Ухвала суду № 103393361, 01.02.2022, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.02.2022
Номер справи
420/4826/21
Номер документу
103393361
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/4826/21

УХВАЛА

01 лютого 2022 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стефанова С.О., розглянувши у письмовому провадженні звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 29 березня 2021 року надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі, в якому позивач, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:

- визнати протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року, адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання вчинити певні дії задоволено: - визнано протиправною бездіяльність Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком;

- зобов`язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Вищевказана постанова суду набрала законної сили 28 липня 2021 року.

17 серпня 2021 року Одеським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчий лист №420/4826/21.

29 листопада 2021 року від ОСОБА_1 надійшла заява про встановлення контролю за виконанням судового рішення в порядку ст.382 КАС України (вхід. №66853/21), в якій заявник просить суд:

1) встановити судовий контроль за виконанням рішення Одеського окружного

адміністративного суду № 420/4826/21 від 31.05.2021 року;

2) зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради

подати до суду протягом 30 днів звіт про виконання судового рішення по справі №420/4826/21 від 31.05.2021 року щодо виплати недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02 грудня 2021 року, заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21 задоволено.

Зобов`язано Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) у тридцяти денний строк після отримання даної ухвали суду подати звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

10 січня 2022 року від Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради надійшов звіт в якому повідомляється про те, що відповідач у справі - Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради - є виконавчим органом міської ради, фінансування якого здійснюється за рахунок коштів міського бюджету, тоді як саме мiські ради є уповноваженим органом з визначення розміру та цільового використання видатків органів місцевого самоврядування та затвердження відповідного місцевого бюджету.

Відповідач зазначив, що головним розпорядником бюджетних коштів, спрямованих на виплату державної щорічної разової грошової допомоги учасникам бойових дій до 5 травня, та відповідальним виконавцем такої бюджетної програми визначено виключно Міністерство соціальної політики України, яке і розподіляє та спрямовує обсяг коштів для такоп допомоги. Натомість, за змістом постанови Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 року № 112 такий обсяг коштів перераховується Міністерством соціальної політики України регіональним органам соцiального захисту населення, а ті, в свою чергу, районним органам соціального захисту населення та центрам по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, якi лише перераховують вже отримані від головного розпорядника з державного бюджету кошти безпосередньо громадянам.

Також відповідач зазначив, що у 2020 році для визначення обсягів коштів, необхідних для здійснення виплат грошової допомоги до 5 травня, Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (місцевий орган соціального захисту населення) надає Департаменту соціальної та сiмейної політики Одеської державної адміністрації (регіональному органу соціального захисту населення) розрахункову кількість ветеранів війни, в тому числі учасників бойових дій.

Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради у 2020 році для виплати грошової допомоги до 5 травня з Державного бюджету України було отримано кошти у розмірі 37 736 910 грн., що відповідно до заявленої кількості ветеранів війни вiдповiдало розмірам допомоги на кожну особу, які встановлені Кабінетом Міністрів України у постанові від 19.02.2020 року № 112, а не розмiрами визначеними Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».

Наведені кошти, що надійшли з Державного бюджету України, і були перерахованi Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради отримувачам державної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році, в тому числі ОСОБА_1 .

Згідно зазначеної Постанови позивачу, як учаснику бойових дій зазначена допомога була виплачена Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради у 2020 році у розмірі 1390,00 гривень.

Таким чином відповідач стверджує, що Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради не є центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Також відповідач повідомляє, що на виконання рішення суду Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради було проведено позивачу відповідний перерахунок. Сума доплати складає 6800,00 гривень.

До головного розпорядника коштів - Департаменту соціальноп та сiмейноп політики Одеської обласної державної адміністрації направлено вiдповiдну заявку на фінансування.

Відповідач звертає увагу, що Департаментом добровільно частково виконано Рiшення Одеського окружного адмiнiстративного суду від 31.05.2021 року. Однак, на даний час у Департаментi вiдсутнi як бюджетні призначення, так і грошові кошти на рахунку, з якого проводиться виплата грошової допомоги до 5 травня.

Як вказує відповідач, оскільки кошти до теперiшнього часу не надійшли, виконати рішення суду у частині виплати разової грошової допомоги до 5 травня 2020 р. неможливо з поважних причин. Враховуючи зазначене, відповідач зазначає, що рiшення Одеського окружного адміністративного суду вiд 31.05.2021 року по справі №420/4826/21 буде виконано у повному обсязі Департаментом після надходження вiдповiдних коштів.

Також, судом встановлено, що на виконання рішення суду від 05.08.2021 Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації, що підтверджується листом, який наявний в матеріалах справи, від 03.09.2021 року № 02-27/2433 з проханням перерахувати на рахунок Департаменту кошти у розмірі 6800,00 гривень для проведення ОСОБА_1 виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2021 рік.

Розглянувши звіт Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду у справі №420/4826/21, суд зазначає наступне.

Відповідно до ст. 129-1 Конституції України та ст. 382 КАС України, контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Так, згідно з ч. 1 ст. 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Згідно з ч. 2 ст. 382 КАС України, за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб`єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту та/або накладення штрафу на особу відповідальну за виконання рішення суду.

Поряд із тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі не подання звіту суб`єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини невиконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.

Дослідивши зміст звіту Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про виконання рішення суду, судом встановлено, що з метою виконання цього рішення відповідачем вжито заходів на його виконання, зокрема, здійснено нарахування ОСОБА_1 недоплаченої грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі 5 мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги, що складає 6 800, 00 грн.; направлені звернення до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації (як до розпорядника коштів вищого рівня) та Міністерства соціальної політики України (як до головного розпорядника коштів) про необхідність фінансування на забезпечення виконання судових рішень щодо виплати разової грошової допомоги.

За таких обставин рішення суду від 31 травня 2021 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради в особі Управління соціального захисту населення в Малиновському районі про визнання протиправною бездіяльність щодо не нарахування та не виплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком та зобов`язання вчинити певні дії, залишається невиконаним в частині виплати позивачу грошової допомоги у розмірі 6 800,00 грн.

Водночас, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що причини неповного виконання Департаментом праці та соціальної політики Одеської міської ради рішення суду не є неповажними. Департамент не є розпорядником коштів, а тому без відповідного фінансування виплата грошової допомоги затримується.

На виконання ухвали суду від 02 грудня 2021 року відповідачем вчасно подано звіт про виконання рішення, відтак суд не вбачає підстав для накладення на керівника відповідача штрафу за неподання звіту чи невиконання рішення, оскільки, як встановлено судом раніше, виконання рішення ускладнено з незалежних від відповідача причин.

На підставі викладеного, з метою належного судового контролю за виконанням рішення у справі, яке набрало законної сили, суд вважає за необхідне, відповідно до ч. 2 ст. 382 КАС України, встановити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання судового рішення у справі № 420/4826/21.

Керуючись ст. ст. 2, 5, 14, 78, 243, 248, 370, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про прийняття звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21 задовольнити частково.

Встановити Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради новий строк для подання звіту про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

Зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ 36290160) подати протягом тридцяти днів з дати отримання копії цієї ухвали звіт про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31 травня 2021 року у справі №420/4826/21.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена шляхом подачі протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення апеляційної скарги до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя С.О. Стефанов