Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 лютого 2022 року м. Житомир справа № 240/12640/21
категорія 113040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ГурінаД.М., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Держпраці у Житомирській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" про застосування заходів реагування,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернулося Управління Держпраці у Житомирській області із позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр", в якому просить застосувати заходи реагування у сфері державного нагляду до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр", а саме: заборонити виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- виконання робіт з гідро молотом для дроблення негабариту; експлуатації ТТЗ на відкритих гірничих роботах; роботи з займистими речовинами заправників; технологічні транспортні засоби CAT-980G зав.№9СМ01341
-устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин: конусна дробарка BARMAC В6150 SEVSI та 2 конвеєри без зав.№, сортувальний комплекс Хартл без зав.№;
-дробарно-сортувального омплексу POWERSCREEN зав.№PID00124JDGC65316;
-обладнання та захисні системи, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах : колонка паливна зав.№000557;
-роботи із утворення і експлуатації відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар`єрів;
-автозаправника на шасі МАЗ держ.№ НОМЕР_1 ;
-автозаправника на шасі МАЗ держ.№4420ЖИУ;
-конвеєрних ліній № 1-11 (технологічна схема «Старий завод»);
-конвеєрних ліній заводу METSO: від грохота OF206D - З конвеєра; від грохота F1750D-2 конвеєра;
-конвеєру для силоса;
-монтажного проходу вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній (старий завод);
- техніки CAT 980 держ. № НОМЕР_2 та №Т02328;
- техніки CAT 770G держ. №Т02321АМ, Т02322АМ; CAT 740В держ. №Т02323АМ,
Т02324АМ VOLVO А40Е держ. №Т01818АМ;
-ведення гірничих робіт на Бехівському родовищі гранодіоритів, з підстав виявлення порушень, які створюють загрозу життю та здоров`ю працівників підприємства.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказав що за результатами проведеної перевірки дотримання відповідачем вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, виявлені порушення, що створюють загрозу життю працівників підприємства, що є підставою для застосування до відповідача заходів реагування.
Після усунення позивачем недоліків позову, ухвалою судді Житомирського окружного адміністративного суду від 12.11.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику (повідомлення) учасників справи та встановлено відповідачу строк для надіслання відзиву на адміністративний позов.
22.12.2021 на адресу суду надійшов відзив на позов (а.с.39-42), відповідно до змісту якого відповідач вважає позов безпідставним та необґрунтованим, просить у його задоволенні відмовити. На думку представника відповідача, усі виявлені під час перевірки порушення, що стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом, були усунуті.
06.01.2022 на адресу суду від представника позивача надійшла відповідь на відзив (а.с.122-125) відповідно до змісту якої представником позивача вказано, що встановити факт усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 26.04.2021 №663/11-706 суб`єкта господарювання можливо лише на підставі проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю), виключно з підстав, передбачених частиною 1 статті 6 Закону №877-V. На даний час до Управління Держпраці у Житомирській області не надходило відповідних заяв від відповідача для проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) за його бажанням з метою встановлення усунення порушень зазначених в акті перевірки від 26.04.2021 №663/11-706.
06.01.2022 на адресу суду від представника позивача надійшла заява про зменшення позовних вимог вх. №1194/22.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.02.2022 прийнято до розгляду заяву Управління Держпраці у Житомирській області про уточнення та зменшення позовних вимог від 06.01.2022 вх. №1194/22. Вирішено розглядати адміністративну справу у межах позовних вимог, визначених заявою Управління Держпраці у Житомирській області про зменшення позовних вимог від 06.01.2022, а саме: про заборону виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- виконання робіт з гідро молотом для дроблення негабариту;
- експлуатації ТТЗ на відкритих гірничих роботах;
- роботи з займистими речовинами заправників;
- технологічних транспортних засобів CAT-980G зав.№9СМ01341;
- устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин: конусна дробарка BARMAC В6150 SEVSI та 2 конвеєри без зав.№, сортувальний комплекс Хартл без зав.№;
- дробарко-сортувального комплексу POWERSCREEN зав.№PID00124JDGC65316;
- обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах: колонка паливна зав.№000557;
- робіт із утворення і експлуатації відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар`єрів;
- автозаправника на шасі МАЗ держ.№ НОМЕР_1 ;
- автозаправника на шасі МАЗ держ.№4420ЖИУ;
- конвеєрних ліній №1-11 (технологічна схема «Старий завод»);
- монтажного проходу вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній (старий завод);
- автомобілів CAT 770G держ. №Т02321АМ, Т02322АМ; CAT 740В держ. №Т02323АМ, до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 26.04.2021 №663/11-706.
