Рішення № 103424304, 14.02.2022, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.02.2022
Номер справи
420/17059/21
Номер документу
103424304
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/17059/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко O.A., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду справу за позовом ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Лиманський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 21 вересня 2021 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної міграційної служби України, третя особа: Головне управління ДМС України в Одеській області Лиманський районний відділ, в якій позивач просить суд:

1. Визнати протиправними дії Державної міграційної служби України, які виразилися у поверненні ДМС України справи позивача про набуття громадянства України на допрацювання;

2. Зобов`язати Державну міграційну службу України прийняти рішення по заяві Позивача про набуття громадянства України з урахуванням факту народження його матері ОСОБА_2 до 24 серпня 1991 року на території України згідно з вимогами ч.1 статті 8 ЗУ «Про громадянство України».

Ухвалою від 21.09.2021 позов ОСОБА_1 залишено без руху та встановлено позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії ухвали.

До суду від позивача за вх. №53907/21 надійшла заява з належним чином оформленою позовною заявою (у 3-х примірниках).

Ухвалою від 07 жовтня 2021 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_1 (вх. №53907/21) та відкрито провадження у адміністративній справі, визначивши розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він звернувся до Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області із заявою для набуття громадянства України до якої додав рішення суду про встановлення юридичного факту народження його матері на території України, однак позивачем було отримане повідомлення від третьої особи, що справа позивача про набуття громадянства України повернута ДМС України на доопрацювання. Від позивача, з посиланням на зміст ст.319 ЦПК України, вимагається на основі наявного судового рішення отримати і представити в ДМС України якийсь інший документ (який документ має отримати позивач, в якому органі влади та про що в ньому має бути вказано не повідомляється). Позивач вважає вищевказані дії протиправними і порушуючими закон і права позивача.

28 жовтня 2021 року за вх.№60166/21 та 13 грудня 2021 року за вх. №70463/21 від Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач посилаючись на правила внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання зазначає, що ОСОБА_1 не надав до Лиманського РВ ГУ ДМС в Одеській області документ, який підтверджує факт народження матері ОСОБА_2 на відповідній території України, оскільки не зареєстрував рішення суду про встановлення факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та як наслідок не отримав свідоцтва про народження ОСОБА_2

09 листопада 2021 року позивачем до суду за вх. №62204/21 подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що жодних вимог щодо «реєстрації рішення суду про встановлення факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану» з метою отримання громадянства ні «Закон», ні «Порядок» не містять, а наявне рішення суду не підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню. Воно встановлює наявність юридичного факту, який неможливо ні зареєструвати, ні видати на його підставі будь-якого документа. Рішення саме по собі являється правовстановлюючим, як це передбачено п. 44 «Порядку». Жодних вимог щодо надання до офісу ДМС рішення суду разом зі свідоцтвом про народження ні «Закон», ні «Порядок» також не містять.

Ухвалою суду від 06 грудня 2021 року залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області та визначено розгляд справи №420/17059/21 розпочати спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

Вивчивши матеріали справи, ознайомившись з позовною заявою та доданими до неї доказами, відзивом, відповіддю на відзив, дослідивши обставини, якими обґрунтовуються вимоги, та перевіривши їх наданими з боку учасників справи доказами, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце народження - Російська Федерація, громадянин Російської Федерації, 12.05.2021 подав до Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області заяву №5135-000001469 про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням (а.с.56-57) відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України».

До вказаної заяви позивачем було додано:

- паспортний документ № НОМЕР_1 виданий 21.12.2020 МЗС Росії 38003 (а.с.60-67);

- свідоцтво про народження НОМЕР_2 видане 21.03.2000 відділом ЗАГЗ Ленінського району м.Пермь (а.с.69-71);

- рішення Комінтернівського районного суду Одеської області від 02.03.2021 по справі №504/2433/20 (а.с.72-73).

Також позивачем 12.05.2021 подано зобов`язання припинити громадянство Російської Федерації протягом двох років з моменту набуття ним громадянства України (а.с.59).

