після введення в дію Порядку проведення атестації робочих місць), до стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, зараховується весь період роботи на даному підприємстві у виробництвах, передбачених Списками, тобто період роботи із шкідливими умовами праці, до дати видання наказу на підприємстві про результати проведення атестації та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку (пункт 4.3 Порядку №383).

Відповідно до пунктів 4.4, 4.5 Порядку №383 якщо атестація була вперше проведена після 21.08.97, у разі підтвердження права на пенсію за віком на пільгових умовах, до пільгового стажу зараховується весь період роботи до 21.08.92, 5-річний період роботи на даному підприємстві, що передує даті видання наказу про її результати, та період роботи впродовж наступних 5 років з урахуванням пункту 4.2 цього Порядку. Якщо ж атестація з 21.08.92 не проводилася чи за результатами атестації, вперше проведеної після 21.08.97, право не підтвердилось, до пільгового стажу зараховується лише період роботи із шкідливими умовами праці на даному підприємстві, в установі чи організації до 21.08.92 включно, тобто до набуття чинності Порядком проведення атестації робочих місць. У такому ж порядку зараховується пільговий стаж, якщо за результатами атестації, вперше проведеної до 21.08.97, право на пільгове пенсійне забезпечення не підтвердилось.

Пунктом 10 Порядку №383 встановлено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку із наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та, у разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 №637.

Атестація робочих місць здійснюється на підприємствах, в організаціях та установах незалежно від форм власності і господарювання згідно з Порядком проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01 серпня 1992 року №442, та розробленими на виконання цієї постанови Методичними рекомендаціями для проведення атестації робочих місць за умовами праці, затвердженими постановою Міністерства праці України від 01 вересня 1992 року №41. Відповідно до зазначених нормативних актів документами, які підтверджують результати атестації робочого місця за умовами праці, можуть бути: карта умов праці, наказ по підприємству про затвердження переліку робочих місць, виробництв, професій і посад з пільговим пенсійним забезпеченням працівників; трудова книжка із записом про витяг із зазначеного наказу або з додатком такого витягу.

Верховний Суд сформулював правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії у подібних правовідносинах. Так, Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі №520/15025/16-а зазначила, що особи, які зайняті на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2, але з вини власника на таких підприємствах не було проведено атестацію робочого місця, мають право на зарахування стажу роботи на таких посадах до спеціального стажу, необхідного для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком №2, відповідно до пункту "б" статті 13 Закону №1788-XII.

Цей висновок є також застосовним і щодо осіб, зайнятих на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №1.

При цьому на працівника, зайнятого на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, не можна покладати відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць за умовами праці. Непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємств або уповноваженим ним органом не може позбавляти громадян їх конституційного права на соціальний захист, у тому числі щодо надання пенсій за віком на пільгових умовах. Контроль за додержанням підприємствами правил проведення атестації робочих місць за умовами праці покладається на відповідні повноважні державні контролюючі органи, зокрема Держпраці.

Отже, Велика Палата Верховного Суду вважає, що непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць власником підприємства не може бути підставою для відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідальність за непроведення або несвоєчасне проведення атестації робочих місць покладається на власника підприємства, а не працівника. При цьому контролюючу функцію у відносинах щодо проведення атестації робочих місць на підприємстві виконує держава в особі відповідних контролюючих органів, а не працівник.

Враховуючи викладене, суд не приймає посилання відповідача щодо відсутності підтвердження не породжує виникнення права на зарахування пільгового стажу.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року №637 (далі - Порядок №637), передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Особливості підтвердження трудового стажу окремих категорій працівників визначені пунктом 20 Порядку №637, згідно з яким, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток №5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Тобто, надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Надання уточнюючої довідки підприємства, установи або організації необхідне лише у двох випадках: за відсутності трудової книжки як такої або необхідних записів у ній, які визначають право на пільгове пенсійне забезпечення.

Трудова книжка позивача містить наступні записи з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року навчався у закладі професійної освіти за спеціальністю «горне обладнання»,

працював:

з 28.07.2000 року по 08.10.2000 року горним майстром підземним.

