Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 грудня 2021 року Справа № 160/12644/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Юхно І.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників (у письмовому провадженні) в місті Дніпрі адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
27.07.2021 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якому позивач просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування до спеціального стажу позивача роботи, передбаченого статтями 52, 54 та 55 №1788 «Про пенсійне забезпечення», відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи відповідно за записів у трудовій книжці та на посаді вчителя історії з 01.10.2014 по 01.11.2015;
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови позивачу у призначенні пенсії за вислугою років, відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- скасувати рішення від 23.06.2021 № 047050013654, за підписом заступника начальника відділу призначення пенсії управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Олени Салімоненко, про відмову позивачу у призначенні пенсії за вислугою років, відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до спеціального стажу роботи позивача, як працівника освіти, передбаченого статтями 52, 54 та 55 № 1788 «Про пенсійне забезпечення», відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоди моєї роботи на посаді вчителя історії з 01.10.2014 по 01.11.2015 відповідно до записів у трудовій книжці позивача від 16.08.1988 НОМЕР_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за вислугою років згідно із заявою позивача від 16.06.2021, відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
В обґрунтування заявлених позовних вимог було вказано, що позивач набула права на пенсію за вислугою років після досягнення 50 річного віку в період з 1 квітня 2016 року по 31 березня 2017 року за наявності не менше 26 років спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів для працівників освіти. Відповідно до записів трудової книжки від 16.08.1988 НОМЕР_2 15.08.1988 позивач прийнята на роботу до середньої школи №4 вчителем історії, 15.08.1994 переведена на Провальської середньої школи та вчителем історії та до 01.11.2015 безперервно працювала вчителем історії. Після переміщення до м.Кам`янське позивач на посаді, яка не передбачає стаж роботи за вислугу років, не працює.
Крім того, на думку позивача, оскільки записи в трудовій книжці позивача підтверджують зайнятість останньої у спірний період з 01.10.2014 по 01.11.2015, оскільки зроблені у чіткій послідовності та відповідності дати, номеру запису і завірені печаткою роботодавця, тобто здійснені відповідно до вимог Інструкції №58, у зв`язку з чи дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо неврахування до спеціально стажу роботи позивача за вислугою років всього періоду на посаді вчителя з 15.08.1988 по 01.11.2015, який складає більше 27 років, а саме з 01.01.20144 по 01.11.2015, є протиправними.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 02.08.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) в адміністративній справі №160/12644/21; встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення ухвали на подання відзиву на позов та доказів, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача; витребувано від сторін додаткові докази у справі та встановлено строк для їх подання.
Про відкриття спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) сторони повідомленні відповідно до приписів КАС України, що підтверджується матеріалами справи.
01.09.2021 засобами електронного зв`язку від позивача надійшло клопотання, у яких позивач просив суд прийняти наведені в клопотанні пояснення в якості доказів щодо звільнення позивача та долучити до матеріалів справи №160/12644/21, які на підставі п.3 ч.3 ст.44 КАС України суд розцінює як додаткові пояснення по справі.
03.09.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача до суду надійшов відзив на позов з матеріалами електронної пенсійної справи позивача. У прохальній частині відзиву Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області просило суд:
- залучити в якості відповідача Головне управління Пенсійного фонду в Івано-Франківській області;
- прийняти відзив Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області на позовну заяву ОСОБА_1 та долучити до матеріалів справи;
- у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовити в повному обсязі.
В обґрунтування обраної правової позиції відповідач посилався на те, що право на пенсію за вислугою років згідно ст. 55 Закону України № 1788 визначається з урахуванням вимог щодо вислуги років та спеціального стажу, які були передбачені законодавством станом на 11.10.2017 року. Відповідно до ст. 48 КЗпП України та п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами. Згідно записів трудової книжки НОМЕР_3 від 16.08.1988, ОСОБА_1 працює в закладах освіти (запис 10) - прийнята на посаду вчителя історії, наступний (останній) запис (без зазначення порядкового номеру) - про перейменування.
