Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
17 лютого 2022 року м. Рівне№460/14285/21
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Нор У.М. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області визнання дій протиправними,зобов`язання вчинення певних дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо відмови йому у проведенні перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник, за 2018, 2019 та 2020 роки, а також зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату йому пенсії за віком, починаючи із 26 лютого 2021 року та в подальшому, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник, за 2018, 2019 та 2020 роки, з урахуванням проведених виплат. Крім того, просить стягнути суму сплаченого ним судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що по 25.02.2021 включно він отримував пенсію на умовах Закону України «Про державну службу». Маючи одночасне право на пенсію державного службовця та на пенсію за віком, що призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», 26.02.2021 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про перехід на пенсію за віком відповідно до умов цього Закону, оскільки вважав, що такий вид пенсійного забезпечення буде більш належним. На підставі цієї заяви, відповідачем із 01.03.2021 призначено позивачу загальну пенсію за віком. При цьому позивач вважає, що його пенсія за віком із 01.03.2021 повинна була обчислюватись із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, оскільки така пенсія за віком була призначена йому вперше. Позивач повідомив, що на його заяву від 22.04.2021 з проханням здійснити перерахунок пенсії за віком із застосуванням ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначенню цього виду пенсії, тобто 2018-2020), відповідач листом від 19.05.2021 за № 3768-3566/М-02/8-1700/21 відмовив у такому перерахунку, зазначивши, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо обчислення пенсії за віком, яка відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» призначається вперше, із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014 2016 роки, оскільки жодна із пенсій відповідно до вказаногоЗакону йому до 01.03.2021 не призначалась та не виплачувалась. Зазначене слугувало підставою для його звернення до суду із позовною заявою.
Ухвалою від 25.10.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач позову не визнав. У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 30.11.2021, зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на пенсійному обліку та з 14.03.2005 отримував пенсію за віком, обраховану згідно з нормами Закону України «Про службу в ОМС». З 01.03.2021 позивача автоматизованим способом переведено не пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». При цьому, при переведенні з одного виду пенсії на інший, відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відповідач вважає, що середня заробітна плата (дохід) в України, з якої сплачено страхові внески за 2018-2020 роки, застосовується виключно при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком за умови, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати. Відповідач ствердив, що враховуючи той факт, що позивач, починаючи з 2005 року, став учасником правовідносин у сфері пенсійного страхування шляхом отримання пенсії за віком, яка є різновидом пенсії за віком в розумінні Закону України «Про службу в ОМС», підстави для здійснення первинного призначення пенсії за віком у 2021 році за нормами ч. 1, ч. 2ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» відсутні. З цих підстав відповідач просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.
Враховуючи те, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, то відповідно до частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Розглянувши позовну заяву та відзив на неї, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 з 14.03.2005 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та до 01.03.2021 отримував пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
01.03.2021 відповідачем на підставі заяви позивача від 26.02.2021 призначено позивачу пенсію за віком, яка обчислюється відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідно до проведеного Пенсійним органом розрахунку пенсії за віком, її основний розмір визначений відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та обчислений виходячи із середньої заробітної плати по країні за 2014-2016 роки (3764,40 грн), що збільшена на коефіцієнти 1,17 з 01.03.2019, 1,11 з 01.05.2020 та 1,11 з 01.03.2021, і складає 5426,60 грн.
22.04.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про здійснення з 26.02.2021 перерахунку його пенсії за віком із застосуванням ч. 2ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (показника середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначенню цього виду пенсії, тобто 2018-2020 роки).
Листом від 19.05.2021 за № 3768-3566/М-02/8-1700/21 Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області повідомило позивача, що при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Законуіз застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Відтак, на думку відповідача, відсутні підстави для обчислення розміру пенсійної виплати позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) за 2018-2020 роки.
Не погоджуючись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи даний спір та надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 7 ст. 21 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 № 2493-ІІІ (в редакцій, чинній на момент призначення позивачу пенсії), пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.
Стаття 37 Закону України «Про державну службу» від 16 грудня 1993 року №3723-XII(в редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії, далі Закон № 3723-ХІІ) встановлювала, що на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків не менше 25 років, для жінок не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV,відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особі, яка має одночасне право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Таким чином, зі змісту наведених норм слідує, що призначення позивачу пенсії за нормами Закону України «Про державну службу»не входило до правового регулювання Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Отже, отримуючи пенсію за Законом України «Про державну службу»,позивач не користувався жодним із видів пенсій, встановлених Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Таким чином, призначення позивачеві пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» є призначенням пенсії вперше.
За приписами частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки; Ск сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn ); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
В свою чергу, приписами частини першої статті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку;
2) пенсія по інвалідності призначається з дня встановлення інвалідності, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня встановлення інвалідності;
3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
В силу вимог частини другоїстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія призначається довічно або на період, протягом якого пенсіонер має право на виплату пенсії відповідно до цьогоЗакону.