Відповідно до положень частини 5 статті 262, частини 1 статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено, що згідно з направленням на проведення перевірки №663 від 12.04.2021 та на підставі наказу №783 від 12.04.2021 посадовими особами Управління Держпраці у Житомирській області було проведено позапланову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" на предмет додержання вимог законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення та гігієни праці.
За результатами перевірки складено акт від 26.04.2021 №663/11-706, за висновками якого Товариством з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" допущено наступні порушення, які створюють загрозу життю працівників підприємства:
- відсутній затверджений план роботи служби з охорони праці підприємства, що є порушенням ст.13 3акону №2694, пункту 5.1 розділу 5 НПАОП 0.00-4.35-04 Типового положення про службу охорони праці;
- відсутній затверджений графік обстеження підприємства, що є порушенням ст.13 3акону №2694, пункту 5.1 розділу 5 НПАОП 0.00-4.35-04 Типового положення про службу охорони праці;
- відсутній заключний акт проходження періодичних медичних оглядів працівників, що є порушенням ст.13 3акону №2694 підпункту 2.17 розділу II Порядку проведенні медичних оглядів працівників певних категорій;
- інструкції не переглядаються в установлені терміни, що є порушенням ст.13 3акону №2694, пункту 1 розділу VI НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- інструкції не переглядаються в установлені терміни, що є порушенням ст.13 3акону №2694, пункту 4 розділу НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- інструкції розроблені за недіючими НПАОП, що є порушенням Інструкції з охорони праці не розміщені на робочих місцях;
- у керівника структурного підрозділу (ДСЗ Метсо) відсутній комплект інструкцій, що є порушенням ст.13 3акону №2694, пункту 5 розділу V НПАОП 0.00-4.15-98 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- не розроблені інструкції для виконання робіт з гідро молотом для дроблення негабариту, що є порушенням ст.13 Закону №2694, п.2 розділу IV НПАОП 0.00-4.15-91 Положення про розробку інструкцій з охорони праці;
- відсутні затверджені програми проведення навчання, що є порушенням ст.18 3акону №2694, пункту 4.3 розділу НПАОП О.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці;
- до роботи допущені працівники (водії ТТЗ, екскаваторники, водії навантажувачів) які не пройшли спеціальне навчання і перевірку знань з експлуатації ТТЗ на відкритих гірничих роботах), що є порушенням ст.18 Закону №2694, п.4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-0 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань питань охорони праці;
- заправники ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 не пройшли спеціальне навчання (роботи з займистими речовинами), що є порушенням ст.18 Закону №2694, пункту 4.1 розділу 4 НПАОП 0.00-4.12-05 Типового положення про порядок проведення навчання і перевірки знань питань охорони праці;
- керівник гірничого підприємства не створив допоміжні добровільні гірничорятувальні команди, що є порушенням ст.29 Гірничого Закону України;
- роботи з підвищеною небезпекою на ДСЗ Метсо, АТЦ проводяться без письмового наряду, що є порушенням ст.13 Закону №2694, п.1.14 частини 1, розділу IV НПАОП 1.00-1.24-10 Правил охорони праці під чаї розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- відсутня декларація відповідності матеріально-технічної бази на технологічні транспортні засоби САТ-980С зав. №9СМ01341, що є порушенням ст.21 Закону №2694;
- відсутній дозвіл на машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин; конусна дробарка ВАRМАС В6150 SЕVSІ та 2 конвеєри без зав. №; сортувальний комплекс Хартл без зав. №; дробарно-сортувальний комплекс РОVЕRSСRЕЕN зав.№, РID00124JDGC65316; обладнання та захисні системи, призначені для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначені у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах: колонка паливна зав. №000557, що є порушенням ст.21 Закону №2694;