Крім того, відповідач посилався на те, що з розрахунку стажу ОСОБА_1 вбачається, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області не враховані періоди роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015. При цьому відповідно до записів трудової книжки НОМЕР_3 від 16.08.1988 в вище зазначені періоди роботи ОСОБА_1 працювала «учителем истории средней образовательной школы Луганской Народной Республики» (мовою оригіналу). Загальний трудовий стаж, в тому числі спеціальний стаж, розраховано згідно з записами у трудовій книжці та даних про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Підставою не зарахування періоду роботи позивача з 01.10.2014 по 01.11.2015 стала відсутність в системі персоніфікованого обліку даних про сплату роботодавцем страхових внесків за Позивача.
Серед іншого в тексті відзиву на позов відповідачем зазначено, що ОСОБА_1 16.06.2021 звернулась до відділу обслуговування громадян №8 (сервісний центр) управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за вислугу років, відповідно до пункту 2-1,пункту 16 розділу Х Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне забезпечення» та пункту «е» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», яка відпрацьовувалась по принципу «єдина черга» та автоматизованим шляхом потрапила на відпрацювання до спеціалістів Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області. Рішенням від 23.06.2021 №047050013654 відділу з питань призначення пенсій управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Позивачці у призначенні пенсії за віком за вислугою років відмовлено через відсутність необхідного пільгового стажу.
Розгляд даної адміністративної справи мав відбутись до 01.09.2021 року за правиламист. 263 КАС України.
На підставі положень частини 6статті 120 КАС України, у зв`язку з перебуванням головуючого судді Юхно І.В. у відпустці в період з 25.08.2021 по 08.09.2021, клопотання про залучення відповідача у справі вирішувалось в перший робочий день 09.09.2021.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.09.2021 залучено Головне управління Пенсійного фонду України у Херсонській області у якості співвідповідача в адміністративній справі №160/12644/21 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії; вирішено розгляд адміністративної справи №160/12644/21 здійснювати спочатку за правилами загального позовного провадження суддею Юхно І.В. одноособово; призначено справу до розгляду у підготовчому судовому засіданні 07.10.2021 о 10:00 год.; витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області для залучення до матеріалів справи належним чином засвідчені копії всіх матеріалів, на підставі яких прийнято рішення від 23.06.2021 №047050013654 про відмову позивачу в призначенні пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
07.10.2021, у зв`язку із перебуванням головуючого судді І.В. Юхно у відпустці, справу знято з розгляду та призначено підготовче судове засідання 11.11.2021 об 11:30 год.
Ухвалу суду від 09.09.2021, повістки про виклик направлено, засобам електронного зв`язку, учасникам справи 21.10.2021, відповідачу-2 разом з копією адміністративного позову, що підтверджується матеріалами справ, тобто строк на надання відзиву відповідачем-2 до 05.11.2021.
01.11.2021 на виконання вимог ухвали суду відповідачем 2 надано витребуванні судом документи.
11.11.2021 в підготовче судове засідання учасники справи не з`явились, про дату, час та місце повідомлені належним чином, про причини неявки суду не повідомили. Станом на 11.11.2021 від відповідача 2 до суду відзиву на позов не надходило.
Суд зазначає, що станом на 11.11.2021 від відповідача 2 відзиву на позов до суду не надходило.
Відповідно до частини 6 статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
При цьому, суд враховує, що пунктом 3 Розділу VI КАС встановлено, що під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов`язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення. Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв`язку з карантином.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2020 №1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (зі змінами, внесеними постанова КМУ від 17.02.2021 №104, від 21 квітня 2021 р. № 405, від 16.06.2021 р. № 611, від 11.08.2021 р. № 855, від 22.09.2021 р. № 981, від 15.12.2021 р. № 1336) з 19 грудня 2020 р. до 31 березня 2022 р. на території України встановлений карантин.
Проте, суд звертає увагу, що від відповідача станом на 11.11.2021 жодних повідомлень, заяв та/або клопотань щодо неможливості подання відзиву на позов до суду, в тому числі з огляду на обмеження, впровадженими у зв`язку з карантином, надано не було, у зв`язку з чим у суду відсутні правові підстави для продовження відповідачем процесуального строку, встановленого судом для подання відзиву на позов.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2021 закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті в порядку письмового провадження.