з 21.01.2002 року по 07.04.2004 року горним майстром підземним,

з 08.04.2004 року по 10.06.2004 року ГРОЗ підземний,

з 11.06.2004 року по 21.08.2005 року горним майстром підземний,

з 29.08.2005 року по 12.01.2006 року горним майстром підземним,

з 13.01.2006 року по 29.10.2006 року заступником механіка ділянки підземним,

з 05.12.2006 року по 26.04.2007 року горним майстром підземним,

з 27.04.2007 року по 07.05.2007 року учнем горнорабочого підземного,

з 08.05.2007 року по 09.07.2007 року горним майстром підземним,

з 10.07.2007 року по 10.05.2010 року помічником начальника ділянки підземним,

з 11.05.2010 року по 02.09.2012 року горним майстром підземним,

з 04.09.2012 року по 23.11.2014 року горним майстром підземним,

з 24.11.2014 року по 04.04.2018 року горним майстром підземним,

з 06.04.2018 року по 11.01.2020 року горним майстром підземним,

з 15.01.2020 року по теперішній час,

З огляду на наведене, враховуючи сукупність належних та допустимих доказів, суд дійшов висновку, що записи у трудовій книжці, підтверджують характер роботи позивача, що надає право включення вищевказаних періодів роботи до стажу, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Щодо позовної вимоги про зарахування до пільгового стажу періоду навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету з 12.07.1995 по 30.06.2000, суд зазначає наступне.

Пунктом 8 Порядку №637, встановлено, що час навчання у вищих навчальних, професійних навчально-виховних закладах, навчальних закладах підвищення кваліфікації та перепідготовки кадрів, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі підтверджується дипломами, посвідченнями, свідоцтвами, а також довідками та іншими документами, що видані на підставі архівних даних і містять відомості про періоди навчання.

Суд зазначає, що на момент навчання позивача порядок визначення трудового стажу, який давав право на пенсію за віком регулювався Постановою Кабінету Міністрів СРСР від 03.08.1972 №590 "Про затвердження положення про порядок призначення та виплати державних пенсій" (далі-Порядок).

Згідно підпункту "і" пункту 109 вказаного Порядку встановлено, що крім роботи в якості робітника або службовця в загальний стаж роботи зараховується також навчання у вищих навчальних закладах, середніх спеціальних закладах (технікумах, педагогічних та медичних училищах і т.д.), партійних школах, совпартшколах, школах профрухів, на робфаках, перебування в аспірантурі, докторантурі та клінічній ординатурі. При призначенні пенсій по старості періоди вказані у підпункті "і" зараховуються в стаж при умові, що цим періодам передувала робота в якості робітника чи службовця, або служба в складі Військових сил СРСР.

Так, згідно диплому НОМЕР_5 ОСОБА_1 закінчив Красноармійський філіал Донецького державного технічного університету за спеціальністю гірниче обладнання та присвоєно кваліфікацію спеціаліста гірничого інженера електромеханіка.

Згідно архівної довідки № 20 від 25.05.2021 року ОСОБА_1 у 1995 році був зарахований студентом першого курсу на навчання денного відділення у Красноармійський філіал Донецького державного технічного університету.

Підстава: наказ № 436 від 12.07.1995 року Про зарахування.

Згідно зі ст.48 Кодексу законів про працю України та ст.62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації або у фізичної особи понад п`ять днів. Трудові книжки ведуться також на позаштатних працівників при умові, якщо вони підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, студентів вищих та учнів професійно-технічних навчальних закладів, які проходять стажування на підприємстві, в установі, організації.

Працівникам, що стають на роботу вперше, трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після прийняття на роботу. Студентам вищих та учням професійно-технічних навчальних закладів трудова книжка оформляється не пізніше п`яти днів після початку проходження стажування.

До трудової книжки заносяться відомості про роботу, заохочення та нагороди за успіхи в роботі на підприємстві, в установі, організації; відомості про стягнення до неї не заносяться.

Під час навчання позивача діяли норми Інструкції про порядок ведення трудових книжок на підприємствах, в установах та організаціях, затвердженої постановою Держкомпраці СРСР від 20.06.1974 №162 пункт 2.15 якої передбачав, що студентам, особам, які навчаються, аспірантам та клінічним ординаторам, що мають трудові книжки, учбовий заклад (науковий заклад) вносить запис про час навчання на денних відділеннях (в тому числі підготовчих) вищих і середніх спеціальних учбових закладах, в партійних школах і школах профруху. Підставою для таких записів є накази учбового закладу (науковий заклад) про зарахування або відрахування студента, особи, яка навчається, аспіранта, клінічного ординатора.

Також відповідно до п.2.16 чинної Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 №58, для студентів, слухачів курсів, учнів, аспірантів, та клінічних ординаторів, які мають трудові книжки, навчальний заклад (наукова установа) вносить записи про час навчання на денних відділеннях (у тому числі підготовчих) вищих навчальних закладів. Підставою для таких записів є накази навчального закладу (наукової установи) про зарахування на навчання та про відрахування з числа студентів, учнів, аспірантів, клінічних ординаторів.

