Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 301/3120/21
3/301/151/22
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"18" лютого 2022 р. м. Іршава
Суддя Іршавського районного суду Закарпатської області Даруда І.А., розглянувши матеріали, які надійшли з Управління Західного офісу Держаудитслужби в Закарпатській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, директора КНП «Іршавська міська лікарня», проживаючого за адресою АДРЕСА_1 , -
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч. 3 ст.164-14 КУпАП
ВСТАНОВИВ :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення №13-02-130/2021 від 25 жовтня 2021 року, встановлено, що при проведенні перевірки закупівлі, відповідно до абзацу 3 підпункту 1 пункту 4 Порядку проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою КМУ від 01 серпня 2013 року № 631 (із змінами), комунальним некомерційним підприємством «Іршавська міська лікарня» Іршавської міської ради за період з 01 липня 2020 року по 30 січня 2021 року код юридичної особи в ЄДРПОУ 01992587, підпорядкованість Іршавська міська рада, Закарпатської області, 90100, Україна, Закарпатська область, м. Іршава, пл. Народна, 2, виявлено : внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом, а саме за результатами проведеної процедури закупівлі між КНП «Іршавська МЛ» в особі директора ОСОБА_1 та переможцем торгів ТОВ «Кастум» в особі директора ОСОБА_2 було укладено договір про закупівлю природного газу від 25.08.2020 року №26/08-20 К, ціна договору становить 460000 грн. з ПДВ за 200,0 тис. м3 за ціною 2300,00 грн. за тис. м 3. Однак в ході проведення заходу державного фінансового контролю встановлено внесення змін до істотних умов договору про закупівлю, шляхом укладення додаткових угод № 4 від 29.10.2020, № 5 від 29.10.2020, № 6 від 29.10.2020, № 7 від 29.10.2020, № 8 від 29.10.2020, № 9 від 29.10.2020, № 10 від 09.11.2020, № 12 від 30.12.2020, № 13 від 30.12.2020, № 14 від 30.12.2020 до основного договору, з порушенням пункту 2 частини п`ятої статті 41 ЗУ «Про публічні закупівлі», що призвело до збільшення ціни за спожитий природний газ у наступних періодах:
- за жовтень 2020 року на 2310,00 грн. за 1000 м3 та. як наслідок, до зайвої оплати за нього посадовими особами КНП «Іршавська МЛ» на загальну суму 28675,07 грн. (12,41345 тис. м3 - об`єм газу спожитого за січень х 2310,00 грн. - завищена вартість природного газу)
- за листопад 2020 року на 3420,00 грн. за 1000 м3 та. як наслідок, до зайвої оплати за нього посадовими особами КНП «Мукачівська ЦРЛ» на загальну суму 117 518 грн. (34,36215 тис. м3 - об`єм газу спожитого за лютий х 3420,00 грн. - завищена вартість природного газу):
- за грудень 2020 року на 3420,00 грн. за 1000 м3 та, як наслідок, до зайвої оплати за нього посадовими особами КНП «Мукачівська ЦЛР» на загальну суму 90463,78 грн. (26.45140 тис. м3 - об`єм газу спожитого за лютий х 3420,00 грн. - завищена вартість природного газу);
- за січень 2021 року на 5150,00 грн. за 1000 м.3. та, як наслідок, до зайвої оплати за нього посадовими особами КНП «Муквачівська ЦРЛ» на загальну суму 57780,53 грн. (11.21952 тис. м3 - об`єм газу спожитого за лютий х 5150,00 грн,- завищена вартість природного газу), чим вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ч.3 ст. 164-14 КУпАП.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, подав суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі з урахуванням заперечення пояснення, де вказав, що вину у вчиненні правопорушення не визнає з тих підстав, що протокол про адміністративне правопорушення №13-02-130/2021 від 25.10.2021 року складено з порушенням ст. 256 КупАП, оскільки в ньому не вказано підстави його складання, до протоколу не додано доказів на підтвердження проведеної перевірки, даних щодо спростування збільшення ціни природного газу, не зазначено випадки, які заборонені законом для зміни істотних умов договору, і які порушені ним, не вказані свідки правопорушення.
Дослідивши матеріали справи, приходжу до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1ст.9КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247КУпАП обов`язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події та складу адміністративного правопорушення. Наявність події та складу адміністративного правопорушення доводиться шляхом подання доказів.
