Ухвала суду № 103439695, 21.02.2022, Кременецький районний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
21.02.2022
Номер справи
601/362/22
Номер документу
103439695
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 601/362/22

Провадження № 2/601/346/2022

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 лютого 2022 року Суддя Кременецького районного суду Тернопільської області Коротич І.А.,розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до Кременецької міської ради, де заінтересовані особи управлінняархітектури,житлово-комунальногогосподарства таземельних відносинКременецької міськоїради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 прозміну адресибудинку, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою про зміну адреси будинку з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 , що належить ОСОБА_4 , що помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі свідоцтва на право на спадщину за законом, зареєстрованого в реєстрі за №1-8, виданого від 17.01.2008 Кременецькою державною нотаріальною конторою, у зв`язку з дублюванням номеру будинку та присвоїти будинку номер АДРЕСА_1 .

Позов обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер його батько ОСОБА_4 . Після його смерті відкрилася спадщина, а саме - житловий будинок знадвірними будівлямипо АДРЕСА_1 . Ним, як спадкоємцем за законом, у строк передбачений приписами статей 1269 та 1270ЦК України було подано заяву про прийняття спадщини до державного нотаріуса Кременецького нотаріального округу Тернопільської області та на підставі його заяви було відкрито спадкову справу щодо майна померлого батька.

Позивач за цим позовом є спадкоємцем за законом, що підтверджується свідоцтвом про право на спадщину за законом спадкова справа № 3/2012, та відповідним Витягом про реєстрацію у Спадковому реєстрі, де зазначено дата заведення 06.01.2012 .

Спадкову масу, померлого батька позивача складає житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 .

09лютого 2022року ОСОБА_1 звернувся до нотаріуса в місті Кременець за місцем відкриття спадщини з приводу оформлення спадщини на вищезазначений будинок. Проте, у нотаріальній конторі йому було відмовлено у видачі свідоцтва на право на спадщину, оскільки за вказаною адресою: АДРЕСА_1 , значаться два різних житлових будинки, що належать ОСОБА_4 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .

Нормативно-правові акти, які регулюють питання державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна визначають, що відповідно до Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна, які знаходяться у власності юридичних та фізичних осіб, затвердженоїнаказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України від 09 червня 1998 року №121, до об`єктів нерухомого майна, що підлягають державній реєстрації, відносяться: також; вбудовані в житлові будинки нежитлові приміщення (як частини цих будинків), гаражі тощо.... Державна реєстрація права власності на об`єкти нерухомого майна в бюро технічної інвентаризації є обов`язковою для власників незалежно від форми власності. Оформлення права власності на об`єкти нерухомого майна провадиться з видачею свідоцтва про право власності. З цього приводу слід зазначити, що право на об`єкт нерухомості виникло у спадкодавця після набуття чинності вищезазначеного наказу.

Відповідно до частин 1, 3, 4статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», в редакції на час відкриття спадщини, державна реєстрація прав є обов`язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав. Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цьогоЗакону,виникають змоменту такоїреєстрації.Права нанерухоме майнота їхобтяження,що виниклидо набраннячинності цимЗаконом,визнаються дійснимиу разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав та їх обтяжень була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав та їх обтяжень діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав та їх обтяжень. Отже спадкодавець, за життя не порушував порядок державної реєстрації нерухомого майна та правомірно, на законних підставах володів і користувався нерухомим майном.

Враховуючи викладене, позивач не має можливості отримати у нотаріуса свідоцтво на право на спадщину за законом на будинок, оскільки за вказаною адресою є інший житловий будинок, який зареєстрований за ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Станом на теперішній час окремо один від одного існують два різних будинки за такою ж адресою.

З метою виправлення ситуації для зміни присвоєння адреси будинку, позивач звернувся до відповідача із заявою про зміну адреси об`єкта нерухомого майна, але отримав відмову. Відмова ґрунтується на висновках положень статті 263Адреса об`єкта нерухомого майна Закону України «про регулювання містобудівної діяльності»та приписах п.52 Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна ЗатвердженогоПостановою КМУвід 07.07.2021року № 690. Цей нормативно-правовий акт визначає процедуру присвоєння, зміни, коригування адресу об`єктів будівництва, будинків, будівель, споруд, окремих частин об`єкта, які є самостійними об`єктами права на нерухоме майно (квартир, гаражних боксів, машиномісць, інших житлових та нежитлових приміщень).

Органи, уповноважені на присвоєння, зміну, коригування, анулювання адрес об`єктів будівництва, об`єктів нерухомого майна, визначаються відповідно до частини п`ятої статті 263Закону УкраїниПро регулювання містобудівної діяльності(далі - уповноважені органи з присвоєння адрес).

