Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 570/5857/21
Номер провадження 2/570/414/2022
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 лютого 2022 року
Рівненський районний суд Рівненської області в особі:
судді Красовського О.О.
з участю:
секретаря судових засідань Гречки О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Рівне (в порядку спрощеного позовного провадження та в порядку заочного розгляду) цивільну справу за позовом Рівненського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Рівненський міський центр зайнятості звернулось до суду з вимогами про стягнення коштів, отриманих незаконно відповідачкою ОСОБА_1 . Представник позивача зазначає, що 21.04.2021 за послугами до Рівненського міського центру зайнятості звернулась відповідачка. Згідно поданої заяви про надання статусу безробітної від 29.04.2021, керуючись ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 29.04.2021р. було надано статус безробітної. Відповідно до заяви про призначення виплати допомоги по безробіттю відповідачці призначена допомога по безробіттю з 29.04.2021 по 29.07.2021. Під час реєстрації та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 надала недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови надання статусу безробітної та перебування на обліку в центрі зайнятості, тим самим порушилач. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», у подальшому отримала грошові кошти.З таких обставин представник позивача просить стягнути з ОСОБА_1 кошти, отримані незаконно, в сумі 3002 грн. 16 коп., та покласти на неї судові витрати.
Представник позивача не з`явилася в судове засідання. Згідно поданої заяви позов підтримує, просить справу розглядати без їх участі. В разі неявки відповідачки не заперечує щодо можливості проведення заочного розгляду справи.
Відповідачка не з`явилася в судове засідання. Згідно до положень ЦПК України про порядок повідомлення особи про час та місце судового засідання відповідачка є належним чином повідомленим про час та місце судового розгляду даної цивільної справи. Крім того, на веб-сайті суду розміщується список справ, що призначені судом до розгляду, і така інформація є відкритою, загальнодоступною та зрозумілою; і при бажанні відповідачка мала можливість отримати інформацію про дату і час розгляду справи. Від сторони не надходили заяви про відкладення розгляду справи чи про слухання справи без її участі.
Судом враховується практика ЄСПЛ, зокрема позиція, викладена у справі "Пономарьов проти України", в межах якої Суд зазначив, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.
Також враховуються висновки у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії", де зазначено: заявник зобов`язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватись від використання прийомів, які пов`язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
Суд наголошує, що відкладення розгляду справи є правом та прерогативою суду, основною передумовою для якого є не відсутність у судовому засіданні представників сторін чи учасників справи, а неможливість вирішення спору у відповідному судовому засіданні. Суд вважає, що справу можливо розглянути на підставі наявних доказів, участь сторін у справі не є обов`язковою. Тому суд вважає за можливе застосувати положення ЦПК України щодо можливості проведення заочного розгляду справи.
Дослідивши докази, надані сторонами на виконання вимог ст. 81 ЦПК України і які сторони вважають достатніми для обґрунтування і заперечення своїх позовних вимог, з`ясувавши фактичні обставини справи суд вважає, що позов підлягає до задоволення.
Як встановлено в судовому засіданні, відповідно до п. 1, п. 2 ст. 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» Фонд загальнообов`язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (далі - Фонд) створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про зайнятість населення» центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи. Згідно п. 1, п. 19 та п. 21 ч. 2 ст. 22 цього ж Закону, територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, відповідно до покладених на них завдань здійснюють управління та оперативне розпорядження фінансовими ресурсами Фонду загальнообов`язкового державного соціального старування України на випадок безробіття в межах затвердженого бюджету Фонду відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»; здійснюють контроль за використанням коштів Фонду загальнообов`язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, застосовують в установленому законодавством порядку фінансові санкції та накладають адміністративні штрафи; забезпечують надання соціальних послуг та виплату матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» та цього Закону.
21.04.2021 за послугами до Рівненського міського центру зайнятості звернулась ОСОБА_1 . Згідно поданої заяви про надання статусу безробітної від 29.04.2021, керуючись ст. 43 Закону України «Про зайнятість населення» ОСОБА_1 29.04.2021р. було надано статус безробітної. Відповідно до заяви про призначення виплати допомоги по безробіттю ОСОБА_1 призначена допомога по безробіттю з 29.04.2021 по 29.07.2021. У заяві про надання статусу безробітної від ОСОБА_1 зазначила, що вона не є членом особистого селянського господарства.
З метою встановлення достовірності даних та документів, поданих ОСОБА_1 до Рівненського міського центру зайнятості під час реєстрації в статусі безробітної та для підтвердження того, чи відноситься ОСОБА_1 до членів особистого селянського господарства, Рівненським міським центром зайнятості направлено запит до Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області.