- відсутній дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки: - роботи із утворення і експлуатація відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар`єрів, що є порушенням ст.21 Закону №2694;
- автозаправники на шасі МАЗ держ. № НОМЕР_1 , 4420ЖИУ експлуатуються без технічного огляду, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 2.7 частини 2, розділу VIII НПАОП 0.00-1.24-10 Правил охорони раці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- на автозаправнику на шасі МАЗ дepж. №4420ЖИУ відсутні щітки склоочисника, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 1.1 частини І розділу VII НПАОП 0.00-1.24-10 Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- конвеєрні лінії №1-11 (технологічна схема «Старий завод» Конвеєрні лінії завода МЕТS0: - від грохота OF206D - 3 конвеєра; від грохота F1750D-2 конвеєра; конвеєр на силоса з боку основного проходу для людей уздовж конвеєра ролики робочої та холостої гілок стрічки не огороджуються, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 9 частини 3 розділу XII Наказу №704 Міністерства соціальної політики України Про затвердження Правил охорони праці під час дроблення і сортування, збагачення корисних копалин і огрудкування руд концентратів;
- монтажний прохід вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній (старий завод) не обладнаний дверима зблокованими з приводом конвеєра, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 3.6 частини 3, розділу ІІІ НПАОП 0.00-1.24-10 Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- на майданчику приймального бункера (завод METSO, ДСЗ «KLEEMANN», старий завод) відсутня схема маневрів для транспортних засобів, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 2,20 розділу 1 частини IV НПАОП 00-1.72-14 Правил з охорони праці під час експлуатації великовантажних автомобілів та інших технологічних транспортних засобів під час розробки рудних і нерудних корисних копалин відкритим способом;
- не працюють габаритні вогні та стоп-сигнали на CAT 980 держ. № НОМЕР_3 , Т02328, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 1.1 частини І розділу VII НПАОП 0.00-1.24-10 Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- автомобілі CAT 770 G держ. № НОМЕР_4 , Т02322АМ; CAT 740В держ. № НОМЕР_5 , Т 02324АМ VOLVO А40Е держ. №Т018І8АМ не обладнані пристроєм блокування підняття кузова під повітряною високовольтною лінією, що є порушенням ст.13 Закону №2694, пункту 2.8 частини 2 розділу VIII НПАОП 0.00-1.24-10 Правил охорони праці під час розробки родовищ корисних копалин відкритим способом;
- на мостах, платформах кранів обл. №1, 5559) знаходились сторонні предметів, що можуть впасти вниз під час руху, що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 13 гл. 6 розд. VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не на всіх кранах, що керуються з підлоги, використовуються пульти керування, в яких застосовуються ключ-марка, що є порушенням стaтті 13 Закону №2694, пункту 12 ГЛ.1 розд. VII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не затягнуте болтове з`єднання муфти валу приводу пересування крана (обл. №1), що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 1 гл. 5 розд. VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не на всіх робочих місцях, де ведуться вантажопідіймальні роботи, вивішені переліки вантажів, що переміщуються вантажопідіймальними кранами та машинами, із зазначенням їх маси, що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 17 ГЛ.2 розд. VII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- не на всіх робочих місцях, де ведуться роботи вантажопідіймальними кранами, вивішені графічні зображення (схеми) стропування типових вантажів та обв`язування вантажів, що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 12 ГЛ.2 розд. VII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- пошкоджений запобіжний замок гаку на крані (обл. №3), що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 2 ГЛ.5 розд. VIII НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- у суб`єкта господарювання не ведеться в повній мірі облік вантажопідіймальних механізмів, що є порушенням статті 13 Закону №2694, гл. 1 розд. VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- деформації (заломи, вичавлювання осердя) вантажних канатів кранів (обл.№1, 5559, зав. №8735785) перевищують допустимі значення, що є порушенням статті 13 Закону №2694, пункту 14 гл.6 розд. VI НПАОП 0.00-1.80-18 «Правил охорони праці під час експлуатації вантажопідіймальних кранів, підіймальних пристроїв і відповідного обладнання»;