У разі виявлення дублювання номерів об`єктів нерухомого майна, один чи більше з яких не є об`єктами державної чи комунальної власності та не підпадають під випадки, зазначені у пункті 50 цього Порядку, зміна, коригування адреси здійснюються на підставі рішення суду.

З урахуванням викладеного звернення до суду з позовом з Упорядкування нумерації об`єктів нерухомого майна у зв`язку із дублюванням адрес існуючих об`єктів шляхом зміни раніше присвоєному об`єкту іншої адреси є способом усунути перешкоди в реалізації спадкових прав.

Вирішуючи питання можливості відкриття провадження у справі, дістаю такого висновку:

Відповідно до частини першоїстатті 19 ЦПК України,суди розглядаютьу порядкуцивільного судочинствасправи,що виникаютьз цивільних,земельних,трудових,сімейних,житлових таінших правовідносин,крім справ,розгляд якихздійснюється в порядку іншого судочинства.

Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.

Порядок зміни адреси об`єкту нерухомого майна здійснюється відповідно доЗакону України «Про регулювання містобудівної діяльності»та Порядку присвоєння адрес об`єктам будівництва, об`єктам нерухомого майна ЗатвердженогоПостановою КМУ від 07.07.2021 року №690.

Так, відповідно дост.3 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:

1. Відносини у сфері містобудівної діяльності регулюютьсяКонституцією України, Цивільним, Господарським іЗемельним кодексами України, цим Законом,законами України "Про Генеральну схему планування території України", "Про основи містобудування", "Про архітектурну діяльність", "Про комплексну реконструкцію кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду", "Про землеустрій", іншими нормативно-правовими актами.

2. Суб`єктами містобудування є органи виконавчої влади, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, фізичні та юридичні особи.

Відповідно до ст.6 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»:

1.управління усфері містобудівноїдіяльності здійснюєтьсяВерховною РадоюУкраїни,Кабінетом МіністрівУкраїни,Верховною РадоюАвтономної РеспублікиКрим,Радою міністрівАвтономної РеспублікиКрим,центральним органомвиконавчої влади,що забезпечуєформування державноїполітики усфері містобудування,центральним органомвиконавчої влади,що реалізуєдержавну політикуу сферімістобудування,центральним органомвиконавчої влади,що реалізуєдержавну політикуз питаньдержавного архітектурно-будівельногоконтролю танагляду,органами державногоархітектурно-будівельногоконтролю,іншими уповноваженими органами містобудування та архітектури, місцевими державними адміністраціями, органами місцевого самоврядування.

2. до уповноважених органів містобудування та архітектури належать органи, визначені устатті 13 Закону України "Про архітектурну діяльність".

3.до органівдержавного архітектурно-будівельного контролю належать:

1) структурні підрозділи з питань державного архітектурно-будівельного контролю Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій;

2) виконавчі органи з питань державного архітектурно-будівельного контролю сільських, селищних, міських рад.

Органом державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державного архітектурно-будівельного контролю та нагляду.

Примірне положення про органи державного архітектурно-будівельного контролю затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст.26-3Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»: адресою об`єкта нерухомого майна(далі-адреса)є унікальна структурована сукупність реквізитів, що використовуються для ідентифікації об`єкта та визначення місця його розташування на місцевості.2. Порядок присвоєння адрес об`єктів нерухомого майна затверджується Кабінетом Міністрів України. Порядок не може передбачати обов`язок фізичних та юридичних осіб щодо отримання будь-яких дозволів, погоджень або інших документів дозвільного характеру, а також повноважень державних органів,органів місцевого самоврядування, їхніх посадових осіб, підприємств, установ, організацій, утворених такими органами, видавати зазначені документи. Адреса присвоюється об`єктам будівництва, будинкам, будівлям, спорудам, квартирам, гаражним боксам, машиномісцям, іншим житловим та нежитловим приміщенням, які є самостійними об`єктами нерухомого майна.

Адреса (крім реквізиту, визначеногопунктом 10частини четвертої цієї статті) присвоюється, змінюється, коригується, анулюється:

-виконавчим органом сільської, селищної, міської ради - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради;

-місцевою державною адміністрацією - у разі, якщо об`єкт знаходиться у межах території, на яку не поширюються повноваження сільської, селищної, міської ради, а також у разі неприйняття органом з присвоєння адреси рішення про присвоєння, зміну, коригування, анулювання адреси у строк, визначений цією статтею.

