Рішення № 103419217, 17.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2022
Номер справи
480/372/22
Номер документу
103419217
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2022 року Справа № 480/372/22

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Шаповала М.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/372/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И В:

Позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 73% від грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії в розмірі 73% від грошового забезпечення та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум. Крім того, просить встановити контроль за виконанням рішення суду.

Свої вимоги позивач мотивує тим, що проходив службу в органах внутрішніх справ і з 20.06.2000 йому призначена пенсію за вислугу років у розмірі 73 % від суми грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

У березні 2018 року на виконання ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам", відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії і при цьому основний розмір пенсії було зменшено з 73% до 70% від грошового забезпечення.

Однак рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2018 у справі № 1840/2819/18 з 01.01.2016 позивачу був встановлена пенсія у розмірі 73 % основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

У зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення та введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України складено та надіслало до відповідача довідку про розмір його грошового забезпечення станом для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019.

26.10.2021 судовим рішенням у справі № 480/8226/21 було зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України № 33/39-1459 від 06.07.2021, з урахуванням раніше проведених виплат.

Однак на письмове звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок його пенсії на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/8226/21 з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 1840/2819/18 отримав відповідь про те, що здійснено на виконання рішення суду № 480/8226/21 перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення оскільки в тексті рішення суду не встановлено зобов`язань враховувати рішення суду у справі № 1840/2819/18.

Порядок перерахунку пенсії регулюється ст. 63 Закону № 2262-ХІІ та постановою КМУ від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", які не містять положень про те, що розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону, що діє на дату, з якої переглядається її розмір, а тому в даній частині є не обґрунтованим.

Призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом, процедурами їх проведення, внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону № 2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 73 %, а потім 70 % грошового забезпечення не стосується перерахунку вже призначеної пенсії, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що діяла на момент визначення пенсії.

Ухвалою від 17.01.2022 було відкрито провадження у справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Відповідач повідомлявся про розгляд даної справи належним чином, проте заяви про визнання позову чи відзив на позовну заяву в строки, передбачені статтею 261 КАС України, до суду не надав. Згідно із ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, встановивши фактичні обставини та оцінивши надані докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Позивач в позові зазначає, що є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Сумській області, отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" в розмірі 73 % відповідних сум грошового забезпечення.

У березні 2018 року на виконання ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262-ХІІ) та п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 103 "Про перерахунок пенсій особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам", відповідач здійснив перерахунок позивачу пенсії і при цьому основний розмір пенсії було зменшено з 73% до 70% від грошового забезпечення.

Однак рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 13.09.2018 у справі № 1840/2819/18 з 01.01.2016 позивачу був встановлена пенсія у розмірі 73 % основних та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення.

У зв`язку із зміною розміру грошового забезпечення та введенням нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України складено та надіслало до відповідача довідку про розмір його грошового забезпечення станом для проведення перерахунку пенсії з 01.12.2019.

26.10.2021 судовим рішенням у справі № 480/8226/21 було зобов`язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Сумській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.12.2019, на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення виданої Державною установою "Територіальне медичне об`єднання по Сумській області" Міністерства внутрішніх справ України № 33/39-1459 від 06.07.2021, з урахуванням раніше проведених виплат.

Однак на письмове звернення позивача до ГУ ПФУ в Сумській області про перерахунок його пенсії на підставі рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 480/8226/21 з урахуванням рішення Сумського окружного адміністративного суду у справі № 1840/2819/18 отримав відповідь про те, що здійснено на виконання рішення суду № 480/8226/21 перерахунок пенсії позивача в розмірі 70% від грошового забезпечення оскільки в тексті рішення суду не встановлено зобов`язань враховувати рішення суду у справі № 1840/2819/18.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, осіб начальницького і рядового складу Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначені в Законі України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі і на службі в органах внутрішніх справ мають право на довічну пенсію за вислугою строків служби.

Пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до ч. 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (у редакції, чинній на час звільнення позивача зі служби та призначення йому пенсії) загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2, категорій 2 та 3 - 80 процентів.

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" від 04.07.2002 року № 51-IV, у частині другій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" цифри "85", "95" і "90" замінено відповідно цифрами "90", "100" і "95", а слова і цифри "до категорій 2 і 3" замінити словами і цифрою "до категорії 2".

В подальшому, Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 № 3668-VI внесено зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні" від 27.03.2014 року № 1166-VII внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", згідно з якими цифри "80" замінено цифрами "70".

Таким чином суд зазначає, що Законами № 51-IV, № 3668-VІ та № 1166-VІІ були внесені зміни до ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ" щодо розміру відсотку грошового забезпечення з якого розраховується розмір пенсії.

Разом з тим призначення та перерахунок пенсії є різними за змістом та механізмом процедурами, внесені зміни до частини 2 статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 90 відсотків, а в подальшому 70 відсотків грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначених пенсій, отже при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватись норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення такої пенсії.

Відтак, суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватись та норма, яка визначає розмір грошового забезпечення у відсотках на момент призначення пенсії.

Аналогічну позицію щодо застосування норм права висловив Верховний Суд у постанові від 24.04.2018 у справі № 686/12623/17 (провадження № К/9901/849/17).

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду.

Матеріалами справи підтверджується, що пенсія позивачу призначена в розмірі 73 % грошового забезпечення.

Однак при перерахунку пенсії на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 26.10.2022 по справі № 480/8226/21, позивачу зменшено суму пенсії до 70 % грошового забезпечення, що не заперечується відповідачем у листі від 28.12.2021.

Факт перерахунку пенсії з 01.01.2016 в розмірі 70 % підтверджується відповідним протоколом перерахунку пенсії.

Враховуючи те, що пенсія позивачу призначалася в розмірі 73 %, то перерахунок слід здійснити позивачу в розмірі 73 % з 01.01.2016.

Суд зазначає, що при перерахунку пенсії позивача з 01.01.2016 відповідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм ч. 2 ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Вказана позиція суду узгоджується з висновками Верховного Суду, викладеними в постанові від 04.02.2019 по справі № 240/5401/18 (провадження № Пз/9901/58/18).

Враховуючи викладене, суд задовольняє позовні вимоги про визнання дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення позивачу розміру пенсії із 73 відсотків грошового забезпечення до 70 відсотків грошового забезпечення з 01 січня 2016 року протиправними та вважає за необхідне зобов`язати відповідача здійснити позивачу з 01.12.2019 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років виходячи з 73 % відповідних сум грошового забезпечення.

В частині встановлення судового контролю за виконанням судового рішення шляхом подання відповідачем звіту про його виконання, суд зазначає, що частиною 1 статті 382 КАС України встановлено, що суд, який ухвалив рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Вказаною нормою встановлено право, а не обов`язок суду, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, зобов`язати суб`єкта владних повноважень, проти якого ухвалено рішення, подати у встановлений судом строк звіт про його виконання.

Проаналізувавши обставини справи, суд не вбачає достатніх підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення по вказаній адміністративній справі, оскільки судове рішення є обов`язковим до виконання, у тому числі, в примусовому порядку, а за невиконання рішення суду законом передбачена відповідальність.

Відповідно до ст. 139 КАС України, суд вважає за необхідне відшкодувати позивачу з відповідача суму сплаченого судового збору.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд,

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, викладену у листі № 10754-13022/К-02/8-1800/21 від 28.12.2021 щодо відмови ОСОБА_1 в перерахунку та виплаті пенсії в розмірі 73% від грошового забезпечення з 01 грудня 2019 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Сумській області здійснити з 01 грудня 2019 року перерахунок ОСОБА_1 пенсії в розмірі 73% від грошового забезпечення та здійснити її виплату з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 992,40 гривень.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.М. Шаповал