11.09.2021 Лиманським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області направлено позивачу лист №5135-391/5135.1-21 (а.с.18), відповідно до якого: «Повідомляємо, що Ваша справа про набуття громадянства України відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про громадянство України» повернула ДМС України на доопрацювання. Відповідно до ст.319 Цивільно-процесуального кодексу України рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документи, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

У зв`язку з чим, Вам необхідно усунути недоліки та протягом 2-х місяців надати відповідні документи. Якщо вказані недоліки не будуть усунені - провадження за Вашою заявою про набуття громадянства України буде припинено».

Позивач, не погоджуючись з такими діями міграційного органу, звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб регламентується Законом України "Про громадянство України" (далі - Закон №2235-III).

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону №2235-III особа, яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра, син чи дочка, онук чи онука народилися або постійно проживали до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або яка сама чи хоча б один з її батьків, дід чи баба, рідні (повнорідні та неповнорідні) брат чи сестра народилися або постійно проживали на інших територіях, що входили на момент їх народження або під час їх постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), і є особою без громадянства або іноземцем, який подав зобов`язання припинити іноземне громадянство, та подала заяву про набуття громадянства України, а також її неповнолітні діти реєструються громадянами України. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Іноземці, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства. Іноземці із числа осіб, зазначених у частині двадцятій статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", замість зобов`язання припинити іноземне громадянство подають декларацію про відмову від іноземного громадянства особи, яка отримала посвідку на тимчасове проживання на підставі частини двадцятої статті 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства".

Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 затверджено Порядок провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок), відповідно до п.1 якого для встановлення, оформлення та перевірки належності до громадянства України, прийняття до громадянства України, оформлення набуття громадянства України, виходу з громадянства України особа подає заяву, а також інші документи, передбачені розділом II цього Порядку. У випадках, передбачених законодавством України, за подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито або консульський збір, документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства.

Заяви з питань громадянства оформлюються: про встановлення та оформлення належності до громадянства України особою, яка проживає на території України, - на ім`я керівника територіального органу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи (абз. 3 п.2 Порядку).

Згідно з п.3, 4 Порядку заява з питань громадянства подається у письмовій формі з зазначенням дати її складання та підписується заявником. Заяви та інші документи з питань громадянства подаються: особою, яка проживає в Україні на законних підставах, - до територіального підрозділу Державної міграційної служби України за місцем проживання особи в Україні.

Відповідно до пункту 24 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, яка народилася до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент народження особи до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону), подає:

а) заяву про набуття громадянства України за територіальним походженням;

б) дві фотокартки (розміром 35 x 45 мм);

в) один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства - для осіб без громадянства;

- зобов`язання припинити іноземне громадянство - для іноземців. Іноземці, які є громадянами (підданими) кількох держав, подають зобов`язання припинити громадянство всіх цих держав. Подання зобов`язання припинити іноземне громадянство не вимагається від іноземців, які є громадянами (підданими) держав, законодавство яких передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цих держав одночасно з набуттям громадянства іншої держави, або якщо міжнародні договори України з іншими державами, громадянами яких є іноземці, передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

- декларацію про відмову особи, якій надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує надання особі статусу біженця чи притулку в Україні, - для іноземців, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні;

- декларацію про відмову особи, яка є громадянином Російської Федерації і зазнала переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності, від іноземного громадянства разом із документом, що підтверджує переслідування через політичні переконання (довідка Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України, видана в установленому Кабінетом Міністрів України порядку), - для іноземців, які є громадянами Російської Федерації та зазнали переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності;

- заяву про зміну громадянства - для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України;

г) копію свідоцтва про народження або інший документ, що підтверджує факт народження особи на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Згідно з п.26 Порядку для оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням особа, батько чи мати якої народилися до 24 серпня 1991 року на території, що стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент їх народження до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР) (частина перша статті 8 Закону, подає документи, передбачені підпунктами "а" - "в" пункту 24 цього Порядку, а також:

а) документ, який підтверджує факт народження відповідно батька чи матері заявника на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту;

б) копію свідоцтва про народження заявника або інші документи, що засвідчують родинні стосунки заявника відповідно з батьком чи матір`ю, які народилися на територіях, зазначених у абзаці першому цього пункту.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 відповідно до свідоцтва про народження народився ІНФОРМАЦІЯ_2 та його матір`ю є ОСОБА_2 .