Склад правопорушення - це наявність об`єктивних та суб`єктивних ознак, за наявності яких діяння вважається адміністративним правопорушенням. Склад правопорушення містить в собі: об`єкт; об`єктивну сторону; суб`єкт; суб`єктивну сторону. Відсутність хоча б однієї з ознак означає відсутність складу загалом.
Частиною 3 статті 164-14 КУпАП передбачено відповідальність за придбання товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель/спрощених закупівель відповідно до вимог закону; застосування конкурентного діалогу або торгів з обмеженою участю, або переговорної процедури закупівлі на умовах, не передбачених законом; невідхилення тендерних пропозицій, які підлягали відхиленню відповідно до закону; відхилення тендерних пропозицій на підставах, не передбачених законом або не у відповідності до вимог закону (безпідставне відхилення); укладення з учасником, який став переможцем процедури закупівлі, договору про закупівлю, умови якого не відповідають вимогам тендерної документації та/або тендерної пропозиції переможця процедури закупівлі; внесення змін до істотних умов договору про закупівлю у випадках, не передбачених законом; внесення недостовірних персональних даних до електронної системи закупівель та неоновлення у разі їх зміни; порушення строків оприлюднення тендерної документації.
У протоколіпро адміністративнеправопорушення зазначено,що ОСОБА_1 ,як директоромКНП «Іршавськаміська лікарня»,було допущенопорушення,яке призвелодо збільшенняціни заспожитий природнийгаз,що єпорушенням пунктудругого частиничетвертої статті36Закону України«Про публічнізакупівлі» (редакція,чинна намомент укладенняДоговору).Разом зтим,вказана нормаЗакону передбачає,що істотніумови договорупро закупівлюне можутьзмінюватися післяйого підписаннядо виконаннязобов`язаньсторонами вповному обсязі,крім випадків:2)зміни ціниза одиницютовару небільше ніжна 10відсотків уразі коливанняціни такоготовару наринку,за умови,що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Слід також зазначити, що згідно позиції Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, викладеної в листі від 27.10.2016 № 3302-06/34307-06, внесення змін до договору про закупівлю на підставі частини четвертої статті 36 Закону №922 (в редакції, яка діяла до 19.04.2020 р.) повинно бути обгрунтованим та документально підтвердженим.
Пунктом 6. Розділу X Закону України «Про публічні закупівлі» (редакція, чинна з 19.04.2020 р.) зазначено, що: договори про закупівлю, укладені у порядку та на умовах, установлених до введення в дію цього Закону, виконуються в повному обсязі до закінчення строку, на який такі договори були укладені. Зміни до таких договорів вносяться у порядку та на умовах, встановлених до введення в дію цього Закону.
25 серпня 2020 року між КНП «Іршавська міська лікарня» та ТОВ «Кастум» було підписано Договір №26/08-20К на постачання природного газу(газове паливо) Згідно пункту 3.2. Договору Ціна газу на момент укладення Договору становить 1,80 грн. з ПДВ за 1 куб. м. , крім того компенсація вартості послуги за замоленою потужністю становить 0,12 грн. Ціна за 1м.куб природного газу з урахуванням компенсації вартості послуги доступу до потужності становить 1,92 грн., крім того ПДВ 0,38 грн. всього з ПДВ 2,30 грн. У п. 3.1. Договору, зазначено можливість зміни ціни протягом дії Договору. Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору, з урахуванням вимог ст.. 36 Закону України від 25.12.2015 «Про публічні закупівлі» № 922-VIII (із змінами).
27.10.2020 року між КНП «Іршавська міська лікарня» та ТОВ «Кастум» було підписано додаткову угоду № 1, якою було збільшено ціну природного газу на +230,00 грн. або +10,00 %. Ціна газу після підписання додаткової угоди №2 становила 2780,00 грн. з ПДВ за 1 000 куб. м. Підставою для підписання додаткової угоди №1,2 є лист ТОВ «Кастум» № 05/10/01 від 05.10.2020 р., експертні висновки Львівської торгово-промислової палати № 19-09/47 від 01.09.2020 р. та № 19-09/832 від 15.09.2020 р. Вказані вищі експертні висновки Львівської торгово-промислової палати містять посилання на використане джерело даних про ціни на електронних біржових торгах, а саме на офіційному веб-сайті ТБ «Українська енергетична біржа» за посиланням www.ueex.com.ua/. Також ними зазначається середньозважена ціна на природний газ станом на 15.09.2020 року (ресурс серпня 2020 року) в розмірі 5898,75 грн./тис. куб. м., Отже, даними довідками підтверджується коливання вартості газу на ринку в сторону збільшення, що стверджується копіями експертних висновків Львівської торгово-промислової палати № 19-09/47 від 01.09.2020 р. та № 19-09/832 від 15.09.2020 р.
