Єдиний державний реєстр судових рішень ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 лютого 2022 р.м. ХерсонСправа № 540/8216/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бездрабка О.І., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсон Регіон Буд" до Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради, виконавчого комітету Херсонської міської ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Херсон Регіон Буд" (далі - позивач) звернулося з позовною заявою до Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (далі - відповідач-1), виконавчого комітету Херсонської міської ради (далі - відповідач-2), в якій просить:
- визнати бездіяльність Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради, що полягає у не розгляді останнім у передбачений законодавством спосіб і строк заяв позивача від 26.07.2021 р. про видачу дозволів на розміщення 27 (двадцяти семи) об`єктів зовнішньої реклами №№ 144-16469-20, 144-16471-20, 144-16473-20, 144-16474-20, 144-16475-20, 144-16476-20, 144-16477-20, 144-16478-20, 144-16479-20, 144-16481-20, 144-16484-20, 144-16486-20, 144-16489-20, 144-16490-20, 144-16492-20, 144-164-94-20, 144-16495-20, 144-16496-20, 144-16497-20, 144-16498-20, 144-16499-20, 144-16500-20, 144-16501-20, 144-16502-20, 144-16503-20, 144-16504-20, 144-16505-20, протиправною та зобов`язати Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради повторно розглянути перелічені вище заяви позивача від 26.07.2021 р. про видачу дозволів на розміщення 27 (двадцяти семи) об`єктів зовнішньої реклами;
- визнати протиправним та скасувати пункти 1, 2.1 рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2021 р. № 349 "Про демонтаж рекламних засобів" в частині демонтажу рекламних засобів, зазначених у пунктах №№ 1.1, 1.3-1.8, 1.10-1.14, 1.16-1.19, 1.21, 1.21-1.28, 1.31 та 1.32 додатку № 1 до згаданого рішення відповідача-2 від 21.07.2021 р. № 349.
Позовні вимоги мотивує тим, що ТОВ "Херсон Регіон Буд" 26.07.2021 р. через Центр надання адміністративних послуг подало до управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради заяви про видачу дозволів на розміщення 27 об`єктів зовнішньої реклами строком на 5 років. Вказані рекламні засоби передані у користування позивача від ТОВ "Херсон-енерго сервіс" за договором позички від 12.07.2021 р. № 12/07/2021 р. До переходу у користування позивача ці рекламні засоби використовувались ТОВ "Херсон-енерго сервіс" для рекламної діяльності на підставі відповідних дозволів, строк дії яких на дату укладення вищезгаданого договору збіг. Враховуючи, що Законом України "Про рекламу" не встановлено іншого строку на видачу/відмову у видачі дозволів на розміщення зовнішньої реклами, позивач очікував отримати результат запитаної ним адміністративної послуги до 11.08.2021 р. Проте у вказаний строк ані дозволів, ані рішень про відмову у їх наданні позивачу не видано. Вказує, що Положення про відповідача-1 не передбачає створення ним такого виду розпорядчого документа як "рішення", а тому відсутність наказу керівника (начальника) відповідача-1 про відмову в установленні пріоритету засвідчує те, що документ з вихідним номером 03-23-36/21 від 03.08.2021 р. не створив жодних юридичних наслідків. На переконання позивача, оскільки рішення відповідача-1 (у розумінні Типових правил) про відмову в установленні пріоритету фактично не існує, останній, порушивши власну процедуру прийняття рішень, допустив протиправну бездіяльність, що полягає у нерозгляді у передбачений законодавством спосіб і строк заяв позивача від 26.07.2021 р. про видачу дозволів на розміщення 27 об`єктів зовнішньої реклами. Крім того, виконавчий комітет Херсонської міської ради рішенням від 21.07.2021 р. № 349 зобов`язав ТОВ "Херсон-енерго сервіс" самостійно провести демонтаж рекламних засобів. Відповідно до пунктів №№ 1.1, 1.3-1.8, 1.10-1.14, 1.16-1.19, 1.21, 1.21-1.28, 1.31 та 1.32 додатку № 1 до рішення відповідача-2 від 21.07.2021 р. № 349 демонтажу підлягають рекламні засоби, що на дату винесення оскаржуваного рішення вже перебували у користуванні позивача на підставі договору позички від 12.07.2021 р. Тому, вважає, що рішення відповідача-2 про демонтаж перебуваючих у володінні позивача 27 об`єктів зовнішньої реклами є передчасним і порушує гарантоване ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод право позивача мирно володіти своїм майном, яким (у даному випадку) є рекламні засоби, які були змонтовані ТОВ "Херсон-енерго сервіс" на підставі відповідних дозволів відповідача-2.
Ухвалою від 16.12.2021 р. у справі відкрито спрощене провадження, відповідачам надано п`ятнадцятиденний строк для подання відзивів на позовну заяву.
Ухвалою від 16.12.2021 р. відмовлено в задоволенні заяви позивача про забезпечення позову.
14.02.2022 р. від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, за змістом якого заперечує проти позовних вимог та просить відмовити в їх задоволенні. Вказує, що за змістом договору від 12.07.2021 р. № 12/07/2021 позичальником, тобто особою яка передає у безоплатне користування рекламні конструкції є ТОВ "Херсон регіон буд" - позивач по справі, а користувачем, тобто особою яка приймає у безоплатне користування рекламні конструкції - ТОВ "Херсон-енерго сервіс". На переконання відповідача-1, договір позички від 12.07.2021 р. № 12/07/2021 є неналежним та недостовірним доказом, а отже не може бути врахований судом при ухваленні судового рішення по справі. Зазначає, що видачі дозволу передує певна процедура, складовою якої є встановлення пріоритету. Ухвалення рішення про видачу дозволу без попереднього рішення про встановлення пріоритету не допускається, а рішення про надання дозволу дозвільним органом ухвалюється лише у разі, якщо заявнику було попередньо встановлено пріоритет. Так, 03.08.2021 р. відповідачем-1 прийнято рішення про відмову у встановлені пріоритету № 03-23-36/21, підставою якого стала наявність заборгованості у позивача у розмірі 8578,68 грн. та наявність самовільно встановленої рекламної конструкції. Таким чином, на думку відповідача-1, розглянуто подані позивачем документи відповідно до положень Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", Типових правил, Порядку № 369; в межах наданих йому повноважень прийнято рішення про відмову у встановлені пріоритету від 03.08.2021 р. № 03-23-36/21, яке не оскаржується та не скасовано. Крім того, спірне рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.20021 р. № 349 "Про демонтаж рекламних засобів" в оскаржуваній частині стосується рекламних засобів, які належать ТОВ "Херсон-енерго сервіс", тобто особи, яка не є учасником цього спору.
16.02.2022 р. від відповідача-2 надійшов відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що доводи позивача є абстрактними, не містять жодного обґрунтування негативного впливу оскаржуваного пункту рішення на конкретні реальні індивідуально виражені права, свободи чи інтереси позивача. Це свідчить про відсутність предмету захисту у суді, адже позивачем не визначено права, свободи чи інтереси, які мають бути захищені (поновлені) у судовому порядку, що фактично вказує на безпредметність заявленого позову. Рішення від 21.07.20021 р. № 349 "Про демонтаж рекламних засобів" прийнято на підставі Правил розміщення та експлуатації об`єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні, затверджених рішенням виконкому від 20.10.2015 р. № 369, а тому, на переконання відповідача-2, відсутні підстави для його скасування.
Положеннями ст.258 КАС України визначено, що суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Згідно ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Оскільки від сторін не надходило клопотання про розгляд справи в судовому засіданні, суд розглядає справу в порядку письмового провадження.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що 12.07.2021 р. між ТОВ "Херсон-енерго сервіс" (користувач) та ТОВ "Херсон Регіон Буд" (позичкодавець) укладено договір позички, за умовами якого позичкодавець передає користувачу у безоплатне користування на строк, що обумовлений цим договором, майно, зазначене у пункті 1.2. цього договору, яке користувач зобов`язується повернути позичкодавцеві після закінчення строку, встановленого цим договором.
Предметом договору є таке майно: рекламні конструкції (п.1.2 договору).
Вартість об`єкта позички на момент його передачі користувачеві становить 1125780 грн. (п.1.3 договору).
Положеннями п.4 договору передбачено, що строк, на який надається об`єкт позички, становить 60 календарних місяців з моменту його передачі. Останнім днем строку користування об`єктом позички вважається 12 липня 2026 року. Строк надання позички може бути подовжено за згодою сторін.
Відповідно до акту прийому-передачі від 12.07.2021 р. ТОВ "Херсон-енерго сервіс" передає, а ТОВ "Херсон Регіон Буд" приймає рекламні конструкції в кількості 27 шт., а саме: по вулиці Лавреньова (у районі будинку №12), розміром 3x4 м. типу беклайт (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі вулиці Чорноморської, 10), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Стрітенській (у районі будинку № 78, район зупинки по вулиці Комкова), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по шосе Вячеслава Чорновола (у районі будинку № 54, напроти кафе "Восток"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по проспекту Ушакова (у районі будинку № 63, зупинки "Обласна лікарня"), розміром 1,2x1,8 м, типу сітілайт (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - № 1), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 15, ринок "Шуменський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - № 2, біля високої опори), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (лівий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; на площі Перемоги (у районі вулиці Нафтовиків), розміром 3x12 м, типу бігборд призматрон (двосторонній); на розі вулиці Потьомкінської та провулку Пугачова (у районі будинку № 94 по вулиці Потомкінській та будинку № 3а по провулку Пугачова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по проспекту 200-річчя Херсона (у районі будинку № 23 по вулиці Вишневій, магазин "Салон штор"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на площі 200-річчя Херсона (у районі проспекту Адмірала Сенявіна - № 1), розміром 3x12 м, типу бігборд (односторонній); на площі 40-річчя Перемоги (у районні вулиці 49-ої Херсонської Гвардійської дивізії, у районі ринку "Таврійський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі Бериславського шосе та вулиці Миру, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Іллюші Кулика (напроти стадіону ім.Петровського), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Іллюші Кулика та Чорноморської (напроти будинку № 94 по вулиці Іллюші Кулика), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Перекопської та Кременчуцької, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (правий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 8), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Нафтовиків та Івана Богуна (напроти будинку № 50 по вулиці Нафтовиків), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі будинку № 4), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Потьомкінської та Гмирьова (у районі будинку № 86 по вулиці Гмирьова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 2)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 1)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 11 по вулиці Гончара), розміром 1,2x1.8 м, типу сітілайт (односторонній); на розі вулиці Театральної та проспекту Ушакова (напроти будинку № 1 по вулиці Театральній), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній).
