Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/23564/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 січня 2022 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача за вх.№П-1386 від 04.10.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га, з метою подальшого відведення її у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в межах АДРЕСА_1 , зобов`язання відповідача у встановленому законодавством порядку, з урахуванням висновків суду у цій справі, розглянути заяву ОСОБА_1 вх.№П-1386 від 04.10.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га, з метою подальшого відведення її у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в межах АДРЕСА_1 на наступному після прийняття рішення у справі пленарному засіданні ради.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов обґрунтований позивачем тим, що він звернувся до відповідача із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність орієнтованою площею 0,25 га, з метою подальшого відведення її у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд що розташована в межах АДРЕСА_1 . Однак відповідач листом від 05.10.2021 року №02-27/1893 повідомив позивача про те, що місце розташування земельної ділянки, яку позивач бажає отримати у власність, знаходиться у користуванні громадян. Позивач не погоджується з такою відмовою, вважає її протиправною, так як вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою визначений ч. 7 ст. 118 ЗК України та розширенню не підлягає, невідповідність місця розташування земельної ділянки має бути пояснена вказівкою на конкретні невідповідності законам або прийнятим відповідно до них нормативно-правовим актам, генеральним планам населених пунктів та іншої містобудівної документації, схемам землеустрою і техніко-економічним обґрунтуванням використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку. При цьому, така підстава, як перебування бажаної земельної ділянки у користуванні громадян, для відмови у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою не передбачена ст. 118 Земельного кодексу України.
Відзив на позовну заяву відповідач до суду не надав.
Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги позивача, заперечення відповідача, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
06.09.2021 року ОСОБА_1 звернувся до відповідача із заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,25 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 (аркуш справи 12).
До заяви позивачем було додано копію паспорту, копію картки фізичної особи-платника податків, графічні матеріали розміщення земельної ділянки.
Листом №02-27/1893 від 05.10.2021 року, Дачненська сільська рада Біляївського району Одеської області повідомила ОСОБА_1 про те, що бажане місце розташування земельної ділянки, яка вказана в графічному матеріалі, на яку позивач бажає отримати для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарчих будівель і споруд (присадибна ділянка), знаходиться у користуванні громадян (аркуш справи 14).
Не погодившись із результатом розгляду його заяви, позивач звернувся до суду із даним позовом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно із п. «б» ч.1 ст.81, п. «г» ч. 1 ст. 121 Земельного кодексу України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.
Громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара.
Відповідно до ч. 6, ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України, громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, зокрема, для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб).
При цьому, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Таким чином для отримання земельної ділянки безоплатно у власність зацікавлена особа звертається до відповідних органів із клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, за результатами розгляду якого компетентним органом приймається рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про відмову в наданні такого дозволу, яка має бути вмотивованою.
При цьому, перелік підстав для відмови в наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність є вичерпним та розширеному тлумаченню не підлягає.
Відмова може бути визнана обґрунтованою лише тоді, коли компетентним суб`єктом владних повноважень встановлюється невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно - правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що Земельним кодексом України визначено вичерпний перелік підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
При цьому, чинним законодавством не передбачено право суб`єкта владних повноважень відступати від положень статті 118 Земельного кодексу України.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 27 лютого 2018 року в справі № 545/808/17.
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 року, сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Повноваження відповідних органів місцевого самоврядування щодо передачі земельних ділянок у власність або користування та порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, встановлені статтями 118, 122, 123 Земельного кодексу України та статтями 26, 33, 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до п. 34 ч. 1 ст. 26, ч. 5, 12 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин.
Сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць.
Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради.
Відповідно до «Порядку подання нормативно-правових актів на державну реєстрацію до Міністерства юстиції України та проведення їх державної реєстрації», затвердженого наказом Міністерства юстиції України №34/5 від 12.04.2005 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.04.2005 року за №381/10661, наказ, розпорядження, постанова, рішення - акт організаційно-розпорядчого характеру чи нормативно-правового змісту, що видається суб`єктом нормотворення у процесі здійснення ним виконавчо-розпорядчої діяльності з метою виконання покладених на нього завдань та здійснення функцій відповідно до наданої компетенції з основної діяльності, адміністративно-господарських або кадрових питань, прийнятий (виданий) на основі Конституції та інших актів законодавства України, міжнародних договорів України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та спрямований на їх реалізацію, спрямування регулювання суспільних відносин у сферах державного управління, віднесених до його відання.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку про те, що за результатами розгляду будь-яких основних питань, у тому числі про надання дозволу або про відмову у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у межах повноважень органу місцевого самоврядування, цей орган має приймати відповідне рішення на пленарному засіданні відповідної ради.
З матеріалів справи вбачається, що Дачненська сільська рада Біляївського району Одеської області листом №02-27/1893 від 05.10.2021 року, повідомила ОСОБА_1 про те, що бажане місце розташування земельної ділянки, яка вказана в графічному матеріалі, на яку позивач бажає отримати для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарчих будівель і споруд (присадибна ділянка), знаходиться у користуванні громадян.
Тобто, протягом встановленого законодавством строку, Дачненською сільською радою Біляївського району Одеської області не було прийнято відповідного рішення на пленарному засіданні ради про відмову у наданні дозволу чи у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_1 , а відмова позивачу листом не ґрунтується на нормах чинного законодавства.
Суд зазначає, що відсутність належним чином оформленого рішення Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи відмову у його наданні у формі «рішення», а не листа, свідчить про те, що уповноважений орган не прийняв жодного акту організаційно-розпорядчого характеру з числа тих, які він повинен був постановити за законом.
При цьому, відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.
Аналіз вищевикладених норм права, якими врегульовано процедуру безоплатного отримання земельних ділянок свідчить про те, що всі дії відповідних суб`єктів земельно-правової процедури є взаємопов`язаними, послідовними і спрямованими на досягнення результату у вигляді отримання земельної ділянки у власність.
Разом з тим, слід зазначити, що строк розгляду заяви є строком виконання органом місцевого самоврядування своїх повноважень (компетенції). Цей строк, разом з іншими елементами (складовими), утворюють структуру повноважень суб`єкта владних повноважень. Недотримання строку виконання обов`язку - є свідченням формального порушення реалізації повноважень.
Станом на час подання позивачем даної позовної заяви до суду, рішення відповідача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою чи відмову у наданні такого дозволу - не прийнято, отже, останнім допущено порушення місячного строку розгляду заяви ОСОБА_1 .
Таким чином відповідачем допущено протиправну бездіяльність щодо не прийняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, згідно з чинним законодавством.
Враховуючи протиправну бездіяльність відповідача щодо не прийняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, згідно з чинним законодавством у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,25 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 , з урахуванням висновків суду.
Згідно із ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 9, 14, 90, 139, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області (вул. Шахтарська, буд. 8-а, с. Дачне, Біляївський район, Одеська область, 67624, код ЄДРПОУ 04377724) про визнання протиправною бездіяльності відповідача, яка полягає у неприйнятті рішення за результатами розгляду заяви позивача за вх.№П-1386 від 04.10.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га, з метою подальшого відведення її у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в межах АДРЕСА_1 , зобов`язання відповідача у встановленому законодавством порядку, з урахуванням висновків суду у цій справі, розглянути заяву ОСОБА_1 вх.№П-1386 від 04.10.2021 року про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтованою площею 0,25 га, з метою подальшого відведення її у власність для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, що розташована в межах АДРЕСА_1 на наступному після прийняття рішення у справі пленарному засіданні ради задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області щодо не прийняття відповідного рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 06.09.2021 року про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою, згідно з чинним законодавством.
Зобов`язати Дачненську сільську раду Біляївського району Одеської області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 06.09.2021 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд орієнтованою площею 0,25 га, що розташована в межах АДРЕСА_1 та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
Стягнути з Дачненської сільської ради Біляївського району Одеської області (вул. Шахтарська, буд. 8-а, с. Дачне, Біляївський район, Одеська область, 67624, код ЄДРПОУ 04377724) за рахунок її бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір у розмірів 908 грн.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
СуддяЛ.І. Свида