
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 лютого 2022 року Чернігів Справа № 620/17418/21
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Скалозуба Ю. О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримкипро визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі – відповідач, Чернігівський обласний ТЦК та СП), в якому просить:
визнати дії відповідача протиправними щодо відмови в підготуванні та направлені до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подання про призначення ОСОБА_1 пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів;
зобов`язати відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області подання про призначення позивачу пенсії згідно з додатком 2 до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 та всіх необхідних документів.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач, посилаючись на положення пункту «а» статті 12 Закону № 2262-ХІІ та Порядку № 393, зазначає, що його загальний стаж складає 22 роки 4 місяці 24 дні та додатково пільговий стаж складає 10 років 5 місяців 26 днів. Таким чином, оскільки стаж по вислузі років складає 32 роки 10 місяців та 20 днів, у відповідача наявні підстави для передачі документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області для призначення позивачу пенсії. Однак, 27.10.2021 відповідач своїм повідомленням відмовив в задоволені заяви позивача, посилаючись, що він не перебуває на пенсійному забезпечені.
Відповідач, у поданому до суду відзиві, у задоволенні позовних вимог просив відмовити, оскільки пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1, зокрема, передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом 2262-12, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в областях через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України. Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України. Оскільки, позивач проходив військову службу у військовій частині 3041 Національної гвардії України, то Чернігівський ОТЦК та СП у спірних правовідносинах не є уповноваженим органом на прийняття заяви позивача про призначення пенсії та вчинення подальших дій спрямованих на призначення пенсії позивачу. Таким чином, Чернігівський ОТЦК та СП прав та законних інтересів позивача не порушував, діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені нормативно-правовими актами України.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 06.12.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Позивач проходив військову службу у військовій частині 3041 Національної гвардії України і відповідно до наказу Командувача Національної гвардії України від 18.06.2021 № 109о/с його звільнено з військової служби. Відповідно до наказу командира військової частини 3041 від 19.07.2021 № 137 позивача з 19.07.2021 виключено зі списків особового складу частини (а.с. 11)
Відповідно до копії Розрахунку вислуги років для призначення пенсії прапорщика ОСОБА_1 його вислуга років станом на 19.07.2021 складає: у календарному обчисленні – 22 роки 4 місяці 24 дні; у пільговому обчисленні (без урахування календарної вислуги) – 10 років 05 місяців 26 днів (а.с. 9).
Із заявою від 20.10.2021 позивач звернувся до відповідача, в якій просив підготувати та направити до ГУ ПФУ в Чернігівській області подання про призначення йому пенсії (а.с. 7).
У відповідь відповідач в листі від 27.10.2021 № 5/9993с зазначив, що інформації про перебування ОСОБА_1 на пенсійному забезпеченні як пенсіонера МО України, що отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», в відділі оформлення допомог, військових пенсій та пільг Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки не має (а.с. 8).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд застосовує джерела правового регулювання у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, та зважає на таке.
Згідно з частиною 1 статті 2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі – Закон № 2262-ХІІ) військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.
Пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII передбачено, що пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.
У пункті 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 № 393 передбачено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ, зокрема, особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, до вислуги років зараховуються: військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі – Порядок № 3-1).
Пунктом 1 Порядку № 3-1 передбачено, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом 2262-12, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).
Відповідно до пункту 3.9 Інструкції організації роботи із забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937 (далі – Інструкція № 937), особова справа військовослужбовця з долученими до неї розрахунком вислуги років, витягом із наказу про звільнення з військової служби, свідоцтвом про хворобу (довідкою) надсилається в обласний військовий комісаріат (ТЦКСП) безпосередньо управлінням (відділом) особового складу або військовою частиною, які оформлювали звільнення військовослужбовця з військової служби.
Пунктом 4.8 Інструкції № 937 передбачено, що відділ соціального забезпечення (відділ оформлення допомог, військових пенсій та пільг сектору соціальних виплат) обласного військового комісаріату (ТЦКСП) в 10-денний строк з дня надходження заяви про призначення пенсії в обласний (районний) військовий комісаріат (ТЦКСП) оформляє документи і відправляє їх до органу, що призначає пенсії, надає допомогу в одержанні документів для призначення пенсії, яких не вистачає на момент подання заяви.
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про Національну гвардію України» Національна гвардія України є військовим формуванням з правоохоронними функціями, що входить до системи Міністерства внутрішніх справ України і призначено для виконання завдань із захисту та охорони життя, прав, свобод і законних інтересів громадян, суспільства і держави від кримінальних та інших протиправних посягань, охорони громадської безпеки і порядку та забезпечення громадської безпеки, а також у взаємодії з правоохоронними органами - із забезпечення державної безпеки і захисту державного кордону, припинення терористичної діяльності, діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп та злочинних організацій.
Згідно з частиною 1 статті 9 вказаного Закону особовий склад Національної гвардії України складається з військовослужбовців та працівників. Національна гвардія України комплектується військовослужбовцями, які проходять військову службу за контрактом та за призовом.
Процедуру організації в Міністерстві внутрішніх справ України, центральних органах виконавчої влади, діяльність яких спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ України (Національна поліція України, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, Адміністрація Державної прикордонної служби України (далі - ЦОВВ)), та Національній гвардії України роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає Інструкція про організацію роботи з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та з інших соціальних питань, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17.09.2018 № 760 (далі – Інструкція № 760).
Згідно з пунктом 1 розділу ІІ Інструкції № 760 уповноважені структурні підрозділи: 1) організують роботу з оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій особам, які мають право на пенсію відповідно до чинного законодавства; 2) розглядають листи та звернення із питань оформлення документів для призначення та перерахунку пенсій, для отримання пільг, а також здійснюють прийом громадян, які звертаються з цих питань; 3) приймають від підрозділів персоналу (кадрового забезпечення) та фінансового забезпечення (бухгалтерських підрозділів) документи, передбачені Порядком та цією Інструкцією для призначення (перерахунку) пенсій; 4) готують та подають у встановленому чинним законодавством порядку до органів, які призначають пенсії, документи для призначення (перерахунку) пенсій.
Уповноважені структурні підрозділи – це визначені МВС, ЦОВВ та Національною гвардією України структурні підрозділи, на які покладено функції з підготовки та подання до органів, які призначають пенсії, необхідних для призначення пенсій документів (пункт 3 розділу І Інструкції № 760).
Суд зауважує, що вказане свідчить про те, що на обласні військові комісаріати (ТЦКСП), яким являється відповідач, покладено обов`язки щодо організації роботи із забезпечення подання документів для призначення пенсії після звільнення військовослужбовця з військової служби у Збройних Силах України, а обов`язки щодо підготовки та подання документів до пенсійного органу для призначення пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ після звільнення військовослужбовця з військової служби у Національній гвардії України покладено на уповноважені структурні підрозділи, визначені Національною гвардією України.
З матеріалів справи вбачається, що позивач проходив військову службу у військовій частині 3041 Національної гвардії України і відповідно до наказу Командувача Національної гвардії України від 18.06.2021 № 109о/с його було звільнено з військової служби, і відповідно до наказу командира військової частини 3041 від 19.07.2021 № 137 позивача з 19.07.2021 виключено зі списків особового складу частини.
Таким чином, в контексті суті предмету даного спору, що стосується питання оформлення та направлення документів до пенсійного органу для призначення позивачу пенсії, зважаючи на встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що оскільки оформлення та подання таких документів, в даному випадку є обов`язком не обласного військового комісаріату (ТЦКСП), а уповноваженого структурного підрозділу, визначеного Національною гвардією України, відтак вживати вказані заходи щодо реалізації позивачем права на призначення йому пенсії за вислугу років Чернігівський ОТЦК та СП не уповноважений.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Велика Палата Верховного Суду у своїх постановах (зокрема у постанові від 06.10.2021 у справі № 9901/191/19) неодноразово визначала, що протиправну бездіяльність суб`єкта владних повноважень слід розуміти як зовнішню форму поведінки (діяння) цього органу, що полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
З огляду на викладене вище, суд не вбачає протиправності діяння відповідача. Суд не може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії всупереч нормам права.
Позивачем не доведено обов`язок відповідача підготувати та направити до пенсійного органу документи для призначення позивачу пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 2262-ХІІ.
З огляду на зазначене вище, суд дійшов висновку про відсутність в діях відповідача протиправної бездіяльності щодо вчинення зазначених вище дій.
При розгляді даної справи судом враховано вимоги частин 1, 2 статті 77 КАС України.
Таким чином, з`ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, враховуючи основні засади адміністративного судочинства, вимоги чинного законодавства України, суд вважає, що правові підстави для задоволення адміністративного позову відсутні.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 5, 9, 72-74, 77, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Чернігівського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідач: Чернігівський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, вул. Г.Полуботка, 68, м. Чернігів, 14013, код ЄДРПОУ 08536958.
Дата складення повного рішення суду - 16.02.2022.
Суддя Ю. О. Скалозуб