- у суб`єкта господарювання не ведеться в повній мірі облік обладнання, що працює під тиском, що є порушенням статті 13 3акону №2694, ГЛ.6 розд. VII НПАОП 0.00-1.81-18
«Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- в паспорт посудини (зав. №597365) не внесені дані про відповідального працівника за справний стан і безпечну експлуатацію обладнання під тиском, що є порушенням статті 13 Закону №2694, підпункту 7) пункту 4 гл. 1 розд. VII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- посудині (обл.№ 2) не проведений технічний огляд, що є порушенням статті 13 Закону №2694, підпункту 11 пункту 1 ГЛ.1 розд. VII та ГЛ.1 розд. VIII НПАОП 0.00-1.81-18 «Правил охорони праці під час експлуатації обладнання, що працює під тиском»;
- не виконується вимоги коригування робочого проекту промислової розробки Бехівського родовища гранодіоритів та план розвитку гірничих робіт на 2021 рік погодженого в Управлінні Держпраці у Житомирській області в частині експлуатаційних втрат (фактичні втрати під час видобутку корисних копалин перевищують проектний показник), що є порушенням ст.19 Закону №1127-XIV, п.1.2 розділу IV, НПАОП 0.00-1.24-10, п.ч.4.1 ст.51 КУ 132/94, п.1.4 НПАОН 74.2-5.01-85, п.1 ч.1 ст.53 КУ 132/94;
- не в повному обсязі забезпечується проведення маркшейдерських робіт (ведення обов`язкової маркшейдерської вимірювальної, обчислювальної та графічної документації), а саме: журнал підрахунку обсягів видобутку корисної копалини містить не підтверджені посилання на графічну документацію; відсутній журнал технічного нівелювання; відсутній журнал тахеометрична зйомки; відсутній журнал замірів та підрахунку обсягів корисної копалини на складах, що є порушенням п.3 ст.53 КУ 132/94; п.1.2 розділу IV, НПАОП 0.00-1.24-10, п.16.1. (додаток 31) НПАОН 74.2-5.01-85;
- не виконана топографічна зйомка площі під склад щебеню. Не закріплені знімальні точки з розрахунку їх довговічного зберігання, що є порушенням п.3.3.1 НПАОН 74.2-5.01-85;
- в журналі розрахунку експлуатаційних втрат корисної копалини при видобутку не відображаються фактичні об`єми втраченої корисної копалини, що є порушенням ст.53.3 Кодексу України про надра;
- в 2019 році в податковому розрахунку з платежів за користування надрами відповідно до довідки ТОВ «Бехівський гранітний кар`єр» не вірно визначені обсяги погашених балансових запасів корисної копалини (взято до розрахунку - 227853 м3, контрольний розрахунок в ході планової перевірки - 248972 м3); інформація про залишки на складах корисної копалини станом на 01.01.2020 відсутня; в 2020 році в податковому розрахунку з платежів за користування надрами відповідно до довідки ТОВ «Бехівський гранітний кар`єр» не вірно вказані обсяги погашених балансових запасів корисної копалини (взято до розрахунку - 507746 м3, контрольний розрахунок в ході планової перевірки - 632968 м3); інформація про залишки на складах корисної копалини станом на 01.01.2021 відсутня, що є порушенням ст.28 КУ 132/94;
- не в повному обсязі забезпечується проведення маркшейдерських робіт (ведення обов`язкової маркшейдерської вимірювальної, обчислювальної та графічної документації), а саме: планшети видобутку корисних копалин (гор. 119м; 145) не відповідають фактично проведеним видобувним роботам, та площі відпрацювання запасів не включені в підрахунок видобутої корисної копалини, що є порушенням п.3 ст.53 КУ 132/94; п.1.2 розділу IV, НПАОП 0.00-1.24-10 п.3.2,1. НПАОН 74.2-5.01-85, п.15.5 НПАОН 74.2-5.01-85 (а.с.5-15).
