Постанова № 103444504, 15.02.2022, Полтавський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
15.02.2022
Номер справи
545/4000/21
Номер документу
103444504
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 545/4000/21

Провадження № 3/545/74/22

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"15" лютого 2022 р. суддя Полтавського районного суду Полтавської області Стрюк Л.І., розглянувши матеріал, який надійшов з Управління патрульної поліції в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, мешканця АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , інші відомості суду не відомі,

за ч.4 ст.121 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Водій ОСОБА_1 06.12.2021 року близько 08 год. 24 хв. в с. Розсошенці Полтавського району Полтавської області, вул. Кременчуцька, 40 керував транспортним засобом Ford Transit д.н.з. НОМЕР_2 , який підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов; правопорушення вчинене повторно протягом року, оскільки водій 11.11.2021 року притягнутий до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП; такими діями ОСОБА_1 порушив пп. б) п.31.3 Правил дорожнього руху, ст.35 Закону України «Про дорожній рух» та скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.121 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчиненому адміністративному правопорушенні не визнав, посилаючись на те, що в матеріалах справи відсутня постанова про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1-3 ст.121 КУпАП, а також не доведено, що транспортний засіб підлягає обов`язковому технічному контролю. Окрім того, зазначив, що не відповідає за технічний стан Ford Transit н.з. НОМЕР_2 та не уповноважений проводити його технічний огляд, оскільки власником автомобіля на час вчинення адміністративного правопорушення була ОСОБА_2 . Також посилався на те, що автомобіль згідно з заявою від 28.01.2022 року утилізований та знятий з обліку у зв`язку з вибраковкою. Вважає, що автомобіль Ford Transit н.з. НОМЕР_2 відноситься до категорії В, тобто є легковим, тому обов`язковому технічному контролю не підлягає. Провадження просив закрити у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Частиною 4 статті 121 КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частинами першою - третьою цієї статті.

Частини перша-третя ст.121 КУпАП передбачають відповідальність за: керування водієм транспортним засобом, що має несправності системи гальмового або рульового керування, тягово-зчіпного пристрою, зовнішніх світлових приладів (темної пори доби) чи інші технічні несправності, з якими, відповідно до встановлених правил, експлуатація його забороняється, або переобладнаний з порушенням відповідних правил, норм і стандартів; керування водієм транспортним засобом, який використовується для надання послуг з перевезення пасажирів, що має несправності, передбачені частиною першою цієї статті, або технічний стан і обладнання якого не відповідають вимогам стандартів, правил дорожнього руху і технічної експлуатації; керування водієм транспортним засобом, що підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов.

Тобто, для наявності складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 121 КУпАП необхідна наявність будь-якого з порушень, передбачених ч.1-3 цієї статті та кваліфікуючої ознаки - повторності його вчинення протягом року.

Порядок дорожнього руху на всій території України встановлюється Правилами дорожнього руху, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року №1306, порушення яких є підставою для відповідальності згідно із законодавством (п.п. 1.1, 1.9 Правил дорожнього руху).

Статтею 14 Закону України «Про дорожній рух» визначено, що учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримуватися вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.

Відповідно до п.п.31.3 «б» ПДР України забороняється експлуатація транспортних засобів згідно із законодавством, якщо вони не пройшли обов`язковий технічний контроль (для транспортних засобів, що підлягають такому контролю).

Статтею 35 Закону України «Про дорожній рух» передбачено, що транспортні засоби, що беруть участь у дорожньому русі та зареєстровані територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, підлягають обов`язковому технічному контролю відповідно до цієї статті.

Обов`язковому технічному контролю не підлягають: 1) легкові автомобілі усіх типів, марок і моделей, причепи (напівпричепи) до них (крім таксі та автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку), мотоцикли, мопеди, мотоколяски та інші прирівняні до них транспортні засоби - незалежно від строку експлуатації; 2) легкові автомобілі, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажні автомобілі незалежно від форми власності вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепи до них - із строком експлуатації до двох років. 3) технічні засоби для агропромислового комплексу, визначені Законом України «Про систему інженерно-технічного забезпечення агропромислового комплексу України».

Обов`язковий технічний контроль транспортного засобу передбачає перевірку технічного стану транспортного засобу, а саме: системи гальмового і рульового керування, зовнішніх світлових приладів, пневматичних шин та коліс, світлопропускання скла, газобалонного обладнання (за наявності), інших елементів у частині, що безпосередньо стосується безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього природного середовища.

Порядок проведення обов`язкового технічного контролю та обсяги перевірки технічного стану транспортних засобів визначає Кабінет Міністрів України.