21.07.2021 р. виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення № 349 "Про демонтаж рекламних засобів", відповідно до п.1 якого зобов`язано суб`єктів господарювання (за переліком згідно додатком 1) самостійно провести демонтаж рекламних засобів згідно п.п.8.2.3-8.2.6 Правил.
У разі невиконання суб`єктами господарювання п.1 цього рішення, демонтувати самовільно розташовані рекламні засоби, вказані у переліку згідно з додатком 1 до рішення.
Відповідно до п.п.1.1, 1.3-1.8, 1.10-1.14, 1.16-1.19, 1.21, 1.21-1.28, 1.31, 1.32 додатку № 1 до рішення відповідача-2 від 21.07.2021 р. № 349 вказано рекламні засоби, котрі підлягають демонтажу: по вулиці Лавреньова (у районі будинку №12), розміром 3x4 м. типу беклайт (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі вулиці Чорноморської, 10), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Стрітенській (у районі будинку № 78, район зупинки по вулиці Комкова), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по шосе Вячеслава Чорновола (у районі будинку № 54, напроти кафе "Восток"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по проспекту Ушакова (у районі будинку № 63, зупинки "Обласна лікарня"), розміром 1,2x1,8 м, типу сітілайт (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - № 1), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 15, ринок "Шуменський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - №2, біля високої опори), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (лівий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; на площі Перемоги (у районі вулиці Нафтовиків), розміром 3x12 м, типу бігборд призматрон (двосторонній); на розі вулиці Потьомкінської та провулку Пугачова (у районі будинку № 94 по вулиці Потомкінській та будинку № 3а по провулку Пугачова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по проспекту 200-річчя Херсона (у районі будинку № 23 по вулиці Вишневій, магазин "Салон штор"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на площі 200-річчя Херсона (у районі проспекту Адмірала Сенявіна - № 1), розміром 3x12 м, типу бігборд (односторонній); на площі 40-річчя Перемоги (у районні вулиці 49-ої Херсонської Гвардійської дивізії, у районі ринку "Таврійський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі Бериславського шосе та вулиці Миру, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Іллюші Кулика (напроти стадіону ім.Петровського), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Іллюші Кулика та Чорноморської (напроти будинку № 94 по вулиці Іллюші Кулика), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Перекопської та Кременчуцької, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (правий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 8), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Нафтовиків та Івана Богуна (напроти будинку № 50 по вулиці Нафтовиків), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі будинку № 4), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Потьомкінської та Гмирьова (у районі будинку № 86 по вулиці Гмирьова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 2)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 1)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 11 по вулиці Гончара), розміром 1,2x1.8 м, типу сітілайт (односторонній); на розі вулиці Театральної та проспекту Ушакова (напроти будинку № 1 по вулиці Театральній), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній).
26.07.2021 р. ТОВ "Херсон Регіон Буд" через ЦНАП м.Херсона звернулося до Херсонського міського голови із заявами про видання дозволу на розміщення зовнішньої реклами строком на 5 років на вказані вище рекламоносії. Заяви зареєстровано за №№ 144-16469-20, 144-16471-20, 144-16473-20, 144-16474-20, 144-16475-20, 144-16476-20, 144-16477-20, 144-16478-20, 144-16479-20, 144-16481-20, 144-16484-20, 144-16486-20, 144-16489-20, 144-16490-20, 144-16492-20, 144-16494-20, 144-16495-20, 144-16496-20, 144-16497-20, 144-16498-20, 144-16499-20, 144-16500-20, 144-16501-20, 144-16502-20, 144-16503-20, 144-16504-20, 144-16505-20.