У той же час, частиною третьоюстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першійстатті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що частиною третьоюстатті 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеного саме за цим Законом, на інший. Отже, показник середньої заробітної плати при переведенні на інший вид пенсії має бути незмінним, тобто таким, яким він був на час призначення пенсії, передбаченої Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Однак, якщо має місце призначення іншої пенсії за іншим законом, має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком).
За правилами пункту 13 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у разі, якщо особі призначено пенсію відповідно до законів України «Про державну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про наукову і науково-технічну діяльність», її виплата продовжується до переведення за бажанням особи на пенсію на інших підставах або за бажанням особи поновлюється у розмірі, який було встановлено до переведення. До такого переведення розмір пенсії, встановлений до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», не переглядається та пенсія не індексується. Різниця між розміром пенсії, на який має право особа відповідно до зазначених законодавчих актів, та розміром пенсії із солідарної системи відповідно до цього Закону фінансується за рахунок коштів Державного бюджету України.
Відповідно до пунку 4-7 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», особам, пенсії/щомісячне довічне грошове утримання яким призначені відповідно до законів України «Про Кабінет Міністрів України», «Про державну службу», «Про Національний банк України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про судоустрій і статус суддів», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», Митного кодексу України, Податкового кодексу України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України, розмір яких з урахуванням перерахунку, передбаченого пунктом 4-3 цього розділу, розрахований за нормами цьогоЗакону, буде більший, проводиться автоматичне, без їхнього звернення, переведення пенсії на умовах, передбачених цим Законом, за матеріалами пенсійних справ.
У зв`язку з перевищенням розміру пенсії за віком позивача, яка обчислена відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», над пенсією державного службовця, що виплачувалась відповідно до Закону України «Про державну службу», відповідач автоматично з 01.03.2021 призначив позивачу пенсію за віком із застосуванням положеньЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
При цьому, право позивача на пенсію за віком відповідно до норм Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не є спірним у даній справі та не заперечується відповідачем.
Проте, суд враховує той факт, що позивачеві із 14.03.2005 було призначено пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а тому призначення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із 01.03.2021 є призначенням позивачу пенсії за віком вперше.
Відтак, відповідач мав призначити пенсію позивачу із 01.03.2021, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2018, 2019 та 2020 роки, тобто показник середньої заробітної плати має враховуватись за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії за Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Вирішуючи даний спір, суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену в постанові від 03.10.2018 у справі № 428/450/17, згідно з якою якщо особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку із досягненням такого віку, пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» як вперше призначена.
Вказана правова позиція Верховного Суду підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 31.10.2018 у справі № 876/5312/17.
Аналогічних висновків щодо застосування частини другої статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»дійшов Верховний Суд у постановах від 31.01.2019 у справі № 639/2751/17 (провадження № К/9901/43912/18) та від 18.01.2019 у справі №577/5237/16-а (адміністративне провадження № К/9901/21869/18), від 10 квітня 2019 року у справі № 211/1898/17 та від 10 липня 2018 року у справі № 520/6808/17.
У даних спірних правовідносинах відповідач автоматизованим способом призначив позивачу з 01.03.2021 пенсію за віком відповідно доЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відтак, такий перехід на інший вид пенсії не можна розцінювати як переведення з одного виду пенсії у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування на інший у тій же системі, тобто позивачу мала бути призначена інша пенсія за іншимзаконом, а тому при обчисленні розміру пенсійної виплати має враховуватись показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року призначення нового виду пенсії (пенсії за віком на умовах Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»).
З огляду на встановлені обставини справи, суд вважає, що відповідач, застосувавши інший вид показника середньої заробітної плати при переході на інший вид пенсії, а саме: пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», без врахування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні за 2018-2020 роки, порушив права та охоронюванізакономінтереси позивача, які підлягають судовому захисту.
Доводи відповідача про те, що позивач вже отримував пенсію за віком на підставіЗакону України «Про державну службу», а тому призначення пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» слід розглядати як переведення з одного виду пенсії на інший, суд відхиляє як такі, що суперечать вимогам чинного пенсійного законодавства та практиці Верховного Суду.
Натомість, суд стверджує, що в даному випадку пенсія за віком на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» буде вважатися такою, що призначена позивачу вперше, так як до березня 2021 року позивач отримував пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу».
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб`єкт владних повноважень не довів правомірності своєї відмови у спірних правовідносинах. Натомість обставини, якими позивач обґрунтовує позовні вимоги, знайшли підтвердження під час судового розгляду. Таким чином, позов належить задовольнити повністю.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходив з такого.
Відповідно до частини 1статті 139 КАС Українипри задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цьогоКодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягає стягненню судовий збір у розмірі 908,00 грн.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 у проведенні перерахунку пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов`язкове пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник, за 2018, 2019 та 2020 роки.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком, починаючи із 26 лютого 2021 року та в подальшому, із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник, за 2018, 2019 та 2020 роки, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, судові витрати зі сплати судового збору в сумі 908 грн (дев`ятсот вісім гривень).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7,м.Рівне,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 21084076)
Повний текст рішення складений 17 лютого 2022 року
Суддя У.М. Нор