Обов`язковий технічний контроль транспортних засобів, призначених для експлуатації на вулично-дорожній мережі загального користування та зареєстрованих територіальними органами Міністерства внутрішніх справ України, здійснюють суб`єкти проведення обов`язкового технічного контролю, які мають на правах власності або користування обладнання, що дає змогу перевіряти технічний стан транспортних засобів на відповідність вимогам безпеки дорожнього руху та охорони навколишнього середовища.

Перелік обладнання, необхідного для одержання права на здійснення обов`язкового технічного контролю транспортних засобів, а також документів, що подаються суб`єктами проведення обов`язкового технічного контролю для одержання такого права, визначаються Кабінетом Міністрів України.

Періодичність проходження обов`язкового технічного контролю становить: для легкових автомобілів, що використовуються для перевезення пасажирів або вантажів з метою отримання прибутку, вантажних автомобілів (незалежно від форми власності) вантажопідйомністю до 3,5 тонни, причепів до них із строком експлуатації більше двох років - кожні два роки; для вантажних автомобілів вантажопідйомністю більше 3,5 тонни, причепів до них та таксі незалежно від строку експлуатації - щороку; для автобусів та спеціалізованих транспортних засобів, що перевозять небезпечні вантажі, незалежно від строку експлуатації - двічі на рік.

Як вбачається з реєстраційної картки транспортного засобу, автомобіль Ford Transit д.н.з. НОМЕР_2 , за типом вантажний, 1998 року випуску, дата реєстрації 13.12.2019 року, попередній знак НОМЕР_3 (а.с.2).

Згідно з довідкою №б/н від 12.10.2019 року, транспортний засіб Ford Transit пройшов обов`язковий технічний контроль 12.10.2019 року, наступна планова перевірка - не пізніше 12.10.2021 року (а.с.3).

Отже, зазначений транспортний засіб є вантажним зі строком експлуатації більше 2-х років, відтак підлягає обов`язковому технічному контролю, проте на момент складення протоколу не пройшов обов`язковий технічний контроль, хоча повинен був пройти не пізніше 12.10.2021 року.

Доводи ОСОБА_1 про те, що він не відповідає за технічний стан Ford Transit н.з. НОМЕР_2 та не уповноважений проводити технічний огляд вищезазначеного транспортного засобу, оскільки власником автомобіля на час вчинення адміністративного правопорушення була ОСОБА_2 , суд відхиляє, оскільки статтею 121 КУпАП передбачена відповідальність саме за керування транспортним засобом, незалежно від того, хто є його власником.

Посилання особи, яка притягується до адміністративної відповідальності на відсутність доказів притягнення його адміністративної відповідальності спростовується постановою серії ЕАО №5014559 від 11.11.2021 року, з якої вбачається, що ОСОБА_1 11.11.2021 року о 09 год. 24 хв. на а/д Київ-Харків-Довжанський, 334 км керував транспортним засобом Ford Transit н.з. НОМЕР_2 , який підлягає обов`язковому технічному контролю, але своєчасно його не пройшов, чим порушив пп.б) п.31.3 ПДР, у зв`язку з чим його притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.121 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 340 гривень (а.с.4).

Вина ОСОБА_1 підтверджується матеріалами справи в їх сукупності, а саме: даними, що містяться в протоколі про адміністративне правопорушення, відеозаписом з бодікамери, постановою серії ЕОА №5014559 від 11.11.2021 року.

Будь-яких доказів, які б спростовували винуватість ОСОБА_1 у скоєнні правопорушення, суду не надано.

Також суд враховує і ту обставину, що будь-яких зауважень щодо незаконних дій поліцейських ні при складанні протоколу, ні після цього від нього не надходило.

Враховуючи характер вчиненого правопорушення, відомості про особу, що притягується до адміністративної відповідальності, ступінь вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність, приходжу до висновку про винуватість ОСОБА_1 у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП.

З огляду на те, що ОСОБА_1 працює водієм, що є його єдиним доходом, має на утриманні двох неповнолітніх дітей, батька, який має другу групу інвалідності, а також беручи до уваги заяву ОСОБА_1 в якій він просив суд не позбавляти його права керування транспортними засобами, суд вважає за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту на строк 5 (п`ять) діб.

Керуючись ст. ст. 8, 24, ч.4 ст.121, 283-285, 287-289, 294 КУпАП,-

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 визнати винним у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.4 ст.121 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді адміністративного арешту строком на 5 (п`ять) діб.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 496,20 грн. (отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, ЄДРПОУ 37993783, р/р UA908999980313111256000026001, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Полтавський районний суд Полтавської області.

Суддя: Л.І. Стрюк