Рішення № 103430155, 27.01.2022, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
27.01.2022
Номер справи
640/15438/21
Номер документу
103430155
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 січня 2022 року м. Київ № 640/15438/21

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації пропро визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити діїВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації та просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 24.03.2021 «Про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 »;

- визнати протиправним та скасувати рішення Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 25.03.2021 «Про внесення змін».

Мотивуючи позовні вимоги позивач зазначає, що нею виконано в повному обсязі вимоги УПСЗН Дніпровської РДА в частині надання відповідних документів для отримання довідки внутрішньо переміщеної особи, а тому у відповідача відсутні правові підстави для прийняття рішення про скасування останньої.

Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, де останній наполягає на правомірності прийнятих ним рішень та стверджує, що ОСОБА_1 у заяві про отримання довідки внутрішньо переміщеної особи наведено недостовірні дані в частині дати переміщення із тимчасово окупованої території України. Наведене і стало підставою для прийняття рішення про скасування довідки внутрішньо переміщеної особи.

Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

На підставі заяви позивача від 27.01.2020 №3004-5000260630 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 взята на облік внутрішньо переміщеної особи, що підтверджується довідкою Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації від 27.01.2020 №3004-5000260630, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 .

24.03.2021 керуючись пунктом 5 статті 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийнято рішення «Про скасування довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», згідно якого вирішено скасувати довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи громадянки ОСОБА_1 №3004-50000260630 від 27.01.2020 та внести відомості про це до Єдиної інформаційної бази даних внутрішньо переміщених осіб (далі - оскаржуване та/або спірне рішення №1).

Спірне рішення №1 мотивовано тим, що позивачем подано завідомо неправдиві відомості, оскільки вона перемістилась до Києва до початку проведення АТО.

25.03.2021 Управлінням праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації прийнято рішення (додаткове) «Про внесення змін», відповідно до якого у зв`язку з допущеною технічною помилкою в Рішенні від 24.03.2021 про скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи ОСОБА_1 вирішено внести зміни в абзац 3 та викласти його в наступній редакції:

«Проте, під час подання заяви на отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи зазначила дату переміщення - 27.01.2020, чим подала завідомо неправдиві відомості, які впливають на право отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи» (далі - оскаржуване та/або спірне рішення №2).

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.

Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України встановлює Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі - Закон №1706-VII).

Згідно із частиною 1 статті 1 Закону №1706-VII внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об`єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті (ч. 2 ст. 1 Закону №1706-VII).

Відповідно до частини 1 статті 2 Закону №1706-VII Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Статтею 4 Закону №1706-VII регламентовано порядок обліку внутрішньо переміщених осіб.

Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.

Кожна дитина, у тому числі яка прибула без супроводження батьків, інших законних представників, отримує довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Підставою для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є проживання на території, де виникли обставини, зазначені в статті 1 цього Закону, на момент їх виникнення.

Для отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи така особа звертається із заявою до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Форма заяви затверджується центральним органом виконавчої влади з формування та забезпечення реалізації державної політики у сферах соціального захисту, соціального обслуговування населення, волонтерської діяльності, з питань сім`ї та дітей, оздоровлення та відпочинку дітей, а також захисту прав депортованих за національною ознакою осіб, які повернулися в Україну.

Заява подається внутрішньо переміщеною особою, у тому числі неповнолітніми дітьми, особисто, а малолітніми дітьми, недієздатними особами або особами, дієздатність яких обмежено, - через законного представника (далі - заявник).

Заява підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах другому - четвертому цієї частини, яка дає згоду на обробку, використання, зберігання його персональних даних та персональних даних особи, від імені якої подається заява.

Разом із заявою заявник подає документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, або свідоцтво про народження дитини.

У разі наявності в документі, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, або документі, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, відмітки про реєстрацію місця проживання на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої здійснюється внутрішнє переміщення у зв`язку з обставинами, визначеними у статті 1 цього Закону, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи або рішення про відмову у видачі довідки з обов`язковим зазначенням підстави відмови, підписане керівником уповноваженого органу, видається заявнику в день подання заяви.

