Рішення № 103394154, 17.02.2022, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.02.2022
Номер справи
480/12112/21
Номер документу
103394154
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

17 лютого 2022 року Справа № 480/12112/21

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/12112/21

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Національної поліції в Сумській області

про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Сумській області, в якій просить:

1. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого він навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого він займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці, про що внести зміни в наказ від 07.10.2021 року № 439 о/с про звільнення ОСОБА_1 в частині календарної вислуги років.

2. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області внести зміни до розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 від 07.10.2021 року, доповнивши його відомостями про вислугу років у пільговому обчисленні, до якої включити час проходження служби за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого він навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого він займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

3. Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого він навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, за період з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого він займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років по пункту б статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб замість пункту а статті 12 цього ж Закону.

4. Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого він навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого він займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого він брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що з 01.09.1993 по 02.07.1998 навчався в Військовому інституті артилерії при Сумському державному університеті, після закінчення якого отримав спеціальне військове звання лейтенант.

Позивач проходив військову службу в органах внутрішніх справ та Національній поліції України з 18.09.2000 по 11.10.2021 на різних посадах.

Наказом по особовому складу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 07.10.2021 № 439 о/с, позивача звільнено зі служби в поліції відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 77 Закону України Про Національну поліцію з 11.10.2021.

Вищезазначений наказ містив відомості про вислугу позивача на 11.10.2021: календарна - 21 рік 00 місяців 22 дні, загальний страховий стаж для призначення пенсії - 28 років 00 місяців 18 днів.

Головним управлінням Національної поліції в Сумській області було підготовлено та направлено всі необхідні документи для призначення пенсії позивачу.

Після отримання відомостей з пенсійного органу позивач дізнався, що документи для призначення пенсії було підготовлено та направлено згідно п. б ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон №2262-ХІІ), хоча він на день звільнення мав необхідну вислугу для призначення пенсії згідно пункту "а" статті 12 Закону №2262-ХІІ.

На направлений адвокатський запит відповідач надав відповідні документи щодо служби позивача, а саме розрахунок вислуги років для призначення пенсії від 07.10.2021 та послужний список.

Розрахунок вислуги років для призначення пенсії позивачу від 07.10.2021 містить відомості про вислугу років, що дає право на призначення пенсії: час служби в календарному обчисленні - 21 рік 0 місяців 22 дні, час навчання - 0 років 0 місяців 0 днів; час служби в пільговому обчисленні (без урахування вислуги в календарному обчисленні) - 0 років 0 місяців 0 днів; страховий стаж - 6 років 11 місяців 26 днів. Вислуга років для призначення пенсії становить 28 років 0 місяців 18 днів.

Згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії вбачається, що позивач за період з 01.09.1993 по 02.07.1998 навчався в Військовому інституті артилерії при Сумському державному університеті, після закінчення якого отримав спеціальне військове звання лейтенант, до вступу на службу до органів внутрішніх справ, який повинен зараховуватись до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби (в календарному розрахунку - 4 роки 10 місяців 01 день, в пільговому розрахунку - 02 роки 05 місяців 00 днів), за період служби перебував на посаді (дільничний інспектор міліції та старший дільничний інспектор міліції) який з 20.12.2000 по 26.07.2011, повинен зараховуватись до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці (в календарному розрахунку - 10 років 07 місяців 07 днів, в пільговому розрахунку один місяць служби за півтора місяці - 15 років 10 місяців 25 днів), згідно довідки ГУ НП в Донецькій області від 11.12.2015 позивач у період з 16.11.2015 по 10.12.2015 брав участь в антитерористичній операції та зазначений період повинен зараховуватись до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці (в календарному розрахунку - 0 років 0 місяців 25 днів, в пільговому розрахунку один місяць служби за три місяці - 0 років 2 місяці 15 днів). Розрахунок здійснений за допомогою калькулятору стажу з коефіцієнтами (https://service.mcfr.ua/ua/rec_work/zar/).