У містах з районним поділом за рішенням міських рад повноваження щодо присвоєння, зміни, коригування, анулювання адрес можуть делегуватися виконавчим органам районних в місті рад.

Виконавчий орган сільської, селищної, міської та районної у місті ради, місцева державна адміністрація або районна у місті Києві державна адміністрація (далі - орган з присвоєння адреси) протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення про необхідність присвоєння адреси об`єкту нового будівництва, визначеного частиною дев`ятою статті 36 та частиною третьою статті 37 цього Закону:1) приймає рішення про присвоєння адреси, що повинно містити відомості про ідентифікатор об`єкта будівництва;2) оприлюднює рішення про присвоєння адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);3) вносить інформацію про присвоєння адреси (у тому числі копію рішення про присвоєння адреси) до Реєстру будівельної діяльності. Адреса вважається присвоєною з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її присвоєння.

У разі якщо після присвоєння адреси відбулося коригування проектної документації, що може вплинути на визначення адреси об`єкта нового будівництва (зміна місця розташування об`єкта, головного входу, зміна кількості об`єктів тощо), замовник у повідомленні про такі зміни зазначає про необхідність коригування (зміни, присвоєння, анулювання) адреси згідно з частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону.

Орган з присвоєння адреси протягом п`яти робочих днів з дня отримання повідомлення, визначеного частиною шостою статті 36 та частиною сьомою статті 37 цього Закону:1) приймає рішення про коригування адреси, що повинно містити відомості про раніше присвоєну адресу та ідентифікатор об`єкта будівництва;2) оприлюднює рішення про коригування адреси на своєму офіційному веб-сайті (у разі наявності);3) вносить інформацію про коригування адреси (у тому числі копію рішення про коригування адреси) до Реєстру будівельної діяльності. Адреса вважається зміненою, присвоєною, анульованою з дня внесення до Реєстру будівельної діяльності інформації про її коригування. Рішення про коригування адреси доводиться до відома заявника в порядку, визначеному статтею 26-1цього Закону,у деньвнесення інформаціїпро коригуванняадреси доРеєстру будівельної діяльності.

З позовної заяви вбачається, що позивач звертався до Кременецької міської ради про зміну адреси нерухомого майна, але отримав рішення суб`єкту владних повноважень про відмову в зміні адреси об`єкта нерухомого майна, яке не оскаржене.

Відповідно до пункту 19 частини першоїстатті 4 КАС України, у цьому Кодексі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

19) індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк;

Відповідно до пункту 1 частини першоїстатті 19 КАС України,юрисдикція адміністративнихсудів поширюєтьсяна справи у публічно-правових спорах, зокрема:

1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Тобто фактично, позивач оскаржує рішення суб`єкту владних повноважень про відмову в зміні адреси об`єкту нерухомого.

Таким чином, даний спір належить до юрисдикції адміністративних судів, тобто до юрисдикції Тернопільського окружного адміністративного суду .

Відповідно до пункту 1 частини другоїстатті 186 ЦПК України, суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо: 1) заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства.

Вивчивши матеріали цивільної справи, суд вважає, що дана позовна заява не підлягає розгляду в судах у порядку цивільного судочинства, в зв`язку із чим підлягає поверненню позивачу.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст.19,186,258-260,353 ЦПК України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Кременецької міської ради, де заінтересовані особи управління архітектури, житлово-комунального господарства та земельних відносин Кременецької міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про зміну адреси будинку.

Позовну заяву ОСОБА_1 до Кременецької міської ради, де заінтересовані особи управлінняархітектури,житлово-комунальногогосподарства таземельних відносинКременецької міськоїради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 прозміну адресибудинку,- разом із доданими до неї матеріалами повернути позивачу.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що з вказаним позовом він має право звернутися до Тернопільського окружного адміністративного суду.

Зобов`язатиУправління Державноїказначейської службиУкраїни уКременецькому районі повернути ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ,реєстраційний номероблікової карткиплатника податків НОМЕР_1 ,жителю селаСапанів,Кременецького району,Тернопільської області, з державного бюджету судовий збір в розмірі 992.40 гривень, сплаченого ним при поданні позову на номер рахунку (IBAN)UA258999980313161206000019775, УК у Кремен. р-ні/Кремен.р-н/22030101, код отримувача - (ЄДРПОУ) 37977599, Банк отримувача - 899998 , по квитанції № 1/КЗ від 17 лютого 2022 року.

Апеляційна скаргана ухвалу судуподається безпосередньодо Тернопільськогоапеляційного судупротягом п`ятнадцятиднів здня їїпроголошення.Учасник справи,якому ухваласуду небула врученау деньїї проголошенняабо складення,має правона поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя: