Єдиний державний реєстр судових рішень
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2022 р. № 520/22031/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тітова О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Керівника Салтівської окружної прокуратури м. Харкова (61038, м. Харків, вул. Маршала Батицького, 23) до Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради (61146, м. Харків, вул. Валентинівська, 27-Г, код ЄДРПОУ 02146334), третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача: Комунальний заклад Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради (61123, м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г, код ЄДРПОУ 23322686) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Керівник Салтівської окружної прокуратури м.Харкова звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача: Комунальний заклад Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею Комунального закладу Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, розташованого за адресою:м.Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г;
- зобов`язати Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею Комунального закладу Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивачем зазначено, що на його думку відповідач протиправно не вживає заходів з оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею Комунального закладу Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г. Також зазначено, що відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під позашкільним закладом створює передумови для зловживання щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та освітнього процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей
Ухвалою суду від 04.1.2021 справу прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження по справі.
Представник відповідача, на адресу суду, відзив на адміністративний позов не надав.
Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Суддя у період з 08.11.2021 по 19.11.2021 перебував на лікарняному, а у період з 30.12.2021 по 12.01.2022 знаходився у відпустці.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
Салтівськоюокружною прокуратурою м. Харкова в межах наданих Законом України «Про прокуратуру» повноважень проведено вивчення стану дотримання закладами освіти Московського району м. Харкова вимог земельного законодавства України.
Встановлено, що на території Московського району м. Харкова здійснює діяльність комунальний заклад «Центр позашкільної освіти «Мрія» Харківської міської ради» (далі - ЦПО «Мрія»), що розташований за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г.
Діяльність закладу здійснюється на підставі Статуту ЦПО «Мрія» 2018 року, затвердженого заступником директора Департаменту освіти Харківської міської ради - начальником Управління комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради Солішкіним В.М.
Відповідно до п.1.1. Статуту ЦПО «Мрія», комунальний заклад є правонаступником комунального закладу «Станція юних техніків №5 Харківської міської ради». Комунальний заклад «Станція юних техніків №5 Харківської міської ради» є правонаступником державної комунальної установи Станції юних техніків Московського району м. Харкова.
Рішенням 16 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 08.11.2017 № 827/17 «Про зміну типу та перейменування навчальних закладів» комунальний заклад «Станція юних техніків №5 Харківської міської ради» перейменовано в комунальний заклад «Центр позашкільної освіти «Мрія» Харківської міської ради».
Пунктом 1.6. Статуту визначено, що ЦПО є комплексним позашкільним навчальним закладом, який надає знання, формуючи уміння та навички за інтересами, забезпечує потреби особистості у творчій самореалізації та інтелектуальний, духовний і фізичний розвиток, підготовку до активної професійної та громадської діяльності, створює умови до соціального захисту та організації змістовного дозвілля відповідно до здібностей, обдарувань та стану здоров`я вихованців, учнів і слухачів у позаурочний та позанавчальний час.
Згідно п. 1.2. Статуту, Засновником ЦПО є Харківська міська рада.
Пунктом 1.3. Статуту передбачено, що власником майна є територіальна громада міста Харкова в особі Харківської міської ради.
Розділом VI Статуту визначено, що ЦПО «Мрія» користується майном та земельною ділянкою відповідно до законодавства України. Матеріально-технічна база ЦПО включає приміщення, споруди, обладнання, засоби зв`язку, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває в його користуванні.
Пунктом 6.5. Статуту передбачено, що майно ЦПО є комунальною власністю територіальної громади міста Харкова та належить Управлінню освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради на праві оперативного управління на підставі договору, укладеного з Управлінням комунального майна та приватизації Департаменту економіки та комунального майна Харківської міської ради.
Право оперативного управління майном ЦПО «Мрія» надано Управлінню освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №700 від 25.10.2017.
В той же час, позивачем встановлено, що правоустановчі документи на земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г. на якій знаходиться майно, належне ЦПО «Мрія», відсутні, що є прямим порушення вищевказаних норм закону.
Факт не оформлення права постійного користування вказаною земельною ділянкою підтверджується наявною в матеріалах справи інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідно до відомостей якої державна реєстрація права користування земельною ділянкою, яка використовується вказаним навчальним закладом, не проводилась.
Позивач зазначає, що Управління освіти, будучи органом виконавчої влади, на який відповідно до вимог закону покладено обов`язок щодо управління майном ЦПО «Мрія», у тому числі, земельною ділянкою, на якому воно розташовано, у порушення вимог земельного законодавства та положень Законів України «Про освіту» та «Про позашкільну освіту», не вчинило заходів, направлених на розробку технічної документації щодо користування зазначеною земельною ділянкою, у зв`язку з чим право користування землею не оформлено, державну реєстрацію цього права не проведено.
За таких обставин керівник Салтівської окружної прокуратури м. Харкова звернувся до суду з даним позовом в інтересах держави.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту» державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
У частині 3 статті 22 Закону України «Про освіту» передбачено, що заклад освіти залежно від засновника може діяти як державний, комунальний, приватний чи корпоративний.
У п. 8 вказаної статті зазначено, що заклади освіти діють на підставі власних установчих документів, що затверджуються їх засновниками відповідно до законодавства.
Управління закладом освіти в межах повноважень, відповідно до ч. 2 ст. 24 Закону України «Про освіту» визначається законами та установчими документами цього закладу.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про позашкільну освіту» позашкільна освіта є складовою системи безперервної освіти, визначеної Конституцією України, Законом України «Про освіту», цим Законом, і спрямована на розвиток здібностей та обдарувань вихованців, учнів і слухачів, задоволення їх інтересів, духовних запитів і потреб у професійному визначенні.
Згідно зі ст. 5 Закону України «Про позашкільну освіту» заклади позашкільної освіти становлять структуру позашкільної освіти.
Відповідно до ч.1 ст.80 Закону України "Про освіту" від 05.09.2017 №2145-VIII (далі Закон №2145-VIII) до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством.
Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.
Частиною 2 статті 80 Закону №2145-VIII встановлено, що порядок, умови та форми набуття закладами освіти прав на землю визначаються Земельним кодексом України.
Згідно з абз. 2 ч. 2 ст. 27 Закону України «Про позашкільну освіту» до матеріально-технічної бази закладу позашкільної освіти належать приміщення, споруди, обладнання, засоби зв`язку, транспортні засоби, земельні ділянки, рухоме і нерухоме майно, що перебуває у його власності або у повному господарському віданні, оперативному управлінні, орендоване чи надане йому засновником (власником).
Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування в межах їх компетенції, серед іншого, забезпечують збереження і зміцнення матеріально-технічної бази закладів позашкільної освіти, розвиток їх мережі, ефективне використання закріплених за ними земельних ділянок (ч. 6 ст. 10 Закону України «Про позашкільну освіту»).
Судом встановлено, що право оперативного управління майном ЦПО «Мрія» надано Управлінню освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради на підставі рішення виконавчого комітету Харківської міської ради №700 від 25.10.2017.
Відповідно до ст. 92 Земельного кодексу України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
За змістом п. «п> ч. 2 ст. 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.
За приписами ч. 1, 2 ст. 116 Земельного кодексу України юридичні особи набувають права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Набуття права на землю юридичними особами здійснюється шляхом надання їх у користування.
Згідно зі ст. ст. 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою виникає з моменту державної реєстрації цих прав.
Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Так, відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» право постійного користування земельною ділянкою підлягає обов`язковій державній реєстрації. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Права на нерухоме майно та їх обтяження, які підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, виникають з моменту такої реєстрації.
В той же час, вивченням встановлено, що правоустановчі документи на земельну ділянку, розташовану за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г. на якій знаходиться майно, належне ЦПО «Мрія», відсутні, що є прямим порушення вищевказаних норм закону.
Судом встановлено факт не оформлення права постійного користування вказаною земельною ділянкою, що підтверджується наявною в матеріалах справи інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, відповідно до відомостей якої державна реєстрація права користування земельною ділянкою, яка використовується Комунальним закладом Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, не проводилась.