Загальна пільгова вислуга позивача за період служби становить 18 років 06 місяців 10 днів. Зазначена пільгова вислуга років не була розрахована та зазначена в розрахунку вислуги років та наказі про звільнення.

Відповідач повинен був після звільнення позивача здійснити розрахунок як календарної, так пільгової вислуги та направити відповідні документи до пенсійного органу для призначення пенсії (який уповноважений приймати рішення щодо призначення відповідної пенсії), натомість протиправно не розрахував вислугу років відповідно до норм закону.

27.10.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою та просив здійснити перерахунок пільгової вислуги на день звільнення зі служби, внести зазначені відомості про пільгову вислугу в наказ по особовому складу про звільнення від 07.10.2021 №439 о/с, внести зазначені відомості до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 07.10.2021 та підготувати та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. а статті 12 Закону №2262-ХІІ, виходячи з наявної вислуги років, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, що становить більше 25 календарних років необхідних для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Зазначену заяву відповідач залишив без відповіді.

Таким чином, позивач вважає дії ГУНП у Сумській області, щодо відмови у направленні документів до пенсійного фонду згідно пункту а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб замість пункту б статті 12 цього ж Закону, є протиправними, оскільки вони порушують право позивача на соціальний захист, гарантоване Конституцією України, Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.

Враховуючи вищезазначене, після звільнення позивача Головне управління Національної поліції в Сумській області підготувало відповідні документи та направило їх до пенсійного органу для призначення пенсії. Відповідачем було самостійно прийнято рішення та визначено про розрахунок саме страхового стажу для призначення пенсії позивачу згідно п. "б ст. 12 Закону ІМ2262-ХІІ з урахуванням лише служби в календарному обчисленні: 21 рік 0 місяців 22 дні та страхового стажу: 06 років 11 місяців 26 днів, в подальшому пенсія була призначена з розрахунку лише загального страхового стажу для призначення пенсії - 28 років 00 місяців 18 днів згідно п. б ст. Закону №2262- XII.

Тобто відповідач при розрахунку вислуги років для призначення пенсії позивачу самостійно вирішив питання щодо відсутності у позивача права на пенсію за вислугою років згідно п. а ст. 12 Закону №2262-Х11 (за наявності на день звільнення календарної вислуги - 21 рік 0 місяців 22 дні та наявної пільгової вислуги - 18 років 06 місяців 10 днів) та направив зазначені документи для призначення пенсії, хоча такі рішення приймають виключно органи Пенсійного фонду України.

Зазначені порушення відповідача та його відмова у вчиненні відповідних дій прямо впливають на соціальне забезпечення позивача щодо можливості отримання пенсії у більшому розмірі згідно п. "а ст. 12 Закону №2262-ХІІ, ніж згідно п. "б цього ж Закону.

Вважаючи протиправними такі дії відповідача, позивач звернувся до суду із позовною заявою за захистом своїх порушених прав.

Ухвалою суду від 22.11.2021 відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) та встановлено відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

Відповідач у відзиві на позовну заяву зазначив, що Закон України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі - Закон № 2263-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчий службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до пункту а статті 12 Закону № 2263-ХІІ пенсія за вислугу років призначається: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б - д, ж статті 12 Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше.

Пунктом б статті 12 Закону № 2263-ХІІ визначено, що пенсія призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах б - д, статті І2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба, або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України.

Порядок обчислення вислуги років для призначення пенсій відповідно до Закону № 2263-ХІІ визначено постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393.

Отже, якщо особа звільнена з Національної поліції з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення має вислугу 25 календарних років і більше в календарному обчисленні, вона має право на призначення пенсії за вислугу років згідно чинного законодавства. А вже до визначеної законодавством календарної вислуги років додатково зараховується вислуга років, в разі проходження служби відповідно до умов, визначених у пункті 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 - у відповідному пільговому обчисленні, що дає право на збільшення процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Відповідно до копії витягу з наказу ГУНП в Сумській області від 07.10.2021 №439-о/с календарна вислуга років ОСОБА_1 на день звільнення становила 21 р. 00 м. 22 д. Тобто на день звільнення ОСОБА_1 не мав 25 років календарної вислуги, як того вимагає пункт а статті 12 Закону №2263-ХІІ для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту а статті 12 Закону № 2263-ХІІ.