26.04.2021 та 30.04.2021 Управлінням Держпраці у Житомирській області було винесено приписи про усунення виявлених порушень законодавства у сферах охорони праці, промислової безпеки, експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду за №663/11-706, №663/11-0085, №633/11-692 (а.с.16-22).
Вважаючи вказані вище порушення такими, що створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України від 14.10.1992 №2694-ХІІ "Про охорону праці" (далі - Закон №2694-ХІІ, зі змінами та доповненнями) визначено основні положення щодо реалізації конституційного права працівників на охорону їх життя і здоров`я у процесі трудової діяльності, на належні, безпечні і здорові умови праці, регулює за участю відповідних органів державної влади відносини між роботодавцем і працівником з питань безпеки, гігієни праці та виробничого середовища і встановлює єдиний порядок організації охорони праці в Україні.
Відповідно до частини 1 статті 38 Закону №2694-ХІІ державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері ядерної та радіаційної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки; центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з питань праці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 №96, Державна служба України з питань праці (Держпраці) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов`язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.
За змістом пункту 7 Положення про Державну службу України з питань праці, Держпраці здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи. На утворені територіальні органи Держпраці може покладати виконання завдань за міжрегіональним принципом.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначено Законом України від 05.04.2007 №877-V "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" (далі - Закон №877-V).
Відповідно до статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб`єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища. Заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
У силу приписів статті 4 Закону №2694-XIІ державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням. Державна політика в галузі охорони праці базується на принципах: пріоритету життя і здоров`я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
Відповідно до частини 1 статті 6 Закону №2694-XII умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуються працівником, а також санітарно-побутові умови повинні відповідати вимогам законодавства.
Стаття 13 Закону №2694-XII визначає управління охороною праці та обов`язки роботодавця.
Так, згідно з частиною 1 статті 13 Закону №2694-XII роботодавець зобов`язаний створити на робочому місці в кожному структурному підрозділі умови праці відповідно до нормативно-правових актів, а також забезпечити додержання вимог законодавства щодо прав працівників у галузі охорони праці.
Частиною 3 статті 13 Закону №2694-XII визначено, що роботодавець несе безпосередню відповідальність за порушення зазначених вимог.
Згідно з пунктом 7 статті 7 Закону №877-V на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду.
Відповідно абзацу першого частини 5 статті 4 Закону №877-V виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб`єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду.
Стаття 18 Закону №2694-XII регулює навчання з питань охорони праці.
Згідно з пунктом 1 статті 18 Закону №2694-XII працівники під час прийняття на роботу і в процесі роботи повинні проходити за рахунок роботодавця інструктаж, навчання з питань охорони праці, з надання першої медичної допомоги потерпілим від нещасних випадків і правил поведінки у разі виникнення аварії.
Крім того, статтею 21 Закону №2694-XII, яка регулює питання додержання вимог щодо охорони праці під час проектування, будівництва (виготовлення) та реконструкції підприємств, об`єктів і засобів виробництва, передбачено, що роботодавець повинен одержати дозвіл на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки (далі - дозвіл).
Однак, як вбачається з акту перевірки від 26.04.2021 №663/11-706, вищезазначені норми Закону №2694-XII та інших нормативно правових актів у сфері охорони праці Товариством з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" дотримані не були.
В силу правил статті 39 Закону України "Про охорону праці" передумовою заборони, зупинення, припинення, обмеження експлуатації підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуску та експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт є створення суб`єктом господарювання загрози життю.
Це відповідає зокрема, принципу державного нагляду (контролю), закріпленому статтею 3 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", відповідно до якого такий нагляд здійснюється виходячи із пріоритетності безпеки у питаннях життя і здоров`я людини.