03.08.2021 р. Управлінням маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради прийнято рішення № 03-23-36/21 про відмову у встановленні пріоритету заявника на місце розташування рекламних засобів у зв`язку з:
- заборгованістю перед місцевим бюджетом на суму 8578,68 грн.;
- наданням неповного пакету документів, недостовірні дані додані до заяви, відсутні документи підтверджуючі купівлю-продаж рекламних засобів;
- дані рекламні засоби знаходяться у переліку конструкцій, по яким ведеться судове провадження стосовно заборгованості ТОВ "Херсон-енерго сервіс" перед місцевим бюджетом;
- рекламні конструкції знаходяться у переліку на демонтаж згідно з рішенням виконкому від 21.07.2021 р. № 249;
- рекламні конструкції в неналежному естетичному, технічному та санітарному стані (за заявами №№ 144-16469-20, 144-16471-20, 144-16473-20, 144-16474-20, 144-16475-20, 144-16476-20, 144-16477-20, 144-16479-20, 144-16481-20, 144-16484-20, 144-16486-20, 144-16489-20, 144-16490-20, 144-16492-20, 144-16495-20, 144-16496-20, 144-16498-20, 144-16499-20, 144-16500-20, 144-16501-20, 144-16502-20, 144-16503-20, 144-16504-20, 144-16505-20, 144-16478-20).
Листом від 22.09.2021 р. № 23-218-17/37-вих№780 Департамент адміністративних послуг Херсонської міської ради повідомив, що подані 26.07.2021 р. заяви про надання дозволу на розміщення зовнішньої реклами та документи до них 27.07.2021 р. передані до відділу маркетингу, промоції міста та зовнішньої реклами управління маркетингу і туризму Херсонської міської ради. 06.09.2021 р. відділом отримано вихідні пакети документів з рішенням про Буд" та внесено відповідні дані до електронної бази реєстрації заяв.
Вважаючи протиправними дії Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради ТОВ "Херсон Регіон Буд" 26.10.2021 р. звернулось до Херсонського міського голови зі скаргою.
За результатами проведеної перевірки фактів, викладених у скарзі ТОВ "Херсон Регіон Буд", сектором з питань запобігання, виявлення корупції Херсонської міської ради порушень чинного законодавства з боку посадових осіб управління маркетингу міста і туризму міської ради не встановлено, про що позивача повідомлено листом від 26.11.2021 р.
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача-1 щодо не розгляду заяв від 26.07.2021 р. про видачу дозволів на розміщення 27 (двадцяти семи) об`єктів зовнішньої реклами; протиправними пунктів 1, 2.1 рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2021 р. № 349 "Про демонтаж рекламних засобів" в частині демонтажу рекламних засобів, зазначених у пунктах №№ 1.1, 1.3-1.8, 1.10-1.14, 1.16-1.19, 1.21, 1.21-1.28, 1.31 та 1.32 додатку № 1.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступних приписів законодавства
Відносини, що пов`язані з виробництвом, розповсюдженням та споживанням реклами на території України регулюється Законом України "Про рекламу" від 03.07.1996 р. № 270/96-ВР (далі - Закон № 270/96-ВР).
У відповідності до ст.1 Закону № 270/96-ВР зовнішня реклама - реклама, що розміщується на спеціальних тимчасових і стаціонарних конструкціях - рекламоносіях, розташованих на відкритій місцевості, а також на зовнішніх поверхнях будинків, споруд, на елементах вуличного обладнання, над проїжджою частиною вулиць і доріг; рекламні засоби - засоби, що використовуються для доведення реклами до її споживача.
Згідно абз.1 ч.1 ст.16 Закону № 270/96-ВР розміщення зовнішньої реклами у населених пунктах проводиться на підставі дозволів, що надаються виконавчими органами сільських, селищних, міських рад, а поза межами населених пунктів - на підставі дозволів, що надаються обласними державними адміністраціями, а на території Автономної Республіки Крим - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, в порядку, встановленому цими органами на підставі типових правил, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Зовнішня реклама повинна відповідати таким вимогам:
розміщуватись із дотриманням вимог техніки безпеки та із забезпеченням видимості дорожніх знаків, світлофорів, перехресть, пішохідних переходів, зупинок транспорту загального користування та не відтворювати зображення дорожніх знаків;
освітлення зовнішньої реклами не повинно засліплювати учасників дорожнього руху, а також не повинно освітлювати квартири житлових будинків;
фундаменти наземної зовнішньої реклами, що виступають над поверхнею землі, можуть бути декоративно оформлені;
опори наземної зовнішньої реклами, що розташована вздовж проїжджої частини вулиць і доріг, повинні мати вертикальну дорожню розмітку, нанесену світлоповертаючими матеріалами, заввишки до 2 метрів від поверхні землі;
нижній край зовнішньої реклами, що розміщується над проїжджою частиною, у тому числі на мостах, естакадах тощо, повинен розташовуватися на висоті не менше ніж 5 метрів від поверхні дорожнього покриття;
у місцях, де проїжджа частина вулиці межує з цоколями будівель або огорожами, зовнішня реклама може розміщуватися в одну з фасадами будівель або огорожами лінію.