Порядок збирання та оброблення даних, оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та форма її зразка затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №509 «Про облік внутрішньо переміщених осіб» затверджено Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - Порядок №509), який регулює механізм видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (далі - довідка).

За правилами пункту 1 Порядку №509 довідка є документом, який підтверджує факт внутрішнього переміщення і взяття на облік внутрішньо переміщеної особи.

Пунктами 2, 3 Порядку №509, серед іншого, встановлено, що для отримання довідки повнолітня або неповнолітня внутрішньо переміщена особа звертається особисто, а малолітня дитина, недієздатна особа або особа, дієздатність якої обмежена, - через законного представника із заявою про взяття на облік, форму якої затверджує Мінсоцполітики, до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи).

Заява про взяття на облік повинна містити таку інформацію про заявника: прізвище, ім`я та по батькові; громадянство; дата та місце народження; стать; відомості про малолітніх, неповнолітніх внутрішньо переміщених осіб, які прибули разом з ним (у разі необхідності); відомості про законних представників, які супроводжують малолітню дитину, недієздатних осіб або осіб, дієздатність яких обмежена, та осіб, зазначених в абзаці п`ятому пункту 2 цього Порядку; відомості про зареєстроване та фактичне місце проживання; адреса, за якою з особою може здійснюватися офіційне листування або вручення офіційної кореспонденції, та контактний номер телефону; обставини, що спричинили внутрішнє переміщення; відомості про житлові, соціальні, медичні, освітні та інші потреби; відомості про наявність інвалідності та потребу в технічних та інших засобах реабілітації; відомості про місце навчання/виховання дитини (найменування закладу); відомості про працевлаштування, освіту, спеціалізацію за професійною освітою, посаду, професію.

Як фактичне місце проживання/перебування не можуть зазначатися адреси (місцезнаходження) органів державної влади, місцевого самоврядування, юридичних осіб публічного права, їх підрозділів, будь-яких інших приміщень, за якими внутрішньо переміщені особи фактично не проживають.

Заява про взяття на облік підписується заявником або особою, зазначеною в абзацах третьому - шостому пункту 2 цього Порядку, які дають згоду на обробку, використання, зберігання та надання Адміністрації Держприкордонслужби, Мінфіну для верифікації персональних даних заявника та особи, від імені якої подається заява, відповідно до Закону України "Про захист персональних даних".

Відповідно до пункту 6 Порядку №509 у день подання заяви про взяття на облік, крім випадків, передбачених абзацом другим пункту 4 цього Порядку, безоплатно видається довідка за формою згідно з додатком, яка роздруковується на аркуші формату А4, підписується посадовою особою уповноваженого органу та скріплюється печаткою такого органу.

Аналіз наведених правових норм, у редакції чинній станом на час видачі позивачу довідки про взяття на обліку внутрішньо переміщеної особи, дає суду підстави дійти до висновку, що внутрішньо переміщеною особою є, зокрема, громадянин України, якого змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

У той же час, як свідчать матеріали справи ОСОБА_1 звернулась до відповідача із заявою для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районі проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Згідно листів від 26.02.2021 №37/09-3043, від 15.03.2021 №37/09-3620 УПСЗН Дніпровської РДА просило надати позивача додаткові документи, що спричинили переміщення.

Як вказує відповідач, позивачем надано копію трудової книжки, де зазначено, що вона працювала в ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)» на посаді головного бухгалтера з 26.03.2012 по 21.01.2019.

Постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 затверджено Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - Порядок №505), який визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (далі - грошова допомога).

Відповідно до пункту 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, їх дітям, які народилися після дати початку проведення антитерористичної операції, тимчасової окупації або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації та взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Згідно із пунктом 5 Порядку №505 призначення і виплата грошової допомоги здійснюється уповноваженим органом за фактичним місцем проживання (перебування) сім`ї.

Для призначення грошової допомоги уповноважений представник сім`ї за умови пред`явлення паспорта громадянина України або іншого документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, подає складену в довільній формі письмову заяву про надання грошової допомоги та документи, визначені цим пунктом.

Для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім`ї подає заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред`являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім`ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.