На означений запит надійшла відповідь Зорянської сільської ради Рівненського району Рівненської області від 18.08.2021 №1187/02-12/21 та довідка від 18.08.2021 в якій повідомлено про те, що ОСОБА_1 є членом особистого селянського господарства.
Відповідно до ч.1 ст. 4. Закону України «Про зайнятість населення» до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Відповідно до п.п. 4 п. 2 ст. 44 Закону України «Про зайнятість населення» безробітні зобов`язані інформувати територіальний орган центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, протягом трьох робочих днів про обставини припинення реєстрації, визначені у частині першій статті 45 цього Закону, а саме про зайнятість особи, в тому числі віднесення до членів особистого селянського господарства.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» громадяни, зареєстровані в установленому порядку в центрі зайнятості як безробітні, зобов`язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Під час реєстрації та отримання статусу безробітної ОСОБА_1 надала недостовірні відомості про обставини, що впливають на умови надання статусу безробітної та перебування на обліку в центрі зайнятості, тим самим порушилач. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».
Водночас, частиною 3 статті 44 Закону України «Про зайнятість населення» встановлено, що відповідальність за достовірність поданих до територіального органу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, даних та документів, на підставі яких приймається рішення щодо реєстрації безробітного та призначення матеріального забезпечення, надання соціальних послуг, покладається на зареєстрованого безробітного.
Видами забезпечення згідно п. 1 ст. 7 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»: допомога по безробіттю, у тому числі одноразова її виплата для організації безробітним підприємницької діяльності.
Відповідно до п.п. 8 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про зайнятість населення» реєстрація безробітного в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, припиняється у разі: встановлення факту подання особою недостовірних даних та документів, на підставі яких було прийнято рішення про надання їй статусу безробітного, призначення (виплати) матеріального забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов`язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Так, у зв`язку з подачею ОСОБА_1 недостовірних відомостей про членство в особистому селянському господарстві, зазначених в заяві про надання статусу безробітної від 29.04.2021, допомога по безробіттю, виплачена їй, підлягає стягненню з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення, а саме з 29.04.2021р. (дата надання статусу безробітної).
Під час перебування на обліку в Рівненському міському центрі зайнятості в статусі безробітної, за період з 29.04.2021р. по 02.08.2021р. (дата припинення реєстрації) ОСОБА_1 отримала матеріальне забезпечення - допомогу по безробіттю в сумі 3002,16грн. (три тисячі дві гривні шістнадцять копійок), що підтверджується довідкою Рівненського міського центру зайнятості від 06.09.2021р. № 01-40/1583 про виплачену суму матеріального забезпечення за період з 29.04.2021р. по 02.08.2021р.
Рівненським міським центром зайнятості ОСОБА_1 було надіслано повідомлення від 10.09.2021р. № 07-19/1596 з пропозицією добровільно повернути кошти, отримані обманним шляхом. Однак, вказане повідомлення повернулось без вручення у зв`язку з закінченням терміну зберігання. На телефонні дзвінки та повідомлення ОСОБА_1 не відповідає. Допомога по безробіттю належна до повернення ОСОБА_1 не відшкодована.
Відповідно до положень статті 212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Статтею 214 ЦК України передбачено, особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов`язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна. Особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, має право вимагати відшкодування зроблених нею необхідних витрат на майно від часу, з якого вона зобов`язана повернути доходи.
За наведеного суд вважає, що заявлений позов є обґрунтованим, доведеним, а тому є таким, що підлягає до задоволення.
Розподіл між сторонами судових витрат суд вирішує за правилами ст. 141 ЦПК України.
Керуючись ст. ст. 12, 89, 141, 259, 263-265, 280 - 284 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов Рівненського міського центру зайнятостідо ОСОБА_1 про стягнення коштів - задоволити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 (дата народження ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Рівненського міського центру зайнятості кошти, отримані незаконно, в сумі 3002 грн. 16 коп. (три тисячі дві гривні шістнадцять копійок) на р/р UA478201720355469005700703761 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 - із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення незаконно отриманої допомоги по безробіттю по гр. ОСОБА_1 ».
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Рівненського міського центру зайнятості судовий збір в розмірі 2270,00 грн. (дві тисячі двісті сімдесят гривень) на р/р UA478201720355469005700703761 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, одержувач - Рівненський міський центр зайнятості, код ЄДРПОУ 21084805 - із зазначенням в платіжному дорученні в «Призначенні платежу» - «Повернення судового збору».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Позивач має право подати апеляційну скаргу на рішення суду до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач:Рівненський міський центр зайнятості (р/р UA478201720355469005700703761 Державна казначейська служба України, м. Київ, МФО 820172, адреса: вул. Кавказька, 4, м. Рівне).
Відповідачка: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрована: АДРЕСА_1 ; проживає: АДРЕСА_2 ).
Суддя Красовський О.О.