Відповідно до абз.2 ч.1 ст.4-1 Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності" від 06.09.2005 р. № 2806-IV порядок проведення дозвільної (погоджувальної) процедури, переоформлення та анулювання документів дозвільного характеру, що законами України віднесено до повноважень органів місцевого самоврядування, встановлюється їх рішенням, а у випадках, передбачених законом, - на підставі типових порядків, затверджених Кабінетом Міністрів України.
Типові правила розміщення зовнішньої реклами затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067 (далі - Типові правила).
Ці Правила регулюють відносини, що виникають у зв`язку з розміщенням зовнішньої реклами у населених пунктах, та визначають порядок надання дозволів на розміщення такої реклами (пункт 1 Типових правил).
Пунктом 2 Типових правил визначено, що дозвіл - документ установленої форми, виданий розповсюджувачу зовнішньої реклами на підставі рішення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради, який дає право на розміщення зовнішньої реклами на певний строк та у певному місці; вивіска чи табличка - елемент на будинку, будівлі або споруді з інформацією про зареєстроване найменування особи, знаки для товарів і послуг, що належать такій особі, вид її діяльності (якщо це не випливає із зареєстрованого найменування особи), час роботи, що розміщений на зовнішній поверхні будинку, будівлі або споруди не вище першого поверху або на поверсі, де розташовується власне чи надане у користування особі приміщення (крім, випадків, коли суб`єкту господарювання належить на праві власності або користування вся будівля або споруда), біля входу у таке приміщення, який не є рекламою.
Відповідно до п.3 Типових правил зовнішня реклама розміщується на підставі дозволів та у порядку, встановленому виконавчими органами сільських, селищних, міських рад відповідно до цих Правил.
Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу на розміщення зовнішньої реклами здійснюється відповідно до Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності".
Для регулювання діяльності з розміщення зовнішньої реклами сільська, селищна, міська рада може утворювати відділ, управління, інший виконавчий орган або покладати відповідні функції на існуючий відділ, управління (далі - робочий орган) (п.5 Типових правил).
За змістом п.6 Типових правил до повноважень робочого органу належать: розгляд заяв розповсюджувачів зовнішньої реклами на надання дозволу, внесення змін у дозвіл, переоформлення дозволу та продовження строку його дії; надання у разі потреби розповсюджувачам зовнішньої реклами архітектурно-планувальних завдань на опрацювання проектно-технічної документації для розташування складних (дахових) рекламних засобів; прийняття рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування рекламного засобу, продовження строку, на який встановлено зазначений пріоритет, або про відмову в установленні такого пріоритету; підготовка проекту рішення виконавчого органу ради щодо надання дозволу (у тому числі погодження з органами та особами, зазначеними у пункті 16 цих Правил) чи про відмову у його наданні; видача дозволу на підставі рішення виконавчого органу ради; ведення інформаційного банку даних місць розташування рекламних засобів, плану їх розміщення та надання в установленому порядку інформації для оновлення даних містобудівного кадастру населених пунктів; подання територіальним органам спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади у сфері захисту прав споживачів в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі матеріалів про порушення порядку розповсюдження та розміщення реклами; підготовка і подання виконавчому органу ради пропозицій щодо розмірів плати за надання послуг робочим органом на підставі калькуляції витрат для прийняття відповідного рішення.
Робочий орган здійснює інші повноваження відповідно до законодавства.
Пунктом 23 Типових правил визначено, що дозвіл надається строком на п`ять років, якщо менший строк не зазначено у заяві.
Згідно пп.13 п."а" ч.1 ст.30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад в галузі житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, громадського харчування, транспорту і зв`язку належить, зокрема, надання дозволу в порядку, встановленому законодавством, на розміщення реклами.
З метою впорядкування розміщення та експлуатації об`єктів зовнішньої реклами й інформації, відповідно до п.1 ст.16 Закону України "Про рекламу", Закону України "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)", ст.ст.5, 9, 13 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності", п.3 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2003 р. № 2067 "Про затвердження Типових правил розміщення зовнішньої реклами" 20.10.2015 р. виконавчим комітетом Херсонської міської ради прийнято рішення № 369, яким затверджено Правила розміщення та експлуатації об`єктів зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні (далі - Правила № 369).
Пунктом 2.1 Правил № 369 визначено, що Робочий орган виконавчий орган міської ради, уповноважений Херсонською міською радою укладати договори про право тимчасового користування місцями (для розміщення рекламних засобів), що перебувають у комунальній власності Херсонської міської територіальної громади, здійснювати контроль за надходженням плати за договорами, організовувати або здійснювати власними силами та засобами демонтаж самовільно встановлених рекламних засобів та виконувати інші повноваження, передбачені даними Правилами та установчими документами.