При цьому, рішенням Комінтернівського районного суду Одеської області від 02.03.2021, яке набрало законної сили 01.04.2021, задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення, заінтересована особа Лиманського РВ ГУ ДМС в Одеській області та встановлено та визнано факт народження ОСОБА_2 до 24 серпня 1991 року на території України.

У вказаному рішенні встановлено, що: «Місцем народження ОСОБА_2 , яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 згідно до паспорту громадянина Російської Федерації є місто Старобільськ Ворошиловградської області. (а.с. 24-36)

Дошлюбним прізвищем ОСОБА_2 є ОСОБА_2 », що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу з якого вбачається, що ОСОБА_2 яка народилась в м. Старобільськ ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_5 уклали шлюб 06 вересня 1963 року

Як вбачається з витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про відсутність актового запису цивільного стану №00013012145 у відділі державної реєстрації актів цивільного стану реєстраційної служби Головного управління юстиції у Луганській області за період з 01 січня 1938 року по 31 грудня 1944 року відсутній актовий запис про народження ОСОБА_2 . Крім того зазначено, що книги державної реєстрації актів про народження за 1941-1942 роки збереглися лише частково.

Згідно копії атестату зрілості ОСОБА_2 , що народилась ІНФОРМАЦІЯ_3 в м. Старобільськ, Луганської області у 1949 році вступила в Старобільську середню школу №2 та закінчила повний курс цієї школи 27 червня 1959 року.(а.с. 39)…

04.05.1990 Указом Президіума Верховної Ради УРСР Ворошиловградська область перейменована в Луганську».

Згідно пунктів 92 - 94 Порядку, територіальні органи Державної міграційної служби України приймають рішення про оформлення набуття громадянства України: за народженням; за територіальним походженням; внаслідок поновлення у громадянстві; внаслідок усиновлення; внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування, влаштування дитини в дитячий заклад чи заклад охорони здоров`я, в дитячий будинок сімейного типу чи прийомну сім`ю або передачі на виховання в сім`ю патронатного вихователя; внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки; у зв`язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини; внаслідок визнання батьківства чи материнства або встановлення факту батьківства чи материнства; за іншими підставами, передбаченими міжнародними договорами України.

До повноважень територіальних органів Державної міграційної служби України також належить скасування прийнятих ними рішень про оформлення набуття громадянства України у випадках, передбачених статтею 21 Закону.

Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо оформлення набуття громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи про оформлення набуття громадянства України знайдою, також одержує від відповідного органу реєстрації актів громадянського стану копію запису акта громадянського стану, який підтверджує, що новонароджену дитину знайдено на території України і батьки її невідомі.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.

Територіальний орган Державної міграційної служби України перевіряє відповідність оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.

Під час перевірки документів щодо поновлення особи у громадянстві України, крім перевірки відповідності оформлення документів з питань громадянства вимогам законодавства України та підтвердження ними наявності фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, територіальний орган Державної міграційної служби України також перевіряє у межах своєї компетенції відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається.

Документи щодо поновлення особи у громадянстві України надсилаються до органів Служби безпеки України, які у межах своєї компетенції перевіряють відсутність передбачених Законом підстав, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніше як у двомісячний строк з дня одержання документів.

Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, а стосовно поновлення особи у громадянстві України також відсутні передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає рішення про оформлення набуття особою громадянства України.

Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують наявність фактів, з якими Закон пов`язує набуття особою громадянства України, або стосовно поновлення особи у громадянстві України також будуть встановлені передбачені Законом підстави, за наявності яких поновлення у громадянстві України не допускається, керівник територіального органу Державної міграційної служби України або його заступник приймає вмотивоване рішення про відмову у задоволенні клопотання про оформлення набуття особою громадянства України.

Так, під час первісного звернення позивача до третьої особи із заявою про оформлення йому громадянства України (а.с.12) Лиманським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області у листі від 02.07.2020 №5135-111/5135.8-20 позивачу було зазначено про повернення наданих документів з рекомендацією встановлення у судовому порядку факту народження матері ОСОБА_1 на території України до 24.08.1991 (а.с.13).