Отже, підставою для застосування відповідних заходів реагування є порушення суб`єктом господарювання законодавства про охорону праці, яке створює загрозу життю та здоров`ю людей та у подальшому може призвести до тяжких наслідків.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону №2694-XII державна політика в галузі охорони праці визначається відповідно до Конституції України Верховною Радою України і спрямована на створення належних, безпечних і здорових умов праці, запобігання нещасним випадкам та професійним захворюванням.
За приписами абзацу п`ятого статті 39 Закону України "Про охорону праці" посадові особи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, мають право забороняти, зупиняти, припиняти, обмежувати експлуатацію підприємств, окремих виробництв, цехів, дільниць, робочих місць, будівель, споруд, приміщень, випуск та експлуатацію машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів праці, виконання певних робіт, застосування нових небезпечних речовин, реалізацію продукції, а також скасовувати або припиняти дію виданих ними дозволів і ліцензій до усунення порушень, які створюють загрозу життю працюючих.
Загроза життю та здоров`ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об`єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
При вирішенні питання щодо необхідності застосування до відповідача заходів реагування, суд виходить, зокрема, з того, що згідно із статтею 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Відповідно до статті 27 Конституції України, обов`язок держави захищати життя людини.
Згідно з частини 3 статті 43 Конституції України кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
З огляду на встановлені обставини справи, суд приходить до висновку, що роботодавець Товариство з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" створює небезпечні умови для роботи своїх працівників, а тому суд переконаний, що виявлені порушення законодавства про охорону праці спричиняють загрозу життю та здоров`ю людей та мають бути усунуті.
Відповідачем, доказів того, що порушення, зафіксовані в акті перевірки, були усунуті у повному обсязі до суду надано не було.
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Приписами статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи те, що виявлені під час перевірки порушення створюють загрозу життю та/або здоров`ю людей, а доказів їх усунення відповідачем до суду не надано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Управління Держпраці у Житомирській області слід задовольнити у повному обсязі шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки до усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 26.04.2021 №663/11-706.
З огляду на відсутність у даній справі судових витрати позивача, пов`язаних із залученням свідків та проведенням експертиз, питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 77, 90, 139, 242-246, 255, 257, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,
вирішив:
Задовольнити адміністративний позов Управління Держпраці у Житомирській області (вул.Шевченка, 18-а, м.Житомир, 10008, код ЄДРПОУ 39790560) до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" (с.Бехи, Коростенський район, Житомирська область, 11521, код ЄДРПОУ 13568156) про застосування заходів реагування.
Застосувати до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бехівський гранітний кар`єр" заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) шляхом заборони виконання робіт підвищеної небезпеки, експлуатації машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки в частині:
- виконання робіт з гідро молотом для дроблення негабариту;
- експлуатації ТТЗ на відкритих гірничих роботах;
- роботи з займистими речовинами заправників;
- технологічних транспортних засобів: CAT-980G зав.№9СМ01341;
- устаткування для видобутку, транспортування, дроблення, сортування та збагачення корисних копалин: конусна дробарка BARMAC В6150 SEVSI та 2 конвеєри без зав. №, сортувальний комплекс Хартл без зав. №;
- дробарко-сортувального комплексу POWERSCREEN зав.№PID00124JDGC65316;
- обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах, зазначених у додатку 1 до Технічного регламенту обладнання та захисних систем, призначених для використання в потенційно вибухонебезпечних середовищах: колонка паливна зав.№000557;
- робіт із утворення і експлуатації відвалів гірничих порід, обкладання та скріплення укосів, бортів, уступів кар`єрів;
- автозаправника на шасі МАЗ держ.№ НОМЕР_1 ;
- автозаправника на шасі МАЗ держ.№4420ЖИУ;
- конвеєрних ліній №1-11 (технологічна схема «Старий завод»);
- монтажного проходу вздовж робочої і холостої ланки конвеєрних ліній («Старий завод»);
- автомобілів CAT 770G держ. №Т02321АМ, Т02322АМ; CAT 740В держ. №Т02323АМ, до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки від 26.04.2021 №663/11-706.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право подати до Сьомого апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Д.М. Гурін