Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАОЧНЕ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 293/1238/20
Провадження № 2/293/72/2022
16 лютого 2022 рокусмт Черняхів
Черняхівський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Бруховського Є.Б.
секретаря судового засідання Давиденко Л.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт Черняхів цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді допомоги при народженні дитини та допомоги на дитину як одинокій матері,
ВСТАНОВИВ:
Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради (далі позивач, управління) звернулось до суду із вищезазначеним позовом, в якому просить стягнути з громадянки ОСОБА_1 (далі відповідач) на користь управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради суму переплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері в розмірі 2419грн 00 коп (дві тисячі чотириста дев`ятнадцять гривень 00 копійок) та витрати щодо розгляду судової справи у вигляді судового збору в сумі 2102 грн 00 коп. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
В обґрунтування позову зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила доньку ОСОБА_3 . До народження дитини ОСОБА_1 в шлюбі не перебувала. Особу, від якої мала дитину, в установленому порядку батьком не визнала. 08 травня 2018 року видано свідоцтво про народження ОСОБА_3 . В свідоцтві про народження дитини запис в графі «батько» зроблений за вказівкою матері. 13 червня 2018 року до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради звернулась громадянка ОСОБА_1 , яка на момент звернення фактично проживала за адресою: АДРЕСА_1 , а останнє відоме місце реєстрації: АДРЕСА_2 , із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги на дитину як одинокій матері відповідно до статей 10-12, 18-1-18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». На момент звернення гр. ОСОБА_1 ніде не працювала, на обліку в МЦЗ не перебувала, дитину виховувала сама.
На підставі поданих документів рішенням від 20.06.2018 року
відповідачу була призначена допомога при народженні дитини з 01.05.2018
року по 31.05.2021 рік та розпорядженням від 20.06.2018 року призначена також допомога на дитину як одинокій матері з 01.06.2018 року по 30.11.2018 рік.
30 серпня 2018 року до управління надійшло повідомлення № 1590/1 від Служби у справах дітей Житомирської міської ради про те, що ОСОБА_3 з 28.08.2018 року перебуває на повному державному утриманні та вихованні в комунальному закладі «Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків» Житомирської обласної ради.
Внаслідок тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання управлінням надміру перераховано та виплачено громадянці ОСОБА_1 допомогу при народженні дитини з 01.09.18 по 30.09.18 в сумі 860 грн. 00 коп. та допомогу по догляду за дитиною як одинокій матері з 01.09.18 по 30.09.18 в сумі 1559 грн. 00 коп.
Загальна сума переплати за допомогу на дитину як одинокій матері та допомоги при народженні дитини становить 2419 грн. 00 коп.
05 вересня 2018 року розпорядженням начальника управління припинено виплату допомоги при народженні дитини та виплату допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері з 01.09.2018 року.
В подальшому відповідач допомогу при народженні та допомогу на дитину як одинокій матері не отримувала, але переплата в сумі 2419 грн.00 коп. нею повернута не була. На адресу громадянки ОСОБА_1 неодноразово направлялись повідомлення з проханням з`явитись в управління для вирішення питання переплати, але врегулювати вказане питання так і не вдалось.
Сторони в судове засідання не з`явились.
Представником позивача подано заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримав, просив його задовольнити, проти заочного розгляду справи не заперечував.
Відповідач про причини неявки суд не повідомила, заяви про розгляд справи у її відсутності та відзив на позов до суду не подавала.
За таких обставин, суд розглядає справу на підставі наявних в ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до такого висновку.
Відповідно до ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до ч.ч. 1, 5-6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_1 народила дитину - дочку ОСОБА_3 . До народження дитини ОСОБА_1 в шлюбі не перебувала. Батьком дитини записано за вказівкою матері. 13 червня 2018 року ОСОБА_1 звернулась до управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради із заявою про призначення допомоги при народженні дитини та допомоги на дитину як одинокій матері відповідно до статей 10-12, 18-1-18-3 Закону України «Про державну допомогу сім`ям з дітьми». На момент звернення ОСОБА_1 ніде не працювала, на обліку в МЦЗ не перебувала, дитину виховувала сама та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
На підставі поданих відповідачем документів рішенням від 20.06.2018 року їй призначена допомога при народженні дитини з 01.05.2018 року по 31.05.2021 та розпорядженням від 20.06.2018 року призначена також допомога на дитину як одинокій матері з 01.06.2018 року по 30.11.2018 рік.
30 серпня 2018 року до управління надійшло повідомлення № 1590/1 від Служби у справах дітей Житомирської міської ради про те, що ОСОБА_3 з 28.08.2018 року перебуває на повному державному утриманні та вихованні в комунальному закладі «Житомирський обласний спеціалізований будинок дитини для дітей-сиріт та дітей, які залишились без піклування батьків» Житомирської обласної ради.
Під час тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання позивачем надміру перераховано та виплачено відповідачу допомогу при народженні дитини з 01.09.18 по 30.09.18 в сумі 860 грн. 00 коп. та допомогу по догляду за дитиною як одинокій матері з 01.09.18 по 30.09.18 в сумі 1559 грн. 00 коп.