Відповідно до п.п.3.1.3-3.1.5 Правил № 369 Робочий орган: у межах компетенції здійснює нагляд за дотриманням установленого нормативними актами порядку експлуатації та утримання РЗ фізичними особами, підприємствами, установами, організаціями, незалежно від форм власності. Видає порушникам припис (вимогу) з вимогою усунення порушень законодавства в сфері реклами в установлений у приписі термін; реєструє у своєму журналі та розглядає заяви розповсюджувачів зовнішньої реклами щодо видачі Дозволу, видачі дубліката, переоформлення, анулювання (скасування) та продовження терміну його дії; приймає рішення про встановлення пріоритету заявника на місце розташування РЗ або про відмову в установленні такого пріоритету та його анулювання (скасування).
Розміщення зовнішньої реклами та інформації в місті Херсоні провадиться виключно за Дозволом Робочого органу, на підставі рішення виконкому, що видається адміністратором.
Порядок встановлення пріоритету або відмова в його встановленні врегульовано пп.4.1.2 п.4.1 розділу 4 Правил № 369.
Так, відповідно до пп.4.1.2 п.4.1 розділу 4 Правил № 369 з дня отримання та реєстрації Робочим органом заяви, робочий орган протягом п`яти робочих днів з дати реєстрації заяви перевіряє місце розташування рекламного засобу, зазначене у заяві, стосовно його відповідності вимогам Правил, наявності на це місце пріоритету іншого заявника або надання на заявлене місце зареєстрованого в установленому порядку Дозволу.
Після перевірки місця Робочий орган приймає рішення про встановлення за заявником пріоритету на заявлене місце або про відмову в установленні пріоритету, з урахуванням рекомендацій постійної комісії.
У встановленні пріоритету може бути відмовлено, якщо:
- на вказаному місці відсутня технічна можливість установки конструкції та/або РЗ не відповідає Збірнику типових спеціальних конструкцій для розміщення зовнішньої реклами в місті Херсоні та схемі, затвердженим рішеннями виконкому;
- за наявності чинного пріоритету в іншого заявника;
- за наявності даних, відповідно до бази даних, про перенасиченість указаної ділянки елементами зовнішньої реклами (РЗ);
- у заявника існує заборгованість з оплати за договором, пені або штрафних санкцій за несвоєчасну оплату за чинним договором;
- у заявника зафіксовані, згідно з Правилами, самовільно встановлені РЗ та РЗ, встановлені без дозвільних документів;
- у разі неестетичного вигляду та/або при розміщенні рекламоносіїв не забезпечуватиметься видимість уже встановлених РЗ;
- отримано негативний висновок містобудівної ради та/або за рекомендацією постійної комісії;
- наявний невирішений судовий спір, що виник між Робочим органом чи виконавчим органом ради стосовно питань, урегульованих цими Правилами, щодо заявленого місця.
У разі прийняття рішення про відмову в установленні пріоритету, Робочий орган передає адміністратору вмотивовану відповідь із зазначенням причини відмови.
Так, 03.08.2021 р. Управлінням маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради прийнято рішення № 03-23-36/21 про відмову у встановленні пріоритету заявника на місце розташування рекламних засобів у зв`язку з:
- заборгованістю перед місцевим бюджетом на суму 8578,68 грн.;
- наданням неповного пакету документів, недостовірні дані додані до заяви, відсутні документи підтверджуючі купівлю-продаж рекламних засобів;
- дані рекламні засоби знаходяться у переліку конструкцій, по яким ведеться судове провадження стосовно заборгованості ТОВ "Херсон-енерго сервіс" перед місцевим бюджетом;
- рекламні конструкції знаходяться у переліку на демонтаж згідно з рішенням виконкому від 21.07.2021 р. № 249;
- рекламні конструкції в неналежному естетичному, технічному та санітарному стані (за заявами №№ 144-16469-20, 144-16471-20, 144-16473-20, 144-16474-20, 144-16475-20, 144-16476-20, 144-16477-20, 144-16479-20, 144-16481-20, 144-16484-20, 144-16486-20, 144-16489-20, 144-16490-20, 144-16492-20, 144-16495-20, 144-16496-20, 144-16498-20, 144-16499-20, 144-16500-20, 144-16501-20, 144-16502-20, 144-16503-20, 144-16504-20, 144-16505-20, 144-16478-20).
Так, 09.02.2016 р. між робочим органом та ТОВ "Херсон Регіон Буд" укладено договір про тимчасове користування місцем для розташування рекламного засобу № 01-16-14/16.
За наслідками невиконання даного договору за період з 01.04.2019 р. по 18.06.2021 р. у ТОВ "Херсон Регіон Буд" виникла заборгованість у сумі 8578,68 грн.