Натомість на день звільнення ОСОБА_1 досяг 45-річного віку та мав вислугу років у календарному обчисленні - 21 р. 00 м. 22 д., страховий стаж - 06 р. 11 м. 26 д., загальний страховий стаж - 28 р. 00 м. 18 д., що відповідно до положень пункту б статті 12 Закону № 2263-ХІІ є підставою для призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту б статті 12 Закону № 2263-ХІІ.

Враховуючи викладене, правових підстав для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно пункту а статті 12 Закону №2263-ХІІ немає, а тому просить відмовити у задоволенні позовних вимог (а.с. 35-37).

Дослідивши матеріали адміністративної справи та зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні відносини, суд виходить з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що позивач з 01.09.1993 по 02.07.1998 навчався в Військовому інституті артилерії при Сумському державному університеті, після закінчення якого отримав спеціальне військове звання лейтенант (а.с.8).

В період з 18.09.2000 по 11.10.2021 ОСОБА_1 позивач проходив військову службу на різних посадах в органах внутрішніх справ та Національній поліції України.

У період з 16.11.2015 по 10,12.2015 позивач брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цінності України (а.с.18).

Наказом Головного управління Національної поліції в Сумській області № 439 о/с від 07.10.2021 відповідно до п.7 (за власним бажанням) ч.1 ст.77 Закону України Про Національну поліцію ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції.

Також в даному наказі зазначено, що вислуга ОСОБА_1 станом на 11.10.2021 складає: календарна - 21 р. 00 м. 22 д.: ОВС - 15р. 01м. 18д.; НПУ - 05 р. 11 м. 04 д.; вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги при звільненні становить - 21 р. 00 м. 22 д.: ОВС - 15 р. 01 м. 18 д.; НПУ - 05р. 11м. 04д.; загальний страховий стаж для призначення пенсії становить - 28 р. 00 м. 18 д: ОВС - 15 р. 01 м. 18д.; НПУ- 05 р. 11 м. 04 д.; Страховий стаж - 06 р. 11 м. 26 д.

27.10.2021 ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пільгової вислуги на день звільнення зі служби, внести зазначені відомості про пільгову вислугу в наказ по особовому складу про звільнення від 07.10.2021 №439 о/с, внести зазначені відомості до розрахунку вислуги років для призначення пенсії від 07.10.2021 та підготувати та направити необхідні документи до відповідного органу Пенсійного фонду для призначення пенсії за вислугою років відповідно до п. а статті 12 Закону №2262-ХІІ, виходячи з наявної вислуги років, з урахуванням вислуги років на пільгових умовах, що становить більше 25 календарних років необхідних для призначення пенсії за вислугу років відповідно до вимог пункту а статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (а.с. 21-22).

Відповіді на зазначену заяву позивачем не було отримано

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано, зокрема, Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3- 1 (далі також - Порядок №3-1, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзацу 1 пункту 1 Порядку №3-1 заяви про призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із вищезазначеним Законом, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України. Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України. Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України. Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Міністерства та інші органи, їх територіальні підрозділи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі визначають уповноважені структурні підрозділи, на які за їх рішенням покладаються функції щодо підготовки та подання до органів, що призначають пенсії, необхідних для призначення пенсії документів (далі - уповноважені структурні підрозділи).

Пунктом 12 Порядку №3-1 передбачено, що уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи. Уповноважений структурний підрозділ надає допомогу особі в одержанні відсутніх на момент подання заяви документів для призначення пенсії. У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, подаються наявні документи, а документи, яких не вистачає, подаються додатково в строки, визначені пунктом 6 цього Порядку.

