Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 січня 2022 року м. Київ № 640/1471/19
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд» (01601, м. Київ, вул. Метрологічна, буд. 42, прим. 42/1)доГоловного управління ДФС у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулося Товариство з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд» (надалі по тексту також - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у місті Києві (надалі по тексту також - відповідач), в якому просить суд: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у місті Києві від 13 листопада 2018 року №0826121207.
Заявлені вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийнято необґрунтовано, оскільки позивач своєчасно з дотриманням граничних строків реєстрації податкових накладних надіслав податкові накладні для реєстрації в ЄРПН та дані накладні були зареєстрована протягом операційного дня, адже квитанції про неприйняття чи зупинення реєстрації податкової накладної позивач не отримував.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2019 року відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
У відзиві на адміністративний позов представник відповідача зазначив, що спірне податкове повідомлення-рішення є правомірним, оскільки саме в момент отримання квитанції про реєстрацію електронного документа, податкова накладна може вважатися зареєстрованою.
При цьому, представник податкового органу вказав, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях. Чинне на момент виникнення спірних правовідносин законодавство не містить будь-яких обмежень щодо реєстрації податкових накладних у вихідний чи святковий день, так як і не містить обмежень щодо можливості прийняття податкової звітності платника податку в позаробочий час. Право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який у відповідності до Порядку №1246 триває з 8 до 20-ої години.
З огляду на викладене вище, справа розглядається в порядку спрощеного провадження без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, на підставі наявних у справі матеріалів.
Розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.
З наявних матеріалів справи вбачається, що 23 жовтня 2018 року Головним управлінням ДФС у місті Києві на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 та пункту 75.1 статті 75, в порядку пункту 76.3 статті 76 Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних підприємством - Товариством з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд», за результатами якої складено відповідний акт перевірки №16795/26-15-12-07-20/42163583 від 23 жовтня 2018 року «Про результати камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Ніка-Агротрейд за липень-вересень 2018 року».
Перевіркою встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за липень-вересень 2018 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме:
- податкову накладну №1170 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1177 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1172 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1171 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1178 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1174 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1169 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1175 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1176 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1179 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №1173 від 31 липня 2018 року зареєстровано 16 серпня 2018 року, тобто із затримкою в один календарний день;
- податкову накладну №836 від 30 вересня 2018 року зареєстровано 22 жовтня 2018 року, тобто із затримкою в 22 календарні дні.
На підставі вказаного акта перевірки контролюючим органом прийнято 13 листопада 2018 року податкове повідомлення-рішення №0826121207, яким до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд» за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 3 012 913,34 грн. застосовано штраф у розмірі 10 % у сумі 301 291,34 грн., за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 166 950,00 грн. застосовано штраф в розмірі 20 % в сумі 33 390,00 грн., всього - 334 681,00 грн.
Незгода позивача із вказаним податковим повідомленням-рішенням зумовила його звернення до суду з даним адміністративним позовом, при вирішенні якого суд виходить з наступного.
Згідно пп. 14.1.60 п. 14.1 статті 14 Податкового кодексу України (в редакції станом на дату виникнення спірних правовідносин) Єдиний реєстр податкових накладних - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.
Відповідно до пп. 16.1.3 п. 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов`язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Відповідно до п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до ЄРПН є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Згідно п.120-1.1 статті 120 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення терміну реєстрації на 61 і більше календарних днів.
З аналізу наведених норм вбачається, що ПК України визначено обов`язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, та у разі порушення визначених законодавством граничних строків для такої реєстрації застосовуються штрафні санкції.
Абз. 13 п. 201.10 статті 201 ПК України визначено, що якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до пункту 3 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, зареєстрованого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години.
Наявними матеріалами справи, зокрема витягами з ПЗ «ME.doc» підтверджується, що позивачем 15 серпня 2018 року до закінчення операційного дня (тобто до 20 год 00 хв.) вчинено дії щодо направлення на реєстрацію в ЄРПН податкових накладних №1170, №1177, №1172, №1171, №1178, №1174, №1169, №1175, №1176, №1179, №1173 від 31 липня 2018 року.
Факт вчинення дій з метою своєчасної, тобто в межах граничних строків, реєстрації податкових накладних підтверджується матеріалами справи та відповідачем не спростовано жодними належними та допустимими доказами.
Позиція позивача, якою він обґрунтовує заявлені позовні вимоги зводиться до того, що відповідачем протягом операційного дня не надіслано квитанції про неприйняття чи зупинення реєстрації вищевказаних податкових накладних.