Відповідачем-1 на адресу позивача надсилались претензії від 16.09.2021 р. № 04-20-15/21, від 05.11.2021 р. № 04-20-27/21, рахунок на оплату від 16.09.2021 р. № 3312 та акт звірки.
Крім того, 08.11.2021 р. на адресу ТОВ "Херсон Регіон Буд" направлено припис щодо самостійного демонтажу рекламного засобу від 04.11.2021 р. № 03-13-230/21 у зв`язку з тим, що 18.07.2021 р. закінчився строк дії договору від 26.07.2016 р. № 10-3177 на розміщення зовнішньої реклами та товариство не виконало вимогу щодо продовження строку дії дозволу.
Суд зауважує, що відповідно до п.п.1, 3-8, 10-14, 16-19, 21-29, 32-33 припису від 08.07.2021 р. № 03-13-38/21 та припису від 09.08.2021 р. № 03-13-91/21 ТОВ "Херсон-енерго сервіс" зобов`язано самостійно демонтувати рекламні засоби, зокрема: по вулиці Лавреньова (у районі будинку №12), розміром 3x4 м. типу беклайт (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі вулиці Чорноморської, 10), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Стрітенській (у районі будинку № 78, район зупинки по вулиці Комкова), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по шосе Вячеслава Чорновола (у районі будинку № 54, напроти кафе "Восток"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по проспекту Ушакова (у районі будинку № 63, зупинки "Обласна лікарня"), розміром 1,2x1,8 м, типу сітілайт (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - № 1), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 15, ринок "Шуменський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по Миколаївському шосе (в`їзд до міста - №2, біля високої опори), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (лівий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; на площі Перемоги (у районі вулиці Нафтовиків), розміром 3x12 м, типу бігборд призматрон (двосторонній); на розі вулиці Потьомкінської та провулку Пугачова (у районі будинку № 94 по вулиці Потомкінській та будинку № 3а по провулку Пугачова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по проспекту 200-річчя Херсона (у районі будинку № 23 по вулиці Вишневій, магазин "Салон штор"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на площі 200-річчя Херсона (у районі проспекту Адмірала Сенявіна - № 1), розміром 3x12 м, типу бігборд (односторонній); на площі 40-річчя Перемоги (у районні вулиці 49-ої Херсонської Гвардійської дивізії, у районі ринку "Таврійський"), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі Бериславського шосе та вулиці Миру, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Іллюші Кулика (напроти стадіону ім.Петровського), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Іллюші Кулика та Чорноморської (напроти будинку № 94 по вулиці Іллюші Кулика), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Перекопської та Кременчуцької, розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на фасаді будівлі № 128 по вулиці Богородицькій (у районі Корабельної площі (правий)), розміром 3x6 м, типу бігборд; по вулиці Лавреньова (у районі будинку № 8), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Нафтовиків та Івана Богуна (напроти будинку № 50 по вулиці Нафтовиків), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); по вулиці Університетській (у районі будинку № 4), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній); на розі вулиць Потьомкінської та Гмирьова (у районі будинку № 86 по вулиці Гмирьова), розміром 3x4 м, типу беклайт (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 2)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 77 (за огорожею - № 1)), розміром 3x6 м, типу бігборд (односторонній); по вулиці Потьомкінській (у районі будинку № 11 по вулиці Гончара), розміром 1,2x1.8 м, типу сітілайт (односторонній); на розі вулиці Театральної та проспекту Ушакова (напроти будинку № 1 по вулиці Театральній), розміром 3x6 м, типу бігборд (двосторонній).
Таким чином, матеріалами справи підтверджено наявність підстав, передбачених пп.4.1.2 п.4.1 розділу 4 Правил № 369, для відмови у встановленні пріоритету заявника на місце розташування рекламних засобів.
У подальшому листом від 03.11.2021 р. № 03-11/21 ТОВ "Херсон-енерго сервіс" повідомило відповідача-1 про демонтаж рекламних конструкцій, а саме: пл.200-річчя Херсона (у р-н пр.Адмірала Сенявіна, №1); вул.Потьомкіська-вул.Гмирьова (у р-н буд.86); вул. Потьомкінська, буд.77 (за парканом); пр.200-річчя Херсона,23- вул.Вишнева (у р-н магазина " ІНФОРМАЦІЯ_1 "); Миколаївське шосе (в`їзд до міста) - 2 шт.; вул.Університетська-вул.Ладичука; по шосе В`ячеслава Чорновола (навпроти кафе "Восток"); пр.Ушакова (навпроти буд.73); вул.І.Куліка (р-н інтернату); за металевою огорожею по вул.Стрітенської (у р-н буд.3-а); по вул. Стрітенській (навпроти пл.Перемоги); вул.Лаврсньова, буд.12; пр.200-річчя Херсона вул.Некрасова.
Тобто, на час розгляду справи деякі рекламні засоби, щодо яких позивач бажав отримати дозвіл на розміщення зовнішньої реклами, вже демонтовано.
Як вбачається з положень Типових правил та Правил № 369, видачі дозволу передує певна процедура, складовою якої є встановлення пріоритету. Ухвалення рішення про видачу дозволу без попереднього рішення про встановлення пріоритету не допускається. А рішення про надання дозволу дозвільним органом ухвалюється лише у разі, якщо заявнику було попередньо встановлено пріоритет.
Таким чином, оскільки у відповідача-1 були відсутні підстави для встановлення пріоритету ТОВ "Херсон Регіон Буд" на місце розташування рекламних засобів (27 шт.), то і відсутні підстави для видачі відповідачем-2 дозволів на розміщення зовнішньої реклами.
Щодо скасування п.п.1, 1.2 рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2021 р. № 349, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
За змістом ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Позивач на власний розсуд визначає чи порушені його права рішеннями, дією або бездіяльністю суб`єкта владних повноважень. Проте ці рішення, дія або бездіяльність повинні бути такими, які породжують, змінюють або припиняють права та обов`язки у сфері публічно-правових відносин. З необхідністю захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єкта владних повноважень і визначено завдання адміністративного судочинства.
Право на судовий захист, гарантоване Конституцією України, закріплене ст.5 КАС України, має лише та особа, яка є суб`єктом (носієм) порушених прав, свобод чи інтересів. Тож для того, щоб особа могла реалізувати своє право на судовий захист, суд повинен встановити, що оскаржуваними рішеннями чи діями суб`єкта владних повноважень порушено права, свободи чи інтереси саме цієї особи.
Як вбачається зі змісту договору від 12.07.2021 р. № 12/07/2021, позичальником, тобто особою яка передає у безоплатне користування рекламні конструкції є ТОВ "Херсон Регіон Буд" - позивач у справі, а користувачем, тобто особою яка приймає у безоплатне користування рекламні конструкції - ТОВ "Херсон-енерго сервіс", тобто особа, яка не є учасником справи.
Пунктом 8.2 розділу 8 Правил № 369 визначено, що після закінчення терміну дії Дозволу, в тижневий термін розповсюджувач повинен самостійно демонтувати РЗ та відновити попередній стан місця.
Демонтажу підлягають РЗ, установлені з порушеннями Правил, згідно з актами перевірки (обстеження), приписами Робочого органу на підставі рішень виконкому про демонтаж.
Так, листом від 28.12.2020 р. № 01-25-155-167/20 Управління естетики та зовнішньої реклами Херсонської міської ради відмовило ТОВ "Херсон-енерго сервіс" у продовженні терміну дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами від 22.12.2015 р. за № 10-2932, № 10-2930, № 10-2931, № 10-2929, № 10-2928, № 10-2940, № 10-2939, № 10-2938, № 10-2937, № 10-2933, № 10-2934, № 10-2935, № 10-2936 та договорів від 11.08.2015 р. № 01-16-90/15, від 07.12.2015 р. № 01-16-169/15.
Вказане рішення оскаржено ТОВ "Херсон-енерго сервіс" до Херсонського окружного адміністративного суду (справа № 540/3109/21).
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 10.11.2021 р., яке набрало законної сили 21.12.2021 р., відмовлено в задоволенні позову ТОВ "Херсон-енерго сервіс".
Тобто строк дії дозволів на розміщення зовнішньої реклами від 22.12.2015 р. за № 10-2932, № 10-2930, № 10-2931, № 10-2929, № 10-2928, № 10-2940, № 10-2939, № 10-2938, № 10-2937, № 10-2933, № 10-2934, № 10-2935, № 10-2936 та договорів від 11.08.2015 р. № 01-16-90/15, від 07.12.2015 р. № 01-16-169/15 закінчився у грудні 2020 року.
Таким чином, рішення виконавчого комітету Херсонської міської ради від 21.07.2021 р. № 349 "Про демонтаж рекламних засобів" стосується саме ТОВ "Херсон-енерго сервіс" та прийнято саме у зв`язку з порушеннями, допущеними вказаним підприємством, а не ТОВ "Херсон Регіон Буд".
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч.2 ст.77 КАС України).
Згідно ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Відповідачі належними та допустимими доказами довели правомірність своїх дій та рішень, а тому позовні вимоги ТОВ "Херсон Регіон Буд" не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
вирішив:
Відмовити в задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Херсон Регіон Буд" (73003, м.Херсон, вул.І.Кулика, буд.29, кв.232, код ЄДРПОУ 35027644) до Управління маркетингу міста і туризму Херсонської міської ради (73003, м.Херсон, вул.Лютеранська, буд.20, код ЄДРПОУ 44326699), виконавчого комітету Херсонської міської ради (73003, м.Херсон, просп.Ушакова, буд.37, код ЄДРПОУ 04059958) про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя О.І. Бездрабко
кат. 109010000