За положеннями частини 2 статті 193 КАС України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
З огляду на вищевикладені обставини та на підставі вищевказаних норм, суд ухвалив розглянути справу по суті за наявними в ній доказами.
Дослідивши матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом серії НОМЕР_4 , виданим 17.05.2001 Червонопартизанським МВМ м.Свердловська Луганської області.
Відповідно до довідки Департаменту соціальної політики Кам`янської міської ради від 15.06.2021 №1208-5000367356 ОСОБА_1 взято на облік як внутрішньо переміщену особу за адресою фактичного місця проживання/перебування: АДРЕСА_1 .
Як підтверджується документально матеріалами справи, заява позивача відповідно до Порядку №22-1 (в редакції Постанови №25-1) за принципом екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань на розгляд надійшла до Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області, яким і прийнято оскаржуване рішення від 23.06.2021 №047050013654 про відмову в призначенні ОСОБА_2 пенсії за вислугу років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Рішенням від 23.06.2021 № 047050013654, за підписом заступника начальника відділу призначення пенсії управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області О. Салімоненко та провідного спеціаліста відділу призначення пенсії управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області С. Десни, позивачеві було відмовлено у призначенні пенсії за вислугою років відповідно до статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Вказане рішення обґрунтоване тим, що відповідно до статті 7 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії за вислугу років призначаються при залишенні роботи, яка дає право на цю пенсію, згідно записів трудової книжки НОМЕР_2 від 16.08.1988, заявниця є працюючою особою. При цьому, відповідно до означеного рішення страховий стаж заявниці становить 30 років 9 місяців 1 день, в тому числі спеціальний стаж 26 років 1 місяць 17 днів. За результатами розгляду документів до заяви: за доданими документами до страхового стажу зараховано всі періоди.
Не погоджуючись з відмовою в призначенні пенсії за вислугу років, позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Згідно з частиною 2 зазначеної статті у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначеніКонституцієюта законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Отже, суд вважає за необхідне зазначити, що під час розгляду спорів щодо оскарження рішень (дій) суб`єктів владних повноважень, суд зобов`язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані рішення (дії) на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Пунктом 2 Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 №28-2 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.01.2015 за №41/26486 (далі Положення №№28-2), Головне управління Фонду у своїй діяльності керуєтьсяКонституцієюта законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також постановами правління Фонду, у тому числі цим Положенням, та наказами Фонду.
За приписами статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 6статті 92 Конституції Українивстановлено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно Законами України.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон №1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Пунктом 2-1 Прикінцевих положень Закону №1058-IV встановлено, що особам, які на день набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» мають вислугу років та стаж, необхідний для призначення пенсії за вислугу років, передбачений статтями 52, 54 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», пенсія за вислугу років призначається за їхнім зверненням з дотриманням умов, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до пункту «е» статті 55 Закону № 1788-ХІІ право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, незалежно від віку.
Водночас, абзацом 2 пункту 11 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що пенсії за вислугу років призначаються у разі звільнення з роботи, що дає право на цей вид пенсії. У разі зарахування після призначення пенсії за вислугу років на роботу, яка дає право на цей вид пенсії, виплата пенсії припиняється і поновлюється з дня, що слідує за днем звільнення з роботи.
Тобто, призначення і виплата пенсії за вислугу років можливі виключно за умови залишення особою роботи, яка дає право на таку пенсію.
Наведений правовий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 14.03.2019 у справі № 712/2564/16-а (№ в ЄДРСР 80458164)
Відповідно до ст. 62 Закону України«Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3постанови Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року за № 637«Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній»передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно з п. 20 вказаної постанови, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5). У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Аналіз наведених норм права дає змогу дійти висновку, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, тоді як підтвердження трудового стажу на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами можливе лише у випадку її відсутності або відсутності в ній записів.
З трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_2 від 16.08.1988 року, зокрема, вбачається, що позивач з 20.01.2001 переведена на посаду вчителя у Провальській СШ (запис №5) та в подальшому (далі мовою оригіналу):
-запис №7: 01.09.2013 Провальська загальноосвітня школа І-ІІ ступенів Свердловської міської ради Луганської області реорганізована в Провальський навчально-виховний комплекс «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад» Свердловської міської ради Луганської області;
-запис №8: 22.05.2015 - Провальский учебно-воспитательный комплекс «Общеобразовательное учебное учреждение І-ІІІ ступени дошкольное учебное учреждение» Свердловского городского совета Луганской области реорганизовано на територии Луганской Народной Республики (распоряжение 127 от 08.05.2015);
-запис №9: 01.11.2015 - уволена по согласованию сторон ст.81 ТК ЛНР от 30.04.2015 №23-ІІ (приказ №481/1-К от 29.10.2015);
-ГБОУ «Провальский УВК»:
-запис №10: 02.11.2015 - принята на должность учителя истории (приказ №488-К от 02.11.2015);
-запис б/н: государственное бюджетное учреждение дошкольного и среднего общего образования Луганской Народной Республики «Провальний учебно-воспитательный комплекс «Детский сад-школа» переименовано 24.09.2019 г. в государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Прованский учебно-воспитательный комплекс» (распоряжение №764р/19 от 13.08.2019).
При цьому, суд бере до уваги, що до спірних правовідносин застосуванню підлягають так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН: документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.
У 1971 році Міжнародний суд Організації Об`єднаних Націй (далі ООН) у документі «Юридичні наслідки для держав щодо триваючої присутності Південної Африки у Намібії» зазначив, що держави члени ООН зобов`язані визнавати незаконність і недійсність триваючої присутності Південної Африки в Намібії, але «у той час як офіційні дії, вчинені урядом Південної Африки від імені або щодо Намібії після припинення дії мандата є незаконними і недійсними, ця недійсність не може бути застосовна до таких дій як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів».
Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) розвиває цей принцип у своїй практиці. Наприклад, у справах «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18.12.1996, §45), «Кіпр проти Туреччини» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001) та «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016) приділив значну увагу аналізу цього висновку та подальшої міжнародної практики. При цьому, ЄСПЛ констатував, що «Консультативний висновок Міжнародного Суду, що розуміється в сукупності з виступами і поясненнями деяких членів суду, чітко показує, що в ситуаціях, подібних до тих, що наводяться в цій справі, зобов`язання ігнорувати, не брати до уваги дії існуючих de facto органів та інститутів [окупаційної влади] далеко від абсолютного. Для людей, що проживають на цій території, життя триває. І це життя потрібно зробити більш стерпним і захищеним фактичною владою, включаючи їх суди; і виключно в інтересах жителів цієї території дії згаданої влади, які мають відношення до сказаного вище, не можуть просто ігноруватися третіми країнами або міжнародними організаціями, особливо судами, в тому числі й цим [ЄСПЛ]. Вирішити інакше означало б зовсім позбавляти людей, що проживають на цій території, всіх їх прав щоразу, коли вони обговорюються в міжнародному контексті, що означало б позбавлення їх навіть мінімального рівня прав, які їм належать» (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 96). При цьому, за логікою цього рішення, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу (Cyprus v. Turkey, 10.05.2001, § 92). Спираючись на сформульований у цій справі підхід, ЄСПЛ у справі «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» наголосив, що «першочерговим завданням для прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони [тобто є окупованою]» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23.02.2016, § 142).
Згідно з частиною 2статті 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.
Відповідно до положень статі 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006 року №3477-VI суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Враховуючи викладене, суд вважає за можливе застосувати вказані загальні принципи («Намібійські винятки»), в контексті оцінки документів, які видані установами, що знаходяться на непідконтрольній українській владі території, як доказів, оскільки можливість збору відповідних доказів на такій території може бути значно обмежена, у той час як вони мають істотне значення для реалізації відповідних прав людини.
Аналогічні висновки, викладені у постанові Верховного Суду від 18.04.2019 по справі № 344/16404/16-а.
При цьому, вважає за необхідне зазначити, що у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу.
Відповідно до частини 5 статті 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Отже, суд зазначає, що оскільки трудова книжна не містить записів про звільнення ОСОБА_2 з роботи, то матеріалами справи підтверджується, що на час звернення позивача із заявою про призначення пенсії за вислугу років відповідно до п. «е» ст.55 Закону №1788-ХІІ остання була працюючою особою.