Відсутність правовстановлюючих документів на земельну ділянку під позашкільним закладом створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу та освітнього процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Вказана земельна ділянка належить територіальній громаді міста Харкова, тому її використання може здійснюватися у суворій відповідності з вимогами чинного земельного законодавства, із дотриманням певних обмежень щодо використання земель комунальної форми власності.
У даному випадку використання вказаної земельної ділянки комунальної форми власності здійснюється із порушенням вимог чинного законодавства шляхом користування земельною ділянкою без правовстановлюючих документів (державного акту на право постійного користування) та без державної реєстрації права постійного користування.
Так, ст. 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, шо передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 12 Земельного кодексу України визначено повноваження сільських, селищних, міських рад, до яких належить розпорядженнями землями територіальних громад.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад відноситься вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Рішенням Харківської міської ради №1537/19 від 17.04.2019 затверджено Положення про Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради.
Згідно п.1.1 Положення, Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради (далі - Управління освіти) є самостійним виконавчим органом Харківської міської ради, яке утворюється Харківською міською радою.
Пунктом 1.5. Положення визначено, що Управлінню освіти підпорядковані, підзвітні та підконтрольні заклади дошкільної, загальної середньої, позашкільної та професійно - технічної освіти, що розташовані на території Московського району м. Харкова в межах повноважень, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.2.2. Положення, Управління освіти в межах своїх повноважень має право укладати від свого імені угоди, договори і контракти з юридичними особами, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов`язки, бути позивачем, відповідачем та третьою особою у судах усіх інстанцій.
Пунктом 2.3. передбачено, що майно Управління належить йому на праві оперативного управління. Управління володіє та користується майном, що знаходиться у його управлінні.
Таким чином, Управління освіти, будучи органом виконавчої влади, на який відповідно до вимог закону покладено обов`язок щодо управління майном ЦПО «Мрія», у тому числі, земельною ділянкою, на якому воно розташовано, у порушення вимог земельного законодавства та положень Законів України «Про освіту» та «Про позашкільну освіту», не вчинило заходів, направлених на розробку технічної документації щодо користування зазначеною земельною ділянкою, у зв`язку з чим право користування землею не оформлено, державну реєстрацію цього права не проведено.
Крім того, обов`язок оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки, на яких розмішені дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади, покладено на органи виконавчої влади також розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 802-р.
У сукупності викладених обставин, суд дійшов висновку, що бездіяльність Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради, яка виразилась у невиконанні вимог земельного законодавства, створює передумови для зловживань щодо розпорядження зазначеною земельною ділянкою, ризики для нормального функціонування закладу позашкільної освіти та освітнього процесу, що може призвести до негативних наслідків та порушення прав дітей.
Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача
Зважаючи на встановлені у справі обставини та, з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про задоволення адміністративного позову.
Вирішуючи питання щодо розподілу судового збору, суд керується вимогами ч. 2 ст. 139 КАС України, відповідно до якої при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Оскільки позивач є суб`єктом владних повноважень та ним не понесені витрати із залученням свідків та проведення експертиз, сплачений судовий збір при поданні позову відшкодуванню з відповідача не підлягає.
Керуючись статтями 5-10, 19, 77, 139, 241-246, 250, 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов Керівника Салтівської окружної прокуратури м. Харкова (61038, м. Харків, вул. Маршала Батицького, 23) до Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради (61146, м. Харків, вул. Валентинівська, 27-Г, код ЄДРПОУ 02146334), третя особа, яка не заявляє самостійних позовних вимог на стороні позивача: Комунальний заклад Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради (61123, м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г, код ЄДРПОУ 23322686) про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею Комунального закладу Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г.
Зобов`язати Управління освіти адміністрації Московського району Харківської міської ради вжити заходи щодо оформлення права постійного користування земельною ділянкою та державної реєстрації права постійного користування земельною ділянкою під будівлею Комунального закладу Центр позашкільної освіти Мрія Харківської міської ради, розташованого за адресою: м. Харків, вул. Гв. Широнінців, 38-Г.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя О.М.Тітов