Саме уповноважені структурні підрозділи здійснюють перевірку поданих звільненими зі служби особами заяв про призначення їм пенсії, здійснюють обчислення вислуги років для призначення пенсії та встановлюють наявність підстав для її призначення. Після цього такий орган законодавчо наділений компетенцією направити подання про призначення пенсії за вислугу років до територіального органу Пенсійного фонду України.

Аналогічний правовий висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 28.11.2018 у справі №537/1980/16-а.

Пунктом «б» статті 1-2 Закону №2262-ХІІ передбачено, що право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України, поліцейські, особи начальницького складу податкової міліції, особи начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, особи начальницького і рядового складу органів і підрозділів цивільного захисту.

Так, відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» передбачено, що пенсія за вислугу років призначається:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж» статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2020 року або після цієї дати і на день звільнення мають вислугу 25 календарних років і більше. До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у частині другій статті 17 цього Закону.

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 12 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, Національній поліції. Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Згідно пунктів «б», «в» статті 17 Закону №2262-ХП особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д» статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом, до вислуги років для призначення пенсії зараховуються служба в органах внутрішніх справ, поліції, державній пожежній охороні. Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції. Державній кримінально-виконавчій службі України на посадах начальницького і рядового складу з дня призначення на відповідну посаду; час роботи в органах державної влади, органах місцевого самоврядування або сформованих ними органах, на підприємствах, в установах, організаціях і у вищих навчальних закладах із залишенням на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ. Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Приписами статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, а статтею 17-1 Закону № 2262- XII встановлено саме порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим законом. У свою чергу, вказаною нормою передбачено, що цей період та пільгові умови встановлюються саме Кабінетом Міністрів України.

Отже, Законом № 2262-ХІІ передбачені пільгові умови для призначення пенсій за вислугу років, які встановлюються урядом, шляхом прийняття підзаконних нормативно- правових актів.

На виконання вищезазначених вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України постановою від 17.07.1992 №393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей (далі - Порядок/Постанова №393).

Постановою № 393 визначено, зокрема, порядок обчислення та призначення пенсій за вислугу років, зокрема, поліцейським. Вказана постанова є підзаконним нормативно- правовим актом, мета якого конкретизувати нормативне регулювання з метою вирішення питань, що виникають з приводу призначення пенсії за вислугу років, зокрема, і на пільгових умовах.

Таким чином, основним актом, на підставі якого здійснюється обчислення періоду проходження військової служби для зарахування його до стажу є Закон № 2262-ХІІ. Пільгове обчислення періоду проходження військової служби є похідним від визначальної підстави і може визначатись іншими підзаконними нормативно-правовими актами, зокрема, Постановою № 393. Можливість пільгового обчислення вказаного період) пов`язується, насамперед, зі спеціальним статусом, якого особи набули в результаті виконання відповідної роботи, яка визначена у законодавчому порядку. Така можливість передбачена Постановою № 393.

Аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що до актів правового регулювання умов і порядку призначення пенсій за вислугу років належать і ті правові акти, які передбачають пільгове (кратне) обчислення періоду проходження служби для зарахування його до стажу роботи еквівалентно, що дає право на призначення й отримання різних видів пенсій та соціального забезпечення.

Згідно п. 2 Порядку №393 до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті ж статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, під час призначення пенсії згідно з пунктом а статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ. Національної поліції. Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Згідно розрахунку вислуги років для призначення пенсії за період з 01.09.1993 по 02.07.1998 позивач навчався в Військовому інституті артилерії при Сумському державному університеті, після закінчення якого отримав спеціальне військове звання лейтенант, до вступу на службу до органів внутрішніх справ, який повинен зараховуватись до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

На підставі абзацу двадцять п`ятого підпункту «в» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 (згідно внесеним змінам постановою КМУ від 17.11.2004 №1525) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця: час проходження служби особами начальницького складу органів внутрішніх справ на посадах дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерствавнутрішніх справ). Зазначена норма втратила чинність 26.07.2011 згідно постанови КМУ від 20.07.2011 №780.