Враховуючи наведене, суд звертає увагу, що доводи позивача про залишення нею роботи, яка дає право на пенсію за вислугу років, не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Водночас, щодо позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування до спеціального стажу позивача роботи, передбаченого статтями 52, 54 та 55 №1788 «Про пенсійне забезпечення», відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи відповідно за записів у трудовій книжці та на посаді вчителя історії з 01.10.2014 по 01.11.2015, суд звертає увагу на таке.
З наданого до матеріалів справи розрахунку страхового стажу ОСОБА_1 (номер ПС: 047050013654) судом дійсно встановлено, що період з 01.10.2014 по 01.211.2015 не зараховано органом Пенсійного фонду до страхового та стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років.
Головним управлінням Пенсійного фонду у Дніпропетровській області у відзиві на позов було зазначено, що підставою такого не зарахування стала відсутність в системі персоніфікованого обліку даних про сплату роботодавцем страхових внесків за Позивача. Разом із цим, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.06.2021 № 047050013654 інформації щодо незарахування до загального та спеціального стажу позивача вказаного періоду роботи не містить.
Як вже зазначено судом вище, трудовою книжкою серїі НОМЕР_2 від 16.08.1988 року підтверджено, що ОСОБА_1 у спірний період працювала на посаді вчителя історії у Провальському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад» Свердловської міської ради Луганської області, який 22.05.2015 було реорганізовано на території Луганскої Народної Республики.
Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-IV(далі Закон №1058-IV; тут і далі в редакції, чинній на момент спірних правовідносин) розроблений відповідно доКонституції Українита Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Відповідно до частини 1 статті 26 Закону №1058-IV, зокрема, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років.
Водночас, устатті 1 Закону №1058-IVвизначено, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
-застрахована особа фізична особа, яка відповідно до цьогоЗаконупідлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
-персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі персоніфікований облік) організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
-страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
-страхові внески кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
-страхувальники роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цьогоЗакону.
За приписами статті 113 Закону №1058-IV держава створює умови для функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування і гарантує дотримання законодавства з метою захисту майнових та інших прав і законних інтересів осіб стосовно здійснення пенсійних виплат.
Відповідно до частини першоїстатті 21 Закону №1058-IVперсоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування.
Згідно з абзацом 1 частини 1статті 24 вказаного Законустраховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Як передбачено частиною 2статті 24 Закону №1058-IVстраховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цьогоЗаконуза даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до частини першоїстатті 15 Закону №1058-IVплатниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені встатті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першійстатті 12 цього Закону.
Згідно із частиною другоюстатті 20 Закону №1058-IVобчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цьогоЗаконунараховуються страхові внески.
Як передбачено частинами 4-6, 9 статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4статті 14 цього Закону, календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду.
Згідно із положеннями частини 10 статті 20 Закону №1058-IV якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.
Страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків (ч.12 ст.20 Закону №1058-IV).
Відповідно до статті 106 Закону №1058-IVвідповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.
Тобто, страхові внески є складовою умовою існування солідарної системи і підлягають обов`язковій сплаті, перерахунок пенсії провадиться з урахуванням часу, коли особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, та за який підприємством, де працює людина, (страхувальником) сплачені щомісячні страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
За змістом вищезазначених норм, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату страхових внесків законом покладено саме на роботодавця, який здійснює нарахування цього внеску та утримання його із заробітної плати позивача.
Суд звертає увагу, що Верховним Судом сформована усталена правова позиція, відповідно до якої особа, яка звернулась за призначенням пенсії, не має відповідати за неналежне виконання підприємством-страхувальником свого обов`язку щодо належної сплати страхових внесків, а отже, наявність заборгованості підприємства по страховим внескам не може бути підставою для не зарахування до страхового стажу при перерахунку пенсії позивача періодів його роботи (зокрема, постанови від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а, від 01.11.2018 у справі № 199/1852/15-а, від 12.09.2019 у справі №489/2283/16-а, від 01.03.2021 у справі № 423/757/17, від 27.05.2021 у справі № 343/659/17).