При цьому зміни до Договору, згідно Додаткової угоди №2 від 27.10.2020
року, внесені з дотриманням вимог пункту другого частини четвертої статті 36
Закону України «Про публічні закупівлі».
Умовами пункту 3.1 Договору також встановлено, що зміна ціни може відбуватись при надані належного повідомлення про порядок зміни ціни газу протягом дії Договору. При зміні ціни в сторону збільшення, Постачальник зобов`язаний надати Споживачу лист про зміну ціни, а також документ, який підтверджується коливання ціни такого товару на ринку. Даний абзац Договору вказує на те, що Постачальнику для підтвердження коливання ціни на ринку при першому зверненні необхідно надати не менш ніж два документи для того, щоб підтвердити таке коливання. На виконання даної вимоги постачальником було надано Довідки Львівської торгово-промислової палати №19-09/47 від 01.09.2020 р. та № 19-09/832 від 15.09.2020р., які підтверджують таке коливання.
Згідно з даними офіційного сайту ТБ «Українська енергетична біржа» за адресою https://www.ueex.com.ua, середньозважена ціна по всіх умовах оплати в період з 25 серпня 2020 року (з моменту укладення договору) по 30 грудня 2020 року (момент укладення додаткових угод) відбувалось коливання середньозваженої ціни на природний газ на ринку таким чином:
- В період з серпня 2020 р по вересень 2020 року відбувалось коливання в сторону збільшення вартості природного газу.
- Тенденція коливання природного газу в сторону збільшення його вартості
зберігалась протягом жовтня 2020 р - січня 2021 року, тобто протягом всього
терміну дії Договору.
Отже, коливання вартості природного газу в період з дати укладання договору до дати внесення змін повністю підтверджуються даними з офіційного сайту ТБ «УЕБ» .
Крім цього, відповідно до постанов Верховного Суду у справах №913/368/19 та №924/1240/18 коливання ціни товару на ринку повинні бути наявні саме на момент внесення таких змін.
За період з 27.10 2020 року по 30.12.2020 року було укладено додаткові угоди, що привело до підвищення ціна газу за їм. куб.
Згідно з даними офіційного сайту ТБ «Українська енергетична біржа» за адресою ппр8 https://www.ueex.com.ua середньозважена ціна по всіх умовах оплати в період з 27 жовтня 2020 року (з моменту укладення додаткової угоди №1) по 30 грудня 2020 року (момент укладення додаткової угоди №14) відбувалося коливання середньозваженої ціни на природний газ на ринку таким чином:
-в період з жовтня 2020 року по грудень 2020 року відбувалось коливання в
сторону збільшення вартості природного газу. Тенденція коливання природного
газу в сторону збільшення його вартості зберігалась протягом жовтня 2020 р -
січня 2021 року.
Отже, коливання вартості природного газу в період з дати попереднього внесення змін до договору повністю підтверджуються даними з офіційного сайту ТБ «УЕБ» .
Оскільки в період підписання зазначених в протоколі додаткових угод мало місце збільшення ціни газу на ринку, цими додатковими угодами збільшено ціну, цим самим не було порушено п.2. ч.4 ст.36 Закону України «Про публічні закупівлі».
Разом з тим, виходячи зі змісту частини першої статті 653 Цивільного кодексу України, у разі зміни договору зобов`язання сторін змінюються відповідно до змінених умов. Ураховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору, сторони договору зобов`язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу.
Отже, підписання актів на постачання природного газу за ціною, яка відповідає умовам підписаної додаткової угоди та подальша їх оплата не є порушенням та відповідає вимогам чинного законодавства України.
За змістом ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Орган (посадова особа) відповідно до ст. 252 КУпАП оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за таких обставин: відсутність події і складу адміністративного правопорушення.
Виходячи з встановлених фактичних обставин справи, зібраних та досліджених в судовому засіданні доказів, суддя приходить висновку, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст.164-14 КУпАП.
Керуючись ст. ст. 247, 256, 268, 283-285, 289, 294 КУпАП, суддя, -
П О С Т А Н О В И В :
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 3 ст.164-14 КУпАП закрити на підставі п.1 ст.247 КУпАП у зв`язку з відсутністю у її діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанову може бути оскаржено до Закарпатського апеляційного суду на протязі десяти днів.
Суддя : І. А. Даруда