Згідно наказу Міністерства внутрішніх справ України від 26 листопада 2004 року № 1420 «Про встановлення Переліку посад служби дільничних інспекторів міліції, яким зараховується час проходження служби на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», Наказу Міністерства внутрішніх справ України № 250 від 29.05.2008 «Про затвердження Переліку посад дільничних, старших дільничних інспекторів міліції та працівників підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції (крім центрального апарату Міністерства внутрішніх справ), час проходження служби на яких зараховується до вислуги років для призначення пенсій на пільгових умовах один місяць служби за півтора місяця», період служби позивача на посадах дільничних інспекторів міліції зараховується позивачу при пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця.

Таким чином, реалізація права працівниками на обчислення пільгової вислуги років, передбаченої Постановою № 393 здійснюється з моменту їх вступу на службу і до часу скасування такої пільги - 27.07.2011 (дата набрання чинності постанови №780). Такий висновок відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 20.07.2021 у справі № 160/3301/20 та від 29.06.2021 у справі № 160/7784/19.

Враховуючи перебування позивача у період з 18.09.2000 по 26.07.2011 на посаді дільничного інспектора міліції та старшого дільничного інспектора міліції зазначений період зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за півтора місяці.

Відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку №393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах один місяць служби за три місяці: участь у бойових діях у воєнний час.

Враховуючи що позивач у період з 16.11.2015 по 10.12.2015 брав участь у бойових діях у воєнний час (що підтверджується довідкою від 11.12.2015) зазначений період зараховується до вислуги років для призначення пенсії на пільгових умовах з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Суд наголошує, що позивач не має календарної вислуги років для призначення пенсії згідно пункту «а» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», проте, в нього наявний відповідний пільговий стаж, відповідно до приписів Постанови № 393 (робота на посаді дільничного інспектора міліції та прийняття безпосередньої участі в антитерористичній операції).

При цьому Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 14 квітня 2021 року по справі №480/4241/18 зробив наступні правові висновки:

В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів).

Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

При цьому, таке зарахування не є самостійним видом вислуги і не конкурує з її календарним обчисленням, а є лише пільговим зарахуванням уже наявної вислуги. Фактична тривалість вислуги при такому зарахуванні не змінюється, а лише зараховується на пільгових (кратних) умовах.

Завдяки такому зарахуванню необхідну кількість років для призначення пенсії за вислугу років особа набуває швидше, порівняно із зарахуванням вислуги на загальних (не пільгових) умовах, що і становить природу пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за Законом №2262-ХІІ.

Аналогічну правову позицію висловив Верховний Суд у складі суддів об`єднаної палати Касаційного адміністративного суду постанові від 03.03.2021 по справі № 805/3923/18-а, у якій з метою приведення судової практики до єдиного тлумачення та застосування норм Закону N 2262-ХІІ у частині призначення пенсії за вислугу років, враховуючи пільгове нарахування стажу, відступив від правових висновків, викладених у постановах Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17.

Аналогічні висновки також були викладені у постановах Верховного Суду від 04.06.2021 у справі №755/2575/17 та від 13.05.2021 року у справі №140/1753/19.

Окрім цього, у вищезазначеній постанові судова палата з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду сформувала наступні правові висновки: «В цілях Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга - це вислуга, яка складається з повної кількості календарних днів відповідного періоду (календарний рік - 365 календарних днів, календарний місяць - 30 календарних днів). Для призначення пенсій за вислугу років за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» календарна вислуга років може бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393.

З урахуванням вищенаведеного та правових висновків Верховного Суду на час звільнення, у разі зарахування спірного періоду в пільговому обчисленні, у позивача виникло б право на призначення пенсії за вислугу років саме відповідно до п. а ст. 12 Закону №2262 (оскільки вислуга років з урахуванням пільгового обчислення становила понад 25 років, в тому числі: 21 рік 00 місяців 22 дні - вислуга років в календарному обчисленні та 18 років 06 місяців 10 днів - вислуга років у пільговому обчисленні).

Враховуючи вище викладене, пільговий період часу 18 років 06 місяців 10 днів є календарною одиницею виміру та повинен бути врахований до «вислуги років», яка підлягає обчисленню та застосуванню в порядку статей 12, 17 та 17-1 Закону № 2262- XII та Постанови № 393.

Отже, суд приходить висновку, що позивач має право на обрахування вислуги років в пільговому розрахунку та призначення пенсії за вислугою років.

Враховуючи що вислуга років позивача, з врахуванням часу служби в органах внутрішніх справ та участі в антитерористичній операції, яка підлягає зарахуванню на пільгових умовах, становить більше 25 календарних років (календарна вислуга 21 рік 00 місяців 22 дні + пільгова вислуга 18 років 06 місяців 10 днів), позивач набув право на призначення пенсії за вислугу років на підставі саме пункту «а» статті 12 Закону №2262-ХІІ замість пункту «б» статті 12 цього ж Закону.

Ураховуючи вищевикладене, суд приходить висновку про необхідність визнання протиправними дій відповідача щодо проведення розрахунку вислуги ОСОБА_2 для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого позивач навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, за період з 20.12.2000 по 26.07.2021, протягом якого ОСОБА_1 займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого позивач брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах- з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії за вислугою років по пункту «б» статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» замість пункту «а» статті 12 цього ж Закону та зобов`язання відповідача вчинити відповідні дії.

Вищезазначена позиції була зазначена Верховним Судом у аналогічних справах за участі аналогічних відповідачів, предмету та правових підставах, а саме у постановах від 29.04.2021 у справі№ 320/6564/18, від 04.08.2021 у справі № 360/3121/18,від 08.06.2021 у справі№ 360/3326/18, від 13.05.2021 у справі № 140/1753/19, від 16.03.2021 у справі №826/16811/18, від10.03.2021 у справі № 812/1100/17, від 26.04.2021 у справі № 766/5993/17.

Таким чином, суд приходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні, сформовану за періоди з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого ОСОБА_1 навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого ОСОБА_1 займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці, про що внести зміни в наказ від 07.10.2021 року № 439 о/с про звільнення ОСОБА_1 в частині календарної вислуги років.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області внести зміни до Розрахунку вислуги років для призначення пенсії ОСОБА_1 від 07.10.2021 року, доповнивши його відомостями про вислугу років у пільговому обчисленні, до якої включити час проходження служби ОСОБА_1 за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого ОСОБА_1 навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого ОСОБА_1 займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Сумській області щодо проведення розрахунку вислуги років для призначення пенсії без урахування пільгової вислуги за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого ОСОБА_1 навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, за період з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого ОСОБА_1 займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці, оформленні та направленні необхідних документів для призначення пенсії ОСОБА_1 за вислугою років по пункту б статті 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб замість пункту а статті 12 цього ж Закону.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Сумській області оформити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області необхідні документи для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до п. а ч. 1 ст. 12 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб із зарахуванням до вислуги років для призначення такої пенсії часу проходження служби за період з 01.09.1993 по 02.07.1998, протягом якого ОСОБА_1 навчався в закладі вищої освіти після закінчення якого присвоєно офіцерське (спеціальне) звання до вступу на службу до органів внутрішніх справ - з розрахунку один рік навчання за шість місяців служби, з 20.12.2000 по 26.07.2011, протягом якого ОСОБА_1 займав посади дільничний та старший дільничний інспектор міліції на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за півтора місяці, з 16.11.2015 по 10.12.2015 року, протягом якого ОСОБА_1 брав участь в антитерористичній операції, на пільгових умовах - з розрахунку один місяць служби за три місяці.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.А. Прилипчук