Період роботи зазначених студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів у студентських таборах, при проходженні виробничої практики і при виконанні науково-дослідної госпдоговірної тематики і при проходженні стажування підтверджується відповідною довідкою із зазначенням спеціальності, кваліфікації, посади та часу роботи. На підставі цих довідок навчальні заклади (наукові установи) забезпечують занесення до трудових книжок студентів, учнів, аспірантів та клінічних ординаторів відомостей про роботу та стажування згідно з одержаними даними. Довідки зберігаються в особистих справах зазначених осіб, як документи суворої звітності.

Тобто, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами тільки у випадках відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи.

З аналізу вищевикладеного та з урахуванням норм законодавства, які регулюють спірні правовідносини, позивач був студентом Донецького державного технічного університету за спеціальністю гірниче обладнання та присвоєно кваліфікацію спеціаліста гірничого інженера електромеханіка з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року та працював з 28.07.2000 року по 08.10.2000 року горним майстром підземним.

Щодо додаткових документів для призначення пенсії, наявних у позивача та доданих до позовної заяви і звернення до відповідача, суд вважає за необхідне зазначити таке.

Згідно з частиною другою статті 14 Закону України від 20 березня 2003 року №638-ІV "Про боротьбу з тероризмом" (зі змінами, внесеними Законом України від 05 червня 2014 року) у районі проведення антитерористичної операції можуть вводитися тимчасово обмеження прав і свобод громадян.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085 (в редакції розпорядження Кабінету Міністрів України від 7 лютого 2018 року №79-р) м. Макіївка Донецької області належить до населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Закон України від 18 січня 2018 року №2268-VIII "Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях" (далі - Закон №2268-VIII) має на меті визначити особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях.

У межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях діє особливий порядок забезпечення прав і свобод цивільного населення, визначений цим Законом, іншими законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, принципами та нормами міжнародного права.

Відповідно до частин другої та третьої статті 9 Закону України від 15 квітня 2014 року №1207-VII "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Європейський суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (пункт 53 рішення у справі "Ковач проти України" від 07 лютого 2008 року, пункт 59 рішення у справі "Мельниченко проти України" від 19 жовтня 2004 року, пункт 50 рішення у справі "Чуйкіна проти України" від 13 січня 2011 року, пункт 54 рішення у справі "Швидка проти України" від 30 жовтня 2014 року тощо).

Це означає, що суд має оцінювати фактичні обставини справи з урахуванням того, що права, гарантовані Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, мають залишатися ефективними та людину не можна ставити в ситуацію, коли вона завідомо не може реалізувати своїх прав.

Відповідно до частини другої статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

За статтею 14 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод користування правами та свободами, визнаними в цій Конвенції, має бути забезпечене без дискримінації за будь-якою ознакою.

Отже, позивач опинився в ситуації, що відповідно позбавляє його можливості забезпечити належний захист своїх прав.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до частини третьої статті 23 Загальної Декларації прав людини, пункту 4 частини першої Європейської Соціальної хартії та частини третьої статті 46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Крім того, відповідач має враховувати висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини (зокрема, "Loizidou v. Turkey", "Cyprus v. Turkey"), а також Молдови та Росії (зокрема, "Mozer v. the Republic of Moldova and Russia", "Ilascu and Others v. Moldova and Russia"), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Застосовуючи "намібійський виняток" у справі "Кіпр проти Туреччини", ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.

Враховуючи викладене, суд вважає, що у даному випадку і при обставинах, що склались у зв`язку з тимчасовою окупацією певних територій Донецької області, з метою відновлення порушеного права позивача Управління пенсійного фонду має врахувати уточнюючі страховий стаж довідки та інші документи, видані ОСОБА_1 підприємствами, установами та організаціями, що розташовані на тимчасово непідконтрольній українській владі території, оскільки їх неприйняття порушуватиме баланс між конституційним правом позивача на соціальне забезпечення та завданням відповідача щодо перевірки правильності нарахування пенсії.

Крім того, на підставі п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-1 від 25 листопада 2005 року, в редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 07 липня 2014 року №13-1) при прийманні документів орган, що призначає пенсію:

1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж.

2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;

3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).

Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Згідно п.4.7 Порядку право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що рішення відповідача про відмову позивачу в призначенні пенсії на пільгових умовах не відповідає вимогам щодо всебічного, повного та об`єктивного розгляду всіх поданих документів, є неправомірним, а тому суд вважає позовні вимоги про визнання протиправним та скасування цього рішення обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо вимоги позивача про застосування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, суд зазначає наступне.

Працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років (частина третя статті 114 Закону № 1058).

Як встановлено судом, у позивача не вистачає реального стажу 25 років підземних робіт/робіт в металургії.

При цьому позивач вважає, що до такого стажу має бути зарахований стаж роботи із підвищеною кратністю 1.75 (рік за рік і 9 місяців) його ж підземний стаж.

Підставою такого зарахування позивач називає роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбаченим статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

У вказаному роз`ясненні визначено, що працівникам зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку відповідно до статті 14 Закону № 1788-XII, але не відпрацювали повного стажу, передбаченого зазначеною статтею Закону № 1788-XII, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної роботи та роботи у металургії із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці;

- кожного повного року роботи, передбаченого у відповідних розділах Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад та показників, які дають право на пільгове пенсійне забезпечення за 9 місяців.

Суд звертає увагу, що посилання у роз`ясненні на статтю 14 Закону № 1788-XII слід застосовувати і при призначенні пенсії за статтею 114 Закону № 1058, оскільки зміст цих статей є тотожним.

З аналізу наведених норм вбачається, що правила кратності полягають у наступному: в разі, якщо особа не має достатньо «підземного» стажу, до нього може додатково зараховуватися інший пільговий стаж.

Крім того, «підземний» стаж на провідних професіях зараховується із збільшеною кратністю.

Так, стаж на провідних професіях зараховується до «підземного» із збільшеною кратністю 1.25 (1 рік роботи за 1 рік роботи 3 місяці), а решта видів пільгового стажу, що не відносяться до підземного, із зменшеною кратністю 0.75 (1 рік роботи за 9 місяців).

Доводи позивача зводяться до того, що в разі, коли особі не вистачає «підземного» стажу, їй необхідно зарахувати цей же «підземний» стаж із кратністю 1.75 (1 рік роботи за 1 рік і 9 місяців).

Наведене суперечить змісту та логіці Роз`яснення № 8, оскільки кратність має застосовуватися не до «підземного» стажу, а до інших видів пільгового стажу, у випадку недостатності «підземного».

Суд звертає увагу, що наведені вище правові висновки відповідають позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 04.06.2019 у справі № 333/3704/16-а.

З неї, зокрема, вбачається, що застосування кратності рік за 9 місяців здійснюється у випадку наявності у особи пільгового стажу за Списком № 1, крім «підземного». До самого ж «підземного» стажу кратність застосовується лише у випадку, якщо він відноситься до провідних професій.

Таким чином, вимога позивача про застосування роз`яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року №8, задоволенню не підлягає.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат між сторонами суд виходить з вимог частини першої статті 139 КАС України, за якими при задоволені позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем при зверненні до суду із даним позовом був сплачений судовий збір в сумі 908 грн. (а.с. 1).

Враховуючи, що позов судом задоволений у повному обсязі, суд приходить до висновку з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, як суб`єкта владних повноважень, на користь позивача слід стягнути судові витрати в сумі 908 грн., які були понесені позивачем при зверненні до суду із даним позовом.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132,159-161,164,192-194,224-228,241-247, 255,253-263,293-295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до відповідача 1 Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (84122, Донецька область, місто Слов`янськ, пл.Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010), до відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, місто Одеса, вулиця Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити частково.

Визнати незаконними та скасувати Рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 03.08.2021 року № 056650006085 про відмову в призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) від 27.07.2021 року про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 період навчання в Красноармійській філії Донецького державного технічного університету з 12.07.1995 року по 30.06.2000 року, та періоди роботи на підприємстві ДП «Шахта «Родинська» з 28.07.2000 по 08.10.2000, з 21.01.2002 по 21.08.2005; на підприємстві «Вугільна компанія «Шахта «Красноармійська-західна № 1» з 29.08.2005 по 29.10.2006; на підприємстві «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 05.12.2006 по 02.09.2012; на підприємстві ТОВ «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 04.09.2012 по 23.11.2014; на підприємстві ДП «Вугільна компанія «Краснолиманська» з 24.11.2014 по 04.04.2018; на підприємстві ООО «Краснолиманське» з 06.04.2018 по 11.01.2020; на підприємстві ТОВ «Шахтобудівельна компанія» з 15.01.2020 по 27.07.2021.

В іншій частині позовних вимог, відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) судовий збір сплачений при поданні позову до суду в розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень.

Повний текст рішення складено та підписано суддею головуючим 21 лютого 2022 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя О.В. Хохленков