У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім`ї, які претендують на отримання грошової допомоги:

прізвище, ім`я та по батькові;

число, місяць, рік народження;

серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;

реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);

інформацію про:

- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);

- наявність у будь-якого із членів сім`ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;

- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;

- наявність у будь-якого з членів сім`ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;

- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;

- наявність у будь-якого з членів сім`ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.

Як вже було вказано судом вище, позивачем надано відповідачу копію трудової книжки, де зазначено, що вона працювала в ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)» на посаді головного бухгалтера з 26.03.2012 по 21.01.2019.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцем знаходження юридичної особи ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)» є: місто Київ, вул. Гоголівська, б. 10, літера «А», №11, №14. Відокремлені структурні підрозділи не зареєстровані.

Звідси слідує, що позивач з 26.03.2012 працювала в місті Києві на посаді головного бухгалтера у ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)».

Наказом антитерористичного центру при Службі безпеки України від 07.10.2014 №33/6/а визначено райони проведення антитерористичної операції та терміни її проведення - Донецька та Луганська область - з 07 квітня 2014 року.

Тобто, аналіз вказаних обставин дає суду підстави дійти до висновку, що ОСОБА_1 перемістилась до м. Києві 26.03.2012 (дата прийняття її на роботу до ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)»), що свідчить про відповідне переміщення до початку антитерористичної операції. У свою чергу, наведене вказує, що позивач не підпадає від визначення внутрішньо переміщеної особи, яке вказано у статті 1 Закону №1706-VII), а тому не є та не може бути внутрішньо переміщеною особою.

При цьому, суд враховує те, що згідно із копією паспорту, яка міститься в матеріалах справи ОСОБА_1 знялася з місця реєстрації (м. Попасна (територія проведення антитерористичної операції) 13.06.2015, однак наведене не вказує про те, що фактичне її переміщення до м. Києва відбулося після 07.04.2014.

В той же час, згідно з копією паспорту 13.06.2015 позивач зареєструвала місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 .

Необхідно наголосити, що наявні документи в матеріалах справи свідчать про те, що ОСОБА_1 у період з 26.03.2012 по 21.01.2019 працювала в місті Києві, а з 13.06.2015 була зареєстрована на території України.

В межах спірних правовідносин обставини знаття позивача із місця реєстрації з території тимчасово окупованої території України не вказують на беззаперечний факт переміщення останньої на територію України саме із цієї дати - 13.06.2015, з урахуванням офіційного місця роботи ОСОБА_1 .

Окрім того, суд вказує, що позивач у заяві про облік внутрішньо переміщеної особи вказувала дату переміщення 27.01.2020, а не 13.06.2015 (дату зняття з місця реєстрації із тимчасово окупованої території України).

В матеріалах справи відсутні належні та достатні докази на підтвердження обставин переміщення ОСОБА_1 на тимчасово окуповану територію України після 21.01.2019 (дата звільнення із ТОВ «Капрі Холдінгз (Україна)».

Суд наголошує, що жодних пояснень позивачем в цій частині до суду не надано.

Беручи до уваги вказане, суд погоджується із позицією Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації щодо наведення ОСОБА_1 у заяві від 27.01.2020 завідомо неправдивих відомостей, які випливають на право отримання довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи в частині дати переміщення із тимчасово окупованої території - 27.01.2020.

Згідно із пунктом 5 частини 1 статті 12 Закону №1706-VII підставою для скасування дії довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та внесення відомостей про це в Єдину інформаційну базу даних про внутрішньо переміщених осіб є обставини, за яких внутрішньо переміщена особа подала завідомо недостовірні відомості.

Рішення про скасування дії довідки приймається керівником структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі утворення) рад за місцем проживання особи та надається внутрішньо переміщеній особі протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Згідно із частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відповідність спірних рішень критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, з огляду на що відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору. Матеріали справи не містять в собі доказів понесення відповідачем судових витрат, а тому в межах даної адміністративної справи відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.

Керуючись статтями 9, 72, 73, 77, 139 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в місті Києві державної адміністрації (02125, м. Київ, вул. Курнатовського, б. 7а, код ЄДРПОУ 37397200) про визнання протиправними та скасування рішень відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева