Рішення № 103394973, 16.02.2022, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.02.2022
Номер справи
560/16533/21
Номер документу
103394973
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 560/16533/21

РІШЕННЯ

іменем України

16 лютого 2022 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Матущака В.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про визнання відмови незаконною та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН.

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправною відмову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області у виплаті грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля рівними частинами двічі на рік;

- зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області виплатити ОСОБА_1 грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля у 2021 році в сумі 398,53 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що для забезпечення власних побутових потреб використовує автомобіль ЗАЗ 110307-42, з номерними знаками "Транзит" MB 5347 та здійснює технічне обслуговування та необхідний ремонт автомобіля. Вказує, що звернувся до відповідача з листом, в якому просив виплатити грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, оскільки виплата припинилася за 2021 рік. Проте, листом від 18.10.2021 №2023-05 позивача повідомлено, що дати виплати вказаних компенсацій Порядком не визначено. Позивач вважає відмову у виплатах грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля рівними частинами двічі на рік незаконними, звернувся до суду з цим позовом, просить задовольнити позов.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позов, в якому просить суд відмовити ОСОБА_1 в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказує, що Управлінням не порушено права позивача на виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2021 рік, так як ніяких рішень, щодо відмови у виплаті компенсації Управлінням не приймалось, оскільки позивач не звертався за її призначенням, відповідно до норм Порядку №228. Крім того, у зв`язку із закінченням 10- річного терміну експлуатації автомобіля позивача, Управлінням було припинено виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів. Для продовження виплат компенсації позивач повинен був надати, відповідно до пункту 9 Порядку №228, заяву про виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, про що йому неодноразово повідомлялося працівниками Славутського відділення Управління.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ.

Ухвалою від 03.12.2021 суд відкрив провадження в справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ.

Суд встановив, що ОСОБА_1 з 2005 року є потерпілім внаслідок нещасного випадку на виробництві і згідно довідки серії МСЕ № 068093 від 07.12.2005 йому встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок трудового каліцтва довічно, ступінь втрати професійної працездатності 35%.

Згідно Розпорядження управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькій області від 05.11.2008, позивачу, за його заявою від 04.11.2008, було призначено грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля із зазначенням дати закінчення 10 - річного строку експлуатації автомобіля.

Із 2009 по 2018 рік управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькій області та Управління (як правонаступник), виплачували позивачу компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів.

У зв`язку із закінченням 10-річного терміну експлуатації автомобіля позивача, Управлінням було припинено виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів.

ОСОБА_1 звернувся до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області з листом, в якому просив виплатити грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, оскільки виплата припинилася за 2021 рік.

Листом від 18.10.2021 №2023-05 позивача повідомлено, що відповідно до пункту 5 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228, компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування виплачується рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року з дня їх призначення. Дати виплати вказаних компенсацій Порядком не визначено.

Вважаючи таку відмову відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з даним позовом за для захисту його порушених прав.

IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.

Відповідно до частини 2статті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Статтею 46 Конституції Українивстановлено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Згідно з частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Конституційний Суд, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні і конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції, в рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові і службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, встановлених Конституцією і законами, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб`єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист.

Отже, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення. В такому випадку порушені права підлягають захисту судом у спосіб, що дозволить відновити таке порушене право.

З долученого до матеріалів справи звернення ОСОБА_1 від 04.10.2021 та листа-відповіді управління від 18.10.2021 №2023-05 вбачається лише надання інформації щодо окремих положень Порядку №228, даний лист не містить жодних посилань на відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля рівними частинами двічі на рік.

Так, пунктом 19 частини першої статті 4 КАС України визначено, що індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Відтак, листа-відповідь управління від 18.10.2021 №2023-05 не є актом індивідуальної дії в розумінні норм КАС України, оскільки виплата грошової компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля здійснюється за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Крім того, лист не є рішенням відповідача в розумінні Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.2009 №1105 та Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №228 і безпосередньо не створює, не змінює та не припиняє прав та обов`язків позивача, він не тягне за собою будь-яких наслідків для позивача, а носить виключно інформаційний та роз`яснювальний характер.

Як вбачається з матеріалів справи, управлінням, в межах наданих йому повноважень, будь-яких рішень, дій чи бездіяльності, які б порушували права, свободи чи інтереси позивача, не приймалося та не вчинялося.

В даному випадку суд вважає, що позивач звернувся за захистом прав, які жодним чином відповідачем не порушені, оскільки сам факт направлення листа, який не є рішенням суб`єкта владних повноважень в розумінні норм КАС України, не свідчить про допущене ним порушення і що воно будь-яким чином мало негативні наслідки для ОСОБА_1 .

Окрім того, частиною 5 статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 23.09.2009 №1105 визначено, що за наявності медичних показань для одержання автомобіля і наявності або відсутності протипоказань до керування ним, Фонд забезпечує потерпілого автомобілем безоплатно чи на пільгових умовах, організовує та

оплачує навчання водінню автомобіля, а також виплачує компенсацію на бензин (пальне), ремонт і технічне обслуговування автомобілів або на транспортне обслуговування в порядку та на умовах, що визначаються Кабінетом Міністрів України.

Згідно пункту 2 Порядку виплати грошових компенсацій на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування від 14.02.2007 №228 компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів та на транспортне обслуговування призначаються: особам, інвалідність яких пов`язана з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням - за розпорядженнями управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві

та Севастополі.

Пунктом 2-1 Порядку №228 визначено, що особа з інвалідністю внаслідок нещасного випадку подає заяву про призначення та виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів, за формою, затвердженою Мінсоцполітики (далі - заява), разом із документами, передбаченими пунктами 9 цього Порядку, до відділення управління виконавчої дирекції Фонду.

Компенсація виплачуються рівними частинами двічі на рік - у березні за перше та у вересні за друге півріччя поточного року, з дня їх призначення (пункт 5 Порядку №228).

Пунктом 11 Порядку №228 встановлено, що компенсація на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, одержаного безоплатно чи на пільгових умовах на десятирічний строк його експлуатації, призначається на підставі заяви та документів, передбачених пунктом 9 цього Порядку (якщо такі документи відсутні в особовій справі особи з інвалідністю, дитини з інвалідністю); що додаються до неї.

З матеріалів справи встановлено, що згідно Розпорядження управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькій області від 05.11.2008, позивачу, за його заявою від 04.11.2008, було призначено грошову компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля із зазначенням дати закінчення 10 - річного строку експлуатації автомобіля.

За період з 2009 по 2018 рік управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в Хмельницькій області та Управління (як правонаступник), виплачували позивачу компенсацію на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів.

У зв`язку із закінченням 10-річного терміну експлуатації автомобіля позивача, Управлінням було припинено виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів. Для продовження виплат компенсації позивач повинен був надати, відповідно до пункту 9 Порядку №228, заяву про виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобіля, про що йому неодноразово повідомлялося працівниками Славутського відділення Управління.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що Управлінням не порушено права позивача на виплату компенсації на бензин, ремонт і технічне обслуговування автомобілів за 2021 рік, оскільки жодних рішень, щодо відмови у виплаті компенсації Управлінням не приймалось, через те, що позивач не звертався за її призначенням, відповідно до норм Порядку №228.

У статті 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" зазначається, що суди при розгляді справ застосовують Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Згідно практики Європейського суду з прав людини для того, щоби мати можливість звернутися за захистом до суду особа має довести, що вона є жертвою порушення прав. Щоби претендувати на статус жертви такого порушення, оспорюваний захід має безпосередньо зашкодити особі (рішення "Аксу проти Туреччини" [Aksu v. Turkey] пункт 50; "Берден" [Burden v. the United Kingdom] пункт 33; "Тенасе проти Молдови" [Tгnase v. Moldova]).

Тобто, обов`язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду. Порушення має бути реальним, стосуватися (зачіпати) зазвичай індивідуально виражених прав чи інтересів особи, яка стверджує про їх порушення.

Встановлення факту наявності порушення права, свободи чи інтересу особи, яка звертається до суду за їх захистом, є обов`язковим під час судового розгляду.

Позивач не навів жодних доказів щодо існування реального негативного впливу безпосередньо на його права та, що відповідач своїми рішеннями, діями чи бездіяльністю порушив його права, свободи чи інтереси, та що в нього виникло право на звернення до суду за їх захистом.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв в межах повноважень та на підставі вимог чинного законодавства, а тому позовні вимоги позивача є необґрунтованими, у зв`язку з чим у задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 16 лютого 2022 року

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області (вул. Подільська, 3, корпус 1 А, м.Хмельницький, Хмельницька область, 29013 , код ЄДРПОУ - 41316723)

Головуючий суддя В.В. Матущак