Так, в ході судового розгляду судом встановлено, що в незарахований до страхового та спеціального стажу період з 01.10.2014 по 01.11.2015, позивач працювала на посаді вчителя історії у Провальському навчально-виховному комплексу «Загальноосвітній навчальний заклад І-ІІ ступенів дошкільний навчальний заклад» Свердловської міської ради Луганської області, який 22.05.2015 було реорганізовано на території Луганскої Народної Республики.
Отже, суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду в Херсонській області під час розгляду заяви позивача про призначення пенсії було протиправно не зараховано ОСОБА_2 до загального стажу та до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015.
Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, з метою повного та ефективного захисту порушеного права позивача суд вважає за необхідне задовольнити частково заявлену позивачем позовну вимогу про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо не врахування до спеціального стажу позивача роботи, передбаченого статтями 52, 54 та 55 №1788 «Про пенсійне забезпечення», відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуXVПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», періоду роботи відповідно за записів у трудовій книжці та на посаді вчителя історії з 01.10.2014 по 01.11.2015, а саме:
-визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо незарахування ОСОБА_2 до загального стажу та до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015.
Оскільки відповідачем 2 протиправно не було зараховано спірний період до загального та спеціального стажу позивача, то належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до загального стажу та до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ОСОБА_2 період роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015 відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 16.08.1988.
Разом із цим, в ході судового розгляду було підтверджено, що незарахування вказаного періоду роботи позивача до страхового та спеціального стажу не було підставою для прийняття рішення від 23.06.2021 № 047050013654 про відмову позивачу у призначенні пенсії за вислугою років, яке обґрунтувань виключно тим, що ОСОБА_1 на час звернення із заявою була працюючою особою.
Таким чином, оскільки суд прийшов до висновку, що відмова у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на підставі відсутності факту залишення позивачем роботи, що дає право на пенсію за вислугу років, то у суду відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області від 23.06.2021 № 047050013654 про відмову позивачу у призначенні пенсії за вислугою років.
Водночас, вимога про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити позивачу пенсію за вислугою років згідно із заявою позивача від 16.06.2021, відповідно до пункту 2-1, пункту 16 розділуПрикінцеві положення Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»та пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не підлягає задоволенню як похідна.
За приписами частини 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно з частинами 1 та 4 статті 73 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Відповідно до приписів статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), що міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частиною 1 статті 77 КАС України закріплено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Аналогічна позиція стосовно обов`язку доказування була висловлена Європейським судом з прав людини у пункті 36 справи Суомінен проти Фінляндії (Suominen v. Finland) від 01 липня 2003 року №37801/97, в якому він зазначив, що хоча національний суд має певну свободу розсуду щодо вибору аргументів у тій чи іншій справі та прийняття доказів на підтвердження позицій сторін, орган влади зобов`язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень (рішення).
Із заявлених позовних вимог, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 КАС України).
Таким чином, судовий збір у розмірі 908,00 грн., сплачений позивачем при поданні адміністративного позову до суду відповідно до квитанції від 23.07.2021 року №0.0.2207584886.1, підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області та Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог у загальній сумі 454,00 грн. (з кожного по 227,00 грн. відповідно).
Керуючись статтями 9, 73-77, 139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_5 )до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26; код ЄДРПОУ 21910427), відповідача 2 Головного управління Пенсійного фонду України у Херсонській області (місцезнаходження: 73036, Херсонська область, м. Херсон, вул. 28 Армії, буд.6; код ЄДРПОУ 21295057) про визнання бездіяльності та дій протиправними, скасування рішення та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо незарахування ОСОБА_2 до загального стажу та до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», період роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до загального стажу та до спеціального стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту «е»статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», ОСОБА_2 період роботи з 01.10.2014 по 01.11.2015 відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 16.08.1988.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 227,00 грн. (двісті двадцять сім гривень нуль копійок).
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору у розмірі 227,00 грн. (двісті двадцять сім гривень нуль копійок).
Відповідно до статті 255 КАС України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною 1 статті 295 КАС України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
На підставі положень статті 297 КАС України апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.
Суддя І.В. Юхно