Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 лютого 2022 року Справа № 280/11209/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МаксименкоЛ.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 52, код ЄДРПОУ 38625593)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - третя особа), в якій позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та поданні до Головною управління Пенсійного фонду України Волинській області уточнюючої довідки для призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах;
зобов`язати Головне управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області підготувати та направити до Головного управління Пенсійною фонду України в Волинській області уточнюючу довідку для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що в період з 01.10.1986 року по 11.03.1998 року проходив службу в МВС України, з 30.10.1988 року 11.03.1998 рік, а саме, працював інспектором 22 воєнізованої пожежної частини м. Енергодара по охороні виробничого об`єднання Запорізька АЕС» Управління пожежної охорони Управління внутрішніх справ Запорізької області. Стверджує, що на момент звільнення, трудова книжка йому не була видана, та замість неї видана довідка про те, що позивач був працевлаштований у даній пожежній частині та зазначено пільгову та календарну вислугу років. Посилається також на те, що згідно довідки ГУ ДСНС України у Запорізькій області від 13.07.2020 року № 05/133 спірний період проходження служби ОСОБА_1 з 30.10.1988 року по 11.03.1998 рік у 22 воєнізованій пожежній частині по охороні Запорізької АЕС зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах (один місяць служби за півтора місяці). Вказує, що звернувся до ГУ ПФУ У Волинській області із заявою про призначення пенсії, проте листом від 15.10.2020 року ГУ ПФУ у Волинській області повідомлено, що за даною довідкою право позивача на пільгове пенсійне забезпечення не підтверджене. Посилається на те, що згідно листа ДСНС України у Запорізькій області на запит ГУ ПФУ У Волинській період проходження служби особами рядового і начальницького складу державної пожежної охорони в її підрозділах на атомних електростанціях, не входить до періоду, коли вислуга років для призначення пенсій особам, зараховується па пільгових умовах. Посилається на те, що відповідачем не надано інформації та усіх необхідних документів із розрахунком календарного та пільгового обчислення стажу, характером виконуваної роботи та списком куди включається даний вид роботи. На підставі викладеного, вважає дії відповідача протиправними та просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідач позовні вимоги не визнав. У відзиві на позовну заяву від 25.01.2022 (вх. №5340), зазначає, що протягом цього часу взаємовідносини між УМВС України в Запорізької області та позивачем визначались Законом України «Про пожежну безпеку» від 17 грудня 1993 року № 3745-ХІІ та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114. Стверджує, що позивач не знаходився в трудових відносинах з УМВС України в Запорізької області та ГУ ДСНС України у Запорізькій області, тому норми трудового законодавства України на нього не розповсюджуються. Зазначає також, що позивач, займаючи посаду інспектора 22 Воєнізованої пожежної частини по охороні Запорізької АЕС не виконував роботу, а проходив службу па цієї посаді згідно вимог Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 року № 114, облік робочого часу, атестація робочого місця особам які проходять службу не проводиться. Вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить у позові відмовити.
Третя особа письмових пояснень по суті спору не надала.
Ухвалою суду від 20.12.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/11209/21. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 починаючи з 01.10.1986 по 11.03.1998 проходив службу в підрозділах пожежної охорони УМВС України в Запорізької області на посаді інспектора 22 Воєнізованої пожежної частини по охороні Запорізької АЕС.
Наказом УМВС України в Запорізької області №53 о/с від 12.03.1998 капітан внутрішньої служби ОСОБА_1 був звільнений зі служби через службову невідповідність згідно вимог ст.64 п. «Д» Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженого Постановою Кабінет Міністрів Української РСР від 29 липня 1991 pоку № 114.
21.05.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДСНС України у Запорізькій області з заявою в якої просив надати відомості щодо періоду роботи на посаді, що зараховується до пільгового стажу (з зазначенням років, місяців днів), зайнятість протягом повного робочого дня, посада (із зазначенням дільниці на якій працював), характер виконуваної роботи, відомості про результати атестації робочого місця, інші первини документи за час виконання роботи.
Листом від 29.06.2021 №5301-3966/5305 ГУ ДСНС у Запорізькій області повідомило, що у період з 01.10.1986 року по 11.03.1998 року позивач проходив службу в МВС України. Внутрішня служба осіб рядового та начальницького складу у вищезазначений період регламентувалася Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, затвердженим Постановою КМ України від 29 липня 1991 р. N 114. Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», в редакції, що діяла на момент звільнення зі служби, період проходження служби особами рядового і начальницького складу державної пожежної охорони в її підрозділах на атомних електростанціях, не входив до періодів, коли вислуга років для призначення пенсій особам зараховується на пільгових умовах.
Позивач не погодившись з відмовою відповідача надати уточнюючу довідку для призначення пенсії та з вимогою вчинити певні дії, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 3 Конституції Україниправа і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав людини є головним обов`язком держави.
Згідно з частиною першоюстатті 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач оскаржує відмову відповідача у наданні уточнюючої довідки за періоди 01.10.1986 року по 11.03.1998 для призначення пенсії за вислугу років на пільгових умовах.
Суд зауважує, що пенсія на пільгових умовах передбачена положеннями Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV(надалі - Закон №1058-ІV).
Так, згідно положень ст. 114 Закон №1058-ІV, право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці засписком № 1та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці засписком № 2виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно достатті 27та з урахуванням нормстатті 28цього Закону.
Згідно ізстаттею 62 Закону №1788-ХІІосновним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пункту 1 Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній, затвердженого постановою Кабінету міністрів України №637 від 12.08.1993основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 20 Порядку №637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Суд зауважує, що доказів того, що позивач працював на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці до матеріалів справи не надано.
Натомість, згідно копії трудової книжки позивача вбачається, що у період з 01.10.1986 по 11.03.1998 ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ. Вказані обставини підтверджуються також листом ГУ ДСНС у Запорізькій області 29.06.2021 №5301-3966/5305.
Тобто, як свідчать матеріали справи у спірний період позивач не перебував у трудових відносинах за трудовим договором з відповідачем на посадах, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, а проходив службу в органах внутрішніх справ.
З огляду на викладене, відсутні підстави для надання уточнюючої довідки із розрахунком календарного та пільгового обчислення стажу, характером виконуваної роботи та списком куди включається даний вид роботи, оскільки позивач не виконував таку роботу у спірний період.
Як вже було встановлено судом, ОСОБА_1 починаючи з 01.10.1986по 11.03.1998 проходив службу в підрозділах пожежної охорони УМВС України в Запорізької області на посаді інспектора 22 Воєнізованої пожежної частини по охороні Запорізької АЕС.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом визначає Закон України Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі Закон №2262-XII).
Згідно ст. Закону №2262-XII, особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції та на службі на посадах начальницького складу в Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Бюро економічної безпеки України, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.
Крім того, постановою КМУ від 17 липня 1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей.
Згідно п. 1 вказаного порядку (у редакції на час звільнення позивача зі служи) для призначення пенсій за вислугу років відповідно доЗакону УкраїниПро пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам, зазначеним упункті жстатті 1-2такого Закону, до вислуги років зараховуються, зокрема, час перебування на посадах службовців у виправно-трудових установах, слідчих ізоляторах, лікувально-трудових профілакторіях, інспекціях виправних робіт і невоєнізованої професійно-пожежної охорони, що в подальшому були переведені в категорію, яка заміщується рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ за переліком посад і на умовах, затверджуваних Міністерством внутрішніх справ..
Також, наказом Міністерства внутрішніх справ України 17 вересня 2018 року № 760 затверджено Інструкцію про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань (далі Інструкція).
Вказана Інструкція визначає процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно ізЗаконом України«Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно п. 3 Інструкції уповноважені структурні підрозділи - визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів.
Пунктом 1 розділу ІІ Інструкції визначено, що уповноважені структурні підрозділи:
1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства;
2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань;
3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбаченіПорядкомта цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій;
4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій;
5) формують облікові справи та зберігають їх згідно з порядковими номерами, присвоєними в книзі обліку документів для призначення пенсій (додаток 1);
6) повідомляють органи, які призначають пенсії, про судові рішення, які набрали законної сили, про позбавлення пенсіонерів військового (спеціального) звання та про видання наказів про прийняття (поновлення) на службу в 10-денний строк з дня отримання відповідного рішення суду;
7) ведуть облік осіб, яким призначено пенсію відповідно доЗакону;
8) взаємодіють з органами, які призначають пенсії, стосовно осіб, яким призначено (припинено) виплату пенсій, та в межах повноважень з органами державної влади з питань соціального захисту та пенсійного забезпечення;
9) зберігають та видають (замінюють) посвідчення «Ветеран органів внутрішніх справ», «Ветеран військової служби», «Ветеран служби цивільного захисту» та нагрудні знаки відповідно до чинного законодавства;
10) видають довідки про право на пільги відповідно доЗакону України«Про статус ветеранів військової служби, ветеранів органів внутрішніх справ, ветеранів Національної поліції і деяких інших осіб та їх соціальний захист».
Пункт 1 розділу ІІІ Інструкції, встановлює, що уповноважені структурні підрозділи:
1) приймають від особи, яка набула право на пенсію відповідно доЗакону, заяву про призначення пенсії, документи згідно зПорядком.
Не пізніше наступного робочого дня інформують письмово в довільній формі підрозділи персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерські підрозділи) про необхідність оформлення та подання уповноваженому структурному підрозділу документів для призначення (перерахунку) пенсії;
2) здійснюють перевірку обчислення вислуги років (страхового стажу) для призначення пенсії;
3) здійснюють перевірку поданих для призначення пенсії документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта та інших документів;
4) у разі якщо до заяви про призначення пенсії не додано необхідних для цього документів, витребовують їх від відповідного підрозділу персоналу (кадрового забезпечення) та підрозділу фінансового забезпечення (бухгалтерського підрозділу).
5) у 10-денний строк з дня одержання заяви про призначення пенсії та всіх необхідних документів оформлюють особі, якій оформлюється пенсія, подання про призначення пенсії за формою, установленоюПорядком, та направляють до органу, що призначає пенсії, за місцем проживання особи;
6) долучають до облікової справи особи отриману від органів, що призначають пенсії, розписку-повідомлення.
Тож, оскільки позивач у спірний період проходив службу в органах внутрішніх справ, то саме уповноважені структурні підрозділи мають повноваження щодо підготовки та направлення до органів Пенсійного фонду документів для призначення йому пенсії.
Доказів перебування позивача у трудових відносинах чи проходження служби в органах Державної служби з надзвичайних ситуацій України позивачем не надано.
З огляду на викладене, у Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області відсутні підстави для надання ОСОБА_1 уточнюючої довідки для призначення позивачу пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази у справі в їх сукупності та норми чинного законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Враховуючи відмову у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат згідно ст. 139 КАС України не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби з надзвичайних ситуацій України у Запорізькій області (69002, м. Запоріжжя, вул. Фортечна, 52, код ЄДРПОУ 38625593), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, м. Луцьк, вул. Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 17.02.2022.
Суддя Л.Я. Максименко