В той же час, відповідно до п.8, 9 Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України № 557 від 06 червня 2017 року, у разі якщо адресатом є контролюючий орган, після надходження електронного документа здійснюється його автоматизована перевірка. Автоматизована перевірка здійснюється у день надходження або не пізніше наступного робочого дня, якщо електронний документ надійшов після закінчення операційного дня або за 1 годину до його закінчення.
Згідно п. 11 Порядку № 557, перша квитанція надсилається автору електронного документа протягом двох годин з часу його отримання контролюючим органом, в іншому разі - протягом перших двох годин наступного операційного дня.
У першій квитанції, що формується за результатами автоматизованої перевірки, зазначеної у пункті 10 цього розділу, повідомляється про результати такої перевірки. У разі негативних результатів автоматизованої перевірки у першій квитанції повідомляється про неприйняття електронного документа із зазначенням причин, у такому випадку друга квитанція не формується. На першу квитанцію накладається електронна печатка контролюючого органу, здійснюється її шифрування та надсилання автору електронного документа. Другий примірник першої квитанції в електронному вигляді зберігається в контролюючому органі.
Якщо автору протягом встановленого строку після відправки електронного документа не надійшла перша квитанція, електронний документ вважається не одержаним адресатом.
Відповідно до пункту 12 Порядку №557 не пізніше наступного робочого дня з моменту формування першої квитанції, якщо інше не встановлено законодавством та цим Порядком, формується друга квитанція.
Друга квитанція є підтвердженням про прийняття (реєстрацію) або повідомленням про неприйняття в контролюючому органі електронного документа. В другій квитанції зазначаються реквізити прийнятого (зареєстрованого) або неприйнятого (із зазначенням причини) електронного документа, результати обробки в контролюючому органі (дата та час прийняття (реєстрації) або неприйняття, реєстраційний номер, дані про автора та підписувача (підписувачів) електронного документа та автора квитанції).
Аналіз наведених норм чинного законодавства свідчить, що якщо податкова накладна надіслана до контролюючого органу за годину до закінчення операційного дня, що має місце в межах спірних правовідносин (позивачем податкові накладні №1172, №1171, №1178, №1174, №1169, №1175, №1176, №1179, №1173 від 31 липня 2018 року надіслані на реєстрацію 15 серпня 2018 року за 5 хвилин до закінчення операційного дня), то у податкового органу наявні підстави для здійснення автоматизованої перевірки протягом перших двох годин наступного операційного дня.
При надісланні платником податку за 5 хвилин до закінчення операційного робочого дня електронного документа у контролюючого органу об`єктивно відсутня як можливість, так і законодавчо визначений обов`язок надіслати квитанцію про прийняття податкової накладної розрахунку коригування.
Відтак, стверджувати про бездіяльність відповідача в частині ненадіслання позивачу квитанції протягом операційного дня відсутні підстави, адже така квитанція надіслана платнику податків наступного операційного дня (16 серпня 2018 року), що узгоджується з положеннями пункту 11 Порядку № 557, з огляду на те, що такі податкові накладні надіслані 15 серпня 2018 року з 19:55 по 19:59, тобто за годину до закінчення операційного дня.
На думку суду, реєстрація надісланих 15 серпня 2018 року в період з 19:55 по 19:59 податкових накладних №1172, №1171, №1178, №1174, №1169, №1175, №1176, №1179, №1173 від 31 липня 2018 року наступного операційного дня - 16 серпня 2018 року є правомірною та, як наслідок, наявні підстави для застосування до позивача штрафу у розмірі 10 % від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.
Додатково суд звертає увагу, що позивачем не надано до суду жодних доказів щодо вчинення дії стосовно своєчасної реєстрації податкової накладної №836 від 30 вересня 2018 року, за порушення строків реєстрації якої до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд» застосовано штраф у розмірі 20 % від суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування.
З урахуванням наведеного в сукупності, суд приходить до висновку про правомірність прийняття відповідачем спірного податкового повідомлення-рішення від 13 листопада 2018 року №0826121207 та відсутність обґрунтованих підстав для його скасування.
Згідно з частиною 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Таким чином, відповідачем доведена, а позивачем навпаки не підтверджена, протиправність оскаржуваного рішення та наявність підстав для його скасування в судовому порядку.
З огляду на наведене, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Згідно з частиною 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 72-77, 139, 143, 241-246, 255, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Ніка-Агротрейд» відмовити повністю.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення встановленого ст. 295 КАС України строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя А.Б. Федорчук