Пунктом 44 Порядку передбачено, що у разі відсутності документів, що підтверджують факт постійного проживання чи народження особи до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України відповідно до Закону України "Про правонаступництво України", або на інших територіях, що входили на момент її народження чи під час її постійного проживання до складу Української Народної Республіки, Західноукраїнської Народної Республіки, Української Держави, Української Соціалістичної Радянської Республіки, Закарпатської України, Української Радянської Соціалістичної Республіки (УРСР), або документів, що підтверджують відповідні родинні стосунки, для оформлення набуття громадянства України подається відповідне рішення суду.

Відтак, з викладеного вище вбачається, що позивачем було подано усі необхідні документи для прийняття Лиманським районним відділом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області рішення за результатами розгляду заяви позивача про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням.

При цьому суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що ні Законом №2235-III, ні Порядком не передбачено обов`язку особи, яка звернулась до міграційного органу із заявою про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням, надати разом із рішенням суду, що підтверджує факт постійного проживання чи народження особи (батька чи матері заявника) до 24 серпня 1991 року на території, яка стала територією України, інших документів.

Також суд вважає обґрунтованими доводи позивача, що у листі Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області відсутня чітка вказівка, які саме документи позивач повинен надати для набуття ним громадянства України.

Водночас, суд зазначає, що позивач помилково вважає, що органом, яким повернено його документи на доопрацювання є Державна міграційна служба України, оскільки відповідно до Порядку та згідно з матеріалами особової справи позивача вбачається, що до Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області матеріали справ про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 були повернуті листом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області від 25.08.2021 №5100.4.5/25989-21.

При цьому, згідно правової позиції, викладеної у постанові Великої Палати Верховного Суду від 17 квітня 2018 року у справі № 523/9076/16-ц, за результатами розгляду справи суд відмовляє в позові до неналежного відповідача та приймає рішення по суті заявлених вимог щодо належного відповідача.

Відтак, суд вважає, що у задоволенні позовних вимог позивача до Державної міграційної служби України щодо визнання протиправними дії Державної міграційної служби України, які виразилися у поверненні ДМС України справи позивача про набуття громадянства України на допрацювання та зобов`язання Державну міграційну службу України прийняти рішення по заяві позивача про набуття громадянства України з урахуванням факту народження його матері ОСОБА_2 до 24 серпня 1991 року на території України згідно з вимогами ч.1 статті 8 ЗУ «Про громадянство України» слід відмовити.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Отже, враховуючи викладені вище висновки суду, з метою ефективного захисту прав, свобод, інтересів позивача суд з урахуванням ч.2 ст.9 КАС України вважає за доцільне вийти за межі позовних вимог шляхом:

- визнання протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо повернення 25.08.2021 до Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області матеріали справи про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 ;

- зобов`язання Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти вмотивоване рішення по заяві ОСОБА_1 про набуття громадянства України відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України».

Решта доводів та заперечень сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі «Серявін та інші проти України» від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Згідно п.41 висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту.

Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень (ч. 1 ст. 2 КАС України).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Згідно з ч. 1 ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та докази, надані позивачем, суд приходить до висновку про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за подання до суду даного сплачено 908,00 грн. судового збору .

Зважаючи на вищевикладене, суд дійшов висновку про стягнення з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судового збору у розмірі 908,00 грн.

Керуючись ст.ст. 9, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області щодо повернення 25.08.2021 до Лиманського районного відділу Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області матеріали справи про оформлення набуття громадянства України за територіальним походженням ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області прийняти вмотивоване рішення по заяві ОСОБА_1 про набуття громадянства України відповідно до ч.1 ст. 8 Закону України «Про громадянство України».

Стягнути з Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908,00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_3 );

Відповідачі:

- Державна міграційна служба України (вул.Володимирська, 9, м.Київ, 01001, код ЄДРПОУ 37508470);

- Головне управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул. Преображенська, буд.44, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 37811384).

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Лиманський районний відділ Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області (вул.Грубніка, 33, смт.Доброслав, Одеська обл, 67500).

Суддя О.А. Вовченко