Загальна сума переплати допомоги на дитину як одинокій матері та допомоги при народженні дитини становить 2419 грн. 00 коп.
05 вересня 2018 року розпорядженням начальника управління припинено виплату допомоги при народженні дитини та виплату допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері з 01.09.2018 року.
Вимоги позивача до відповідача про повернення таких коштів останньою проігноровано.
Вказані обставини відповідачем не спростовано та, зокрема, підтверджуються наданими матеріалами справи.
Гарантований державою рівень матеріальної підтримки сімей з дітьми шляхом надання державної грошової допомоги з урахуванням складу сім`ї, її доходів та віку дітей і спрямований на забезпечення пріоритету державної допомоги сім`ям з дітьми у загальній системі соціального захисту населення встановлює Закон України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" від 21.11.1992 року № 2811-XII (далі Закон 2811-XII).
Згідно з ч. 4 ст. 1 Закону 2811-XII порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону 2811-XII призначається, зокрема, допомога при народженні дитини та допомога на дітей одиноким матерям.
Відповідно до ст. 10 Закону 2811-XII допомога при народженні дитини за цим Законом надається одному з батьків дитини (опікуну), який постійно проживає разом з дитиною.
Статтею 11 Закону 2811-XII (чинною на момент призначення допомоги на дитину) встановлено, що допомога батькам при народженні дитини призначається на підставі свідоцтва про народження дитини. Опікунам зазначена допомога призначається на підставі рішення про встановлення опіки. Для призначення допомоги при народженні дитини до органу праці та соціального захисту населення за умови пред`явлення паспорта або іншого документа, що посвідчує особу, та свідоцтва про народження дитини подається одним з батьків (опікуном), з яким постійно проживає дитина, заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, та копія свідоцтва про народження дитини.
Виплата допомоги при народженні дитини припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; припинення опіки або звільнення опікуна від його повноважень щодо конкретної дитини; нецільового використання коштів і незабезпечення отримувачем допомоги належних умов для повноцінного утримання та виховання дитини.
Статтею 18-1 Закону 2811-XII встановлено, що право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини), відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.
Статтею 18-4 Закону 2811-XII передбачено, що виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) припиняється у разі: позбавлення отримувача допомоги батьківських прав; позбавлення отримувача допомоги волі за вироком суду; скасування рішення про усиновлення дитини або визнання його недійсним; реєстрації дитиною шлюбу до досягнення нею 18-річного віку; надання неповнолітній особі повної цивільної дієздатності у випадках, передбачених законом; смерті дитини; смерті отримувача допомоги. Виплата допомоги на дітей одиноким матерям (батькам) призупиняється у разі: тимчасового влаштування дитини на повне державне утримання; відібрання дитини в отримувача допомоги без позбавлення батьківських прав; тимчасового працевлаштування дитини.
Умови призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми, передбачених Законом України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" визначає Порядок призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001р. № 1751.
Відповідно до п. 13 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751, допомога при народженні дитини, яка народилася після ІНФОРМАЦІЯ_2 , надається у розмірі 41280 гривень. Виплата допомоги здійснюється одноразово у сумі 10320 гривень, решта суми виплачується протягом наступних 36 місяців рівними частинами.
Відповідно до п. 36 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім`ям з дітьми», затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця, в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною 18 річного віку (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років) включно.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Таким чином, повно і всебічно з`ясувавши обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд уважає, що заявлені позовні вимоги підлягають задоволенню.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України, суд стягує з відповідача на користь позивача понесені ним та документально підтверджені судові витрати (а.с.26) у вигляді судового збору в сумі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 4,5,76-81,141,280-284 ЦПК України, ст.ст 3,4, 10,11, 18-1,18-4 Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми", ст. ст. 15,16, 1212 ЦК України, суд
УХВАЛИВ:
Позов Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру перерахованих коштів у вигляді допомоги при народженні дитини та допомоги на дитину як одинокій матері задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, ЄДРПОУ: 42103456, місцезнаходження:10003, вул. Перемоги 55, м.Житомир, суму переплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері в розмірі 2419 грн 00 коп (дві тисячі чотириста дев`ятнадцять гривень 00 копійок), яка складається з суми переплати допомоги при народженні дитини з 01.09.18 по 30.09.18 у розмірі 860 грн. 00 коп. та допомоги по догляду за дитиною як одинокій матері з 01.09.18 по 30.09.18 в розмірі 1559 грн. 00 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , на користь Управління соціального захисту населення Богунського району департаменту соціальної політики Житомирської міської ради, ЄДРПОУ: 42103456, місцезнаходження:10003, вул. Перемоги 55, м.Житомир, судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
До суду відповідачем може бути подана заява про перегляд заочного рішення протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, відповідач має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Позивачем на рішення може бути подано апеляційну скаргу до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення.
Головуючий суддя Євген БРУХОВСЬКИЙ